Fotky nebožtíka na smuteční hostině

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
30.9.21 09:38

Fotky nebožtíka na smuteční hostině

Dobry den, mam takovy dotaz ohledne smutecni hostiny.

Zemrela mi babicka, budeme mit cirkevni pohreb a potom velkou smutecni hostinu, kde bude asi 60 lidi. Byla to uzasna zena a pro vsechny moc znamenala.

Napadlo me, ze bych udelala takovou vzpominkovou tabuli, na ktere by byly fotky zesnule babicky z jejiho detsvi a s nejblizsi rodinou. Proste vzpominkove fotky tak, aby byla na fotce vzdycky babicka s nekym (jeji sourozenci, deti, vnoucata, pravnoucata a tak).
Ptala jsem se organizatorky pohrbu a hostiny a te se to libi.

Zajima me, jestli se s tim uz nekdy nekdo setkal a jestli je to vubec vhodne. Jestli se to delava a nebo jestli to bude nevhodne.
Vim, ze se rika, ze do rakve se fotky davat nemaji, ze ten zesnuly si potom zive pouta k sobe. Ale toto bude po pohrbu, v objednanem salonku a byla by to takova vzpominka. Nevztahuje se na to taky nejaka povera? :nevim:

Co myslite? Moc dekuji za nazory.

Příspěvek upraven 30.09.21 v 09:50

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
18794
30.9.21 09:42

Ano, je to pěkné.

A je úplně jedno co dělá někdo jiný - pohřební rituály, ke kterým patří i kar a vzpomání na zesnulého je primárně pro pozůstalé - udělejte si to tak, aby vám se to líbilo, aby vám to dávalo smysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22562
30.9.21 09:44

Fotka na smuteční hostině bývá, často zvětšená, někdo k ní dává sklenku a se zesnulým si „ťuknou“. Takže tvůj nápad mi přijde vhodný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1138
30.9.21 09:46

Zní to hezky, jako taková vzpomínka. Zvlášť pokud máte fotky je to super.

Ale zvážila bych, jestli to nebude jitřit emoce. Jakože jasně mělo by se zavzpomínat. Ale za mě spíš na to hezké a pozitivně a to ne každý brzy po úmrtí blízkého zvládne.

Prostě aby se vám tam pak někteří lidé nesesypali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26369
30.9.21 09:47

Já myslím že to je dobrý nápad, to nikoho neurazí a nějaká fotka zesnulého bývá často na pohřbech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1943
30.9.21 09:51

My jsme měli fotky babičky na pohřbu, různé, i z jejího mladí a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2083
30.9.21 09:51

Krásný nápad. Taková koláž života :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37383
30.9.21 09:59

To je hezký nápad

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
103413
30.9.21 10:11

Tabuli s fotkami jsem na pohřbu neviděla, ale přijde mi to jako hezký nápad.
Na pověry bych nedala. Já mámě do rakve fotky dětí dala. Nejsem pověrčivý typ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26675
30.9.21 10:11

Ano, dělá se to na svatbách, na výročí svatby, na narozeninách..a přijde mi to ok i na pohřbu. Taková ukázka celého života třeba, nebo právě té rodiny, zavzpomínat na to pěkné.. Manželova babička se dožila skoro 90 let, v jejím životě se toho hodně točilo kolem čísla 9, v té retrospektivě to bylo pěkně vidět, myslím, že i rodokmen se dělal, s fotkami.. pozůstalí se u toho scházeli, vzpomínali, povídali si..bylo to pěkné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2980
30.9.21 10:24

Ano, je to hezká vzpomínka. Jen jednou jsem se setkala s tím, že pozůstalí vystavili během obřadu zvětšenou fotku nebožky, jež se na snímku z nějaké dovolené usmívala a byla očividně v dobré náladě, tak jsem slyšela ohlasy, že taková fotka byla nevhodná a měli zvolit neutrálnější foto (ano, starší generace si stěžovala). No nevím, raději se budu dívat na usměvavou momentku z nějakého šťastného okamžiku, než na „načuřenou“, nic neříkající pasovku. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16284
30.9.21 10:36

Předloni mi zemřel opravdu hodně blízký člověk a na smuteční hostině kolovaly hromady fotek. Bylo to překvapivě velmi veselé, vzpomínali jsme a vyprávěli zážitky…ráda na to vzpomínám.

Původně jsem na kar jít ani nechtěla, myslela jsem, že to prostě neustojím, ale díky těm fotkám a veselým historkám ostatních to bylo přesně to, co jsme všichni potřebovali. Brečela jsem až při odchodu, kdy mi opět došlo, že je to vážně pravda

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
30.9.21 10:40

U nás přímo při pohřbu běží na velké televizi fotky zesnulého (pokud to tedy rodina chce) a je to teda strašně emotivní. Rozhodně bych to zvážila. Pokud to byla náhlá smrt a není s tím člověk srovnaný tak to není ideální…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1521
30.9.21 10:52

Já jsem měla fotku babičky na svatbě. Zemřela v únoru a svatba byla v květnu. Udělala jsem koláž fotek a dokonce i její svatební s dědou. Potají doufám, že tam byla s námi…stejně jako u tebe, byla úžasná osoba, kterou jsme všichni milovali. Určitě to udělej :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2434
30.9.21 11:04

Mně když zemřel děda, tak jsme měli na stole notebook a tam si každý kdo chtěl mohl prohlížet jeho fotografie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat