Fotografování zrcadlovkou

4.7.15 01:04

fotografování zrcadlovkou

Ahojky holky a kluci, dostala jsem nedávno zrcadlovku a chtěla bych od Vás pár rad :-) ISO a čas uzávěrky jak správně nastavit :-) děkuji za reakce :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11133
4.7.15 08:42

Zertujes, ne? :D

od toho ma zrcadlovka tolik moznosti nastaveni, protoze pro kazdou situaci a svetelne podminky je vhodne jine. nikdo ti to nenapise do 3 vet.
pokud se ti povede sehnat, tak si kup knizky od Ondreje Neffa napr. Digitalni fotografie polopate a Mistrovstvi prace s DSLR. Pise uzasne ctive, vtipne a vsechno vysvetli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
134
4.7.15 09:06

No, velmi obecně, čím větší ISO, tim víc to zrní, sejde na tom jakou zrcadlovku máš… čas, čim kratší, tim lepší :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7932
4.7.15 09:25

Takhle to opravdu nefunguje :lol:
zkus si k tomu něco načíst a pak foť, foť, foť ;) pak sama nejlépe zjistíš, co to udělá, když máš kratší čas, když delší, jak pracovat s citlivostí, s clonou atd. ;) žádný univerzální návod neexistuje, musíš si to procvakat sama ;)

pokud zatím nechceš kupovat knížky, mrkni aspoň třeba na Fotorádce , tam je článků o focení spousta - záložka Magazín, štítek Fotografujeme, vezmi to odzadu ;) (tady můžeš začít: http://www.fotoradce.cz/magazin/?…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4232
4.7.15 10:06

@Lenísek 1989 Doporučuju začít se studiem tady: http://fotoroman.cz/techniques2.htm
Obecně, fotit na manuál je nejlepší způsob, jak se se zrcadlovkou naučit. ISO nastavíš podle podmínek, ve kterých fotíš. Pamatuješ na kinofilmy? Stovku jsme kupovali, když bylo sluníčko, zatímco na obtížné podmínky to byla čtyřstovka… ale snímky nebyly tak hezky čisté, zrnily. ISO ti umožní fotit i za horšího světla, ale má to vliv na kvalitu fotky. Takže obecně, tlač ISO dolů a zvedej, jen když je to nutné.
Máš-li ISO nastavené (například je pod mrakem a fotíš venku, nastavíš 400 a dál si toho nevšímáš), pak už jde jen o clonu a čas. Clona udává, jak moc ostrá fotka bude co do hloubky. Nízké číslo = rozmazané pozadí, vysoké číslo = všechno ostré. Čím vyšší číslo, tím víc je clona zavřená a méně světla proudí do objektivu, takže potřebuješ mít ji otevřenou po delší čas. Když fotíš třeba běžící dítě, potřebuješ čas co nejkratší. Třeba 1/1000. Clonu pak musíš otevřít, jinak je fotka moc tmavá. Jak moc otevřít nebo zavřít clonu, jaký čas zvolit pro daný záběr, na jaké ISO v těch či oněch podmínkách fotit - to už je věc zkušeností a praxe. A k tomu se dá poradit jen - fotit, fotit, fotit ;)
Hodně štěstí :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22312
4.7.15 10:10
@Icestar píše:
@Lenísek 1989 Doporučuju začít se studiem tady: http://fotoroman.cz/techniques2.htm

Tuhle knížku jsem si taky koupila. Je fakt obsáhlá, ale stejně je to pro mě španělská vesnice. Chci zkusit ještě nějaký kurz, ale zatím se učím za pochodu. Sem tam zjistím něco pro mě nového, co ten foťák umí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4232
4.7.15 10:45

@Aries6 Knížku lze taky doporučit, je super, ale bohatě stačí pročíst si články na téhle stránce. Je tam fakt všechno.
Kurzy jsem dělala, akorát teď mám prťouska, tak mám pauzu. Ale dovedu si představit nějaký pozdně letní kočárkovo-fotografický kurz :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22312
4.7.15 11:03

@Icestar Já mám všechny solidní kurzy daleko. Takže čekám na něco poblíž - nebo lépe řečeno manžel přes známého. Já mám rodit v půlce srpna, takže do tý doby, nebo až třeba za rok :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30882
4.7.15 11:40

Zeptám se holek majitelek zrcadlovek - kolik stojí slušná, ale ne předražená? Máte tip na značku a dobrý poměr ceny a výkonu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4232
4.7.15 19:22

@Burj Chalifa Investovat se vyplatí do objektivu, ten „dělá fotku“. Raději sáhnout po levnějším tělu - záleží pak na preferencích, co od foťáku chcete. Určitě se taky vyplatí porozhlédnout po bazarech, dají se ušetřit pěkné peníze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22312
4.7.15 20:14

@Burj Chalifa Já ji dostala od chlapa ke třicetinám a „konzultoval“ to se známým, co fotí už asi 30 let a mám Nikon D5100 + 18-105 mm. Stálo to dohromady cca 15 000 s tím, že když mě to chytne, tak si koupím další objektivy. Už mi tuto variantu pochválilo i pár dalších lidí, co fotí, tak snad je to dobrá volba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7932
4.7.15 20:15

@Burj Chalifa co se týče značky - je dobré si i předem zjistit, jak je to s příslušenstvím - např. na Canon a Nikon je na trhu spousta příslušenství, u ostatních značek ta nabídka je trochu omezenější…
dobré bývají třeba i objektivy Sigma, ty se dělají jak s bajonetem Canon, tak Nikon (a některé i na Sony a Pentax)

jak píše @Icestar, fotku dělá hlavně objektiv, např. i špičkoví krajináři často fotí na obyčejnější zrcadlovky, pro jejich účely jsou dostačující (samozřejmě v kombinaci se super objektivy), je dobré mít to na mysli už při vybírání těla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7932
4.7.15 20:18
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30882
4.7.15 22:47

Aha! a děkuju!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
72
5.7.15 10:07

Ještě je tu možnost si na režimu navolit automat a pak ten foťák vše udělá za vás…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama