GDPR může být uveden i na faktuře?

3738
31.5.18 10:33

gdpr může být uveden i na faktuře?

Dobrý den, je tady prosím někdo kdo se orientuje v gdpr? Zajímalo by mě já jako OSVČ, zpracovávám osobní údaje klientů na faktuře. Mohla bych na fakturu gdpr uvést, nebo musí být extra na jiném dokladu - formuláři podepsaná od zákazníka? Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2690
31.5.18 11:10

@katyca Nepotřebuješ souhlas odběratele, protože k tomu abys vystavila fakturu máš právní důvod. (plnění na základě podkladu (kup. smlouva, CN,..), daňové zákony, účetnictví,…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36014
31.5.18 11:58
@Sojkka píše:
@katyca Nepotřebuješ souhlas odběratele, protože k tomu abys vystavila fakturu máš právní důvod. (plnění na základě podkladu (kup. smlouva, CN,..), daňové zákony, účetnictví,…

díky, pomohlo i mě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3738
31.5.18 15:08

Tak teď jsem to řešila ofiko cestou, a musím mít souhlas ke zpracování osobních údajů. Musí být podepsán zákazníkem před tím než mu budu dávat k podpisu fakturu. Toto prohlášení stačí mít podepsané jen jednou, pokud se u zákazníka nemění údaje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2690
31.5.18 17:50

@katyca Tomu se mi nechce věřit. Vy ty údaje budete nějak dál zpracovávat, tzn. např. poskytovat dalším osobám? Když tu je GDPR tak to ještě neznamená, že musím mít souhlas každého na všechno. Naopak, souhlas jako právní základ pro zprac. údajů je až poslední možností jak zpracovávat osob. údaje dle zákona.
Stejně tak nemusíte mít např. souhlas zaměstnance ze zprac. osob. údajů, protože jste dle zákona povinna vést mzd. listy a poskytnout údaje OSSZ i ZP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14941
31.5.18 17:55
@katyca píše:
Dobrý den, je tady prosím někdo kdo se orientuje v gdpr? Zajímalo by mě já jako OSVČ, zpracovávám osobní údaje klientů na faktuře. Mohla bych na fakturu gdpr uvést, nebo musí být extra na jiném dokladu - formuláři podepsaná od zákazníka? Děkuji.

GDPR nemůžeš uvádět na faktuře už proto, že GDPR má je 54 stránek českého textu: https://eur-lex.europa.eu/…tent/CS/TXT/?…

Dost si nedovedu představit, že bys s každou fakturou tiskla celý 54-článkový předpis. Mimoto- každý si jej může najít a přečíst na Internetu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14941
31.5.18 18:02
@katyca píše:
Tak teď jsem to řešila ofiko cestou, a musím mít souhlas ke zpracování osobních údajů. Musí být podepsán zákazníkem před tím než mu budu dávat k podpisu fakturu. Toto prohlášení stačí mít podepsané jen jednou, pokud se u zákazníka nemění údaje.

Kdo to říká? Co je to za hloupost?

Zpracování osobních údajů za účelem fakturace, které potřebuješ k fakturaci, dostáváš konkludentně objednávkou. Tím, že si u tebe někdo něco objedná a dá ti osobní údaje k fakturaci, souhlasí, že tyto údaje pak zpracuješ při fakturaci. Je to součást smlouvy, nemusí na to být zvlášť souhlas (viz článek 44 GDPR).

Co když zvlášť jiný souhlas se zpracováním osobních údajů nedostaneš? Tak nebudeš fakturovat?

Souhlasem se zpracováním je podmíněno takové zpracování, ke kterému nemáš právní důvod, přesně tak, jak píše @Sojkka. Například k marketingovýn účelům: To, že ti někdo dá za účelem určitého kontraktu (a s ním spojeného následného vyúčtování) telefon a e-mail, neznamená, že ho smíš kdykoliv v budoucnu kontaktovat s nabídkou dalších služeb, natož tyto kontakty komukoliv poskytnout bez jeho explicitního souhlasu.

Článek 44 GDPR:
(44) Zpracování by mělo být zákonné, pokud je nezbytné v souvislosti s plněním smlouvy nebo úmyslem smlouvu uzavřít.

Fakturace byla dohodnuta, je součástí plnění smlouvy, takže zpracování osobních údajů, nezbytných k fakturaci a spojené s fakturací je zákonné.

Nezákonné by bylo využití těchto údajů k jiným účelům, než k plnění smlouvy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama