Genetické vyšetření dědičné dispozice k nádorovým onemocněním

1.4.20 20:17

Genetické vyšetření dědičné dispozice k nádorovým onemocněním

Ahoj, byla jsem na preventivním sonu prsu a bylo mi doporučeno genetické vyšetření, ale zároveň paní doktorka říkala, že neví, zda je dobré v mém věku vědět, že to mám opravdu v genech. Je mi 22 let. A já teď opravdu nevím. Tak prosím o radu, co si o tom myslíte. Zda by jste tam šli, nebo ne. Jestli s tím máte někdo nějaké zkušenosti. Babička onemocněla rakovinou prsu ve 39 letech a teta ve 35 letech.
Děkuji za odpovédi :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

19217
1.4.20 20:34
@Kopretinka539 píše:
Ahoj, byla jsem na preventivním sonu prsu a bylo mi doporučeno genetické vyšetření, ale zároveň paní doktorka říkala, že neví, zda je dobré v mém věku vědět, že to mám opravdu v genech. Je mi 22 let. A já teď opravdu nevím. Tak prosím o radu, co si o tom myslíte. Zda by jste tam šli, nebo ne. Jestli s tím máte někdo nějaké zkušenosti. Babička onemocněla rakovinou prsu ve 39 letech a teta ve 35 letech.
Děkuji za odpovédi :kytka:

Teta zije? Co na to rika tvoje mama?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
179
1.4.20 20:38

@Kopretinka539 Sla bych…dozvite se, jestli jste rizikova a muzete se vice kontrolovat, predchazet situaci a ucinit pripadna rozhodnuti…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.4.20 20:44

@Kopretinka539 šla bych
Jsem po léčbě a kdybych věděla, po porodu a kojení bych šla na preventivní masektomii
Teď se jen modlím, at se to nikdy nevrátí

• Nahlásit
  • Citovat
18864
1.4.20 20:45

Šla bych stejně nad tím budeš ted přemýšlet a bát se

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2444
1.4.20 20:49

@Kopretinka539
bez, jen te odeberou a budes vedet na cem jsi,
jsou tam pak i nejake doporucene kontroly, aby se to pripdne zachytilo vcas

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2177
1.4.20 21:27

Jestli žije teta nebo babička, tak bych nechala vyšetřit je. Obě to měly v mladém věku. Ideální je vyšetřit nemocného, protože jen tak se zjistí zda v rodině gen je a pokud ano vyšetřují se příbuzní. Vzhledem k věku by to chtělo vyloučit geny BRCA1 a BRCA2. Ale pokud žijí ty nemocné tak primárně u nich, A pozor tyto geny zvyšují riziko rakoviny prsu (a některých dalších nádorů) i u mužů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19217
1.4.20 21:29

Mozna neodeberou. Jestli teta zije a mama je jeji sestra( nebo otec bratr?), budou nejspis chtit vysetrovat blizsi pribuzne. Proto se ptam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35635
2.4.20 06:24

Šla bych na genetiku, kdyby mě vyšla BRCA, tak bych si nechala vzit prsa a po dětech i vaječníky. to je babička a teta od kterého tvého rodiče?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.4.20 07:08

Je to babička a teta z tátovi strany. Babička bohužel na rakovinu zemřela. Teta na genetice byla, ale už před dlouhou dobou a vyšlo to negativní, ale doktorka říkala, že už je to dlouho, co ji testovali a že teď mají pro testování lepší možnosti a jsou schopni vyšetřit víc genů a že je hodně podezřelé, že to měly obě v tak nízkém věku, takže by mě otestovali na pojišťovnu. Zadanku jsem si zatím nevzala, domluvily jsme se s ní, že si to do příští kontroly promyslím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
385
2.4.20 07:55

Já bych se testovat nechala. V pozitivním případě (když by zjistili tu mutaci) budeš mít velmi podrobnou preventivní péči.

A co se týká doporučení operace, to je složitá věc… Držím palce!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19217
2.4.20 09:50
@Kopretinka539 píše:
Je to babička a teta z tátovi strany. Babička bohužel na rakovinu zemřela. Teta na genetice byla, ale už před dlouhou dobou a vyšlo to negativní, ale doktorka říkala, že už je to dlouho, co ji testovali a že teď mají pro testování lepší možnosti a jsou schopni vyšetřit víc genů a že je hodně podezřelé, že to měly obě v tak nízkém věku, takže by mě otestovali na pojišťovnu. Zadanku jsem si zatím nevzala, domluvily jsme se s ní, že si to do příští kontroly promyslím.

V tom pripade se domluv s tetou, testovat by meli ji, ne tebe. Pokud tvoji tete zadnou mutaci nenajdou, je zbytecne testovat tebe. Podezrele to vypada, to ano, ale porad to muze byt nahoda. Chodi teta na kontroly na onkologii? Staci, kdyz se zepta, mela by dostat zadanku, pokud je to na miste.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2177
2.4.20 12:34

Naprosto souhlasím s @mroe je třeba otestovat tetu, klidně znova, pokud byla testovaná dávno. Když to tetě vyjde negativní, tak se může jednat o nějaký neznámý gen, případně o náhodu, ale pro Tebe to znamená, že bude potřeba se víc hlídat, budou nějaká doporučená vyšetření a jak často je absolvovat. Pokud tetě vyjde nějaký gen jasně spojený s nádorem prsu, pak je namístě otestovat příbuzné. Pokud budou negativní a teta pozitivní tak ti negativní nemají riziko zvýšené, pokud budou pozitivní je riziko zvýšené a jsou nutné pečlivé kontroly. Navíc když se necháš otestovat Ty a vyjde to negativní tak nevíš jestli se nejedná o neznámý gen (když neznáš výsledek tety) a nebo jsi skutečně bez rizika.
Samozřejmě pokud teta nechce testovat tak pak se můžeš nechat otestovat, ale výtěžnost bude nižší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama