Glykemie na lačno 2x po sobě - různé hodnoty

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.19 12:43
glykemie na lačno 2x po sobě - různé hodnoty

Ahoj holky, vrtá mi hlavou jedna věc, pokud tomu někdo rozumíte a vyjádříte se mi, tak budu ráda.
Byla jsem na OGTT, nedošlo ani na pití roztoku, protože jsem měla glykemku zvýšenou hned nalačno - ne nějak moc, nevím přesně, cca 5,3. Chtěli mě poslat hned na dia, že to je potvrzená cukrovka, ale moje gynekoložka mi vypsala další žádanku na nový odběr. Mezitím jsem byla u praktika a tam mi vyšla glykemka na lačno 4,5, takže v normě. Další OGTT mě čeká příští týden. Já jen nechápu, jak je možné, že to jednou vyjde na cukrovku a jednou jako norma. Kdybych to neřešila s gynekoložkou, tak už lítám po dia poradnách, držím dietu a kdesicosi. Je možné, že tu cukrovku prostě mám, i když mi to teď nalačno vyšlo ok? Já si říkám, jestli bych tu dietu neměla držet, i kdyby mi OGTT náhodou vyšlo ok, když to jednou bylo zvýšené…

Reakce:
ugluk
Hvězda diskuse 45808 příspěvků 04.03.19 12:50

Gynekoložka má pravdu, na diagnózu cukrovky je potřeba mít to špatně dvakrát. Že to vyjde v jiných dnech jinak, je celkem normální, zvýšené to mohlo být z x důvodů - dietní chyba, nějaká počínající nemoc, prodělaný stres… Proto se to má opakovat a z jedné hodnoty nedělat závěr. Ono i když někdo cukrovku má, jsou ty hodnoty v různých dnech různé. Takže jedno zvýšení bych neřešila. Pokud by OGTT vyšlo OK, tak kvůli jedné jednorázově zvýšené hodnotě bych dietu neřešila. Ale zas bych to hlídala a čas od času si tu lačnou glykémii kontrolovat nechala.

Uživatel je onlineKriss Tina
Echt Kelišová 9514 příspěvků 04.03.19 12:52

Nevím co to způsobuje, ale taky sem to měla, první odběr byl přes hranici tak mě dr hnala na druhej a ten už byl v pohodě. Pak sem šla na ogtt a tam byla ta hodnota ještě menší.

lorelai947
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 04.03.19 13:09

A toto je přesný důkaz toho, jak je ta zbytečná fůra testů v těhotenství mnohdy spíše kontrproduktivní a často vlastně úplně na nic… :D
Jak píší holky - hodnoty všeho (nejn cukru, ale i jiných složek v krvi, hodnoty tlaku, atd.) se neustále mění. Troufám si říct, že nejen každý den, ale mnohdy i z hodiny na hodinu… Takže dělat závěry z jednoho testu je opravdu hloupost.
Já test OGTT ani nemám (a to čekám dvojčata!). Proč? Za prvé mě tam moje MUDr. poslala pozdě (přesně ve 28tt), za druhé jsem v tom týdnu byla nemocná a dobírala ATB a za třetí tam mohlo být x dalších faktorů. Každopádně po prvním odběru mi vyšla hodnota 5.1 - aby se v testu mohlo pokračovat, musela bych mít max. 5.0! Ano, nevešla jsem se o jednu jedinou desetinu!!! A to věděli, že jsem po nemoci a ATB a sami uznali, že to nejspíš bude tím… No a jelikož jsem tam byla už v tom 28tt (a později se to prý nedělá), tak už mě neměli kam přeřadit na opakování testu a bylo vyřešeno… :mrgreen:
Cukr mi ve finále kontroluje moje MUDr. a z následného testu mi u ní vyšla hodnota 4.46 - ještě lepší než v prvním trimestru :lol: :lol: :lol:
Takže to fakt neřeš - zrovna tenhle test je naprosto zbytečný a akorát dost zatěžuje tvoje tělo a tvoje miminko. Spousta maminek ho kvůli tomu prý dokonce odmítá…

nettie
Kelišová 5509 příspěvků 04.03.19 13:56

@lorelai947 Tak právě proto musí být lačná špatná 2×, aby se předešlo tomu, že se diagnostikuje neexistující cukrovka. Víš vůbec, co hrozí dítěti při nekomentované cukrovce? Asi nevíš, jinak by ses neodvážila někomu radit, ať to neřeší, a napsat, že je ten test zbytečný. Mojí kamarádce se narodilo dítě 4,5 kg ve 35 tt.-zije v zahraničí, ogtt jí nedělali. Váha byla.ten nejmenší problem, který řešili. Celý první rok života ditete se stresovala, jestli nebude mít následky. Nakonec je bohudík úplně zdravé, ale být nemuselo.

lorelai947
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 04.03.19 14:19

@nettie Zahraničí bych sem nepletla - těžko říct jak to tam funguje… Ale tady se cukr z krve testuje i mimo OGTT, dále se při každě kontrole testuje moč, dělá se utz, atd… Takže si nemyslím, že by se cukrovka nedala odhalit jiným způsobem… Mojí kamarádce ji zjistili už právě z těch standardních testů na gyndě (a to neměla nijak drastické hodnoty), takže na OGTT už vůbec jít nemusela…
Jo a tím ať to zakladatelka neřeší jsem myslela, aby neřešila ty rozdílné hodnoty, na které se ptala ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.19 14:56

Moc děkuju za rady :kytka:

ugluk
Hvězda diskuse 45808 příspěvků 04.03.19 17:05

@lorelai947 samozřejmě, že se dělá i po 28.tt. V prvém těhotenství jsem si ho na vlastní žádost nechala udělat ve 32.tt a navzdory normálním hodnotám od mé gyndr. jsem měla cukrovku jak vyšitou. Díky tomu jsem se pak víc hlídala a později nastoupivší cukrovku 2. typu jsem dokázala chytit už v začátku a ne o deset let později, až bych přišla o zrak a selhaly by mi ledviny třeba. Protože jako totálně neriziková, s normální váhou a žádnou cukrovkou v rodině jsem pro půlku doktorů ani nestála za to testovat. A díky tomu jsem dokázala donosit druhé dítě bez větších následků a díky tomu věděli, že mu mají hned po porodu zkontrolovat glykémii, takže to odskákalo jenom půl dnem v inkubátor a nikoliv něčím výrazně horším. Ale odmítnout se to samozřejmě dá, že :nevim:

Já jako problém vidím akorát to, že spousta laborek nerespektuje pravidla a dělají si ten test po svém, takže jsou výsledky totálně nevypovídající pak je to fakt zbytečné. A taky že to spousta gynekologů bere na lekou váhu, však co, kdyžtak jenom vynecháte sladký nebo si holt porodíte čtyřkilové dítě. A 80 % těhotných to beztak nemá, tak co.

nettie
Kelišová 5509 příspěvků 05.03.19 21:13

@lorelai947 Kamarádce se to hlavně přihodilo před skoro 10 lety, snad už to tam dneska taky funguje jinak. A základ je stejný v zahraničí i tady, rizika pro dítě taky. Problém je, že pokud máš v pořádku hodnoty nalačno a ogtt nepodstoupíš, cukrovka se odhalit nemusí. Ale jinak souhlas, že být zakladatelkou, rozhodně dietu neřeším. Správný postup je totiž ten, že pokud je 1× lačná špatná, jde se podruhé (na základě jedné vyšší lačné cukrovku diagnostikovat nemůžou - já měla poprvé 5,9 + jsem už 3× předtím měla těhotenskou cukrovku, a stejně mě v dia poradně hnali na další odběr, aby to měli oficiálně). Když je lačná podruhé špatná, jde o cukrovku. Když je v pořádku, podstoupí se test. Pokud jsou hodnoty v pořádku, cukrovku nemáš. pokud jsou vyšší, jedná se o gdm. (nebo o regulerní cukrovku, ale to ti nikdo v těhotenství neřekne).

Váš příspěvek
Reklama