Gynekologická operace a psychika

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 20:18
gynekologická operace a psychika

Předem říkám, že moje matka byla vždy hysterická osobnost s cholerickými rysy.
Zhruba před rokem absolvovala matka gynekologickou operaci, kde jí sebrali veškeré ženské orgány(děloha, vaječníky).
A od té doby je moje matka extrémně náladová, velice dětinská, slově velmi agresivní a dost zapomnětlivá. I když tedy jen na něco. Tedy vlastně na skoro vše, co se týká někoho jiného než jí.
Je schopna zapomenout během dvou vteřin.
Zvláštní je, že je to takové selektivní. Pokud se to týká jen jí a toho, co ji baví a není to povinnost(něco zaplatit, vyřídit), tak si to pamatuje velmi dobře.
Je jí něco málo přes 50 a v práci funguje bez problémů.
Ta změna je velmi náhlá, i když vezmu v úvahu její běžné excesy, a dosahuje to úrovně, kdy se s ní velmi obtížně komunikuje a existuje.
Zažil někdy někdo něco takového?
Asi je nutné podotknout, že máme v rodině psychické problémy zahrnující deprese a stavy úzkosti.
Anonym, situace je pro mě citlivá.

Reakce:

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28970 příspěvků 15.10.18 20:28

Otázka je, zda změna psychiky a proběhlá operace nemají jen náhodnou časovou souvislost.Zda to spolu souvisí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 20:37
@Burj Chalifa píše:
Otázka je, zda změna psychiky a proběhlá operace nemají jen náhodnou časovou souvislost.Zda to spolu souvisí.

I to je možné, ale nastalo to okamžitě poté.
Moc nevím, co dělat.
Někdy mě napadala i nějaká předčasná demence, protože to zapomínání je fakt šílené.
Jenže právě dost selektivní.
Operaci uvádím i proto, že jí vzali vaječníky, takže nastala náhlá hormonální změna-ještě nebyla v přechodu.

Helca83
Kecalka 208 příspěvků 15.10.18 20:40

A mela operaci pod celkovou narkozou? Nemohlo by to byt i z toho? Presne Vam ale asi tady nikdo neporadi, spis nejaky zkuseny psycholog ci psychiatr? :nevim:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 21:29

moje matka taky trpí demencí -ale sociální; psala jsem tady o ní ve mnou založeném tématu o stárnutí rodičů či jak jsem to pojmenovala.
Jsou takové typy lidí, u ní je třeba podivuhodné,že se tak chová vůči mě,i když jsem její jediné dítě.
Zapomíná taky a velmi - co jsem se pro ní vždy snažila udělat,vyřídit,sta­rat se a postarat se,to vše shrnula lakonicky 5 slovy: tvoje činy nejsou nic moc!A to vše jen proto,že ode mně nedostává drahé dárky jako ntb,mobily apod.A i kdyby jo,tak furt budu špatná.

Takže nebude to operací,řekla bych,ale povahou.Zrovna nedávno mi máti volala a prý: přijed mi vyluxovat,už si tady nebyla dlouho na návštěvě! :mrgreen:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.18 21:47

Ano narkóza byla celková.

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 15.10.18 21:54

U naší babičky takhle začala demence, byla přímo navázaná na gynekologickou operaci, respektive gynekologické problémy. Rakovina vaječníků - v té době začala zapomínat a chovala se zmateně, pak operace, vybrali jí celý spodek, půl roku po operaci se chování vrátilo do normálu, za 3 roky znovu divné chování, zmatečné, zapomínala, nepoznávala, opět rakovina, už ale metastazovaná a pak zemřela. Tím jen chci říct, že ano, že různé nemoci v těle mohou být na psychiku napojené, ať už jako příčina nebo jako důsledek.

Ziuatanejo
Nováček 1 příspěvek 29.10.18 10:58

Ahoj, moje mati byla (je) to same co se tyce povahy a byla po ctyricitce na hysterectomii (nevim jestli ji brali i vajecniky).

Povahove na tom byla porad stejne (chvili usmevy, najednou znicehoznic traga nebo hysterak), zapominani extra nenastoupilo.

Selektivni pamet jinak muze byt i priznak narcistni poruchy/rysu. A nebo to muze byt fakt zdravotni. Tezko rict pokud ten clovek sam nema zajem to resit a chodit na vysetreni.

Jinak ono az tak nezalezi na tom, cim to je, jako spis aby sis s rodinou nastavila nejake hranice, pro ochranu vasich vlastnich nervu a zdravi.

Hodne sil.

cocomoon
Stálice 78 příspěvků 30.10.18 15:56

Podle mě by to chtělo pořádný vyšetření. Třeba v hlavně něco může být, hlavně když to máte v rodině.
Nejlépe se nemoci řeší hned v začátkách. Jenže chápu, že asi bude problém jí na to vyšetření dostat. Takový lidi nechtějí moc připustit, že je s nima něco špatně.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 16:04

U psychologů jsem se opakovaně setkala s otázkou prodělané operace.
Dávají to do souvislosti s narkozou.

cocomoon
Stálice 78 příspěvků 30.10.18 16:24

No a nějaké resumé nedali? Třeba návštěvu u neurologa?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval... číst dále >

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >