Help syndrom a preeklampsie - máte zkušenost, prosím poraďte!

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Janýsekk
Povídálka 34 příspěvků 09.12.09 17:12
Help syndrom a preeklampsie - máte zkušenost, prosím poraďte!

Ahoj holky,
ráda bych se zeptala, zda-li máte některá zkušenost s help syndromem nebo preeklampsií. Já se léčím v těhotenství na vysoký tlak, beru Dopegyt a drzím se na 130/90 (už jsem se tu párkrát zmiňovala), hodně mě hlídají a dělají mi každých 14 dni jaterní testy. Před měsícem mi vyšli horší, pak se to zlepšilo a teď je to prý zase horší. Když jsem se ptal svého doktora co to znamená, mlžil, řekl, že mě nechce strašit, nechtěl mi to říct, ale mohlo by to poukazovat na počínající Help syndrom… prý ty hodnoty nesou nijak divoké, ale jak jsem si přečetla u help syndromu a preeklapsie je všechno hrozně ráz na ráz. Taky mi řekl, že to může znamenat i fůru jiných věcí a v pátek musím zase na kontrolní odběry. Mám nějakou virózu a to prý také může souviset…..sem na nervy… pak nemám mít vysoký tlak. Jinak bílkovinu v moči a ni otoky nemám.. včera jsem byla na utz, průtoky mám o.k, jen trochu méně plodové vody. Jediný co by s tím ještě mohlo souviset, je že mi teče pořád krev z nosu a praská mi v uších… ale to asi každýmu, když má rýmu, ne? Jsem 25 +1. V předchozím těhu jsem se taky léčila s tlakem, ale až ke konci, preeklampsie ani Help syndrom se neprokázaly. Já se strašně bojím, že to špatně skončí… kamarádka mě sice uklidnila, že doktoři jsou jak příbalovej leták, prostě se sichrujou a nesmí nic zanedbat ani vynechat, ale neuvědomují si, jak moc je to stresující……Bojím se, že se že mi budou muset dělat císaře a budu mít nedonošené miminko, bojím se, aby se mu nic nestalo, bojím se, že nebudu moc být na Vánoce doma se svýma klukama a tak.. prostě se strašně bojím…..
Vaše Jana

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Amisek
Závislačka 2660 příspěvků 09.12.09 19:06

Ahoj Janýsku,
já preeklamsii měla,něco málo před pulkou těhu se my zvíšil tlak a objevila v moči bílkovina,dostala sem dopegyt a postupem se my dávky zvišovali až sem skončila na 6×denně + isoptin,no a drželo se my to v podstatě tak nak na 130/80,ve 30týdnu se přidali otoky,ve 34tydnu zjistili že mímo začíná být menší než mělo,prý kuli tlaku a za 14 dni na kontrolu že prý se naplanuje porod dřiv.A upozornovali mě pokud tlak stoupne na 140/90 tak okamžitě do porodky.doma sem se měřila,z nervama sem byla v prd.......,no a v neděli v noci 150/90,takhle sem se měřila snad každou pul hodku,no a ráno mazala do porodky,tam mě seřvali že sem nepřijela ještě v noci no a začli porod vyvolávat,nakonec sem rodila ve středu s tlakem 180/130 a oteklá jak vorvan,a nakonec to skončilo tedy císařem ale ne kuli preeklampsii ale kuli tomu že mála prostě nemohla ven a ztraceli se ozvy tak doslova za 5minut 12,dělali císaře(malá měla dvakrát omotanou pupeční šnuru kolem krku a škrtila se).den poté začal klesat tlak na normál,ale slabší léky na tlak my zůstaly.

No každopádně se nemá cenu nervovat,k ničemu to nepomůže,ne zrovna dorý jaterky mužou byt i po dopegytu,nebo si mohla prodělat eb virozu ,nebo cokoliv jinýho.Na tvym místě bych se snažila byt v klidu ,koupila si kvalitní tlakoměr a měřila si tlak doma,pokud by ti stoup na 140/90 šla bych k doktoru nejlepe interna v porodnici,tam tě vyšetří a zvíšej pravděpodobně léky,při help syndromu většinou bolí v pravím podžebří,takže pokud by tě tam bolelo jela bych taky.

I kdybys rodila náhodou dřív,tak dnes maj i předčastně narozený děti slušnou šanci být zdraví.A kdyby si měla skončit v nemocnici tak tě tam aspon ohlídaj a kuli miminku to přece stojí zato.A Vánoc ještě bude.

Hlavně bud v klidu,zkus se s tím nestresovat,od­počivej,se my to ted říká ale určitě se při druhém budu taky bát.

eva184 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.09 19:27

Ahojky,

tak má zkušenost s preeklampsií je, že ve 33.t jsem musela kvůli otokům, bílkovině v moči a tlak taky kol 130 do nemocnice na pozorování. Čekala jsem jednovaječná dvojčátka. Jenže v nemocnici jsem začala natýkat ještě víc, tlak se zvýšil neuvěřitelnou rychlostí a ve 33+5 akutní císař. Mám nedonošené klučíky, dnes je nám 8. měsíců a rosteme jako z vody, samozřejmě, že nám všude odečítají měsíc a půl, musím s nima cvičit, naštěstí ne Vojtu, ale jinak bez větších problémů. Já ležela asi cca 4 dny po císaři na pooperačním JIPU, tlak neklesal, byla to hrůza, že jsem neviděla klučíky, až po cca 5 dnech, ale můžu říct, že jsem ráda, že žádné komplikace, já jsem to potom rozchodila, brala měsíc prášky na tlak, postupně jsem i oplaskávala z otoků :-D , ale důležitý je, že mám dva zbojníky, je to zápřah, ale stojí za to. Neboj se, doktoři to mají pod kontrolou. Mysli mimiska, uvidíš, že dobře vše dopadně, ono i psychika dá zabrat a to tlaku nepomůže, vím, řekne se mi to , ale věř, prošla jsem si s tím, nikdy jsem na tlak netrpěla, nic takového a skolilo mě to, až jsem nechápala, ale mimísci jsou nejdůležitější a doktoři to ohlídají nebuj :wink:

ibbu
Kelišová 7041 příspěvků 09.12.09 19:58

ahojky

tak já měla preeklampsii až během vyvolávání - 3. den co mě vyvolávali jsem otekla, bílkovinu jsem měla už od předchozího dne a spodní tlak okolo 120- tak nakonec uznali že teda půjdu na císaře :roll:

ale v těhu mě teda můj gyndař s tlakem nic nedělal (130-150/90-100) :nevim:

a myslím že dr si tě pěkně pohlídají a hlavně budou kontrolovat mimíska aby jste byli oba v pořádku !

Helusa80
Kecalka 400 příspěvků 09.12.09 20:03

Ahoj,
tak já mám zkušenosti pouze s preeklamsii,celé těhu jsem byla hlídaná kvůli vysokému tlaku a pozitivním protilátkám.Měla jsem štěstí,že se mi preeklamsie objevila až v 36tt,takže si mě nechaly v porodnici na hlídání,chodila jsem pořád na ozvi a pořád mě měřili tlak,i na oční vyšetření jsem musela a tlak stále kolísal,měla jsem 150/110,takže jsem brala 3 dopegytu a tlak se snížil.Bílkova v moči taky byla a oteklá jsem byla taky.14 dní jsem ležela v nemocnici a pak mi porod raději vyvolali,prý není na co čekat.Byla to hrozná rychlovka,na konci porodu jsem začala omdlévat,tak malýho museli tahat kleštěma.Nechápu proč jsem nešla na císaře,ale to je ted už jedno.Den po porudu jsem splaskla,tlak v normě a vše v pohodě.Držím pěstičky,at je v pořádku.

perta 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.09 20:15

Ahoj, já jsem měl při druhém těhotenství tlak 140/90 už od třetího měsíce… nohy oteklé, ruce bez prstýnků jako bambulky… Přibrala jsem 15kg- a to jen díky tomu, že mi ve 32.týdnu řekl doktro, že miminko je menší. Tak jsem baštila, co se do mě vlezlo, ať ten prcek dostane aspoň něco a nemá podváhu. ve 38.týdnu jsem šupajdila do nemocnice, protože mě bolela hlava, otoky stále a tlak neklesal. Celý týden v nemocnici jsem měla tlak 115/70- no jo, klid, ležení udělaly své. Primař se mi smál, když jsem při vizitě řekla, že tam lěžím s vysokým tlakem… Během pobytu jsem dostala injekce magnezia. Jen mě propustili domů- šla jsem druhý den na kontrolu- a tlak? 140/90… Doma jsem měla honičku vzhledem k péči o ročního syna. No, rodila jsem v termínu podle UTZ-porod vyvolávaný, v 9 tableta,roz­běhly se jen bolesti do třísel a do stehen, před polednem vše ustalo. Ve 14 hodin jsem si začala stěžovat na bolest hlavy a tah v ramenou- doktor nařídil píchnout vodu a už to běželo. Manžel stačil taktak přijet- dcerka se narodila v 16h- 52cm, 3,25kg. Takže strach z tlaku-zbytečný a malé mimi se taky nekonalo. Uvidíš, že vše dobře dopadne. Někdy je lépe být pod dozorem i když zdánlivě zbytečným.

obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 10.12.09 03:46

janýsku jak už tady někdo napsal - kontroluj si tlak doma, klidně každý den, ve stejnou hodinu, nebo pokud budeš mít pocit, že je ti šoufl.
Můžeš si i koupit v lékárně Hexaphan - indikátorové papírky do moči, stojí já nevím asi 70,–, ten Hexa je lepší, že je tam 6 věcí, i třeba ve tvém případě urobilinogen (jaterní odpad), je tam i krev v moči…
Chápu, že máš strach, já ho tak měla, mám taky tlak na tý vyšší hranici, i když nejsem těhotná, taky si mě hlídali. Navíc mám další diagnózu, jsem zdravotník… :roll:
a to dokonce PA, dělala jsem 5 let na odd. rizik. těhotenství v Motole…
no a nakonec jsem tam i skončila, s předčasným porodem ve 33+3 pro akutní masivní uroinfekci, zánět ledvin, který se vyvrbil během několika málo hodin, do té doby mě ani nepálilo při čůrání… :evil:

Vojtíšek naštěstí je v pořádku, ani Vojtu necvičíme, vyvíjí se optimálně ke svému gest. věku.

Ten Hellp syndrom je tak vzácný, že se ho fakt neboj, já ho zažila za 9let praxe PA asi jenom 3×! a dopadlo to vždycky dobře.
Můžeš si všímat, jestli vyčůráš zhruba stejně, co vypiješ (ale neměř si to, nebo se zblázníš!!!) a jestli nejsi žlutější, kůže i bělmo. Toť asi vše.
Fak se neboj, stresováním nepomůžeš ani sobě ani miminku, naopak! buď na sebe v tomhle ohledu přísná, žádný stres! :huban:
je to moc těžký, taky jsem se po prvním potratu strašně bála o to druhé, ale silou vůle jsem to zvládla. jde to. :wink:

rehule 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.03.10 13:37
Pavla

Ahoj Jani, tuším, že se tím hodně znepokojuješ (znepokojovala ses), ale pokud by to bylo za potřebí, tak lékaři zasáhnou dřív než si stačíš uvědomit. Celé těhotenství bylo v pohodě a zbývalo mi 10 týdnů do porodu. Ještě ten den jsem byla v práci a připravovala jsem podklady pro předání nové zastupující kolegyni. Odpoledne jsem byla na ultrazvuku Ok, večer na předporodním kurzu - tam jsem řekla, že mi pár dní není dobře - asi od žaludku a že z ničeho nic mám asi vyšší tlak (celé těhotenství jsem měla nízký 110/60). Tam mi doktorka změřila tlak - vyšší, ale ne nějak moc. Ozvy v pohodě, ultrazvuk OK. Doktorka, ale ještě pro jistotu odebrala krev a moč. POkračovala jsem v předporodním kurzu a za necelou hodinu šla na WC - to už si doktorka pro mě šla. Že mi ještě jednou změří tlak a odebere vzorky. Pak přišla, že pojedu do Plzně, tak si říkám, no jo, tak zbytek těhotenství proležím v Plzni. Za chvíli přišla, že se bude rodit hned (okresní porodnice - nová, ale nezařízená pro úplně ty nejmenší). Byl to mazec za 15 minut od této zprávy se mi narodila moje holčička Verunka. 38 cm a 1100g. Byla odvezena do Plzně a poprvé jsem jí viděla až po týdnu. Je ale zdravá a za to jsem ráda. Zvládly jsme to obě dvě. Prášky na tlak jsem ani brát nemusela, jen ty na játra. Byl to takový fofr, že mi ani nestačili píchnout kortikoidy, aby Verunka snáz rozepjala plíce. Dýchala ale sama - je opravdový makáč a bojovník :-). Takže se drž, bude to dobrý :wink:

Janýsekk
Povídálka 34 příspěvků 19.03.10 18:03

Ahoj Pavli,
tak já už jsem dávno porodila, byla jsem 32+6, ten Help se fakt rozjel, špatný jaterky, prášky na tlak už nezabraly…:o( a pak se mi strašně zhoršil monitor, tak mi udělali akutnho císaře. Kubíček měl 1600 g, dnes už jsme doma a máme 2700g, všechno zatím probíhá o.k. ťuky, ťuk, ale bylo to hrozný 14 dní v inkubátoru a pak 14 dní na intermediálu. Ale je to za náma. Dneska se mi můj pan doktor (který mi mimochodem asi zachránil miminko i život) smál, že už mám po šestinedělí a termín porodu mám až příští týden… no, to je život…:o( Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to, že Verunka byla tak maličká, když jsi rodila v termínu?
Zatím pa
 Jana

rehule 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.10 18:19
Hellp syndrom

Ahoj Jani,
rodila jsem v 29+6, ale doktoři podle jiných testů zjistili, že to bylo ještě dříve 29+3.Takže v termínu jsem nerodila - to jsem zapomněla napsat:-). Byl to strašný stres, protože jsem měla celé těhotenství v pořádku a z hodiny na hodinu se mi změnil život. Rodila jsem 26. 6. 2009 a termín jsem měla 5. 9. 2009. A kdy se narodil a měl narodit Kubík?

Oba vás pozdravuji. Pavla

Janýsekk
Povídálka 34 příspěvků 30.03.10 12:57

Ahoj Pavli,
promiň, neumím číst, četla jsem 10 dní do porodu, místo 10 týdnů. Tak to je mi líto, že vás to postihlo ještě dříve než nás. Myslela jsem si, že jsem naprostá výjimka, ale na www.nedoklubku hodně holek píše, že je postihl Help Syndrom takto brzo, přitom všechny chytrý knížky uvádějí, že se Help vyskytuje až koncem 3 trimestru. Prostě jsme měly smůlu. Jinak Kubíček se narodil 1.2.2010, termín jsme měli až 23.3.Takže dnes je nám týden korigovaně a máme za sebou první neurologické vyšetření a dopadlo dobře, ťuk, ťuk… a vážíme 3200g. A jak je teď stará Verunka? Je to Tvé první miminko. My máme už 5ti letého Honzíka, když jsem ho čekala, tak jsem měla jen vysoký tlak, nic víc (taky mi bylo teprve 26) Chtěli bychom ještě holičku, ale moc se bojím, že se to bude opakovat, a třeba se to projeví ještě dřív, už bych to nechtěla zažít.
Zatím se mějte krásně!
 Jana

rehule 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.03.10 11:55
hellp syndrtom

Verunce je teď něco málo přes 9 měsíců (narodila se 26. 6. 2009), korigovaně jí bude mezi 5. až 8. dubnem měsíců 7. Je to naše první mimčo a doufám, že k ní časem ještě jedno přibude. Verunka je drobnější a váží cca 6100g, měří asi 67 cm. Zatím se měj. Musím krmit :wink:

rehule 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.10 14:04
Žádost

Ahoj Jani,

mám na Tebe takovou prosbu. Na blogu jsem si založila stránku www.hellp-syndrom.cz, kde bych ráda uveřejnila Tvůj příběh co se týká hellp syndromu. Jak se u tebe nemoc projevila, v jakém týdnu těhotenství tě zastihla a tak. Možná by bylo šikovné kvůli statistice napsat i Tvůj věk. Můj e-mail je: hellpsyndrom@sez­nam.cz.

Případně se chci zeptat, zda bych mohla využít toho co zde píšeš.

Zdravím a díky. Pavla

PavlaRe
Povídálka 22 příspěvků 27.09.10 14:01
Oprava

Ahoj Jani, omlouvám se ti. Nechtěně jsem napsala špatnou internetovou adresu. Ta správná je: www.hellp-syndrom.blog.cz

Pavla

zino 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.06.11 22:54
HELLP a neblaznete

Zensky neblaznete… pro vas je nejdulezitejsi se nestresovat… zena v nedeli porodila zdravyho kluka… mela na male mela preeklampsii i HELLP syndrom.. ve ctvrtek tlak 197/119 v patek nas poslali domu v sobotu jsme volali pro vysledky v nedeli nastoupili na rizikove tehotenstvi.. Celej den nikdo nic… vypadalo to snad ze bude rodit normalne… rodili jsme v 20:00 cisarem kluk je zdravej a zena uz se z toho dostava… a kdyz to vezmu zpetne nejlepsi bylo ze o nicem nevedela.. a nestresovala se… kdyby vedela jake ji hrozi riziko.. nedopadlo by to dobre… takze prestante resit hlouposti nehrajte si na doktory.. a duverujte jim… oni vedi co delaji.. a nikdo nema vetsi touhu se narodit jak miminko… takze nejlip to nechat prirode…ToM

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez stresu a honičky

Vánoce by měly být svátky klidu a rodinné pohody. Bohužel v posledních letech... číst dále >

Kouzelné vánoční dárky: Hračky, které si vaše miminko zamiluje

Dáváte přednost originálním autorským dárkům před těmi průmyslovými?... číst dále >

Články z Expres.cz

Smutné Vánoce Jiřiny Bohdalové: Ortéza a invalidní vozík! Sama neudělá ani krok

V dubnu Jiřina Bohdalová (87) spadla ze schodů a nevypadalo to s ní vůbec... číst dále >

Workoholik Kopřivová si po návratu do Čech stěžuje: Potřebuji siestu!

Návrat do České republiky jí příliš nesvědčí! Veronika Kopřivová (27), známá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >