Hledání nadílky je ČESKÁ velikonoční tradice :-)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bábrdl
Generální žvanilka 20547 příspěvků 02.04.18 11:40
Hledání nadílky je ČESKÁ velikonoční tradice :-)

Nedalo mi to. Protože tady v mnoha diskusím může řadě holek prasknout žilka, když slyší, že někdo schovává nadílku pro dítě na zahradě a vztekají se, že jde o německou tradici, raději zakládám tuhle diskuzi.

Nadílka se dřív schovávala i v nás. V Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Cituji: dosud místy praktikovaný zvyk vede rodiče, aby uschovali dětem vejce na skryté místo, ale tak, aby si je nalezly. Vejce měla pocházet od zlaté slepičky, kohouta nebo skřivánka. Starý český, moravský a slezský obyčej ale zatlačila do pozadí nadílka vajec od zajíce, zprostředkovaná z německé tradice.

Takže chcete-li tradice doržovati, stačí říci, že nadílka je nikoliv od zajíčka, ale od zlaté slepice, kohouta nebo skřivana.

A ještě tím pomůžete zachovat českou tradici, kterou některé holky z neznalosti pohřbívají. :cert: :cert: :cert: :cert:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32855 příspěvků 10 inzerátů 02.04.18 11:45

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tak ono je to celkem šumabuřt, protože se ponejvíce chytla tradice, kterou samozřejmě hodně kluků propaguje, a to jít od domu k domu a ožrat se. Zajíček nebo nadílka, vem to čert, slivka rulezzzzzzzzzzzzz­zzz. ;)

Bábrdl
Generální žvanilka 20547 příspěvků 02.04.18 11:52
@Tiger-lily píše: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tak ono je to celkem šumabuřt, protože se ponejvíce chytla tradice, kterou samozřejmě hodně kluků propaguje, a to jít od domu k domu a ožrat se. Zajíček nebo nadílka, vem to čert, slivka rulezzzzzzzzzzzzz­zzz. ;)

Však každému, co jeho jest :lol:
Ale když někdo chce schovávat nadílku, tak to nemusí dělat ilegálně v obavě, že podporuje německé tradice, ale hrdě s hlavou vztyčenou, protože dodržuje vymírající tradice staročeské :mrgreen:

Uživatel je onlineAlenaSu
Kecalka 330 příspěvků 02.04.18 11:52

@Bábrdl A zdroj? Díky

Lenka76
Ukecaná baba ;) 1359 příspěvků 02.04.18 11:55

Ja bydlim v Anglii a uzivam si tu vic Velikonoce po anglicku :D Vcera rano mela dcera coko vajicka po byte schovany, k snidani jsme meli beranka a mazanec a dneska dojidame beranka a manzel vzal na nas varecku :lol:
V CR me to mlaceni fakt stvalo. Me nevadi symbolicke slehani, ale nekdo to fakt dost prehani.

Limi123
Závislačka 2622 příspěvků 02.04.18 11:56
@Bábrdl píše:
Ale když někdo chce schovávat nadílku, tak to nemusí dělat ilegálně v obavě, že podporuje německé tradice, ale hrdě s hlavou vztyčenou, protože dodržuje vymírající tradice staročeské :mrgreen:

Presne tak, vajicka hledala uz moje prababicka, babicka, moje mamka, ja a ted muj syn. Nosi je u nas kohoutek. Je to krasna tradice.

Ale nehledaji se v pondeli, ale na Zeleny ctvrtek.

Příspěvek upraven 02.04.18 v 11:57

Bábrdl
Generální žvanilka 20547 příspěvků 02.04.18 11:57
@AlenaSu píše:
@Bábrdl A zdroj? Díky

Třeba tady

https://www.stoplusjednicka.cz/…dove-tradici

Bábrdl
Generální žvanilka 20547 příspěvků 02.04.18 11:58
@Limi123 píše:
Presne tak, vajicka hledala uz moje prababicka, babicka, moje mamka, ja a ted muj syn. Nosi je u nas kohoutek. Je to krasna tradice.

Ale nehledaji se v pondeli, ale na Zeleny ctvrtek.

Kohoutek - super, vy jste opravdu autentičtí. :palec: :palec: :palec:

U nás teda u babičky podlehli asi i před těmi třiceti lety módě a nosil je zajíc. I když starší paní říkaly, jestli jsme dostali „od slepičky“. A hledávali jsme v pondělí.. Ségra, bratranci, sestřenice.

Příspěvek upraven 02.04.18 v 12:00

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32855 příspěvků 10 inzerátů 02.04.18 11:59
@Bábrdl píše:
Ale když někdo chce schovávat nadílku, tak to nemusí dělat ilegálně v obavě, že podporuje německé tradice, ale hrdě s hlavou vztyčenou, protože dodržuje vymírající tradice staročeské :mrgreen:
:palec: Máš nějaké další info nebo odkaz na něco o staročeských velikonočních tradicích? Určitě zajímavé!
edit: už je tam zdroj. díky

ejhle
Závislačka 2777 příspěvků 02.04.18 12:12

@Bábrdl diky za osvetu, to jsem nevedela :palec:

belladonna
Ukecaná baba ;) 2400 příspěvků 02.04.18 12:16

Pěkné téma. Dvouletak taky s nadšením hledal. Já v dětství taky.

krajta
Kecalka 108 příspěvků 02.04.18 12:19

U nás nosí dcerám čokoládové vajíčka zajíc v neděli dopoledne. Protože moje babička byla Němka, která se v pubertě přestěhovala do čr a předky i hodně rodiny máme v Německu. Ale vždycky babička dávala a i já dávám jenom čokoládové vajíčka, nedala bych, jak jsem to dnes viděla u kamarádky, různé sladkosti (oplatky, lízátka, bonbony, keksy) poházené po zahradě.

saadet
Extra třída :D 11795 příspěvků 02.04.18 12:31

@Bábrdl krasne tema :palec: tak nemuzes se tem dnesnim damam divit. Jvsak tu uz i zaznelo popirat jeziska a vubec cele vanoce :roll: u nas se dopoledne chodi koledovat a po prijezdu hleda po zahrade :mrgreen: ale u nas tedy schovava zajicek :mrgreen:

The_Assassin
Kecalka 442 příspěvků 02.04.18 12:40

Mně se hledání vajíček moc líbí, takže ho budeme praktikovat. Jako holku mě vždycky mrzelo, že koledovat chodí jen kluci a já mohla tak sedět doma a čekat na výprask. Sama mám jen dcery a koledovat k nám stejně nikdo nechodí. BTW radši těm prasklým žilkám neprozradíme, odkud pochází tradice vánočního stromečku…

Bábrdl
Generální žvanilka 20547 příspěvků 02.04.18 12:43
@The_Assassin píše:
Mně se hledání vajíček moc líbí, takže ho budeme praktikovat. Jako holku mě vždycky mrzelo, že koledovat chodí jen kluci a já mohla tak sedět doma a čekat na výprask. Sama mám jen dcery a koledovat k nám stejně nikdo nechodí. BTW radši těm prasklým žilkám neprozradíme, odkud pochází tradice vánočního stromečku…

No tak to vůbec… :lol: :lol: :lol: :lol:

Ale zase ty skutečně velké bojovnice to jistě vědí, nepodlehly, žádný tanennbaum doma nezdobí a mají jen jesličky :lol:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Tohle Jirku položí! Andrea Pomeje přiznala vztah s tímto svalovcem

Po přečtení těchto řádků zůstanou nemocnému Jiřímu Pomejemu oči pro pláč.... číst dále >

Komplic ústeckého vraha před soudem: Na jeho verzi něco nesedí!

Soud začal projednávat případ dvojnásobné vraždy a znásilnění v chatové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Reklama