Hledání svých kořenů - víra

Anonymní
30.1.20 15:17

Hledání svých kořenů - víra

Ahoj,

Už jsem tu jednou psala do jedné diskuze, ale bohužel jsem nedostala žádnou odpověď, tak to zkusím znova takhle.

Přítel poslední dobou prochází takovou asi krizí identity/víry (?), nevím jak přesně to popsat.
Jde o to, že má z obou stran rodiny židovské předky, ale v rámci posledních dvou generací všechno ohledně jejich víry a tradic zaniklo, jsou ateisté. A poslední dobou spolu my dva mluvíme o otázkách víry, protože se budeme brát (jsem katolička, ale ne přímo praktikující) a párkrát se mi svěřil, že ho ta absence rodinné historie a všeho kolem toho velmi trápí. Rodina o tom moc nechce mluvit. Předpokládám, že je to proto, že většina příbuzných skončila v koncentračních táborech a je to tak těžké téma, ke kterému se nechtějí vracet.

A tak bych se chtěla zeptat na vaše názory a nebo tipy, jak by měl dál postupovat? Máme v našem městě židovskou obec, ale nemám vůbec přehled o tom, jestli jsou členové aktivní a nebo jestli by vůbec měli zájem a čas mu pomoci. Máte nějaké knihy, dokumenty apod., které by mu mohly dát nějaký vstupní náhled do tohoto všeho?

Díky moc za případné odpovědi :kytka:

PS.: Kdyby to byl někdo ochotný probrat přes zprávy, tak se ráda ozvu. :andel: Anonymitu tady mám převážně proto, že se mě celá tato záležitost skrz informace úplně netýká a tak tyto osobní informace nechci spojovat s dalšími mými příspěvky.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

30.1.20 15:23
@Anonymní píše:
Ahoj,

Už jsem tu jednou psala do jedné diskuze, ale bohužel jsem nedostala žádnou odpověď, tak to zkusím znova takhle.

Přítel poslední dobou prochází takovou asi krizí identity/víry (?), nevím jak přesně to popsat.
Jde o to, že má z obou stran rodiny židovské předky, ale v rámci posledních dvou generací všechno ohledně jejich víry a tradic zaniklo, jsou ateisté. A poslední dobou spolu my dva mluvíme o otázkách víry, protože se budeme brát (jsem katolička, ale ne přímo praktikující) a párkrát se mi svěřil, že ho ta absence rodinné historie a všeho kolem toho velmi trápí. Rodina o tom moc nechce mluvit. Předpokládám, že je to proto, že většina příbuzných skončila v koncentračních táborech a je to tak těžké téma, ke kterému se nechtějí vracet.

A tak bych se chtěla zeptat na vaše názory a nebo tipy, jak by měl dál postupovat? Máme v našem městě židovskou obec, ale nemám vůbec přehled o tom, jestli jsou členové aktivní a nebo jestli by vůbec měli zájem a čas mu pomoci. Máte nějaké knihy, dokumenty apod., které by mu mohly dát nějaký vstupní náhled do tohoto všeho?

Díky moc za případné odpovědi :kytka:

PS.: Kdyby to byl někdo ochotný probrat přes zprávy, tak se ráda ozvu. :andel: Anonymitu tady mám převážně proto, že se mě celá tato záležitost skrz informace úplně netýká a tak tyto osobní informace nechci spojovat s dalšími mými příspěvky.

A co je cílem snažení? Dohledat rodinnou historii, nebo návrat k praktikování náboženství?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.1.20 15:32

@Příjemné Pondělí
Podle mě spíše rodinná historie, ale ta víra je poměrně velká součást, takže to k tomu patří. On zná jména svých předků, něco málo obecně o nich, ale tak nějak je na něm vidět, že by chtěl více. Nemyslím si, že by měl zájem přímo o návrat k víře, nebyl k tomu nikdy vedený. Ale do hlavy mu nevidím.

• Nahlásit
  • Citovat
26741
30.1.20 16:01

Myslím, že kontaktovat židovskou obec není vůbec špatný nápad. Židovští se dědí po matce, ale nejlépe mu to osvětlí někdo z obce. Pokud jsi katolička a chtěli byste svatbu v kostele, tak ale partner slibuje, že nebude bránit výchově ve víře. Máte toho hodně co probrat. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.1.20 16:10
@Anonymní píše:
@Příjemné Pondělí
Podle mě spíše rodinná historie, ale ta víra je poměrně velká součást, takže to k tomu patří. On zná jména svých předků, něco málo obecně o nich, ale tak nějak je na něm vidět, že by chtěl více. Nemyslím si, že by měl zájem přímo o návrat k víře, nebyl k tomu nikdy vedený. Ale do hlavy mu nevidím.

Kontaktovat obec není špatný nápad. Budou vědět minimálně, kam vás nasměrovat - archív, odborník,…

Jinak lze si najmout genealoga.

Pak jsou ještě digitální archívy dle krajů.

Znát historii rodiny je hezké, ale neočekával bych od toho nic velkého, aby pak nebyl ještě víc zklamaný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1364
30.1.20 16:20

Promiň, já Ti tam odepsala, ale ono se to neodeslalo. Určitě zkuste genealoga, nebo to můžete zkusit na vlastní pěst (třeba alespoň částečně), je to docela zábava a spojený leckdy se zajímavým cestováním :kytka:. Židovskou obec můžeš zkusit taky, ale abych řekla pravdu, nebývají pro „cizáky“ obvykle zrovna vstřícné. Neříkám, že všechny, ale je to komplikovanější :mrgreen:. Případně, pokud v sobě cítí nějakou neukojenou touhu o vzdělávání se v tomhle oboru, tak jestli nemáte daleko do Prahy, můžete zkusit navštívit centrum Bejt Simcha, je to takový reformní spolek, vedou i různé kurzy - dějiny, hebrejštiny, i přípravu na konverzy. Pokud je pro vás Praha pro nějaké pravidelné navštěvování nereálná, zkuste navštívit stránky jewish shopu, tam jsou i různé odkazy na literaturu, případně můžete navštívit i kamennou prodejnu, přece jen, tam jsou na lidi z venčí určitě zvyklí. Akorát teda nevím, zda ta kamenná stále funguje, to bys musela juknout na net :kytka:

Příspěvek upraven 30.01.20 v 21:18

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.1.20 16:24
@Tinuvien píše:
Myslím, že kontaktovat židovskou obec není vůbec špatný nápad. Židovští se dědí po matce, ale nejlépe mu to osvětlí někdo z obce. Pokud jsi katolička a chtěli byste svatbu v kostele, tak ale partner slibuje, že nebude bránit výchově ve víře. Máte toho hodně co probrat. :)

On je vychován jako ateista, říkal že toto asi k víře jako takové úplně nebude ten cíl. Spíš věci ohledně rodinné identity. Tohle celé téma jsme začali řešit teprve nedávno kvůli té svatbě, tak chci, aby si toto všechno v sobě urovnal, než by na ni přišlo. A ohledně mé víry to ví už od začátku našeho vztahu a máme všechny věci ohledně svatby a následného života mnohokrát probrané. Podporuje mě. A nejsem vyloženě ortodoxní, věřím si svým vlastním způsobem, takže tady konflikty nemáme.

Každopádně děkuju tobě i @Příjemné Pondělí za tipy. :kytka: Zkusím mu to někdy takhle nadhodit a uvidíme. Jediné co se bojím tak je vstřícnost právě té obce. Aby ho neodpálkovali a on se pak necítil ještě víc blbě. Ale snad jo, uvidíme.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
30.1.20 16:26

@yocheved
Super, děkuju za tipy! :kytka:

A to s tím „cizáctvím“ je právě moje obava, proto to beru jako až takový plán B. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
60
30.1.20 17:11

Taky bych zkusila genealoga. Já se genealogii věnuju už hodně let (jen na amatérské úrovni) a dost mi to pomohlo zjistit „kdo vlastně jsem“. Zní to možná divně, ale prostě jsem ráda, že vím, odkud byli moji předci, čím se živili atd.
Jen netuším, kde najít židovské matriky… většina matrik jsou už online, proto není problém pro kohokoliv v nich vyhledávat. Ale na ty židovské už bude potřeba někdo, kdo se v tom víc vyzná. Já jsem např. narazila na to, že manžel měl část předků zřejmě evangelíků (v 19.století) a já je zatím nikde v dostupných matrikách online nenašla. Na objíždění archivů teď nemám bohužel čas :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1364
30.1.20 21:15
@PeetaKo píše:
Taky bych zkusila genealoga. Já se genealogii věnuju už hodně let (jen na amatérské úrovni) a dost mi to pomohlo zjistit „kdo vlastně jsem“. Zní to možná divně, ale prostě jsem ráda, že vím, odkud byli moji předci, čím se živili atd.
Jen netuším, kde najít židovské matriky… většina matrik jsou už online, proto není problém pro kohokoliv v nich vyhledávat. Ale na ty židovské už bude potřeba někdo, kdo se v tom víc vyzná. Já jsem např. narazila na to, že manžel měl část předků zřejmě evangelíků (v 19.století) a já je zatím nikde v dostupných matrikách online nenašla. Na objíždění archivů teď nemám bohužel čas :nevim:

Já bych si taky ráda objednala služby nějakého genealoga, neporadila bys mi, jak vybrat?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1364
30.1.20 21:53
@Komsomol píše:
Zase anonymni bonzak :potlesk: proc se tihle udavaci pod to nepodepisi alespon :think: i kdyz tedy nevim cim tenhle prispevek porusuje pravidla? Vzdyt jsem poradil koho kontaktovat :roll:

Jistě, vůbec to nemá negativní a hanlivé konotace. Jako bych někomu poradila, ať kontaktuje tu a tu křesťanku, páč ta je křesťanka jak poleno, ta si to snad tím krucifixem i dělá :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3781
30.1.20 22:04
@yocheved píše:
Jistě, vůbec to nemá negativní a hanlivé konotace. Jako bych někomu poradila, ať kontaktuje tu a tu křesťanku, páč ta si to snad tím krucifixem i dělá :potlesk:

Co je na tom hanliveho a negativniho? 8o nikde jsem nepsal ze Topfer picha jarmulku ale ze picha s jarmulkou (na hlave) a to taky dela viz jeden rozhovor s nim. Abyste se s tim zidovstvim taky jednom nepotentockovaly. Jako by nestacilo, ze je co chvili nejaky dokument o nich.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1364
30.1.20 22:18
@Komsomol píše:
Co je na tom hanliveho a negativniho? 8o nikde jsem nepsal ze Topfer picha jarmulku ale ze picha s jarmulkou (na hlave) a to taky dela viz jeden rozhovor s nim. Abyste se s tim zidovstvim taky jednom nepotentockovaly. Jako by nestacilo, ze je co chvili nejaky dokument o nich.

Ano, představ si, že spojovat náboženský symbol se slovem “píhat” má skutečně pejorativní a urážlivý podtext. Každý průměrně inteligentní člověk, který je schopný čtení s porozuměním, to jistě vidí. A skutečně to v žádném rozhovoru neříká :lol:. Neboj, nepotentočkujeme, ale tak si říkám, jestli by ty dokumenty o nás neměly speciálně pro Tebe běžet ještě víc :mrgreen:.
Dál na Tvé komentáře nereaguju, do teď jsi mi přišel jen jako takovej směšnej panáček, kterej mě vždy pobavil, něco jako klaun, co sebou švihne o zem :mrgreen:. Ale teď ses projevil, jako regulérní prase, takže s Tebou dále nekomunikuji :

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1364
30.1.20 22:19
@yocheved píše:
Ano, představ si, že spojovat náboženský symbol se slovem “píhat” má skutečně pejorativní a urážlivý podtext. Každý průměrně inteligentní člověk, který je schopný čtení s porozuměním, to jistě vidí. A skutečně to v žádném rozhovoru neříká :lol:. Neboj, nepotentočkujeme, ale tak si říkám, jestli by ty dokumenty o nás neměly speciálně pro Tebe běžet ještě víc :mrgreen:.
Dál na Tvé komentáře nereaguju, do teď jsi mi přišel jen jako takovej směšnej panáček, kterej mě vždy pobavil, něco jako klaun, co sebou švihne o zem :mrgreen:. Ale teď ses projevil, jako regulérní prase, takže s Tebou dále nekomunikuji :
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
60
30.1.20 22:43
@yocheved píše:
Já bych si taky ráda objednala služby nějakého genealoga, neporadila bys mi, jak vybrat?

Já s profesionály nemám moc zkušeností :) Ale asi bych začala hledat podle referencí a podle místa jeho „působení“. Aby nemusel jezdit do archivu přes celou republiku. Takže vybírat pokud možno z oblasti, kde ti předci žili a pod jaký archiv spadají ty matriky… A potom se domluvit na konkrétní práci - jaký by měl být výstup (rozrod, vývod z předků, rodokmen), kolik generací nazpět, kolik za to bude chtít atd. Bohužel konkrétního profesionálního genealoga ale neporadím :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama