Hluboké kóma, bazální stimulace, naděje?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.18 16:32
Hluboké kóma, bazální stimulace, naděje?

Ahoj, mám tátu 14 dní po úraze hlavy. :( Bohužel, velmi si poranil mozkový kmen a čelní laloky. Nejhorší je ten kmen. Bohužel se na sál do jiné nemocnice dostal až za asi 6 hodin, takže sehrál velkou roli i tento čas. :( Táta je po operaci hlavy, víc prý pro něho udělat nemohou. Zastavili krvácení, má ale i otok mozku. Dávali mu 2-3 dny, ale drží už dva týdny. Už není ani v umělém spánku, ani nedostává analgetika, ničím ho netlumí. Jedná se o hluboké kóma, má zbytkové reflexy - kašlací. Je na ARO na ventilátoru a přístrojích. Trochu dýchá i sám. Denně za ním s mamkou chodíme a modlíme se, doufáme v zázrak. V poslední dny jsme viděly pohyb. Pootevře pusu a převaluje jazyk. Reagoval na dotek na chodidlech, hýbal nohami v kotníkách. Když jsem ho držela za ruku, 10× po sobě cuknul ukazováčkem. Když ho chytím za rameno a druhou rukou pod zády, tak má snahu se prohnout a vrtěl hlavou do stran a dělal nějaký obličej. Pouštím mu oblíbeného Gotta a hokejové zápasy z youtube. Lékaři na tento pohyb někteří řeknou, že je to od nervů z míchy a nemá to co dělat s mozkem, mozek nefunguje. Jiný lékař řekne, že je k soudům opatrný a uvidí se až za delší čas a že už zažil téměř mrtvého pacienta a dnes chodí.
Zajímám se o to, co pro něho můžu víc udělat, jak správně provozovat bazální stimulaci a jestli jste někdo zažil něco podobného a stal se zázrak? Děkuji všem, kdo se mi ozvou :kytka:

Reakce:

Něha
Kecalka 107 příspěvků 21.10.18 16:54

Ahoj bazální stimulaci moc zkušeností nemám u tak to nemocných lidí. Každopádně vám všem moc držím palce, ať se tatínek uzdraví.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.18 16:56

@Něha děkuji! :hug:

Ekaterina
Kecalka 267 příspěvků 21.10.18 17:01

Mrzí mne, že musíte procházet tak těžkou situací a moc držím palce, aby se brzy dařilo lépe… Bazální stimulace je myslím v takové situaci hodně dobrý nápad. Ale chtělo by to někoho vyškoleného, kdo vás to naučí. Nemají v nemocnici, kde je tatínek, nějakou proškolenou sestřičku? Nezkoušeli jste něco najít na https://www.bazalni-stimulace.cz/ ?

Gabri.ela.ela
Povídálka 45 příspěvků 21.10.18 17:05

Ahoj bazální stimulace je úžasná věc, zaplať si kurz, většinou trvá dva dny po 8hodinach. A na tatínkovi ji prováděj. Doporučuji i rehabilitační ošetřování a hlavně si hlídej aby personál tatínka v nemocnici polohoval. Určitě se nevzdavejte někteří lidé jsou skutečně velmi silní a i přes diagnózu lékařů se dějí zázraky :srdce: :srdce: :srdce: moc mě mrzí co Vás potkalo. Já si tohle prožila s bratrem. Držím palce !

Mala.ještěrka
Kecalka 292 příspěvků 21.10.18 17:06

Bazální stimulace je dost komplexní záležitost. Zeptala bych se na oddělení, jestli z ní někdo nemá udělaný kurz a neporadil by vám. Já si z oddělení pamatuju, že u pacientů hodně využívali čichové stimuly( čich prý „odchází“ poslední) a taky chuť. Máčeli třeba štětičky v oblíbeném pití, ale to se musíte domluvit s personálem.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.18 17:13
@Gabri.ela.ela píše:
Ahoj bazální stimulace je úžasná věc, zaplať si kurz, většinou trvá dva dny po 8hodinach. A na tatínkovi ji prováděj. Doporučuji i rehabilitační ošetřování a hlavně si hlídej aby personál tatínka v nemocnici polohoval. Určitě se nevzdavejte někteří lidé jsou skutečně velmi silní a i přes diagnózu lékařů se dějí zázraky :srdce: :srdce: :srdce: moc mě mrzí co Vás potkalo. Já si tohle prožila s bratrem. Držím palce !

Rehabilitační tam prý chodí 2× denně. Je to ARO, tak tam nikdo jiný nechodí a sestry ho polohují. Bazální stimulaci prý provádějí až na odděleních následné intenzivní péče, tam ho ještě nepřeložili. To by bylo do jiného města a dojíždění bude náročné. Mám mimino a dokončuju VŠ..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.18 17:14
@Mala.ještěrka píše:
Bazální stimulace je dost komplexní záležitost. Zeptala bych se na oddělení, jestli z ní někdo nemá udělaný kurz a neporadil by vám. Já si z oddělení pamatuju, že u pacientů hodně využívali čichové stimuly( čich prý „odchází“ poslední) a taky chuť. Máčeli třeba štětičky v oblíbeném pití, ale to se musíte domluvit s personálem.

Zkusím mu dnes něco přinést a domluvit se, děkuji! :kytka:

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 870 příspěvků 21.10.18 17:27

Ahoj, moc držím palce, opravdu. Můj tatínek si udělal úraz hlavy 23.7. a bohužel 8.8. zemřel. Ale doktoři mu nedávali žádnou šanci, podle CT měl prakticky celou levou hemisféru už mrtvou. Pokud k vám doktoři tak pesimističní nejsou, vždycky je naděje. Posílám sílu :hug:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.18 17:41
@Verurizeckova píše:
Ahoj, moc držím palce, opravdu. Můj tatínek si udělal úraz hlavy 23.7. a bohužel 8.8. zemřel. Ale doktoři mu nedávali žádnou šanci, podle CT měl prakticky celou levou hemisféru už mrtvou. Pokud k vám doktoři tak pesimističní nejsou, vždycky je naděje. Posílám sílu :hug:
:,( to mě mrzí :,( Nám také nedávali šanci, řekli max 2-3 dny a už se drží dva týdny. Ale s tím, že nenastala smrt mozku. Mozek prý ale nefunguje, má jen zbytkové reflexy - kašlací. Byl u Vás nějaký pohyb po odeznění umělého spánku?

Annci
Zasloužilá kecalka 802 příspěvků 21.10.18 17:59

Před osmnácti lety mi v nemocnici řekli, že tatínkův mozek je roztříštěný (jejich slova) a tatínek je de facto mrtvý. Za patnáct minut po těchto slovech mi stisknul vědomě ruku. Takže vím, že lékaři nemusí mít vždy okamžitou pravdu. Na druhou stranu ti ale nechci dávat falešné naděje, od té doby se taky vědecké metody posunuly.

Chtěla bych ti ale něco říct, co se poslouchá velmi těžko a já to tehdy taky nechtěla slyšet. Po té příhodě žil tatínek ještě dva roky. Jako ležák s omezeným vnímáním, kdy chápal jednoduché věty z běžných obslužných činností, ale „vyšší mozkové funkce“ - chápání abstraktna - zcela chyběly. Já jsem tehdy moc chtěla, aby bylo vše dobré, aby nám neumíral, ale dneska to vidím jinak, jak by pro něho bylo lepší, kdyby se ty dva roky netrápil a prostě klidně umřel. On se hrozně kvůli snažil, myslím, že spíš kvůli nám než kvůli sobě a vystál hodně bolesti. Dnes bych si pro něj přála klidnou jednoduchou smrt místo dlouhého trápení. Ale tehdy mi bylo dvacet a byl pro mě celý svět.

Přeju ti hodně štěstí, aby se ti tatínek uzdravil, opravdu :hug: Ale kdyby to nevyšlo, přeju ti sílu přijmout danou situaci a smířit se s ní, protože je to velmi, velmi těžké :hug:

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 870 příspěvků 21.10.18 18:05
@Anonymní píše: :,( to mě mrzí :,( Nám také nedávali šanci, řekli max 2-3 dny a už se drží dva týdny. Ale s tím, že nenastala smrt mozku. Mozek prý ale nefunguje, má jen zbytkové reflexy - kašlací. Byl u Vás nějaký pohyb po odeznění umělého spánku?

Měl, dokonce začal sám dýchat, což doktoři nepředpokládali a měl záškuby nohou, ale údajně šlo pouze o reflexy. Bohužel u něj mozková smrt nastala. Navíc tatínek byl dost nemocný i jinak, takže když se mu dostala do těla infekce, nastala smrt. Měl tak masivní otok mozku, že mu nevraceli při operaci ani lebeční kost, prakticky se předpokládalo, že ani operaci nepřežije, ale vzhledem k tuhému kořínku byl na světě ještě o pár týdnů déle, byť nás vůbec nevnímal a na podněty okolí vůbec nereagoval.

e008
Závislačka 3288 příspěvků 25 inzerátů 21.10.18 18:10

Znama byla v komatu vice jak mesic a pak se probudila. Bylo ji teda okolo 35. Ted je doma na invalidce a je vcelku ok. Ma teda bolesti hlavy a nemuze kvuli tomu pracovat, ale jinak funguje ok.

Krotitelkakraliku
Nováček 1 příspěvek 14.11.18 19:04

Ahoj :-) nejdřív chci napsat, ze me moc mrzi, co se stalo. Člověk by tak rad všechno změnil…
Před mateřskou jsem pracovala jako zdravotní sestra na chirurgické intenzivní péči v jedné veliké krajské nemocnici. Běžně jsme měli pacienty s podobným problémem jako ma tvůj tatínek. Bazální stimulace opravdu dokáže neskutečný divy a vlastně zázraky. Mozek je jeste neprozkoumana část těla, která je vlastně tak trochu velkou záhadou :-) proto se nedá říct „jo, tady je to ztraceny“, pokud mozek vykazuje podle EEG aktivitu.
Co jsme dělali my u pacientů v kómatu: lepení fotek rodiny okolo postele, luzkoviny toho člověka, plysaci, které ma rád, jídlo, které miluje položené vedle postele a dávat cuchat, pouštěli jsme jejich oblíbený zpěváky, mytí jejich mýdlem, pouzivani jejich hygieny (deodorant, voňavky, sapomony, krémy,…). Když ma člověk trpelivost, opravdu začnou po nějaké době reagovat na určitou věc.
Chce to trpělivost, hodně lásky a víru v to, ze to vše dobře dopadne :-) :srdce:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Josef Rychtář se zastal Andrey a pustil se do Pomejeho: Zadlužil a okradl i Ivetu!

Andrea Pomeje se dočkala nečekaného zastání. Po vydání článku, v němž jsme... číst dále >

Slováci mají svoje dvě Ledecké: O jaké kočky mohou kvůli sporu přijít?

I Slováci mají svou Ledeckou! Vlastně dvě Ledecké. Sestry a přední biatlonové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >