Hodnoty krevního cukru v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.19 09:34
Hodnoty krevního cukru v těhotenství

Ahoj chtěla bych se zde zeptat zkušenějších maminek co měly těhotenskou cukrovku nebo přímo diabetiček. Už několik let mám hodnoty krevního cukru nahraně, u lékaře mi odběry z žilní krve vždycky vychází v normě do 5,6 mmol/l, ale hodně blízko této hranice (nikdy ne pod 5,1 mmol/l). Doma mám glukometr kdy mám hodnoty nalačno z kapilární krve podobné, kolem těch 5,1-5,9 mmol/l jak kdy. Nicméně četla jsem, že hodnoty pro těhotenskou cukrovku jsou přísnější (do 5,1 mmol/l z žilní krve) a tak by mě zajímalo jestli se to bude brát tak, že mám automaticky těhotenskou cukrovku (jsem teď v 10. týdnu)? I když to jsou mé normální stabilní hodnoty? Cukr po jídle jsem měřila jen párkrát a nikdy to nebylo nad 8 mmol/l z kapilární krve. Nebo co myslíte? Díky moc za rady

Přečtěte si článek: Jak probíhá 10. týden těhotenství?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Muminek2019
Stálice 83 příspěvků 13.02.19 09:50

S tim silenstvim co kolem toho je se tomu nevyhnes. Bude na tobe jak to budes dodržovat a hlidat :palec:

ugluk
Hvězda diskuse 44739 příspěvků 13.02.19 10:12

Ano, v těhotenství jsou hodnoty přísnější. Ale není to tak, že někdo celoživotně v netěhotenském normálu se automaticky stává diabetikem, ale dítko pomáhá ten cukr odbourávat, takže se hodnoty oproti normálu snižují. Těch 5,1 (opakovaně) je pro diagnózu, když už ta byla, chtěli po mně, abych se držela do 5,3.

Jinak - hodnoty z glukometru jsou velmi orientační, ty jsou fajn pro přehled, jak se člověk drží s dietou, ale obecně můžou být až o 20 % vyšší než hodnoty z žilní krve, která je jediná vypovídající. Takže třeba 5,5 na glukometru nalačno a do 8 po jídle bych nijak neřešila. Ale pokud bys měla nad těch 5,1 opakovaně i z žíly u lékaře, tak bych se tím zabývala.
Může se stát, že pokud máš cukr celoživotně „na hraně“, tak s tím těhotenství zacloumá a zhorší se to. A nebo taky ne. Pozornost bych tomu věnovala, ale zas bych preventivně neplašila.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.19 10:31

Děkuji za odpovědi:) třeba dneska ráno nalačno jsem měla na glukometru hodnotu 5,6 mmol/l a ted asi 2 hodiny po snídani (1/2 polotučný tvaroh, 1 velký banán, 3 jahody a hrst vlašských ořechů) mám hodnotu 5,4 mmol/l. Takže i kdyby by tu cukrovku diagnostikovali, tak se nemusím tolik hlídat (pokud se mi ty hodnoty samozřejmě nezhorší)? Nebo mám nějaký problém, když je hodnota na lačno vyšší než po jídle (vím, že glukometry nejsou úplně přesné)? Jsem z toho zmatená, nejsem žádný drobek a nerada bych miminku ublížila, zároveň si teda nedokážu představit, že si budu muset vážit každé jídlo a dodržovat dietu..

P4ja
Echt Kelišová 7850 příspěvků 1 inzerát 13.02.19 10:43

Asi by bylo dobré to zkonzultovat s pratickým lékařem a pak třeba diabetologem, jestli je potřeba to řešit teď. Jinak se testy dělají až po 20 tt, takže je otázka, jak k tomu přistoupíš. Můžeš to nechat až na ty testy a nebo se zeptat dřív. Pokud máš takhle specifické dotazy, tak bych to fakt spíš řešila otevřeně s doktory.

A jinak v porodnici jsem viděla miminko, jehož maminka na cukrovku prděla, to opravdu nechceš zažít :( Takže za mě lepší se hlídat a omezit než ohrozit mimčo.

barabrambora
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 13.02.19 10:51

A ten cukr měříš až po dvou hodinách? U těhotenské cukrovky se měří hodinu po jídle. Taky jsem měla vysokou lačnou. Dostala jsem inzulín a držela dietu. Teď jsem byla na kontrole rok po porodu a mám poruchu glukózové tolerance. Takže zase dieta, za rok OGTT a pak kdyžtak léky.

barabrambora
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 13.02.19 10:52

Jo a lačnou jsem teď měla 7. Druhý odběr po 2 hodinách 8,25.

barabrambora
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 13.02.19 10:55

Jo a ještě jsem zapomněla dodat, že mi cukrovku zjistili kolem 12. týdne.

Bebuše
Echt Kelišová 8002 příspěvků 13.02.19 11:00

U obou dcer jsem měla těhotenskou cukrovku.
(Dalo se to čekat, rodinná zátěž). U obou stačila dieta. Je to trochu jiné, než u klasické, protože si musíš uvědomit, že dítě pak maká za tebe a nemůžeš žádnou náhražkovou chemii. Protože se mi úplně nechtělo vyřadit vše doporučené, vyřešila jsem tak, že jsem si koupila hodně papírků a řešila jednotlivé potraviny. Kupodivu mi nevadily přímé cukry, zato sacharidy byly problém na odbourání… některé ovoce mi vadilo, jiné ne, atd… Po 10 dnech jsem měla celkem jasno a bez problémů držela vše v normě. Dlouhé cukry úplně v pohodě. První dcera se narodila 0.26, tam bylo vše ok, druhá v 5.12 a tam už byl problém, protože jsem celou noc nejedla. Vůbec mi to nedošlo. Naštěstí se rychle srovnala …

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.02.19 11:01

Díky, začátkem března se chystám na preventivní kontrolu k praktické, tak mi určitě bude měřit žilní cukr, tak pokud ta hodnota bude vyšší tak se zeptám co s tím. Určitě nechci miminko nijak ohrozit, jen bych nechtěla držet přísnou dietu, když by to nebylo nutný no.. zítra zkusím zase na lačno a pak hodinu po jídle a uvidíme co to udělá. Díky

Maty3010
Stálice 62 příspěvků 13.02.19 11:02
@Anonymní píše:
Ahoj chtěla bych se zde zeptat zkušenějších maminek co měly těhotenskou cukrovku nebo přímo diabetiček. Už několik let mám hodnoty krevního cukru nahraně, u lékaře mi odběry z žilní krve vždycky vychází v normě do 5,6 mmol/l, ale hodně blízko této hranice (nikdy ne pod 5,1 mmol/l). Doma mám glukometr kdy mám hodnoty nalačno z kapilární krve podobné, kolem těch 5,1-5,9 mmol/l jak kdy. Nicméně četla jsem, že hodnoty pro těhotenskou cukrovku jsou přísnější (do 5,1 mmol/l z žilní krve) a tak by mě zajímalo jestli se to bude brát tak, že mám automaticky těhotenskou cukrovku (jsem teď v 10. týdnu)? I když to jsou mé normální stabilní hodnoty? Cukr po jídle jsem měřila jen párkrát a nikdy to nebylo nad 8 mmol/l z kapilární krve. Nebo co myslíte? Díky moc za rady

Ahoj, tak mně někdy v 12tt, naměřili 5,6 a v 16 tt, 5,2 a šup do dia..od té doby měřím..ráno musíš mít na lačno nejvíc 5,2 (glukometr) - ze žíly do 5,1 …hodinu po jídle 7,7 a dvě hodiny po jídle to nevím, protože mi to hodinu po jídle vždycky vyšlo..před obědem a večeří by to mělo být pod 5,1…do minulého týdne stačila dieta..nechali si mě minulý týden 4 dny v nemocnici, dětem napíchali korkoidy..a po týdnu 3 kg dole a ranní mi nevychází, pořád 5,4..takže mi včera mudr. dala inzulín a noc musím píchat 2 jednotky..takže čekám zda to bude stačit..mudr mi řekla, že už to dietou nedáme, že ten cukr je prostě vyšší celý den..to je čerstvá zkušenost jeden den stará..jsem v 31 tt a čekám dvojčata.. :)

Příspěvek upraven 13.02.19 v 11:20

barabrambora
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 13.02.19 11:06
@Anonymní píše:
Díky, začátkem března se chystám na preventivní kontrolu k praktické, tak mi určitě bude měřit žilní cukr, tak pokud ta hodnota bude vyšší tak se zeptám co s tím. Určitě nechci miminko nijak ohrozit, jen bych nechtěla držet přísnou dietu, když by to nebylo nutný no.. zítra zkusím zase na lačno a pak hodinu po jídle a uvidíme co to udělá. Díky

Ať ti zkontroluje cukr že žíly a kdyby byl vysoký, tak určitě na diabetologii. Tohle není sranda. Oni to někdy neřeší, že je to brzo a nechávají to až na ten 25. týden. Dietu přežiješ. Taky jsem to obrečela, ale dietu jsem držela poctivě a malá je úplně v pořádku.

Maty3010
Stálice 62 příspěvků 13.02.19 11:09

@barabrambora ..já ji tedy neobrečela..nemám s tím nějaký závažnější problém..jen jsem si musela víc zvyknout, že musím fakt jíst pravidelně po 2,5-3 hod…jinak úplně v pohodě.. :)

barabrambora
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 13.02.19 11:10

@Maty3010 Ahoj, já jsem začínala asi na 4 a skončila na 8. Někde jsem četla, že taky po kortikoidech holkám vyskočil cukr. Ale ten inzulín je v pohodě. Za chvilku si zvykneš. Já jsem píchala od 17. týdne a pak jsem dostala ještě jeden na snídani, protože mi to hodně lítalo.

Maty3010
Stálice 62 příspěvků 13.02.19 11:12

@barabrambora jo jo, říkala mi mudr, že to jsou ty léky..no co už..hlavně ať to zabere..stejně už to budu mít na pár týdnů..a mám štěstí chutě a nic takového nemám, takže to bez okolků zvládám to jídlo..aspoň jsem začala vařit i to co jsem nikdy nevařila..např. omáčku z cukety a mrkví :lol: :lol:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Mějte plně pod kontrolou, jaká videa sleduje vaše dítě na YouTube

YouTube sledují děti již od předškolního věku a snadno se mohou dostat k... číst dále >

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejotrávenější fanynka: Jágr na ledě zářil, Kopřivovou ale příliš nezajímal

Ačkoliv se toho o – na první pohled – vlažném vztahu mezi Jaromírem Jágrem a... číst dále >

Kadeřávková účtuje se svými ex: Byla jsem vaše nejlepší, nechci vás ani za milion!

Mladá herečka Anna Kadeřávková (21), která září v nekonečném seriálu Ulice,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >