Holčička dva a půl roku nic moc neumí,trápí mě to

Anonymní
3.10.19 22:36

Holčička dva a půl roku nic moc neumí,trápí mě to

Maminky, prosím o radu, naše dcera měla ted v září už 2,5 roku a připadá mi hrozně opožděná. Syn touto dobou už začal chodit do státní školky a i když byl také lenoch, uměl toto tedy mnohem mnohem více. Dcera je plně na plenkách, to mě asi trápí ze všeho nejvíce. Nejsem schopna ji odplenkovat, na nočník si sedne, nic do něj neudělá, v létě jsem ji nechala běhat nahou, čurala a kadila pod sebe a bylo jí to jedno. Teď jí seberu plenu a dám kalhotky, počurá se a jen mi to nahlásí stylem aa a dál jakoby se nechumelilo…Dále velmi špatně mluví, mluví svou řečí, nejde jí rozumět, řekne jen pár slov správného významu kterému rozumíme. Dá dohromady tak tři slova jako například mami baf hají(mámo pejsek leží) a tak, pozná tak 5 základních zvířátek, vysvleče se ale jen částečně, sundá si boty, nají se vidličkou lžící ne…Mám už výčitky, že je to mnou, že se jí málo věnuji. Dny trávíme tak, že odvedeme bráchu do školky, nasnídáme se, pak sedí na nočníku-bez efektu, pak si hraje a já uklízím, vařím, peru, pak jdeme na dvě hodiny ven a do školky, pak oběd a spát, pak už přichází domů i manžel a bud něco podnikneme nebo jdeme ven.Je hrozně hodná a klidná a vyhraje si sama, tak jsem samozřejmě ráda že si mohu doma něco podělat, jak je s bráchou tak spolu divočí. Ano, nejsme ti rodiče, co by s ní seděli na koberci a stavěli kostičky ale nemyslím si zase že by úplně strádala a nikdo se jí nevěnoval. Zase mám třeba kamarádku co akorát furt čumí do mobilu a jejich malá je hrozně šikovná, bez plen na roce a půl, krásně mluví…Nevím zda a kdy to řešit z dr, jestli počkat až totálně propadneme na tříleté prohlídce nebo dřív nevím, bojím se aby neměla třeba nějakou mozkovou dysfunkci. Narodila se trošku dříve, v 36 tt ale nevím, zda by to mohlo hrát roli :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4609
3.10.19 22:48

Mám syna narozeného v 28.tt, řekla bych že dřívější narození nehraje roli. Nočník bych nechala klidně ještě půl roku. To že nemluví bych zkusila řešit s doktorkou tam je opravdu pozadu. Může mít třeba problém se sluchem. Ty zvířátka to bude možná chyba tvoje, to chce se jí fakt věnovat a co se týče jídla tak mám pocit že třeba vidličkou se občas není schopný najíst ani můj pětiletý :mrgreen: :think: :mrgreen: jinak je to opravdu o tom věnování se dítěti, já třeba vím že jsem se synem moc nemalovala, no a teď ve školce dělají různé úkoly pro předškoláky a tam vidím jak je pozadu v tom psaní a malování. Co se týče holčičky na mobilu, tam se jí věnuje ten mobil. Mluví na ní a pokud má štěstí na výběr her nebo videí, tak ji i něco naučí. Neříkám že to schvalují ale je to tak

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.10.19 22:50

No, co chceš slyšet. Sama se ty věci asi nenaučí. Nepotřebuju se tady chlubit co uměl v tom věku syn, ale neřeš kamarádku a starej se o svý dítě. :palec: Podle popisu se úplně stejně chová roční, tak nevím jestli už trochu nezpozornět. Slyší? Ukazuje? Napodobuje? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.10.19 22:53

Syn na tom byl podobně. Mohla jsem se přetrhnout, ale nic. Začal mluvit ve 3,5 letech. Ve 2,5 letech dál dohromady 2 výrazy - Keku dzzzn = táta přijel.
Neuměl se svléknout, obléknout… Teď mu je 5 a mele pořád.
Pokud rozumí, tak bych počkala do 3 let.

• Nahlásit
  • Citovat
502
3.10.19 22:55

Nemá prirostlou uzdicku? Od kamarádky dcera to tak taky měla a nemohla mluvit.
Mám stejně starou holčičku a ta mluví krásně, věty, básničky, písničky. Určitě bych se poradila s doktorkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.10.19 22:57

@prejeta_zaba ano tohle vše dělá

• Nahlásit
  • Citovat
11220
3.10.19 22:57

Tak já bych jí nechala úplně.
Kamarádky holka se odplenkovala pár týdnů před 3.nar. Mluvit začala až ve školce.
Ale zato nikdy neměla žádnou nehodu a odplenkovala se rovnou i na noc. A mluvit začala rovnou ve větách.

Nočník nech viditelný, ale nenuť jí. Mozek musí dozrát, nedonutíš ji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
545
3.10.19 23:11

Nechala bych to zatim tak, od toho je 3 léta prohlídka, po které se to řeší ne :nevim: Syn nemá pleny od 2,5 roku přes den, na spaní je má. Zkoušela bych posazovat, ono to přijde ;) s mluvením začíná teď trošku víc, v 12/19 bude mít 3 roky a říká taky jen spojení jako „mami tam“ tati tam ne" a teď řekl " toto patí (=patří) tam" a to je pokrok, místo K říká T, samohlásky řekne jen D, M,T, B, snaží se slova opakovat ale řekne to úplně jinak, uvidím na tříleté prohlídce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
3.10.19 23:11

Trislovna veta v tomto veku, tak to nebude zadny vaznejsi problem.Max opozdeny vyvoj reci. Za pul roku muze byt v reci uplne jinde, ale preventivne se ji v tomto vice venovat nebude spatne-rozvijet hrubou i jemnou motoriku, slovni zasobu atd. Z vlastni zkusenosti vim, ze dite se da odplenkovat, az kdyz je na to zrale a clovek se muze stavet na hlavu a nic s tim neudela. Treba ta kamaradka nekouka do mobilu furt a kdyz ji nevidite, tak se dceri venuje a nebo ma proste hodne sikovne dite. Neco jde ovlivnit a neco ne. Nekdo ma jednicky zadarmo a nekdo musi drit na dvojky. Syn na tom byl v tomto veku podobne a hodne s nim musim cilene pracovat a stejne jsou vrstevnici jinde. Treba to ale dozene sama, ale jen pro jistotu radsi zacit neco delat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8588
3.10.19 23:12

Mně přijde v pohodě, myslím že to je vše v normě. Pokud mluví už tak, že spojí tři slova do věty, tak prostě mluvit bude. Možná si s ní víc povídej, ukazujte v knížkách, ale to stačí vždy jen chvilka denně. Oblíkání a jídlo je myslím úplně v pohodě. To vysazování na nočník jednou denně je podle mě úplně zbytečný, to nepochopí. Pokud už chceš odplenkovat, myslim, že musíš sebrat plínu, prát a vydržet, ale klidně ještě počkej.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8588
3.10.19 23:15

@alialiali u sousedů holčička taky říkala T místo K, si pamatuju, jak mi před barákem říkala, že venku viděla Toníka a já furt jakýho Toníka :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1548
3.10.19 23:15

Dobré znamení je, ze si umí sama hrát, kdyby tam byl snížený intelekt, tak by to neuměla. Každé dítě je jedinečné! Kamarádčin syn ve třech letech vydával víceméně jen skřeky a teď ve čtyřech mi složitými větami vysvětluje význam jednotlivých dopravních značek!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13136
3.10.19 23:16

Tak se zkus víc věnovat, taky nemůžu porovnat co dovedla dcera a co teď 19m syn. Ale každé dopo když je dcera ve školce bereme vkladacky, knížky, Lego atd nevydrží dlouho u jednoho pak jde pryč úplně, ale kazdy den, po chvilkach spolu něco děláme.
Odpo si pak hrajou společně.
Naopak zase oproti dceři si lépe hraje, má to od ní odkoukane takže si už krásně hraje na vaření, prodávání což třeba dcera takhle brzo nedělala.
Rozumí 100% všemu, bohužel si ale zatím vystaci s jo, ne, hami, nami, táta, máma-mami atd prostě úplný základ. Pokroky dělá, ale velice pomalu, důležité pro mě je, že dělá :)
Jinak je veselej, akční, pořád vymyslí nějake kraviny aby nás rozesmál.
Ji tedy velice dobře, ale on už od 8m nechce krmit musí sám, nikdy nechtěl žádné pitka hned ze skleničky, vyslece si tepláky, ponožky a sundá si plenu.
Každé dítě je jiné, některému jde vše samo a přirozeně, jinému se musí více pomáhat a učit.
Píšeš že jdete na 2 hodiny ven, tak místo toho část času buďte doma a trenujte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29351
3.10.19 23:16
@Anonymní píše:
Maminky, prosím o radu, naše dcera měla ted v září už 2,5 roku a připadá mi hrozně opožděná. Syn touto dobou už začal chodit do státní školky a i když byl také lenoch, uměl toto tedy mnohem mnohem více. Dcera je plně na plenkách, to mě asi trápí ze všeho nejvíce. Nejsem schopna ji odplenkovat, na nočník si sedne, nic do něj neudělá, v létě jsem ji nechala běhat nahou, čurala a kadila pod sebe a bylo jí to jedno. Teď jí seberu plenu a dám kalhotky, počurá se a jen mi to nahlásí stylem aa a dál jakoby se nechumelilo…Dále velmi špatně mluví, mluví svou řečí, nejde jí rozumět, řekne jen pár slov správného významu kterému rozumíme. Dá dohromady tak tři slova jako například mami baf hají(mámo pejsek leží) a tak, pozná tak 5 základních zvířátek, vysvleče se ale jen částečně, sundá si boty, nají se vidličkou lžící ne…Mám už výčitky, že je to mnou, že se jí málo věnuji. Dny trávíme tak, že odvedeme bráchu do školky, nasnídáme se, pak sedí na nočníku-bez efektu, pak si hraje a já uklízím, vařím, peru, pak jdeme na dvě hodiny ven a do školky, pak oběd a spát, pak už přichází domů i manžel a bud něco podnikneme nebo jdeme ven.Je hrozně hodná a klidná a vyhraje si sama, tak jsem samozřejmě ráda že si mohu doma něco podělat, jak je s bráchou tak spolu divočí. Ano, nejsme ti rodiče, co by s ní seděli na koberci a stavěli kostičky ale nemyslím si zase že by úplně strádala a nikdo se jí nevěnoval. Zase mám třeba kamarádku co akorát furt čumí do mobilu a jejich malá je hrozně šikovná, bez plen na roce a půl, krásně mluví…Nevím zda a kdy to řešit z dr, jestli počkat až totálně propadneme na tříleté prohlídce nebo dřív nevím, bojím se aby neměla třeba nějakou mozkovou dysfunkci. Narodila se trošku dříve, v 36 tt ale nevím, zda by to mohlo hrát roli :nevim:

no, co kdyby ses začala malé teď věnovat daleko víc, než dosud, sedla si k ní a četla jí, ukazovala obrázkové knihy, učila ji ta zvířátka, mluvila s ní, přednášela jí krátké básničky doprovázené nějakými cviky a pohyby, na procházce jí pořád dokola opakovala, co vidíte, co tam je, kolem čeho jdete a podobně… dělala to dejme tomu dva až tři týdny nejméně a pak zhodnotila, jestli jí to nějak prospělo nebo ne? Než čekat půl roku na tříletou prohlídku, proč pro to nemůžeš udělat sama něco víc hned teď?
A třeba i ta kamarádka nesedí pořád jen na mobilu a dítěti se věnuje víc…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.10.19 23:18

Ještě jsem chtěla říct, že třeba normálně ukazuje a pozná části těla, samozřejmě různé vkládačky a tvary také, normálně reaguje na oslovení a co má udělat, třeba přinést, najít si boty bundu a tak když jdeme ven…dochází ji souvislosti, ví co má třeba udělat aby něčeho dosáhla. Píši to jen abych to upřesnila, jak je na tom, protože v prvním příspěvku jsem vše neobsáhla

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama