Hračkový minimalismus, praktikujete?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
553
30.11.21 20:41

Hračkový minimalismus, praktikujete?

Mámě pětiměsíčního syna, jsme starší rodiče, takže většina našich přátel už děti má, to samé naši sourozenci s manželem, takže máme velké srovnání.

99% dětí v našem okolí je naprosto přehlcena hračkami, když synovci nedáme minimálně tři hračky na Vánoce, vůbec se s námi nebaví, diví se se slovy :,, jenom jedna hračka"? - je mu 5 let, to samé dělá už jeho mladší bratr - 3 roky. U ostatních je to to samé - narvané dětské pokojíčky hračkami, se kterými si nikdo nehraje.

Rádi bychom vedli syna jinak, kamarádka u mě byla včera na návštěvě a divila se, jak málo hraček máme.

Jak „zvládalo“ vaše dítě to, že prostě doma nemá narvaný pokojíček hraček a vidí to na návštěvě - samozřejmě teď mluvím o větších dětech, bylo jim to líto apod.? Nebo na to byli zvyklí od mala a vzali to v pohodě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10397
30.11.21 20:52

Ano, v podstatě ano, i když na první pohled by to asi momentálně znát nebylo, přeci jen v 11 letech už se to nakupí :mrgreen:. Nicméně jsem se celé roky snažila kupovat jen hračky, se kterými si syn opravdu hrál, takže 2-3 oblíbené stavebnice (další a další části), dřevěné koleje, autíčka.
Ale narvaný pokoj nemá, protože máme malý byt a syn ani svůj pokoj zatím nemá. Hračky máme v obýváku a z části v ložnici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1615
30.11.21 20:53

Tak ja mám roční, hraček jsme zdedili spoustu, já nic nekupovala. Mala si s nima temer vůbec nehraje. Stačí ji třeba flaska naplněna rýží, 3 kosticky co stavi na sebe, micek, kus papiru, kartacek na zuby😁 a tak…a rabovani supliku je ted aktuální hit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27813
30.11.21 21:00

Děti mají sice pokojíček hračkami narvany, ale jsou to věci typu puzzle, lego (3 velké boxy), specenske hry (jedna IKEA skříň), angličáky (podedena krabice), rozrůstající se sbirka dionosaurovych figurek, podedene 2 panenky a velký suplik mimi oblečku po vlastnich dete.
Věci, že kterých vyrostou, posílám průběžně zase posilame dál.

K narozkam a Vánoc mají od nás rodicu tak 3-4 věci, + většinou po jednom dárků od dalších příbuzných (je nás hodně :srdce: ), pokud se neslozi na něco.

Ve věku tvého dítěte jsme mely podedene asi tři bedny hraček (od sousedů, po neterich, od keolegyne). Takže doma hračkárna :mrgreen:, i když od nás dostal pod stromek jednu piskaci hracku (abych měla ocit, že jsem mu alespoň jednu hračku koupila) a od příbuzných praktické věci typu moderní latkovky a porcelánová dětská jídelní sada.

Hrackovy minimalismus vede moje kámoška, ta dá dítěti k narozkam jako dárek domácí dort a houpací koš na zahradu. A pak dostane dítě max.neco od jedné babičky, druhá dává peníze. My to mame nastavené přeci jen trochu jinak.

Příspěvek upraven 30.11.21 v 21:07

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
71082
30.11.21 21:04

Decka maji doma v podstate hrackarnu, ale s hrackami si hraji odmala a neda se rict, ze by neco u nas doma lezelo ladem. Aspon se zabavi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
732
30.11.21 21:04

Upřímně nesnáším takové to nakupování levných šmejdů, jen aby se něco koupilo. Hraček jsme dětem zase tolik nekoupili, ale hodně věcí jsme podědili. Na můj vkus toho mají příliš, zvlášť když si hrají dokola asi se třema věcma a ostatní se v pokoji jen valí. Bohužel vysvětlit toto babičkám je nadlidský úkol. Nejvíc mě asi dojalo když nám koupili jen tak stejnou hru co už jsme doma měli(jen jiné obrázky),protože ta hra děti baví. :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27813
30.11.21 21:05

No a když už, ta k na návštěvách je jím putna, kolik jine děti hraček doma mají. Spíš si tam najdou, co je pro ně zajímavé a doma nevedeme (kuchyňka, Nerfka, elektronické piano, dětský tablet, videohry, auto na ovládání, poistolky a tanky, živé morče či králík, homer made domeček že staré krabice apod.).A jde jim o společnost těch cizích děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.21 21:09

Ráda si o minimalismu čtu a snažím se ho aplikovat v domácnosti, ale moc mi to nejde ve dvou oblastech - dětské oblečení a hračky. Děti mají 7 a 3 roky a mají hodně hraček, sice reálně stejně jako ostatní v okolí, ale pro můj pocit je to fakt hodně a to ačkoliv pořád třídím a vyřazuji, ráda bych to stáhla na polovinu. A navíc si skoro se vším pořád hrají a jsou to kvalitní věci. Myslím, že je to tím, že jako malá jsem měla hrozně málo hraček a teď mám v sobě nutkavou potřebu dětem dopřát to, co jsem já neměla - a vlastně si tím dělám radost i sama sobě. Kdybych měla holky, bylo by to asi mnohem horší. Možná se to dětem dá nějak vysvětlit, ale měla bych obavy, aby si to v dospělosti nekompenzovali, pokud by přístup byl nějaké hodně striktní. Rodiče mi vzdycky říkali, že na to nejsou peníze nebo že je to ošklivé, nevkusné, plastové a že jsou jiné věci důležitější v životě, nejen hračky. Stejně mi to v podstatě nevysvětlili a byla jsem smutná. Teď je i v módě kupovat hodně dřevěné vkusné hračky v přírodním nebo pastelovém tónu. Připomíná mi to moji mamku, která mi v dětství dala krásnou dřevěnou jídelní sadu pro panenky a já protáhla obličej, protože jsem si hrozně přála růžovou barbínu a když jsem pak mohla, tak jsem si ji koupila sama v poměrně vysokém věku. Ráda si přečtu příspěvky ostatních, třeba načerpám inspiraci.

• Citovat
  • Nahlásit
1618
30.11.21 21:09

Já se tady připíchnu ;) my máme doma málo věcí, došli jsme k minimalismu postupně. Stalo se ale, že naše holky měly hodně hraček a to jsme jim za život koupili minimum! Ale dedily a dostavaly :roll: pokojicek mají úplně pidi a já postupně redukuju, už ubyla minimálně polovina hraček a holky to berou. Něco prodam/rozdam, něco co by mohlo mít potenciál schovam na později na obměnu. Koukám už na hračky jinak a nekupuju ty prvoplanove, co jasně poslouží a slus, co s nima. Snažím se ponechávat hračky, co rozvíjejí myšlení, kreativitu, u kterých je potřeba, aby se i zapojily spolu a spolupracovaly. Každopádně, i když by leckdo mohl tvrdit, že moc hraček nemáme, za mě je to pořád moc, pořád vyházený na zemi a bordel všude ( to má teda na starosti hlavně mladší dcera). A já dost premyslim nad tím, to fakt zredukovat jako HODNE. Udělat takový třeba měsíční experiment, i pro mě teda :lol: a pokud by si něco přála, tak to třeba zkusit vyrobit… naše holky mají 2 a 4 roky, jsem zvědavá na zkušenost ostatních. Moje zkušenost je prozatím dobrá. Když starší dcera u někoho něco vidí, nadchne ji to třeba, ale pak to většinou zase pouští. Kamarádky dcera má hysteraky. Tak kamarádka běží a rychle to kupuje, aby měla klid a nebyla zla máma. To je cesta, kterou bych se nerada vydala.

Příspěvek upraven 30.11.21 v 21:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55536
30.11.21 21:13

Tak snaha by byla :lol: Kdyby mé děti mělo jen ty hračky, které jim sama koupím, tak jsme taky minimalisti. Jenomže to máme babičky a tetičky… Už teď byla babička smutná, když jsem ji pro vnoučata poprosila od Ježíška jen o jednu hračku (přitom z dopisu bych jich mohla vybrat třeba deset), jsem zvědavá, jestli to dodrží. Taky mám dvě děti hodně různého věku, které si hrají s různými věcmi, no a taky hračky dědím, čas od času mi tu přistane krabice vyřazených od někoho jiného, často moc fajn a kvalitní věci.
Ale jó, v pěti měsících si moje dítko taky vystačilo se dvěma chrastítkama a jednou černobílou knížkou. Zkus napsat, kolik toho máte, až bude tvému dítěti pět nebo deset let… Jestli to fakt dokážeš ukočírovat nejen u sebe (to je celkem snadné), ale i u ostatních, a jestli budeš mít víc dětí… pak klobouk dolů, no napiš pak :mrgreen:
(jinak jsi mě zrovna zastihla, jak u regálu s hračkami třídím a vyřazuju, dokud děti spí a nemůžou mi do toho kecat)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12172
30.11.21 21:13

Pokud držíte jako rodina pohromadě a máte dobré přátele, tak hračkový minimalismus neudržíš :lol:
Já už to tu počítala mockrát, naše děti dostanou od nás naprosté minimum dárků a hraček, ale já jsem ze tří dětí a mám výborné vztahy se sourozenci, prarodiče fungujou na obou stranách a chtějí děti podarovat (dárky mimo svátek, narozky, Vánoce jsem už zakázala). Nejbližší přátelé (pár rodin) nebo rodiny sestřenic a bratranců k nám jezdí na chalupu a taky přijedou a dají dětem třeba stolní hru atd.
V principu tak nikdy dítě nedostane např. od strejdy víc než 1 dárek (nebo k narozkám např. jednoho koníka a jednu knihu, prostě hračku jen jednu), ale v součtu těch osob, které ho obdarovávají, je prostě hodně, a nikdo z nich nechce být ten, kdo mu dá jen chrániče na brusle nebo novou cyklolahev, prostě každý chce vidět tu radost.
Lehce se ten přebytek eliminuje tím, že kupujeme sady. Nejdřív to byla vláčkodráha (dostával různé další mosty, depo, výhybky atd.), potom Hubelino kuličková dráha, teď třeba Gravitrax (že si řekneme vyloženě o konkrétní rozšíření, takže dostane třeba od pěti lidí dárky, a z toho jsou tři rozšíření Gravitraxu, který zbožňuje, a je to vlastně dohromady pořád jedna hračka, jen se s ní dá vyhrát víc).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20521
30.11.21 21:14
@Anonymní píše:
Ráda si o minimalismu čtu a snažím se ho aplikovat v domácnosti, ale moc mi to nejde ve dvou oblastech - dětské oblečení a hračky. Děti mají 7 a 3 roky a mají hodně hraček, sice reálně stejně jako ostatní v okolí, ale pro můj pocit je to fakt hodně a to ačkoliv pořád třídím a vyřazuji, ráda bych to stáhla na polovinu. A navíc si skoro se vším pořád hrají a jsou to kvalitní věci. Myslím, že je to tím, že jako malá jsem měla hrozně málo hraček a teď mám v sobě nutkavou potřebu dětem dopřát to, co jsem já neměla - a vlastně si tím dělám radost i sama sobě. Kdybych měla holky, bylo by to asi mnohem horší. Možná se to dětem dá nějak vysvětlit, ale měla bych obavy, aby si to v dospělosti nekompenzovali, pokud by přístup byl nějaké hodně striktní. Rodiče mi vzdycky říkali, že na to nejsou peníze nebo že je to ošklivé, nevkusné, plastové a že jsou jiné věci důležitější v životě, nejen hračky. Stejně mi to v podstatě nevysvětlili a byla jsem smutná. Teď je i v módě kupovat hodně dřevěné vkusné hračky v přírodním nebo pastelovém tónu. Připomíná mi to moji mamku, která mi v dětství dala krásnou dřevěnou jídelní sadu pro panenky a já protáhla obličej, protože jsem si hrozně přála růžovou barbínu a když jsem pak mohla, tak jsem si ji koupila sama v poměrně vysokém věku. Ráda si přečtu příspěvky ostatních, třeba načerpám inspiraci.

Jo jo, co jednou bude chybět těm dětem ze střední třídy, nebo že by konečně šťastné dětství :think: zas teď frčí rozvody :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1444
30.11.21 21:20

No tak jistěže máte málo hraček, kolik by jich asi tak 5měsíční dítě mělo mít? :P Jinak myslím, že praktikujeme zlatý střed. Určitě nemají vše, na co si ukážou. Snažím se předem příbuzným říct, co už máme, co mají děti rády, aby se trefili a nebylo to jen plastové heblo k ničemu. A když je, posílám to dál, fakt nechci, aby nám doma leželo něco, co akorát produkuje bordel a děti si s tím nehrají. Na druhou stranu, celkem lituju děti, co mají od rodičů povinně jen pár dřevěných Montessori hraček. To mi přijde ulítlé stejně, jako mít jich mraky. Vždycky je to přece o nějakém kompromisu. Jako říct mé dítě někomu na dárek to, co tvůj synovec, tak mu ten dárek seberu a nemá nic. To si přece nemůže dovolit. :think: U nás to je - na narozeniny/svátek jeden větší dárek a třeba nějaká dobrota. Vánoce tak 3-4 smysluplné dárky. Vždycky se snažím předem hodně přemýšlet, jak si s tím budou hrát a k čemu všemu to může sloužit. A dost moderních mluvících hraček, je tak jednoúčelových, že do nich prostě odmítám vrážet peníze. Třeba Albi tužka. Ačkoliv všude tolik frčí, co to dítěti dá? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1618
30.11.21 21:21

@ugluk to máš pravdu, s vyšším věkovým rozdílem, že to bude těžší. Já mám holky blízko sebe, mají velice podobné zájmy, ještě stejné pohlaví. V podstatě taková dvojčátka 2 roky od sebe, tak v tom to mám o dost jednodussi.

A ještě pro představu máme nízkou skříňku se 4 bednami hraček (2 lego a 2 drevene mašinky a doplnky). Drevenou kuchynku ( do ní máme hlavně ve dřevě úplně vsechno). 2 boxy (1 kostýmy a převleku a 2. Koleje duplo. Pak 1 krabici dupla (to už půjde pryc) a společenské hry s puzzlemi. A jeden boxik s policí je vytvarka (kreslení, malování, tiskani, papíry, časopisy s ukolama…) a playdoh modelinu s příslušenstvím. V obýváku mají v knihovně jednu polici jejich knížek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27813
30.11.21 21:26

@ugluk Já třídila a vyhazovala, když byly na táboře (těch hrozných pridsavkovych smoulu z lidu a pytle s kindrnesmysly se 2roky odmítali vzdát :cert: ).

Nicménějsrm na své děti fakt pyšná. Nejsou ovlivnitelné reklamou, věci po kterých touží mají urcitou přidanou hodnotu a jsou to hračky, které frčí delší dobu. A v porovnání s jinymu dětmi jsou skromné a rádi hračky i oblečení recyklují. Nevadí jim dostat podedene nebo naopak darovat již nepotřebné.

Dcera chtěla letos k Vánocům jen 3 věci (z toho jeden mekkous a jedna praktická věc) a syn 4 nebo 5. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat