Hračkový minimalismus, praktikujete?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Napsat příspěvek
Velikost písma:
268
1.12.21 10:56

Když se syn narodil, tak jsem si taky představovala, že bude mít jen minimum hraček. Je prvňák a má pokojíček plný hraček :) Hlavně lego, sevu, auta, autodráhu, hromadu různých figurek zvířátek, dinosaurů, vojáčky, roboty, superhrdiny apod. Kromě hraček má taky spoustu knížek, puzzle a stolních her a taky kupu plyšáků. Rád maluje a tvoří, takže plno věcí k tomu. Z venku si nosí kameny, klacíky, kaštany…
Pak má spoustu sportovního vybavení (brusle lední, kolečkové, kolo, koloběžka, tenisová raketa, skateboard, míče na fotbal, basketbal, hokejky, puky, branky) ale to nepočítám do hraček a vše využívá.
O minimalismu se u nás rozhodně mluvit nedá :mrgreen: Občas navrhnu, že hračky protřídíme, ale to se vždy rozbrečí, že se žádné hračky vzdát nedokáže :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34016
1.12.21 12:27

@Trojlístek za mě lepší jeden jednorožec, než hora edukativních hraček, který teda zrovna moje děti moc neberou :think:
Jasně, že si někdy říkám proč tohleto :mrgreen: Ale já si s tím hrát nebudu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1679
1.12.21 13:39

@Svistice no právě! Tak to na mě působí. Já jsem totiž hrozný škrt :lol: a ty jsi mi připomněla, že když jsem zainvestovala hodně peněz do kuchyňky a příslušenství, o které jsem byla presvecena, že má velký potenciál, vyplatilo se to. Je každodenní i celodenní permanenci. Lepší investice, než do spousty menších kravin. Dík, že jsi mi to připomněla, hrozně jsme teď zeskrblíkovatěli :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1679
1.12.21 13:44
@Aduš8 píše:
Nepraktikujeme. Nemám ráda extrémy v žádném směru. Raději koupím drahou, ale kvalitní a smysluplnou hračku. Jelikož od rodiny naše děti nic moc nedostávají a když, tak dárky spíše praktické, kupujeme jim hračky hlavně my. Dětem jsou 2 a 4, k Vánocům mají každý 6 dárků. V tom jsou ale puzzle, které oba milují a obrázky je brzy omrzí, povlečení a dózy na svačiny do školky. Hračky pravidelně ve velkém a bez lítosti redukuji, s tím třeba starší nemá vůbec problém. Vyházel by toho kolikrát víc, než já. Klidně koupím i hračku z druhé ruky, pokud je v pořádku. Myslím, že by dítě mělo mít na výběr a že je naprosto normální, že ho určitá věc přestane na nějakou dobu bavit a pak se k ní vrátí. Taky se nevěnuji jen jednomu koníčku, ale měním je podle nálady. Když vidím, že je něco vyloženě nezajímá, jde to z domu.

Tak je minimalismus a minimalismus. Já to mám jako ty, ať si toho hodně vyzkouší, ale je daný objem věcí v pokojicku (máme pidi mistnost) a hračky buď darujeme, prodáme, nebo tocime ( něco odnesu na půdu, něco co jsme dlouho neměli zas z půdy prinesu). Hračky kupují nové, kvalitní z druhé ruky i dedime. Ale mnohem víc nad nimi premyslim, než třeba před rokem a snažím se vidět, kdy to je pouze touha vynahradit si na dětech něco, co mi v dětství chybělo. Starší dcera uz chápe ten systém a sama teď přišla, že vyřadí nějaké hračky, ptz bude Ježíšek a narozky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
448
1.12.21 13:53

Me se ta myslenka libi, nesnasim zakramovanou domacnost, uz vzhledem k tomu, ze pribuzni jsou hromadici. Bohuzel dost lidi to ma jinak, dle hesla cim vic, tim lip, tak jsme zahlceni hrackami z pepca, rodine se to neda vysvetlit, uz jsem to vzdala. Deti tomu taky podlehaji, vidi hodne veci jinde, tak je to spis kompromis. Ale ted zas vyrazuju, na Vanoce bych se chtela vejit tak 5 darku pro kazde ditko plus dalsich x da rodina, takze minimalismus se uplne konat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1679
1.12.21 13:56

A ještě bych dodala jednu, podle mě zásadní vec. Záleží na okolních podmínkách. Nspr. Dítě, které žije ve velkomeste v bytě, traví většinu času doma a rodiče si s ním nehrajou, netvoří…atd bude pravděpodobně potřebovat větší množství hraček a zábavy. Na uplne druhé straně jsou zas děti, co mají sourozence, zahradu přizpůsobenou dětem, tráví cele dny venku, na hřištích, na kroužcích, po rodině a doma s rodiči vaří, hrají si, něco vytvářejí mohou hraček potřebovat mnohem méně :nevim: takže je to široký pojem. Ale moc mě tohle téma zajímá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32656
1.12.21 14:03
@mihla píše:
Když se syn narodil, tak jsem si taky představovala, že bude mít jen minimum hraček. Je prvňák a má pokojíček plný hraček :) Hlavně lego, sevu, auta, autodráhu, hromadu různých figurek zvířátek, dinosaurů, vojáčky, roboty, superhrdiny apod. Kromě hraček má taky spoustu knížek, puzzle a stolních her a taky kupu plyšáků. Rád maluje a tvoří, takže plno věcí k tomu. Z venku si nosí kameny, klacíky, kaštany…
Pak má spoustu sportovního vybavení (brusle lední, kolečkové, kolo, koloběžka, tenisová raketa, skateboard, míče na fotbal, basketbal, hokejky, puky, branky) ale to nepočítám do hraček a vše využívá.
O minimalismu se u nás rozhodně mluvit nedá :mrgreen: Občas navrhnu, že hračky protřídíme, ale to se vždy rozbrečí, že se žádné hračky vzdát nedokáže :nevim:

no tak nějak to máme u nás, akorát těch sportů jako holka nemá tolik, a jak píšeš zvenčí nosí šišky, kameny malé i velké, kukuřici, větvičky - a nechce vyřadit žádné hračky, ani ty pro mimina - to musím pomaličku a tajně vyhazovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
993
1.12.21 14:10
@lovethelife píše:
A ještě bych dodala jednu, podle mě zásadní vec. Záleží na okolních podmínkách. Nspr. Dítě, které žije ve velkomeste v bytě, traví většinu času doma a rodiče si s ním nehrajou, netvoří…atd bude pravděpodobně potřebovat větší množství hraček a zábavy. Na uplne druhé straně jsou zas děti, co mají sourozence, zahradu přizpůsobenou dětem, tráví cele dny venku, na hřištích, na kroužcích, po rodině a doma s rodiči vaří, hrají si, něco vytvářejí mohou hraček potřebovat mnohem méně :nevim: takže je to široký pojem. Ale moc mě tohle téma zajímá.

Jako že děti, co mají zahradu, chodí na kroužky, tak doma nepotřebují hračky? 8o Co dělají, když je venku ošklivý počasí? Musí povinně na zahradu, aby se nějak zabavily? Nebo, že se dětem žijícím v bytě ve velkoměstě rodiče nevěnují? To jsou trochu uhozený představy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1320
1.12.21 14:29

Tak my hračkový minimalismus praktikujeme, návštěvy se vždycky diví, že má syn málo hraček. Ale jsou mu dva roky a moc toho nepotřebuje. Vyhraje si spíš s jinýma věcma než hračkama. Když si dlouho s něčím nehraje, tak to buď vytřídím, nebo schovám a později vytáhnu. Potom je ta hračka jako nová a zase ho zaujme. Nemám ráda, když se na zemi válí hromada hraček, které jen roztahá a nehraje si s nimi, takže schovávám hodně. Ale myslím si, že minimalismus není úplně o tom mít co nejmíň věcí, ale mít jen ty věci, které skutečně používáme a které nám dělají radost. Takže v tomto směru mi to je sympatické a jsem minimalista.

Sleduju na něm, že je hodně kreativní, s věcma si opravdu vyhraje, nestává se mi, že by si v obchodě vymrčoval nějakou hračku. Ale uvidíme, jak to bude, až bude starší. Taky nevím, jestli je to povahou, výchovou nebo obojím. Určitě mu nechci hračky zakazovat, ale zároveň chci, aby chápal, že pokud si s něčím nehraje, tak to nepotřebuje.

A babičky teda dost koriguju v nákupu hraček, už se mě samy ptají, co potřebujeme. Pokud dostane nějakou vyloženě kravinu, se kterou si nehraje, tak mi není hloupé se toho prostě zbavit. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19257
1.12.21 14:40
@lovethelife píše:

Taky to ovlivňuje samotné dítě. Třeba kluk co už od mala jede jen v dinosaurech. Takže žádné lego, auta, puzzle. Jen hromada dinosaurů a k nim třeba knihy.
A pak zas třeba holčičky co si rady hrají na rodinu. A ty ke správné hře potřebuji panenky. Panenky potřebují oblečky, postýlky, kočárek, autosedačku… A musí jako správné maminky vařit. Takže kuchyňka, nádobí, jidlo nebo modelina…

Myslím, že to ovlivňuje hodně věcí.

My třeba máme i pár hraček s kterými si holky moc nehrají, auta a kuličkodráhu. A to z toho důvodu, když přijdou na návštěvu kamarádky se syny, tak aby si ty kluci měli a čím hrát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4176
1.12.21 14:51
@lovethelife píše:

V létě ano, stačily by nám tak tři hračky. Ale podzim, zima, začátek jara? Na zahradě bahno, venku taky, furt sychravo, to je člověk rád že se projde a spěchá domů ke krbu. A co furt doma bez hraček, deskovek, knížek a tak?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
268
1.12.21 15:43
@stinga píše:
no tak nějak to máme u nás, akorát těch sportů jako holka nemá tolik, a jak píšeš zvenčí nosí šišky, kameny malé i velké, kukuřici, větvičky - a nechce vyřadit žádné hračky, ani ty pro mimina - to musím pomaličku a tajně vyhazovat

hračky pro mimina jsem taky odnesla potají :)
Nejhorší je, že nechce vyhodit ani rozbité hračky, takže skladujeme třeba i roboty bez rukou nebo nohou, auta bez kol a tak. Ale zase si i s těma rozbitýma klidně hraje, takže mu je nechávám :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
268
1.12.21 16:01
@Anett.taa píše:
Tak my hračkový minimalismus praktikujeme, návštěvy se vždycky diví, že má syn málo hraček. Ale jsou mu dva roky a moc toho nepotřebuje. Vyhraje si spíš s jinýma věcma než hračkama. Když si dlouho s něčím nehraje, tak to buď vytřídím, nebo schovám a později vytáhnu. Potom je ta hračka jako nová a zase ho zaujme. Nemám ráda, když se na zemi válí hromada hraček, které jen roztahá a nehraje si s nimi, takže schovávám hodně. Ale myslím si, že minimalismus není úplně o tom mít co nejmíň věcí, ale mít jen ty věci, které skutečně používáme a které nám dělají radost. Takže v tomto směru mi to je sympatické a jsem minimalista.

Sleduju na něm, že je hodně kreativní, s věcma si opravdu vyhraje, nestává se mi, že by si v obchodě vymrčoval nějakou hračku. Ale uvidíme, jak to bude, až bude starší. Taky nevím, jestli je to povahou, výchovou nebo obojím. Určitě mu nechci hračky zakazovat, ale zároveň chci, aby chápal, že pokud si s něčím nehraje, tak to nepotřebuje.

A babičky teda dost koriguju v nákupu hraček, už se mě samy ptají, co potřebujeme. Pokud dostane nějakou vyloženě kravinu, se kterou si nehraje, tak mi není hloupé se toho prostě zbavit. :nevim:

U nás tohle bylo o věku, kolem těch 2 let taky v podstatě hračky nepotřeboval, nikdy v obchodě neukazoval, že by chtěl něco koupit, zabavil se s běžnými věcmi z domácnosti nebo venku s čímkoliv, co našel. Venku se zabaví bez hraček i teď v 6 a půl. Vystačí si třeba s pár klacíkama. Ale s věkem těch hraček doma přibývalo, začal si přát věci, co třeba viděl ve školce nebo u kamarádů, no a jak nic nechce vyhodit, tak už se nám toho doma nastřádalo dost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
268
1.12.21 16:09
@lovethelife píše:
Tak je minimalismus a minimalismus. Já to mám jako ty, ať si toho hodně vyzkouší, ale je daný objem věcí v pokojicku (máme pidi mistnost) a hračky buď darujeme, prodáme, nebo tocime ( něco odnesu na půdu, něco co jsme dlouho neměli zas z půdy prinesu). Hračky kupují nové, kvalitní z druhé ruky i dedime. Ale mnohem víc nad nimi premyslim, než třeba před rokem a snažím se vidět, kdy to je pouze touha vynahradit si na dětech něco, co mi v dětství chybělo. Starší dcera uz chápe ten systém a sama teď přišla, že vyřadí nějaké hračky, ptz bude Ježíšek a narozky.

Syn má taky maličký pokojíček, tak se ho taky snažím přesvědčit, že to, s čím si už nehraje, vyřadíme, ale marně. Teď před Vánoci jsem mu říkala, že se nám sem už žádné dárky od Ježíška nevejdou a že to spolu zkusíme trochu vytřídit. Tak to dopadlo tak, že nad každou hračkou brečel, že si s ní ještě hrát bude a že se jí vzdát nedokáže :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2523
1.12.21 16:34
@lovethelife píše:

Jé, teď jsem chtěla zrovna něco podobnýho napsat, že záleží na podmínkách v okolí a v životním stylu. Akorát teda já mám trochu jiný pohled.
Třeba my žijeme na vesnici u menšího města. Zrovna tady u nás není žádné dětské hřiště. A celkově nic moc pro děti tu není. To třeba vede k tomu, že máme nějaké venkovní hračky (houpačka, prolézačka, pískoviště, hračky na písek, kuželky, míče, tabuli, švihadlo, v létě bazének a hračky do něj). Zároveň děti vidí práci na zahradě a chtějí to napodobovat, takže dětské kolečko, dětské zahradní náčiní, velká Tatra na vozeni nákladu (v okolí se staví).
U nás kroužky žádné, ve městě taky nic moc. Hernička je tu jedna (ale ne vyložena s hračkami). A starší dítě zatím nechodí do školky, i když už by mělo věk. Takže v zásadě, co nemáme doma, to si naše děti jinde nevyzkouší (na návštěvy nikam moc nechodíme, jiné děti vídáme sice hodně, ale zpravidla venku nebo u nás doma).
Zároveň ale docela často s dětmi někam jezdíme, takže máme nějaké ty hračky (drobnosti) do auta. Nějaké pak máme já i manžel v autě v kufru pro případ, že bychom šli s dětmi někam hřiště (ostatní děti tam mívají hračky, je mi pak blbé, když je těm našim půjčují a oni nemají co půjčit na oplátku).
Docela dost často jsou děti u babičky, tak mají nějaké hračky i tam (nějaké pořád, nějaké chvíli doma, chvíli u babičky).
No naproti tomu vím, že kamarádka, co žije v bytě ve větším městě má těch hraček doma mnohem méně. Ale taky se hodně navštěvuje doma s kamarádky, které mají podobně staré děti. Má poblíž několik hřišť, herniček. Její dítě chodí od roka na kroužky, kde jsou zase další „hračky“. A má tam kolem i různé další „atrakce“.
To potom těch hraček není zase až tolik potřeba doma, když se k nim dítě často dostává i jinde.
Taky u nás dost děti vidí, že doma nebo v okolí domu něco děláme a chtějí to samozřejmě napodobovat. Takže syn chce pořád něco montovat, opravovat, šroubovat, zatloukat, sestavovat, řezat, štípat (takže má spoustu stavebnic a dostane další).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat