Hrozící předčasný porod ve 30. týdnu

6
9.6.21 10:54

Hrozící předčasný porod ve 30. týdnu

Ahoj,
mám tu na vás pár dotazů ohledně těhotenských zkratek a zda má některá maminka podobnou zkušenost a jak dopadla.
Ve 27+0 jsem byla hospitalizována pro inkompetenci děložního hrdla a tvrdnutí.
Ve zprávě mám napsané (teď první dotaz, co znamená zkratka FDH?) FDH zkrácené z 38mm na 24mm, vnitřní branka tvaru V a hrdlo délky 2 cm.
Ve 28+0 mě po podaných kortikoidech, antibiotikách a dalších lécích propustili se stejným nálezem, ale ve 30+0 jsem šla na kontrolu ke své gynekoložce, která mi řekla, že nález je daleko horší a bylo by dobré, kdyby malý vydržel alespoň do toho 34tt. V těhu kartičce mám napsané hrdlo délky 1 cm, FDH 16mm a vnitřní branka tvaru V. Malý je naštěstí hlavičkou dolu, ale pořád si nedokážu představit, že by se měl každou chvíli narodit. Měla jste to některá podobně? Jak dlouho jste vydržely s mimčem 2v1? Je podle vás velká šance, že se ten porod brzy rozjede? Poslední týden mám poslíčky, ale vana je naštěstí vždy rozežene. A dokázali byste mi prosím vysvětlit, co znamená to FDH?

Mockrát děkuji a všem přeji krásný den. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
561
9.6.21 11:09

Měla jsem to podobné a rodila 38+0. U druhého jsem mela nález ok, rodila jsem 32+3 tt po postupném odtoku plodovky. Tvrdnuti jsem měla vždy od 20 tt. Po 30 tt je měření délky hrdla irelevantní. Tělo se postupně připravuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
877
9.6.21 11:11

Já musela na císaře přesně 30+4, ale kvůli špatně funkci pupeční šňůry, malý měl špatně odezvy. Každopádně měl 1250 gr a zvládl to krásně ;) ležel ještě měsíc a půl v nemocnici. Teď oslavil 6 let a je naprosto v pořádku. A kortikoidy jsme nestihly ani píchnout ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
650
9.6.21 11:16

Hlavně bych se snažila být co nejvíce v klidu. Vůbec to neovlivníš to je jedna věc, za další, jsi v „hratelných týdnech“, po 28. týdnu naprostá většina předčasně narozených dětí nemá žádné trvalé následky, navíc ty máš za sebou už i kortikoidovou kůru, takže o to líp. Prostě se max mimi dopeče v inkubátoru. Já sama jsem narozená ve 34tt s mizernou váhou odpovídající tak 30-31tt, navíc tehdá kortikoidy snad ani neaplikovali a jsem naprosto zdravá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6607
9.6.21 11:54

No já být tebou bych si teda žádnou vanu nedávala. Nohy nahoru a klid. 30 týden je sakra brzo, a neřekla bych že ty děti nemají trvalé následky. Už jen to že jsou ve vývoji daleko pozadu oproti vrstevníkům.. a to se pozná časem jak na tom dítě je.. držím palce ať vydržíš aspoň do 34tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.6.21 12:39

Ve 30tt žádné poslíčky vanou prosím tě nerozháněj. Snaž se o co nejvíc klidový režim. Když by se ti něco nezdálo, jeď se nechat zkontrolovat do porodnice. S tím, co píše @Danuska89 nemůžu souhlasit, znám několik nedonošeńátek i 30tt+, kteří nejaké následky bohužel mají. Já sama mám dvojčata narozená ve 33+3tt a ten masakr, kterým jsme si prošli bych nikomu nepřála. I pokud je mimi úplně v pořádku a „jen“ se dopíká v tom inkubátoru, není to start do života značka ideál.
Ale to tě zakladatelko vůbec nechci strašit. Mám i několik kamarádek, kterým předčasný porod hrozil a pak mimčo zdárně donosily až nad 36tt. Moc držím palce, ať to dotáhneš co nejdále a miminko je v pořádku :)

• Citovat
  • Nahlásit
332
9.6.21 12:46

Ahoj. Já ležela v nemocnici od 25tt několikrát, taky zkrácený čípek, krvácení a hrozící předčasný porod. Vydržela jsem přesně do 35tt. Ale žádná vana, žádný sex, nic netahat, žádný sport, opravdu jen odpočívat. Den před porodem jsem byla vybírat postel v obchodě, hrozne mi tvrdlo břicho a další den jsem rodila. Takže fakt dodržovat klidový režim :) 30tt je sice krásných týden, ale rozhodně bude lepší vydržet co nejdyl. Já byla šťastná za dovršení 33 tt a pak už jen děkovala za každý další den navíc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5915
9.6.21 12:46
@Danuska89 píše:
Hlavně bych se snažila být co nejvíce v klidu. Vůbec to neovlivníš to je jedna věc, za další, jsi v „hratelných týdnech“, po 28. týdnu naprostá většina předčasně narozených dětí nemá žádné trvalé následky, navíc ty máš za sebou už i kortikoidovou kůru, takže o to líp. Prostě se max mimi dopeče v inkubátoru. Já sama jsem narozená ve 34tt s mizernou váhou odpovídající tak 30-31tt, navíc tehdá kortikoidy snad ani neaplikovali a jsem naprosto zdravá.

S tímto musím opravdu nesouhlasit. Max se mimi dopece v inkubatoru :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3235
9.6.21 12:52

Od 30 tt jsem byla hospitalizována s podobným nálezem jako ty. Po propuštění za cca 2 týdny jsem byla na kontrole u dr. a manžel mě rovnou v 33 tt z běžné prohlídky vezl do nemocnice, jelikož jsem byla na 7 cm otevřená, ještě ten večer na 8 cm. Bez jakýchkoliv poslíčků. Takto otevřená jsem zůstala do 37+5tt, kdy jsem porodila. Ale v nemocnici semnou ležely na pokoji holky co je pustili domu a ten večer jely rodit. Každý tělo to má jinak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1748
9.6.21 12:52

Já bych tedy s vanou na rozbalení poslicku v tomto týdnu byla dost opatrná. Taky mi od 30tt hrozil předčasný porod, hodnoty si nepamatujj, ale měla jsem nařízenej přísnej klidovej režim (což se dvěma dětma byla legrace), vana by mě ani nenapadla. Máš za sebou kortikoidy, což je super, ale i tak by bylo vhodné vydržet co nejdéle. Mně se dcera narodila nakonec až v 37tt, necelé 3 kg, všechno ok, akorát musela být chvíli na vyhrivanem lůžku a problém s udržením teploty měla celé šestinedělí. Určitě nesouhlasím s tím, že po 30tt už je to v pohodě. Jasně může být a je velká šance, že bude, ale rozhodně to není pravidlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
650
9.6.21 12:56
@Anonymní píše:
Ve 30tt žádné poslíčky vanou prosím tě nerozháněj. Snaž se o co nejvíc klidový režim. Když by se ti něco nezdálo, jeď se nechat zkontrolovat do porodnice. S tím, co píše @Danuska89 nemůžu souhlasit, znám několik nedonošeńátek i 30tt+, kteří nejaké následky bohužel mají. Já sama mám dvojčata narozená ve 33+3tt a ten masakr, kterým jsme si prošli bych nikomu nepřála. I pokud je mimi úplně v pořádku a „jen“ se dopíká v tom inkubátoru, není to start do života značka ideál.
Ale to tě zakladatelko vůbec nechci strašit. Mám i několik kamarádek, kterým předčasný porod hrozil a pak mimčo zdárně donosily až nad 36tt. Moc držím palce, ať to dotáhneš co nejdále a miminko je v pořádku :)

Nikdo netvrdí, že to je značka ideál, ale že s velkou pravděpodobností předčasný porod po 28tt nezanechá na dítěti dlouhotrvající následky do dospělosti, fyzické, ani intelektové, což je fakt. Vzhledem k tomu, že jedno dítě jsem rodila mrtvé ve 32tt, nyní jsem sledovaná pro tvrdnutí od 16tt, tak jsem hledala informace, kde se dalo. Že může mít problém s adaptací nebo být chvíli pozadu je sice fakt, nicméně tohle je řešitelná věc, nikoli život limitující postižení, kterého se ženy, kterým hrozí předčasný porod, tak často zbytečně děsí. Nic není totiž černobílé a porod po 30tt, zejména pokud se dítěti dařilo dobře v děloze, v dnešní době z neonatologického hlediska není žádná katastrofa. Proto doporučuji hlavně být v klidu a zbytečně zakladatelku neděsit, spíš myslet pozitivně, že kdyby nakonec došlo k předčasnému porodu, s nejvyšší pravděpodobností to mimi zvládne. Mně třeba osobně děsí víc komplikace z potermínového přenášení, které bývají dost často fatální a nepředvídatelné (abrupce, přestárlá placenta způsobující hypoxii, náhlé pupečníkové komplikace…, které se dějí taky, ale vůbec se o tom nemluví), než když se miminko narodí trochu dřív a je o něj dobře postaráno. Ale každej to vidí prostě trochu jinak.

Mimochodem, než mi tu začne někdo za názor nadávat nebo si ještě víc mlátit hlavu o zeď, nechť si přečte nedávno publikovaný rozhovor s jedním z našich předních neonatologů, který rovněž tvrdí: „Když se miminko narodí ve 28. týdnu, je už jeho šance na přežití ve zdraví velmi vysoká, pokud nechci říct téměř stoprocentní

https://www. novinky. cz/zena/styl/clanek/neonatolog-zbynek-stranak-24-tyden-je-zlomovy-pro-snahu-o-zachranu-zivota-40358473#utm_content=ribbonnews&utm_term=neonatologie&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

A tobě zakladatelko přeji co nejméně stresu a ať miminko dotáhneš minimálně do 38tt. A na tu vanu raději pozor. Když se mi rozjednou pravidelné poslíčky, nejvíc mi pomůže procházka nebo drobná fyzická aktivita. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
9.6.21 13:15

Všem děkuji za odpověď, na vanu tedy už zapomenu. Myslela jsem, že má od poslů ulevit a rozehnat je, ne nějak ohrozit. Jsem ráda, že jste mě na to upozornily. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1351
9.6.21 13:23
@Markky201 píše:
Všem děkuji za odpověď, na vanu tedy už zapomenu. Myslela jsem, že má od poslů ulevit a rozehnat je, ne nějak ohrozit. Jsem ráda, že jste mě na to upozornily. 8o

Ano, vana od poslíčků může ulevit, ale je to buď anebo - buď uleví anebo ten porod ještě víc rozjede. A v tomhle týdnu nic rozjíždět ještě nechceš a dopředu nevíš, jaký to zrovna u tebe v tu chvíli bude mít efekt. Takže vana na poslíčky ano, ale až po 36-37tt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6607

@Danuska89 Píšeš nesmysly. Kdyby dítě bylo v pořádku a zdravé, nerodilo by se předčasně. On ten předčasný porod sám o sobě má taky důvod. Ve 30tt nemá plod vyvinutý mozek, orgány, dýchání, tak prosimtě netvrd že jsou děti zdravé. Já zase vím o hodně, hodně dětí co se rodily brzo a bud umrely, nebo mají doživotní následky. Téměř žádná imunita, postižení apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6607
@Markky201 píše:
Všem děkuji za odpověď, na vanu tedy už zapomenu. Myslela jsem, že má od poslů ulevit a rozehnat je, ne nějak ohrozit. Jsem ráda, že jste mě na to upozornily. 8o

To až v termínu. Ty přece nechceš nic rozehnat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat