Hubené batole - celiakie nebo něco jiného?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lumpy
Povídálka 14 příspěvků 7 inzerátů 15.12.17 13:50
Hubené batole - celiakie nebo něco jiného? Jaké testy dělal mudr?

Zdravím všechny!
Syn (2r) je hodně hubený (88 cm, 11 kg), má objemnou stolici (1 x denně)a velmi pomalu přibírá na váze. Jako kojenec byl buclatý, ale cca v 7M se to zlomilo a začal přibírat velmi málo. Pediatrička udělala v té době (na můj popud) vyšetření krve na laktozu, chudokrevnost a krevni obraz. Vše negativní.
Teď jsme byli na odběrech a testovala znovu chudokrevnost a „lepek“.

Jinak jí dobře, v podstatě všechno, okolí někdy kouká kolik toho spořádá.

Můj dotaz je na maminky, jejichž děti na tom jsou/byli podobně - co všechno doktorka testovala? Té naší totiž v tomto směru úplně nedůvěřuji - percentil poprvé ověřila až jsem jí řekla, že se úplně propadl (v 7M) a celkově k tomu nic moc neřekne - max. „tak zkusíme ten lepek“.

Nechci ho zbytečne honit po vyšetřeních, pokud je prostě jen „drobek“, ale z mlčení doktorky mám spíš pocit, že v tomto ohledu moc neví :nevim:

Děkuju za reakce :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
hapolda
Ukecaná baba ;) 1106 příspěvků 15.12.17 13:59

Mam zkusenost sama se sebou. Jako mimino jsem byla burtik docela. V roce 11 kg a pozdeji jsem se hodne vytahla do vysky a vaha prestala rust. Byla jsem fakt hooodne hubena. Ve 3 tride jsem nela 25 kg a nejvyssi ze tridy. Co vim od mamky, doktorka par testu delala ale co konktetne to nevim :nevim: zlomilo se to v puberte. Ted bych dala zase nevim co aby sla vaha trochu dolu :lol: moje dcera ve 2,5 letech ted 12 kg. Celkove je drobna, percentil nevim presne uz ale u dr prosla vpohode.

blumen
Hvězda diskuse 42773 příspěvků 15.12.17 14:04

@lumpy ale to je normalni, ze casem prestanpu nabirat a pribiraji pomalu. Mne neprijde nijak maly nebo lehky, dcera va 2 letech byla mnohem mensi a mela 10 kilo, ted bude mit 3 roky a ma 12,5 kila a 94 cm, ale porodtla ted behem pul roku…

alisekR
Kelišová 5276 příspěvků 15.12.17 14:12

Já nevím, mě zas nepřijde ta váha tak šílená. Můj malej to měl taky, ano byl drobounkej…ale doktorka řekla, že pokud je vitální, tak nemá co řešit. Dlouhodobě bojujem jen s chudokrevností, teď ve 4 letech váží 15,3 kg, má určitě už dost přes metr, neměřila jsem ho v poslední době.
Taky jsem měla jeden čas pocit, že hodně kadí a ta stolice je mastná, bála jsem se Cystické Fibrozy…na to se ale posílá na test do Prahy. Zase nám ale chyběl další příznak a to zahlenění a časté infekty dýchacích cest. To měl tak do roka věku často. Teď nebyl nemocný od loňské zimy. 'Takže to jsme taky vyloučili. Ono se na ní dělá po narození screening z krve z patičky. Ale tím sítem prý může projít nezanedbatelné procento dětí a přijde se na to až dýl :think: Hlavně u lehčí formy, to nemusí být tak evidentní s tím diagnostikováním bez toho testu v Praze.

lumpy
Povídálka 14 příspěvků 7 inzerátů 15.12.17 14:28

@blumen Vím, že se přírůstky snižují, ale u něj to byl opravdu náhlý propad - z 50. percentilu na 4. a pak až pod graf..
Je zároveň hodně bledý a má takové vystouplé bříško jako děti v Africe - líp to asi popsat nejde :)
Chtěla jsem jen získat víc info, třeba má někdo ukecanější doktorku, která i něco řekne a vysvětlí.

Strecha
Zasloužilá kecalka 705 příspěvků 15.12.17 14:32

Celiakie to nebude, stolice by byla castejsi a nerostl by do vysky. Taky myslim, ze to bude ok. Kor kdyz podstoupi nejaka vysetreni :think:

MisaHanuska
Extra třída :D 10971 příspěvků 15.12.17 14:53

Myslím si, že to bude v pořádku. Prostě je hubený. Dcera měla v 18m 80cm a 9kg. A pod grafem byla vždycky.

11223344
Ukecaná baba ;) 2162 příspěvků 15.12.17 15:09

@lumpy já bych to určitě těšila. Co Alergologie? Vystouple bříško, objedná stolice, zpomalený růst… to ze to někdo neřeší neznamená ze je to ok… je to vaši dítě a pokud se vám to nezdá řešte to dále.. u celiakie je prujem.. syn ale muže být na začátku onemocnění a nemusí mít tolik poškozené střevo… pro víc info klikni na stránky klub celiakie Brno (Zadej do vyhledávače) informační weby, celiakie - odbery na genetické vysetreni, přečte si o celiakii - symptomy

vokishka
Extra třída :D 12889 příspěvků 15.12.17 15:23

Nechala bych se poslat na gastroenterologie. Průjem být u celiakie vůbec nemusí.

sladke-mameni
Ukecaná baba ;) 1766 příspěvků 15.12.17 15:49

Jestli ho nic netrápí neřešila bych to. Syn se taky po 6m začal propadat na percentilu, přibíral pomalu, doktorka říkala že je to z dlouhodobého kojení :mrgreen: Přitom jedl pěkně. Teď mu je 18m, měří 81 a váží 9,6kg. Prostě je hubený, manžel byl v jeho věku stejný ;) Krevní obraz mu testovali, měl trochu chudokrevnost, ale to bylo zrovna po nemoci a brzy se to srovnalo. Je spokojený, neřeším to.

Aliik
Echt Kelišová 8344 příspěvků 15.12.17 19:33

Mám takovou starší dceru. Jako kojenec cca do půl roku přibírala hezky, od té doby mizerně. Přijde mi, že má velmi dobré spalování, stolice hodně, jí slušně. Pro srovnání v 18m měla 87cm a 10,25 kila a ve 2 letech měla 93cm a 12 kilo. Teď je jí 8, měří 137cm a váží 24 kilo, takže extra hubená žížala. A zdravá je, nic se nikdy neprokázalo. Je velmi sportovně založená - běhá, plave, lyžuje… ;)

Marcelka146
Kelišová 5041 příspěvků 15.12.17 20:49

Moje dcera měla ve 2 letech 84 cm a 10,5kg. Jelikož od narození ublinkávala a od 4 měsíců zvracela obloukem, tak mé nervy pukly v jejích 13 měsících a vyšetření měla několik. Moje teda jí velmi zdravě, málo a je velmi aktivní, tak nemá z čeho nabrat. Nyní v 6 letech 17 kg a 112cm. Už neřeším. Diagnóza-drobné dítě.

Ornwen
Závislačka 4686 příspěvků 15.12.17 21:54

@lumpy nech ho žít. Vyšetření jste měli, tak co.
Náš teda jí málo, poslední půl rok se to lepší. Má 11kg a 92cm… ve 3 letech. Fakt je, že celou dobu jede na svém percentilu (teda výška, váhový percentil nemá, ty už neexistujou)

Ariadne
Echt Kelišová 8742 příspěvků 3 inzeráty 15.12.17 23:41

Bych totak nehrotila a neukajela se na nejakych percentilech. Nas syn mel ve 2letech 11kg a asi 86cm a taky mq vystouply brisko a hubeny nohy. Pry je to povolenymi brisnimi svaly, takze mame nejak cvico. Nas teda moc neji, navic nechce maso a pecivo, takze jede mliko, jogurty, ovoce, zeleninu a trochu sunky, sladke pecivo, testoviny.

Dcera mela v pul roce 10kg a v roce 13kg, pak vytahla a ted ma ve 4,5letech asi 23kg na 115cm. Ta je dobry jedlik a je zase velka no. Honili nas s tim rustem taky po dr, nez videli me a manzela, ze jina byt nemuze.

Nechala bych ty deti zit a krmila je normalne. Hlady dobrovolne nebudou

lumpy
Povídálka 14 příspěvků 7 inzerátů 16.12.17 13:49

@11223344 Díky za odkaz. Je tam opravdu hodně informací, mimojiné o domácím testu na celikaii, který jsem teď našla v akci za 300,– takže se můžem otestovat všichni :D přijde mi, že lidi moc o této nemoci neví, spojují si to jenom s průjmem, přitom těch příznaků je tolik, že by se na to měl testovat každý

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >