Hubnutí 4 měsíčního kojence aneb dá se vyhnout UM?

215
23.3.16 11:08

Hubnutí 4 měsíčního kojence aneb dá se vyhnout UM?

Ahoj holky,
mám 4,5 měsíční holčičku, zatím plně kojenou. Její váhové přírůstky vždycky byli spíše nižší, ale i přes veškeré problémy (spurty, lakt. krize, bojkot atd.) jsem se snažila kojení zachránit.
Dnes jsem se vrátila od doktorky, kvůli kašli, kde se mimo jiné zjistilo, že za cca 10 dní zhubla 130g. Doktorka doporučila zavést nemléčné příkrmy + kojení + dokrm UM po kojení.
Jsem z toho docela v šoku, protože malá je veselá, pije pěkně, pouští se sama a po krmení nepláče a není hladová další 3 hodiny. Vždy mi tam ještě trochu mlíka zbyde, ale možná se pouští proto, že už je to fakt málo a nic jí neteče a já si pak žiju v domnění. že je spokojená a sama už pít nechce. :nevim:
Přesto je to veselé, spokojené miminko. Veškerý vývoj v pořádku.
Co mám dělat? Dá se ještě UM, případně i příkrmům vyhnout a kojení zachránit nebo už bych jí spíše ublížila? Je ten úbytek váhy velký?
S příkrmama bych se ještě smířila, stejně budeme muset za chvilku začít, ale UM se mi vážně dávat nechce, už jen proto, že MM půjde postupně do háje..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

215
23.3.16 11:16

Jinak tedy ještě napíšu váhy.
10.11.- 3030g
při propuštění - 2960g
19.11.- 3120g
25.11.- 3350g
6.1.- 4400g
10.2- 5100g
19.2.- 5250g
26.2.- 5430g
14.3- 5730g
23.3.- 5600g

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1393
23.3.16 11:17

UM není žádné zlo! Nechápu tady ty věčné obavy, rozhodně bych raději přikrmovala, než nechat dítě hubnout..MM se neztratí, prostě po kojení nabídneš i UM a pokud bude mít malá hlad, tak si dá..nemléčné příkrmy klidně zaveď, ale než si na ně zvykne, tak sní asi lžičku, nebo dvě, což taky nijak extra nepomůže..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1393
23.3.16 11:19

Jinak koukám, že předtím krásně přibírala, tak to asi taková hrůza nebude, ale i tak bych UM nabídla a zapracovala na podpoře laktace..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11934

No nevim, hubnuti u takhle maleho ditete v norme myslim neni…jestli se ti nechce do UM, zavedla bych aspon prikrmy. Pises o kasli, treba pila mene ze byla nemocna…ale hubnuti nebyva dobre znameni.

Příspěvek upraven 23.03.16 v 11:21

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
pohlazeni

Zkusila bych jen zeleninovy prikrm a snazila se vic kojit- na pozadani, neni nenormalni kojit i co hodinu a pul. A pockala do dalsiho vazeni. Deti pribiraj skokove, tva holcicka mohla mit ubytek kvuli viroze. Rozhodne bych to ale nepodcenovala. Um opravdu ale jako krajni volba, mm by skutecne slo do haje- nejspis. Malou bych zvazila az tak po 14 dnech, pokud by se mezitim nenasel vazny duvod, proc vazit driv. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
658
23.3.16 11:20

No úbytek váhy ať jakkoli velký signalizuje problém ve výživě. Takhle malé děti mají jen přibývat. Buď bych zkusila dávat častěji kojit, aby se ti třeba začalo dělat více mléka, nebo dokrmit tím UM. Zas taková tragédie to není, důležité je aby malá začala zase přibírat a byla spokojená :kytka: Určitě bych teď chodila co pár dní k lékařce na převážení, nepodceňovala bych to. Mně se stalo to samé, přišla jsem na to teda než došlo k úbytku váhy, jen přibrala hrozně málo, ale mojí holčičce bylo teprve pět týdnů. Začli jsme s UM, protože ona ode mě pila třeba třičtvrtě hodiny a dávala jsem i častěji ale prostě se mi ztrácelo mléko a už jsem to nezachránila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
601
23.3.16 11:27

Chceš kvalifikovanou radu? Obrať se na laktační poradkyni. Zachránila mi kojení, přestože malá nepřibírala a hrozilo mi UM. Dodá ti jistotu, poradí, co a jak, přijde se na tebe podívat, jak to „pouštění“ prsu vypadá, co znamená. A zahodí ti váhu. Ta je jen pro doktory. Dobrá laktační poradkyně se řídí podle potřeb miminka a maminky, ne podle tabulek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9819
23.3.16 11:29

Je to problém! Takto malé mimčo má pouze přibývat. V noci spí dobře, nebo se často budí? Moje starší dcera byla taky spokojená a vyvíjela se normálně, dokonce byla motoricky urychlená a přesto hubla. Potřebu dohánět měla v noci… Udělala bych, co radí doktorka a UM se tolik přestala bát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9819
23.3.16 11:31

@Fraisket Tady jde o to, že hubne, ne že nezapadá do tabulek. Neprospívání rozhodně není potřeba miminka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12493
23.3.16 11:38

Tak jestli zhubla, tak bych neváhala a UM jí dala. Až by zas začala přibírat, tak bych začala zas zkoušet jestli by nestačilo MM. A hlavně za chvíli začneš se zeleninovými příkrmy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1606
23.3.16 11:45

Ahoj, ja bych zatim UM nedavala, naopak bych nabizela kojeni casteji, nez po 3 hodinach a s prikrmy bych taky nespechala, z tech par lzicek denne ti stejne nepribere. Nevidim zadnou logiku v tom ihned zavadet UM, mozna jen tu, ze dite poroste ukazkove dle tabulek a doktorka bude spokojena. Myslim, ze by to byla cesta, jak o MM prijit. Po UM ti vydrzi dyl najedene a bude se min dozadovat kojeni, ktere tim zabijes. Ja bych se snazila podporit laktaci a prikladat casteji. Take jsme meli problemy s kojenim, min mlika, male prirustky, ale vzdy se to upravilo casem a bez UM. A jestli muzu poradit, tak urcite nechod na prevazovani nejak casto. Akorat te to bude stresovat a to laktaci nijak nepomuze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12493
23.3.16 11:48

@tronelka a kolik by takhle malý dítě mělo zhubnout, aby to nebylo jen odchylkou z tabulky? Na to aby zhublo by muselo mít těžkou virózu. A na to by doktorka přihlédla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
953
23.3.16 11:48

Souhlasím s komentáři výše. UM není sice zlo, ale sníží se o tu dávku laktace a je těžké se pak vrátit zpět. Krom toho, jestli nemáš mléka málo, tak UM na přibírání přeci vůbec nepomůže. Každopádně bych zkusila nabízet prso častěji, třeba po hodině a když si vezme, tak si vezme, hlavně nenutit, pouze nabízet :) přeji hodně štěstí a sil :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
722
23.3.16 11:49

@Kubido Tak jestli byla nemocná, tak mi přijde pochopitelné, že zhubla a zas tak bych neplašila, jako některé. Předtím ty přírůstky mi přišly v pohodě :nevim: Kojila bych častěji, pokud by nepomohlo, zavedla příkrmy. A ty chodíš k doktorce co 14 dnů na váhu?? Já mám drobnou holčičku, porodní váha skoro stejná jako u tvojí, přírůstky nikdy neměla nějaké obrovské, od toho čtvrtého měsíce se zpomalily, jak se začala víc hýbat, přetáčet a tak. V deseti měsících prodělala šestou nemoc a zhubla, doktorka říkala, že je to normální… V roce měla sedm kilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama