Hudební nástroj v 15?

164
17.3.17 14:44

Hudební nástroj v 15?

Přeji hezký den. Víte já vím, že nikdy není pozdě se něco naučit, ale kamarádka mi říká, že je a že to půjde těžko atd (ona hraje i na klavír i na příčnou flétnu)… Je mi 15 hraji na kytaru (španělku). Kytara je úžasná, ale chtěla bych se naučit na nějaký ladnější nástroj, jako je třeba klavír, flétna ( i příčná flétna mě láká) nebo na housle a tyhle nástroje… Myslíte že v 15 je pozdě se naučit noty a hlavně na ten hudební nástroj? Víte na kytaru hraji jen akordy, chodila jsem ve škole do kytarového kroužku, ale noty nás bohužel neučili… A tak moje otázka zní: Máte vlastní zkušenost, že nehrajete od mala? Dá se to naučit i v takovém věku a hlavně kde by jste začali. Mám si ten nástroj koupit a někam se přihlásit, nebo bych se i základy naučila doma? Hudbu miluji a proto chci hrát na více nástrojů než na kytaru. Díky za odpovědi!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

35028
17.3.17 14:48

Nikdy není pozdě začít dělat cokoliv, co dělat chceš a bude tě to bavit :) Pokud tě bude někdo učit, naučíš se určitě víc, ale záleží na tom, jak moc se do toho chceš opřít, podle toho investuj :) Pokud přemýšlíš jen o notách, tak vezmi kytaru, kterou máš a zkus to i podle not, nejen akordy, noty nejsou nic těžkého :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 14:51
@Horselove píše:
Přeji hezký den. Víte já vím, že nikdy není pozdě se něco naučit, ale kamarádka mi říká, že je a že to půjde těžko atd (ona hraje i na klavír i na příčnou flétnu)… Je mi 15 hraji na kytaru (španělku). Kytara je úžasná, ale chtěla bych se naučit na nějaký ladnější nástroj, jako je třeba klavír, flétna ( i příčná flétna mě láká) nebo na housle a tyhle nástroje… Myslíte že v 15 je pozdě se naučit noty a hlavně na ten hudební nástroj? Víte na kytaru hraji jen akordy, chodila jsem ve škole do kytarového kroužku, ale noty nás bohužel neučili… A tak moje otázka zní: Máte vlastní zkušenost, že nehrajete od mala? Dá se to naučit i v takovém věku a hlavně kde by jste začali. Mám si ten nástroj koupit a někam se přihlásit, nebo bych se i základy naučila doma? Hudbu miluji a proto chci hrát na více nástrojů než na kytaru. Díky za odpovědi!

Já se začala učit na kytaru (španělku) až ve 20 letech a hraju celkem slušně i podle not, nikdy není pozdě ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
17.3.17 14:53
@přírodní píše:
Já se začala učit na kytaru (španělku) až ve 20 letech a hraju celkem slušně i podle not, nikdy není pozdě ;)

A podle těch not, jak to jako je? Já to pravě nějak nechápe, máte prostě C, D,E, F,G, A,H, C. A je to vlastně jakoby na každém řádku že má každá nota svoje místo no a když tam bude třeba jako na těch notach D tak mám zahrát akord D?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
17.3.17 14:54

@přírodní A jak zahrajete akord F atd? To je pa více složité ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
17.3.17 15:02

@Horselove: Ty ses nedávno ptala na tu elektroakustickou kytaru, ne?
Jasně, že v 15 není pozdě se začít učit. Já jsem se na kytaru začala učit až po dvacítce. A nedávno jsem si koupila mandolínu a mám v plánu se začít učit, až čas dovolí :mrgreen: Mám spoustu kamarádů, kteří se na nějaký hudební nástroj začali učit až na střední nebo vysoké škole a dneska hrají výborně, ba dokonce skládají vlastní písničky nebo hrají v různých kapelách. Věk není rozhodující, důležité je úsilí a čas, který tomu věnuješ.
S úplně novým typem nástroje bych rozhodně začala pod vedením někoho zkušeného. Pokud jsi super talent, asi se naučíš i podle videí na Youtube, ale obecně mi pro začátek přijde lepší, když ti někdo ukáže správnou techniku hry a upozorní na začátečnické chyby. S koupí nástroje záleží na tom, co bys zvolila. Zobcovou flétnu, která stojí v řádu stokorun, bych klidně koupila hned, s klavírem za desetitisíce bych počkala, až se naučím aspoň základy a budu vědět, že mě to baví a fakt u toho chci zůstat. Jestli tě v patnácti vezmou do ZUŠky, to nevím, ale dají se najít i soukromí lektoři.

Je ti patnáct, předpokládám, že máš nějaké rodiče, tak se o tom pobav s nimi, ne? Stejně od nich nejspíš na to budeš potřebovat peníze, takový klavír nebo housle nestojí pár korun a lekce taky nebudou zadarmo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21488
17.3.17 15:03

Ve 30 jsem nastoupila na VŠ, kde chtěli, abych uměla hrát na klavír z listu i zpaměti oběma rukama, veškeré doprovody, akordy, stupnice. Neuměla jsem ani jednu notu. Za čtyři roky jsem měla za sebou souhrnnou zkoušku z klavíru. Byl to mazec, ale ve finále mě to docela bavilo. Jde to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 15:06

@Horselove určitě začni!! :-) zušky mají otevřené i kurzy pro dospělé! já v tom třeba vyrostla, takže noty jsem uměla skoro dřív jak písmena, ale stejně z nich neumím hrát..nějak jsem nezkoordinovala hru a četbu not zároveň, takže se to všechno stejně učím nazpaměť nebo hraju podle sluchu..od malička jsem hrála na flétnu a cimbál. kolem desíti se začala učit trochu na klavír, v patnácti si koupila kytaru, teď před rokem jsem si objednala irskou low whistle…prostě pořád něco :-D nikdy není pozdě - za mě, na kolik nástrojů umíš, tolikrát jsi člověkem :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
17.3.17 15:08

@Kassy Ano ptala jsem se na tu elektorakustickou. Máme doma klávesy po nějakém pradávném strýci ale jsou celkem staré a nějak extra nefungují. Flétnu bych našla někde na půdě.. Hrála jsme ve školce ale to už je dobrých 9 let pryč a nic si nepamatuji ani nevím proš jsem přestala hrát, asi mě rodiče nikam nepřihlásili a já jsem tomu v mých 6 letech nevěnovala pozornost… No právě do ZUŠky mě nejspíš nevezmou.. A soukromé hodiny nebudou levná záležitost, ale co je v dnešní době suprové… Napadlo mě oslovit tu kamarádku, ale ta se do toho nějak hrnout nechce…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
17.3.17 15:09
@reinkarnace píše:
@Horselove určitě začni!! :-) zušky mají otevřené i kurzy pro dospělé! já v tom třeba vyrostla, takže noty jsem uměla skoro dřív jak písmena, ale stejně z nich neumím hrát..nějak jsem nezkoordinovala hru a četbu not zároveň, takže se to všechno stejně učím nazpaměť nebo hraju podle sluchu..od malička jsem hrála na flétnu a cimbál. kolem desíti se začala učit trochu na klavír, v patnácti si koupila kytaru, teď před rokem jsem si objednala irskou low whistle…prostě pořád něco :-D nikdy není pozdě - za mě, na kolik nástrojů umíš, tolikrát jsi člověkem :lol: :lol: :lol:

Dobře, krásný a pozitivní citát! :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15062
17.3.17 15:11

My se na střední (rodinná škola) učili hrát na flétnu, pro většinu to byl začátek a učili jsme se to kvůli dětem:-) Flétna je celkem jednoduchá. Ale myslím, že když je chuť, lze se naučit kdykoliv na cokoliv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
17.3.17 15:12
@Horselove píše:
A podle těch not, jak to jako je? Já to pravě nějak nechápe, máte prostě C, D,E, F,G, A,H, C. A je to vlastně jakoby na každém řádku že má každá nota svoje místo no a když tam bude třeba jako na těch notach D tak mám zahrát akord D?

Ne, tak máš zahrát tón D. To jest jednu strunu. Když tam bude tón, na který kytara nemá strunu, tak musíš některou zmáčknout na příslušném pražci, abys dostala vyšší tón, než struna hraje sama o sobě (když strunu D zmáčkneš na prvním pražci, dostaneš Dis, na druhém E, na třetím F a tak dále po půltónech). Akord je souzvuk několika tónů, které spolu navzájem ladí. Dá se zapsat buď tím jednoduchým označením (D, A mol a podobně) nebo rozepsat v notách ty jednotlivé tóny, které ho tvoří - pak se ty noty ovšem píší nad sebe, jakoby na jednu pozici, aby bylo zjevné, že se mají hrát současně. Když chytáš akordový hmat, děláš vlastně přesně to, že každou strunu mačkáš na nějakém pražci tak, abys dostala tóny, které složí výsledný akord.
Možná si nejdřív přečti něco o tom, jak kytara vůbec funguje. Na internetu nebo si pořiď, případně v knihovně půjč nějakou tištěnou školu pro klasickou kytaru. Trochu hudební nauky a teoretických základů by ti asi neuškodilo, když uvažuješ o dalších nástrojích.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
17.3.17 15:14
@Horselove píše:
@přírodní A jak zahrajete akord F atd? To je pa více složité ne?

TY píšeš že umíš akordy na kytaru a neumíš barre akordy?
Doporučil bych ti prvně se aspoň trošku zdokonalit v tom co umíš, potom přidat hru z not, ne jen podle akordů a až potom si vzít další nástroj. JInak třeba zobcová flétna je velmi jednoduchá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
164
17.3.17 15:15
@jakanas píše:
TY píšeš že umíš akordy na kytaru a neumíš barre akordy?
Doporučil bych ti prvně se aspoň trošku zdokonalit v tom co umíš, potom přidat hru z not, ne jen podle akordů a až potom si vzít další nástroj. JInak třeba zobcová flétna je velmi jednoduchá.

Umím barre akordy ale neumím je číst z not.. Jak říkám prostě tohle mě v tom kroužku nenaučili…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6564
17.3.17 15:16
@Horselove píše:
@Kassy Ano ptala jsem se na tu elektorakustickou. Máme doma klávesy po nějakém pradávném strýci ale jsou celkem staré a nějak extra nefungují. Flétnu bych našla někde na půdě.. Hrála jsme ve školce ale to už je dobrých 9 let pryč a nic si nepamatuji ani nevím proš jsem přestala hrát, asi mě rodiče nikam nepřihlásili a já jsem tomu v mých 6 letech nevěnovala pozornost… No právě do ZUŠky mě nejspíš nevezmou.. A soukromé hodiny nebudou levná záležitost, ale co je v dnešní době suprové… Napadlo mě oslovit tu kamarádku, ale ta se do toho nějak hrnout nechce…

Starou flétnu na půdě nech a kup si novou aulosku, nebo yamahu. Okolo 350Kč už je velmi kvalitní flétna co ladí!
Jako dítě jsem si 3 roky myslel že jsem na flétnu dřevo, jen proto že mi rodiče nekoupili nový nástroj za pár stovek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama