Hypotéka 2021 , vše co víte

Anonymní
12.4.21 18:34

Hypotéka 2021 , vše co víte

Ahoj:) chci se zeptat ohledně hypotéky, jak vše funguje. Chtěli bychom s přítelem tento rok hypo 1 300 000 - 1 500 000 Kč, příjmy jsou dohromady kolem 55 tisíc. Je nám 20 let, ale smlouvy máme na rok, je to vůbec reálné? Dekuji. Nasetreno máme 200 tisíc.
Prosím anonym, zmiňuji finance

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20012
12.4.21 18:41

Najděte si finančního poradce. Hypoteční trh není pro laiky. Našetřeno musíte mít 20%, takže máte málo, navíc nemůžete zůstat bez rezervy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
538
12.4.21 18:45

Hypotéku jsme zařizovali před 4 lety. Nevím, jak je to teď, ale u nás byl docela problém i to, že partner neměl smlouvu na dobu neurčitou. Zrovna měnil práci a byl v současném zaměstnání pár měsíců. I když šel bez pauzy ze zaměstnání do zaměstnání Fio banka nám hypo neschválila. Neměli jsme teda ani žádnou dluhovou historii, ani placení telefonu, prostě nic. K tomu taky přihlíželi jako k negativu. Nakonec hypo máme jen díky tomu, že já dostala smlouvu na dobu neurčitou, ale pod jinou bankou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
955
12.4.21 18:51

Minimálně jeden z vás musí mít smlouvu na neurčito. Dle příjmu vám vypocitaji výši hypotéky. U příjmu 55 tisíc vám 1,5m asi dají. Dále musíte něčím ručit nebo mít našetřeno 20%. Některé banky chtějí Výši hypotéky mít odůvodněnou. Např projekt s nacennenim na 1,5m, když to bude více tak chtějí aby jste ten zbytek měli vy na svém účtu.
U vás je teď ale rozhodující ta pracovní smlouva, to si myslím, že v tomto případě vám hypotéku nikdo nedá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2248
12.4.21 18:59
@Janli píše:
Našetřeno musíte mít 20%,

20% a proč a z čeho? Víte na co si chtějí půjčit? A víte jakou nemovitost chtějí zastavit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63520
12.4.21 19:02

Musíte mít minimalne 20 % z ceny nemovitosti, spíš víc.. Smlouva na rok nesmí být ve výpovědi a ideál to není.. Ještě bych sporila, ty příjmy jsou dost malé. Mysli na to, že musíš mít i rezervu a spousta věcí se platí kes bokem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2248
12.4.21 19:09
@martina.se píše:
Musíte mít minimalne 20 % z ceny nemovitosti,

Jak víte, že chtějí kupovat nemovitost? Jak víte, že nemají nemovitost, kterou by mohli poskytnou jako zástavu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63520
12.4.21 19:11
@Luboš P píše:
Jak víte, že chtějí kupovat nemovitost? Jak víte, že nemají nemovitost, kterou by mohli poskytnou jako zástavu.

Ptala se na vše, takže asi tak.. Nechápu, proč se takto ptáš, když zakladatelka bude chtít, tak to upřesní sama.. Mmchdm, odmazal jsi víc jak půlku mého příspěvku, kdybys to četl, nepokladas stupidní dotaz :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
345
12.4.21 19:33

Vyřizovali jsme si hypo v únoru. Chtějí platy za posledních 6 měsíců, kolik je vlastních zdrojů, vědět další úvěry. Výši příjmů máte v pohodě, ale s těmi smlouvami nevím nevím.

Myslím, že nemusí být 20% vlastních prostředků, bratr měl i 10%, ale samozřejmě se to negativně projevilo na výši sazby. Sestra manžela zase zastavovala byt rodičů.

Sazby teď hodně stoupají, doporučuji to řešit co nejdřív. A jak tu píši i ostatní, doporučuji finančního poradce. Udělá vám návrhy a vyberete společně tu nejvhodnější pro vás. Vy za jeho služby neplatíte nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20012
13.4.21 11:02
@Luboš P píše:
20% a proč a z čeho? Víte na co si chtějí půjčit? A víte jakou nemovitost chtějí zastavit?

Ne, nevím, ale ve většině případů to tak bývá. Dala jsem jim nejlepší radu jakou jsem mohla. Ať si najdou finančního poradce. Nebudu tu sedět půl dne a vypisovat všechny eventuality, FP s nimi vše probere a najde nejvhodnější řešení, navíc pohlídá a vyřeší všechny vyfikundace, který se v celým procesu mužou objevit. A nevšimla jsem si, že bys tu věnoval vteřinu času, abys zakladatelce odpověděl, akorát rejpeš, jak je v tvým případě zvykem, úplně blbě…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13.4.21 15:48

Pokud se jedná o hypotéku, musí být úvěr zajištěný nemovitostí.
Momentálně platí limit ČNB, podle kterého by výše úvěru neměla přesáhnout 90 % hodnoty zastavené nemovitosti. Obvykle se ručí kupovanou nemovitostí a z toho plyne potřeba mít naspořeno alespoň 10 %.

Těch 10 % ale není dogma a je to pouze orientační údaj. Banky jsou spíše opatrnější a požadují často 20 %. Navíc se tato hodnota počítá z hodnoty nemovitosti, kterou odhadne banka (znalec) a ta může být o něco nižší, než cena kupní.

Takže je rozumné orientačně počítat s tím, že banka bude požadovat, abyste měli našetřeno kolem 20 % hodnoty kupované nemovitosti. Konečné požadavky sdělí banka až poté, co prozkoumá vaši finanční situaci.

Alternativou je úvěr bez zajištění. Stavební spořitelny poskytují poměrně vysoké úvěry (1-2 miliony) i bez zajištění nemovitostí. Ovšem znamená to logicky vyšší sazbu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20012
13.4.21 18:04
@jaroslav600 píše:
Dobrý den, můžu vám doporučit jednoho specialstu který má výběr ze všech bank a je velice šikovný :))

ne, nemůžeš. To je proti pravidlům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2598
22.4.21 13:44

Já vloni kupovala chalupu. Našetřeno nula, rezerva tedy vpodstatě taky nula,,,ale nikoho to nezajímalo. Protože jsem ručila tou kupovanou chalupou plus domem, co máme s bráchou po našich…tím domem jsem ručila vpodstatě těch cca 20%, který bych měla mít správně na hotovosti. Brzo ho z hypotéky vyvážu a budu dál ručit jen tí kupovaným.

Výši platu máte v pohodě, ale taky si myslím, že smlouva na dobu určitou bude problém. I když…budete-li mít štěstí na fin. poradce, tak snad věřím, že jde všechno. Byla jsem u kousku domluvy mýho poradce a úřednice v bance,,, no jsou to kšefty nad kšefty,,,něco jako ty mně a já tobě. Ale přece jenom nějaký jistoty ta banka potřebuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
25.4.21 10:19

Je možné, že některé bance nebude vadit, že máte smlouvu na dobu určitou. Sice se tím výběr bank značně zúží, určitě to chce probrat s fin. poradcem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Markett_P
26.4.21 15:06

Hypotéka - informace

Zdravím, nejde Vám bohužel napsat soukromá zpráva, prosím ozvěte se mi do zprávy, ráda Vám poradím :))
Krásný den.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat