hypotéka - jde ji vzít na byt v podílovém vlastnictví?

1293
3.6.07 17:08

hypotéka - jde ji vzít na byt v podílovém vlastnictví?

Ahoj,
opět mám dotaz - k hypotékám.
Lze vzít hypotéku na byt v paneláku, který je v podílovém vlastnictví?? Už jsem z toho jelen.
Byla jsem přesvědčená, že to NEJDE. Máme byt v podílovém vlastnictví, a tak stejně na tom jsou pochopitelně i ostatní byty v našem baráku. No a kamarád si nedávno chtěl koupit byt pod námi, ale potom ho nezval, protože prý na něj nešla vzít hypotéka.
A teď zase naše teta nám skálopevně tvrdí, jak to jde - takže nevím, nevím ani, kde tu informaci vzala, to už nám neřekla, jenom pořád dokola tvrdila, že to jde ZASTAVIT - tzn. když budu kupovat něco jiného,mohu zastavit tento byt v podílovém vlastnictví.
Stejně tak - že si mohu vzít hypotéku přímo např. na nový byt, který bych kupovala, a byl rovněž v podílovce.
A když jsem teď koukala na nabídky u realitek, tak pod některými podílovými byty byla rovnou hypoteční kalkulačka, ale nevím, zda to není jen reklama…
to jsou dneska takový čachry, že moji rodiče se v tom sami nevyznají, a my se v tom teprve učíme chodit.
díky za ohlasy!
pitrisek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

215
3.6.07 18:08

Ono to jde, ale ten byt musíš koupit do roka do osobního vlastnictví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
3.6.07 19:47

koupit - převést?? To znamená, získat souhlas všech ostatních spolunájemníků, aby se to převedlo do osobního vlastnictví??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
3.6.07 21:03

Koupit to jde, když to do roka, převedete do osobního vlastnictví, převést to jde, ale netuším, jak to tam je s poplatky, to si určuje družstvo. S převodem do os. vl. musí družstvo souhlasit, pokud to odmítnout, nic s tím neuděláš. Jak jsme chtěli my kupovat byt museli jsme ještě zaplatit anuitu (dluh bytu), když se dělají na baráku nějaké úpravy, to se celkové náklady rozpočítají mezi všechny byty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
3.6.07 21:43

Ahoj, jenže my nemáme družstvo - a nikdy to ani družstevní nebylo. My jakoby vlastníme „část baráku“ (což znamená ten byt), a v reálu pak když chceš ten podílový byt prodat, tak musíš nejdřív oběhnout všechny spolunájemníky ve vchodě, protože mají předkupní právo.
A tak právě si myslím, že na podílový byt ani nelze vzít hypotéka.
JInak pokud do dvou měsíců žádný ze spoluvlastníků neprojeví zájem o koupi, tak to jen prodám, přepíše se to na katastru (na žádné družstvo se nejede, protože žádné není).
takže takto.
asi ta hypotéka na to fakt nejde. pa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
4.6.07 00:22

Jo, tak si i sama odpovím -
po tříhodinovém zkoumání a hledání (nabídek bank a taky diskuzí různých poraden) jsem zjistila, že banky opravdu NECHTĚJÍ zastavit nemovistost v podílovém vlastnictví.
Protože já jsem vlastníkem „ideálního podílu“, tzn. že vlastním jakoby část celého baráku spolu s ostatními majiteli - obyvateli domu, neboli se sousedy v paneláku.
A banka chce většinou zastavit celou nemovitost, ne jen část.
Takže to je „super zpráva“, protože jsem byt chtěla prodat a počítala jsem s tím, že kupec si to vezme na hypotéku - takže nevezme. to je teda skvělý, to se mi bude hezky prodávat. Musí mít jinou nemovitost, kterou by mohl zastavit. ach jo!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14
15.8.07 11:56

Mylsím, že toto lze - nedávno něco obdobného řešila moje kolegyně z hypotečních úvěrů. tuším, že je nutno se s ostatními nájemníky domluvit na rozdělení onoho vlastnictví. Většinou prý ostatní prskají, ale v případě, že pak
i oni chtějí s bytem nakládat tak je lepšímít onene dokument. Samozřejmě, že záleží na jejich ochotě se domluvit. Jestli budeš chtít, tak Ti můžu zjistit konkrétnější informace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama