Hypotéka když nejsme manželé - budoucnost

Anonymní
5.10.20 13:27

Hypotéka když nejsme manželé - budoucnost

Ahoj holky, potřebovala bych poradit. S přítelem jsme spolu od 16 let. Teď máme oba dva 23 a roční holčičku. Žijeme všichni 3 u pritelovych rodičů v horním patře. Přítel je jedinacek a dům je psaný na jeho matku. Ovšem poslední dobou nejsou vztahy s tchyni nijak ideální. Stále nám určuje co máme dělat a co ne. Například ví, že chceme jet do zoo. Ale ona přijde s tím, že hned teď potřebuje do obchodu a my ji máme odvézt, protože dům je přece stále její. Přitom, sama trvala na tom, že se k ní máme nastěhovat, protože nezvládne celý dům sama. Takto to trvá už snad rok v kuse a nám se zdá jako lepší řešení vlastní bydlení, kde nám nikdo nebude predhazovat, že je to jeho. :roll:
Jako jediné řešení vidíme hypotéku na byt. Do nájmu nechceme, upřímně mi to přijdou jako vyhozené peníze za něco, co nikdy nebude naše.
Ovšem já jsem na rodičaku a proto by mi hypotéku nedali. Příteluv příjem ale stačit bude. (ma celkem velký příjem). Tudíž hypotéka by byla psaná na něj. Takže i byt. Mě jen zajímá, jak je to do budoucna.
Za rok bych chtěla nastoupit do práce, tudíž se taky budu podílet na placení hypotéky a chodu domácnosti. Jak by to teda bylo v případě, kdybychom se v budoucnu rozešli? Byt by byl příteluv, ale měla bych nárok na nějakou část ze splacene hypotéky? Nebo bych prostě odešla bez ničeho? Ptám se, protože nechci zbytečně investovat peníze do něčeho o co bych stejně mohla přijít.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3723
5.10.20 13:38

No tak asi by bylo nejlepší se vzít. Pak budete mít potenciální nemovitost už nabytou v manželství. Nicméně já si brala hypotéku po x letech vztahu na sebe. Příjmy jsem měla dostatečné a tehdy přítel podnikal, takže to bylo nejlepší řešení. S bankou jsem se dohodla, že půl domu bude na mě a půl na něj, jelikož se samozřejmě finančně na platbách hypo také podílí. Banka s tím neměla žádný problém… Tak to udělejte takto. Bance je jedno, kdo je vlastník, když nebudete splácet tak vám proste byt sebere…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
5.10.20 13:45

Ahoj,
Máš 4 možnosti bych řekla

1. vzít se a nějak dobře si udělat předmanželskou smlouvu
  2. až budeš mít práci dopsat se k hypotéce (nevím zda-li je to možné) a potom budeš mít nárok na byt+ napsat část bytu na sebe
  3. přispívat mu jen tak, ale musíš mít velkou důvěru, že by tě pak nenechal jít s prázdnou,
  4. nebo si udělejte smlouvu, jen tak mezi sebou ale nechat ji ověřit třeba na poště,
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
306
5.10.20 13:48

Tak pokud by se přítel při rozchodu zachoval jako sketa, tak by si samozřejmě mohl nechat byt i s hypotékou a Tobě nic nedat. Tady není co řešit. Je vždycky otázka, jaká je přesně situace daného páru celkově, ale pro většinu párů se nevyplatí obecně nic takového ohledně prachů podstupovat. Jinými slovy můžeš přispívat na chod, ale na splácení samotné nemovitosti peníze nedávej, protože by byla jen přítelova.
Každopádně hypotéku si můžete vzít na vás oba a vlastnictví nemovitosti také na oba a je to myslím vyřešeno, nebo Vaši situaci nechápu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15064
5.10.20 14:03

Zůstaňte v nájmu a nic neřešte. Až se rozejdete, aspoň se vyhnete trapnému dělení majetku a soudům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14078
5.10.20 14:03

My jsme kupovali dům ještě když jsme nebyli manželé. Hypotéka byla psaná na tehdy přítele, protože měl dostačující příjem, ale dům jsme automaticky napsali na oba. Vlastníme každý 1/2 a na tom se nic nezměnilo. Ovšem my v tom měli jasno. V době braní hypotéky jsme spolu byli 7 let, čekali jsme společné dítě a svatbu jsme plánovali někdy po porodu. Vše šlo bez problémů. Já jsem se samozřejmě finančně taky podílela na placení (neměli jsme striktně vymezené kdo bude platit co, prostě co bylo třeba, to se zaplatilo). Po svatbě jsme dům do SJM nevložili, nechali jsme to v podílovém vlastnictví. Aktuálně vše financuje manžel už nějakou dobu (máme tři děti). Nevím jak to máte vy, ale pokud na hypo dosáhnete, tak určitě jděte bydlet do svého. Pokud nejste svoji a hodláš do toho také investovat, sepište u notáře smlouvu, ve které ošetříte vypořádání pro případ rozchodu. Jaké eventuálně bude, to si proberte společně (nevím jaké máš finanční možnosti). Nebo druhá možnost, část nové nemovitosti může být napsaná na tebe (jako jsme to měli my, ale nemusí to být půlka). Pokud budeš přispívat jen na provoz (potraviny, drogerie, příp. vybavení, které si můžeš odnést atd.), tak bych to nechala bez smlouvy, tam není co řešit, ale v takovém případě opravdu v případě rozchodu nemáš nárok na žádnou kompenzaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14078
5.10.20 14:04
@zoidberg píše:
Zůstaňte v nájmu a nic neřešte. Až se rozejdete, aspoň se vyhnete trapnému dělení majetku a soudům.

Je to zbytečné vyhazování peněz. Vše se dá ošetřit a v případě rozchodu vyřešit kultivovaně a bez soudů, stačí trochu snahy ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
5.10.20 14:08

Ahoj,

je to jednoduché.. zároveń i jak píšou ostatní

• manželství a následná hypotéka = nejlepší pro tebe, ať se stane cokoliv… priorita je následně dítě, v případě soudu
  • před manželstvím s předmanželskou smlouvou, bude-li chtít abys byla jako spolu-účastník nebo ručitel
  • ber to tak.. že většina lidí si bere hypotéku před manželstvím právě z toho důvodu, kdy by něco

Rozhodnutí nnení lehké.. ale ber to tak.. si ještě dost mladá.. není ti 35, když už můžeš mít problém s hypotékou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
402
5.10.20 14:13
@Anonymní píše:
Ahoj holky, potřebovala bych poradit. S přítelem jsme spolu od 16 let. Teď máme oba dva 23 a roční holčičku. Žijeme všichni 3 u pritelovych rodičů v horním patře. Přítel je jedinacek a dům je psaný na jeho matku. Ovšem poslední dobou nejsou vztahy s tchyni nijak ideální. Stále nám určuje co máme dělat a co ne. Například ví, že chceme jet do zoo. Ale ona přijde s tím, že hned teď potřebuje do obchodu a my ji máme odvézt, protože dům je přece stále její. Přitom, sama trvala na tom, že se k ní máme nastěhovat, protože nezvládne celý dům sama. Takto to trvá už snad rok v kuse a nám se zdá jako lepší řešení vlastní bydlení, kde nám nikdo nebude predhazovat, že je to jeho. :roll:
Jako jediné řešení vidíme hypotéku na byt. Do nájmu nechceme, upřímně mi to přijdou jako vyhozené peníze za něco, co nikdy nebude naše.
Ovšem já jsem na rodičaku a proto by mi hypotéku nedali. Příteluv příjem ale stačit bude. (ma celkem velký příjem). Tudíž hypotéka by byla psaná na něj. Takže i byt. Mě jen zajímá, jak je to do budoucna.
Za rok bych chtěla nastoupit do práce, tudíž se taky budu podílet na placení hypotéky a chodu domácnosti. Jak by to teda bylo v případě, kdybychom se v budoucnu rozešli? Byt by byl příteluv, ale měla bych nárok na nějakou část ze splacene hypotéky? Nebo bych prostě odešla bez ničeho? Ptám se, protože nechci zbytečně investovat peníze do něčeho o co bych stejně mohla přijít.

Hypotéku si můžete vzít na sebe oba, pokud to tak nechcete i tak může být byt napsaný i na tebe. Já jsem na rodičáku a máme s přítelem hypotéku danou na oba. Brali jsme si jí v době kdy jsem už m rodičáku byla. Sežeňte si dobrýho finančního poradce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15064
5.10.20 14:21
@neila píše:
Je to zbytečné vyhazování peněz. Vše se dá ošetřit a v případě rozchodu vyřešit kultivovaně a bez soudů, stačí trochu snahy ;)

Ale ne ku spokojenosti obou, vždy bude jeden, který na tom vydělá a druhý, který prodělá. Nájem je fér pro oba, třeba než se vezmou a než se finančně ustálí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1210
5.10.20 14:24
@zoidberg píše:
Ale ne ku spokojenosti obou, vždy bude jeden, který na tom vydělá a druhý, který prodělá. Nájem je fér pro oba, třeba než se vezmou a než se finančně ustálí.

Jo, šla bych do nájmu, aspoň na pár měsíců. Mezitím zaříďte svatbu, zorientujte se na trhu nemovitostí, pak se vemte a pak si vemte hypotéku. To může zabrat, nevím, rok?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14078
5.10.20 15:00
@zoidberg píše:

jaký je rozdíl v tom, když nájem bude táhnout jeden a stejně tak by hypotéku táhl jeden? To druhé je mnohem rozumnější z pohledu budoucnosti, protože vráží do svého. Když bude byt na toho, kdo si vezme hypotéku a ten druhý se bude podílet jen na provozu, vidím to jako spravedlivé řešení. Ne ideální, ale spravedlivé a navíc časem poměrně snadno upravitelné (ať už z titulu sňatku nebo jiným finančním podílením se zakladatelky třeba po návratu do práce). Ale nájem budou vždycky jen peníze vyhozené do luftu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
306
5.10.20 22:35
@neila píše:
Je to zbytečné vyhazování peněz. Vše se dá ošetřit a v případě rozchodu vyřešit kultivovaně a bez soudů, stačí trochu snahy ;)

Někdy nedá. To záleží, s kým má kdo tu čest. Jsou baby i chlapi, se kterými se vážně nedá domluvit na ničem a dělají i naschvály, co jen můžou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
306
5.10.20 23:17
@neila píše:
jaký je rozdíl v tom, když nájem bude táhnout jeden a stejně tak by hypotéku táhl jeden? To druhé je mnohem rozumnější z pohledu budoucnosti, protože vráží do svého. Když bude byt na toho, kdo si vezme hypotéku a ten druhý se bude podílet jen na provozu, vidím to jako spravedlivé řešení. Ne ideální, ale spravedlivé a navíc časem poměrně snadno upravitelné (ať už z titulu sňatku nebo jiným finančním podílením se zakladatelky třeba po návratu do práce). Ale nájem budou vždycky jen peníze vyhozené do luftu…

To není pravda. Ten nájem znamená totiž svobodu, flexibilitu a jistotu. Hypotéka je výhodnější, když všechno vyjde, jak si člověk naplánuje, jinak je to ale obrovský dluh a závazek. Taky je samozřejmě nesmysl, že v nájmu se jen hází peníze „z okna“, ale to je na dlouhou diskuzi. Krátce - pokud by se měli rozcházet třeba po dvou letech od ujednání velké hypotéky, tak to může být problém, ze kterého vyjdou oba jako dlužníci bez ničeho. I psychologicky je hypotéka problém. Mohlo by to svádět zakladatelku s přítelem být, i když by se neměli rádi a to já osobně vidím jako velké negativum. Život máme jen jeden a je krátký, když odečteme čas v práci, spánek a neaktivní stáří plné nemocí. To je potřeba si uvědomit a netratit to nejcennější - zdraví a životní čas v nešťastném partnerství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3672
6.10.20 00:55

Myslím že je velice dobře, že uvažuješ pragmaticky a myslíš i ma vlastní zajištění. Cpát peníze do nemovitosti, ve které ti nepatří ani klika, je vždycky blbost. Takže nějak si to určitě ošetřete. Možná by nebylo od věci poradit se s právníkem nebo finančním poradcem.
Se svatbou bych ale tak hrr nebyla, jak ti tu někteří radí. Byt by pak sice byl v SJM a tudíž vás obou, ale tebe na rodičáku budou banky nejspíš brát jako vyživovanou osobu a může vám to dost snížit částku, na kterou dosáhnete.
Jestli plánuješ za rok nastoupit do práce, nebylo by rozumnější vymezit si trochu hranice a ještě to vydržet u tchánů a pak si hypotéku vzít společně, až budeš mít příjem? Rok není zas tak dlouhá doba a stejně bude nejspíš trvat, než vhodnou nemovitost najdete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama