Reklama

Hypotéka na koupi staršího domu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.08.18 07:35
Hypotéka na koupi staršího domu

Přeji hezký den, celou noc jsem nemohla spát a přemýšlela a teď mě napadlo, že sama toho moc nevymyslim, tak se zkusím poradit se zkušenými :)
Jsem s přítelem 9 let, je nám pod 30 let. Bydlíme v 1+1 v paneláku prakticky zadarmo, jen za energie (byt je mojeho dědečka). Během této doby se snažíme ušetřit, abychom si jednou mohli koupit něco vlastního, nejlépe domeček. :roll: a teď k věci - včera byl zveřejněn inzerát na starší domek, který potřebuje rekonstrukci, ale je přesně v městečku, kde bychom chtěli být. Podle mého neznalého pohledu není drahý, stojí 1 850 000 Kč včetně poplatků a provizí. Je to 4 + kk (140 M2, pozemek 230 M2 - je tam takový malý dvorek, nám by to stačilo) s možností dodělání dvou půdních pokojů, ale to bychom nedělali, bohatě stačí 4+kk. Ale problém je - nedokážu si představit, na kolik by mohla vyjít rekonstrukce takového domu :( nechceme žádný extra luxus, ale ani nechceme žít na polostaveništi. Dnes odpoledne se tam jedeme podívat, ale ani pořádně nevíme, na co se třeba zeptat. V popisu toho moc není :? Podle fotek vidím, že je dům bez fasády, ale vypadá, že zateplený je (na to se zeptame), jsou nové vchodové dveře a okna. Co mi dělá starost je střecha - nová určitě není, na druhou stranu nedokážu odhadnout, kdy bude potřeba udělat novou, možná hned? :nevim: Vevnitř asi bude muset být vše nové - s čím vším mám počítat?
Další věc je hypotéka - máme našetřených jen 300 tisíc + cca 200 tisíc je na stavebku, které zatím nejde vybrat. Náš čistý příjem je min. 36 tisíc měsíčně. Jak probíhá čerpání hypotéky při rekonstrukci? Dejme tomu, že nám banka schválí hypotéku 2,5 mil. a my můžeme čerpat postupně? A dá nám vůbec nějaká banka 2,5 mil, když máme jen 300 tisíc (respektive 500 tisíc)…? :zed: a co když bude rekonstrukce dražší než předpokládaná?
Děkuji, že jste dočetli až sem a budu vděčná za každou radu, poznámku nebo třeba odkaz na článek či nějakou užitečnou stránku. Jsem tak vzrušená, že jsme možná našli nový domov, kde můžeme založit rodinu, ale zároveň mám strach, abychom si na sebe neupletli bič a barák nám nespadl na hlavu :? Děkuji moc

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlinesvapi
Kecalka 393 příspěvků 15.08.18 07:46

Ahoj. Banka vám dá 80% hodnoty nemovitosti, takže 1 440 000. Zbytek musíte financovat sami. NEBO byste museli zastavit i ten dědečkuv byt, pokud by mu to nevadilo.. kdyby měl být hodnotu 1 200 000 (nevím, kde bydlíte), tak by vám banka dala 2 400 000 a na své úspory byste nemuseli sáhnout. Z toho byste určitě udělali novou střechu a možná fasadu..nevím, jak dům vypadá, co vše je potřeba udělat.. ale ty vaše peníze už by mohly stačit :-) :mavam:

Uživatel je onlinesvapi
Kecalka 393 příspěvků 15.08.18 07:47

A ještě k tomu čerpání..ano, čerpat můžete 2 roky, do té doby musíte vyčerpat a opravit, nebo vrátit zbytek peněz bance. :) po dobu čerpání platíte úroky a ne plnou splatku..to už by vám řekli v bance.

Aspera
Generální žvanilka 20345 příspěvků 1 inzerát 15.08.18 07:50

Řekla bych, že odhad 2,5mil je celkem reálný na rekonstrukci. Jak je to s hypo popsala hezky svapi.

Pidulka1991
Závislačka 2752 příspěvků 15.08.18 07:52

Ahoj, muzu poradit jen s rekonstrukci, ale bytu. Jenze co si budene povidat nektere veci jsou dost podobne. 1. Pri koupi bytu jsme brali meho tatu, vyznal se v tom. Co je potreba,kolik do bytu budeme muset vrazit. Diky nemu nam dali pres 100 000slevu, za koupelnu uplne v kopru (stejne jsme chteli vse predelat). Byt 3+1 nas vysla rekonstrukce a cas vybaveni na cca 350 000 s tin, ze jsme si vetsinu delali sami. Elektriku a plyn nam delali tatovi kamaradi (takze sleva) a tata nam postavil cele jadro.. bratranek za delal pudni vestavbu 2+1 a myslim, ze ho to vyslo tak 500 000, ale delal si vse sam.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 15.08.18 07:53

Nekupuj starý dům pokud tomu nerozumíš.

Na prohlídky (ne jednu) si vem důvěryhodného a schopného stavaře.

Jsou i firmy, které vypracovávají posudky stavu nemovitostí.

modravlocka
Stálice 90 příspěvků 15.08.18 07:53

No asi tak…za barák k rekonstrukci dat téměř 2 mil. mi připadá hrozne moc. Rekonstrukce totiž muže klidne další 2 mil spoknout, ani nebudete vědět jak. Pokud bych kupovala starší barák, urcite bych s sebou vzala nějakého odborníka, ať barák pořádně pohlidne a řekne, co vse bude poreba udělat.
Za sebe bych raději koupila menší levnější pozemek a svépomocí si postavila (nebo i nechala postavit třeba drevostavbu), abych mela po zbytek života relativní klid. Finančně to vyjde dost podobne.

Pedrrita
Zasloužilá kecalka 974 příspěvků 15.08.18 07:57

Ahoj, v každém případě doporučuju vzít s sebou na prohlídku někoho, kdo tomu aspoň trochu rozumí a kdo bude schopen objektivně odhadnout v jakém stavu dům doopravdy je, co bude potřeba rekonstruovat a co to bude stát. jestli nemáte někoho takového v příbuzenstvu nebo mezi kamarády, tak bych klidně zkusila pohledat na internetu nějakou firmu v okolí, která třeba zajišťuje stavební dozor nebo tak něco a zkusit se s nimi dohodnout, že by se Vám na to někdo od nich(za nějaký peníz, samozřejmě) podíval.
Mám v okolí případ, kdy na první pohled se zdálo, že bude baráček celkem v pořádku a takový odborník zjistil, že rekonstrukce by stála pomalu to samé co nemovitost.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.08.18 07:57

@svapi děkuji :) zástava bytu nepřichází do úvahy - můj dědeček je zlatý člověk, který by mi to jistě umožnil. Ale já nechci - tato investice by už muselo být čistě na naše riziko, nebudu do toho nikoho tahat, už nám pomohl dost.

Michelle_M
Ukecaná baba ;) 2023 příspěvků 15.08.18 08:01

Ahoj, neporadím ti ohledně hypotéky, protože my ji brali před jedenácti lety a teď už je to někde úplně jinde. Ale barák bude černá díra na peníze, s tím počítej. Náš dům je o fous menší, než ten váš, taky přízemní. Předem řeknu, že manžel je z oboru, takže si téměř všechny práce dělá sám plus sem tam se podaří sehnat materiál trošku výhodněji. Na rekonstrukci vnitřku zahučelo dobrých 300 000, nevím to přesně, protože úvěr jsme měli 190 000, ale průběžně do toho cpeme každý volný peníz. To je tedy cena jen za materiál! Letos se chystáme na střechu, materiál je předběžně spočítaný na nějakých 90 000, položíme si ji tedy sami, jinak bych za práci musela počítat cca ještě jednou tolik. Další peníze žere dlouhé roky zanedbávaná zahrada (od předchozích nájemníků), na tom se teda manžel hrozně nadře a furt to není kloudně vidět a už mě to kolikrát vytáčí, co bych dala za plácek 230 m2 :D ROZHODNĚ si před případnou koupí nechte dům prohlédnout od odborníka. My jsme do toho šli taky hlavně kvůli lokalitě, ale můžu ti říct, že za ty roky už jsem párkrát byla velice blízko tomu vykašlat se tady na to a jít někam do 2+1, ať se tady pachtí zase někdo jinej :D Ale bylo mi líto těch peněz a práce, co jsme do toho investovali, jsme tady už usazení, rodina v dosahu, kamarádi, školka… navíc pro manžela je to prostě srdcovka a do bytu s námi nemůže jít náš beran, viď :mrgreen:

jannina1
Závislačka 3984 příspěvků 15.08.18 08:09

Hele,taky bych byla nadsena ale stary barak je peklo.Dcera si takhle dum koupila za stejnou cenu jako mate vy,ale aby slusne bydleli vrazili tam uz spoustu penez a stale neni hotovo.Za to by meli luxusni novostavbu!
Dale,pozadejte nejakeho stavare ci inspektora nemovitosti.Lze dohledat na netu.Stoji do deseti tisic a pracuje tam tak 2 hodiny.Takze napred bych tam jela sama a v pripade zajmu objednala odbornika.Ma pristroje,co vy urcite nemate.Meri vlkost zdiva,statiku apod.Takze by se i cena treba snizila.Bez tohoto posudku bych tedy dum nekoupila.

Kriss Tina
Závislačka 4722 příspěvků 15.08.18 08:14

Hodně dobře bych koupi staršího domu zvážila. Vzala sebou někoho kdo tomu dobře rozumí a i tak nemusíš přijít na všechno, naši koupili taky na oko pěkný domek a měl tolik skrytých vad, že ke kupní ceně kolem 2 milionů přibylo jednou tolik za opravy :think: počitej že starý dům bude černá díra na peníze je hezký že má nová okna a dveře, ale většinou je největší investice ta střecha a fasáda a nevíš co zbytek, jaká je tam elektrika, kanalizace, jestli nebude dům v zimě vlhnout, v jakém stavu je krov, jestli budou třeba nové podlahy, koupelna, kuchyň, to všechno pak naskakuje po desetitisicich :think:

Uživatel je onlinesvapi
Kecalka 393 příspěvků 15.08.18 08:22
@Anonymní píše:
@svapi děkuji :) zástava bytu nepřichází do úvahy - můj dědeček je zlatý člověk, který by mi to jistě umožnil. Ale já nechci - tato investice by už muselo být čistě na naše riziko, nebudu do toho nikoho tahat, už nám pomohl dost.

V tom případě bohužel, tolik peněz nedostanete..nic­méně holky maj pravdu..teď jsem viděla nabídku novostavby 5kk za 1780000 a pozemek k tomu 1000 metrů za 300 000…

TMana
Kecalka 470 příspěvků 15.08.18 08:22

No, začnu hypotékou. Hypo lze v současné době brát až na 90% hodnoty. Nicméně již brzo se uplatní nové limity pro čerpání, viz:
https://www.cnb.cz/…612_zfs.html
Pokud o stavařině nic nevíte, vezměte si odborníka, úplně nejlépe někoho, kdo má autorizaci. Naopak zcela a úplně ignorujte řeči realitní kanceláře, oni mají min. 100tis za to, že ten dům udají. Nemají žádnou odpovědnost, takže pokud koupíte totální ruinu, realitka se Vám maximálně vysměje. Zrovna nedávno známej koupl za 2,5M dům, který dnes demoluje.

Odhadovat náklady na rekonstrukci jdou od stolu dost těžko. Pokud je špatná střecha, tak opravdu velmi hrubým odhadem to může být třeba 500tis jen za výměnu krytiny. Ale není problém se dostat na trojnásobek, stačí, aby se započítala eko likvidace eternitu, byl poškozený krov, chyběla izolace apod.

Podobně to může být s dalšími částmi rekonstrukce a realita bývá opravdu horší, než první dojem. Záleží, jak je dům starý, ale pokud je starší 15ti let, tak na 99% ho stavěli svépomocí a to bude katastrofa a špatně bude vše - od založení, přes izolace proti zemní vlhkosti, po vnitřní vybavení apod. Na rekonstrukce si proto musíte nechat v rozpočtu hodně velkou rezervu - rozhodně v řádech statisíců korun.

Takže pokud nemáte o stavařině povědomí, či nemáte spolehlivého známého, do rekonstrukce bych se nepouštěl.

TMana
Kecalka 470 příspěvků 15.08.18 08:24
@svapi píše:
V tom případě bohužel, tolik peněz nedostanete..nic­méně holky maj pravdu..teď jsem viděla nabídku novostavby 5kk za 1780000 a pozemek k tomu 1000 metrů za 300 000…

5kk za 17800000? To bude hodně odfláklá dřevostavba bez ničeho, např. bez tepelného čerpadla, bez oplocení, bez daně atd.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Co zlomilo Slavíkovi vaz? Opakující se skandály a odchod partnera

Konec! Karel Gott a ani Lucie Bílá si letos dalšího Zlatého Slavíka na své... číst dále >

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě... číst dále >

Reklama