Hypotéka po ukončení insolvence jednoho z manželů

2
9.6.20 14:25

Hypotéka po ukončení insolvence jednoho z manželů

Ahoj,
naskytl se nám dům ke koupi za „pěkné“ peníze. Prodejce ho bude prodávat cca až za rok, rok a půl. Zatím jsme předběžně domluveni, že bychom ho vzali a máme si zjistit co a jak, protože… Manžel je v insolvenci, která je už před naším manželstvím. Příští rok by měl doplatit (předběžně) všechny pohledávky. Já jsem nyní stále na rodičovské, ovšem drzim si v práci půlúvazek (cca 9.000,–) + RP 10.000,–. RP mi končí v lednu. Ovšem od ledna chci jít ještě na 6 hodin pracovat jinam. Manžel normálně chodí do práce. V podstatě bude mít v té době 20.000-25.000,– čistého… Otázka zní. Je nějaká reálná šance získat hypotéku? Třeba byť jen „na mě“? Někdo kdo obdobnou situaci reálně řešil?… PS: je tu k tomu vesměs hodně témat, ale podobnou situaci jsem zde diskutovat nenašla… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

59251
9.6.20 14:36

@Karla25 není, protože bude 5 let v solusu a to mu nikdo nedá.. A ty nemáš příjem na hypo.. Taky záleží, jaká částka :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15256
9.6.20 14:36

Manžel nedostane hypo pět let po ukončení insolvence a ty ji teď nedostaneš, protože jsi na rodičáku. Potřebovala by jsi plný úvazek na dobu neurčitou a nezanedbatelný příjem, protože manžel se bude posuzovat jako vyživovaná osoba a srazí ti bonitu dolů. Za ten rok možná, ale bude záviset na tvém příjmu. Navíc budete potřebovat své úspory. Najděte si schopnýho finančního poradce, protože tohle bude asi oříšek. Předpokládám, že máte rozdělené sjm.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
367
9.6.20 14:45

Vy nemáte chuť být alespoň na pár měsíců za dobře s penězi? Nějak si teď nevybavuji to správné slovo, ale mít finanční polštářek do nepohody.
Já nemám ani jistoty u sebe, co bude za rok, jestli se budu mít stále tak dobře nebo se něco nepředvídatelného stane, ale počítat s takovým velkorysým plánem, že se nic opravdu nestane, asi bych zešedivěla jít z jednoho dluhu do druhého. Ráda žiji v tom, co si můžu dovolit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16876
9.6.20 14:47

Mas pocit, ze by nějaká pricetna banka dala hypoteku nekomu, kdo sotva vyleze z insolvence? 5 let nedostane nic a ty mas houby prijem, pokud se teda nejedna o castku treba 200 000.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15256
9.6.20 14:58

@spinkánek on často není rozdíl mezi placením nájmu a hypotéky. Jejich finanční situaci je potřeba posoudit komplexně. U nás stojí nájem bytu 3+1 kolem 10-12tisíc, za tu samou částku máš hypotéku na skoro 3miliony. Pokud budou mít oba dostatečné a stálé příjmy, tak logicky je pro ně lepší hypo. Záleží na nich, jak se poučili a jak umí s financemi nakládat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.6.20 15:00

Bohužel. Hypotéku nedostanete a pokud byste to chtěli řešit jinak a manžel si udělá dluhy za podstatou, mohli by kvůli tomu manželovi insolvenci zrušit za porušení povinností v oddlužení. Bude ještě 5 let zaveden v insolvenčním rejstříku, než ho odškrtnou. Dokud nebude vyškrtnut, tak bych takové věci zatím neřešila, mohlo by mu to přitížit v oddlužení, i když je rok od cíle. Takhle to jednomu našemu dlužníku soudkyně bez milosti zrušila.

• Nahlásit
  • Citovat
15256
9.6.20 15:29
@Anonymní píše:
Bohužel. Hypotéku nedostanete a pokud byste to chtěli řešit jinak a manžel si udělá dluhy za podstatou, mohli by kvůli tomu manželovi insolvenci zrušit za porušení povinností v oddlužení. Bude ještě 5 let zaveden v insolvenčním rejstříku, než ho odškrtnou. Dokud nebude vyškrtnut, tak bych takové věci zatím neřešila, mohlo by mu to přitížit v oddlužení, i když je rok od cíle. Takhle to jednomu našemu dlužníku soudkyně bez milosti zrušila.

To není pravda. Pokud mají rozdělené sjm a ona bude mít dostatečný příjem, tak jeho insolvence není překážka. Navíc on ji bude mít v době žádosti o hypu již ukončenou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34
10.6.20 08:48

Předpokládám, že tazatelka ale zamýšlí vzít si hypo spíš ve dvojici - to nebude 5 let od ukončení insolvence možné, protože to je vážně velký škraloup (i když tu insolvenci splatí dříve než za 5 let a anebo splatí za 5 let 100%).
Samozřejmě sama zažádat může, ale z plánovaného úvazku 6hod./denně by to musela být hodně dobrá práce, aby po odečtení všech posuzovaných věcí dosáhla na hypo.
Zajímavé spíš je, jak a z čeho se zaplatí min. 20% kupní ceny nemovitosti (což předpokládám jsou řády statisíců), když evidentně na tom byl pár tak zle, že dluhy splácet nešlo a skončilo to insolvencí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
10.6.20 12:37

Nebudu označovat. Jen takové malé shrnutí ;) Někdo tu psal, že nechceme být alespoň chvíli za dobře s penězi. Jak jsem psala, v insolvenci byl manžel již než jsme se vzali, SJM řešené nemáme (což asi tedy jak chápu největší problém). Problémy s penězi též nemáme. Jak píšu, již nyní mám cca 9.000,–, když nepočítám řidičák. Občas někde vypomůžu i na brigádu jinam během dopoledne, kdy jsou děti ve školce. I přes to co manželovi strahávají nemá špatnou výplatu. Nežijeme nikterak kralovsky, ale ani nedrhneme ústy o zem. (To by to asi nesplatil dříve). Takový zlatý střed. Momentálně jsme v nájmu a opravdu bych radši to co do něj dáme dala do svého, když přišla slušná nabídka. V podstatě bychom na tom byli minimálně stejně jako jsme teď… Jde mi o to, najít za ten rok nějaké řešení/zkušenosti, jestli někdo ví. „Princip“ hypotéky znám, o ten mi opravdu nejde. Děkuji za konstruktivní odpovědi :kytka: a rýpalům :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15256
10.6.20 13:51

@Karla25 tak co nejdřív pořešte rozdělení sjm, protože bez toho nemáte minimálně 5let po ukončení insolvence šanci. Dříve můžeš žádat pouze ty, ale musíš na to mít dostatečný příjem. Počítej, že na milion hypo bude cca 4000 splátka a celkový objem splátek nesmí překročit 45-50% tvého čistého příjmu. Musíš mít pracovní poměr na dobu neurčitou a nejlépe 20% ze svých zdrojů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama