hypotéka - splatit, splatit částečně nebo nechat být?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

maxak
Ukecaná baba ;) 1209 příspěvků 25.06.09 16:40
hypotéka - splatit, splatit částečně nebo nechat být?

Ahoj, dneska nám přišlo upozornění, že naše hypotéka běží 5 let a my se máme rozhodnout, zda ji splatíme, částečně splatíme nebo ji necháme běžet. Nejedná se o závratnou částku, ale v době finanční krize nevím, co můžu od banky čekat. Řešili jste něco podobného, jak moc vám banka navýšila úroky? Je vhodné převést úvěr do jiné banky? Splatit ho přes stavební spoření?

Ještě dodám, že úvěr máme sepsaný přes družstvo na 20 let.

Díky za radu

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 16:50

Pokud mas moznost to splatit pres stavebko tak bych to splatila u stavebka mas stejne uroky po celou dobu splaceni.

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.06.09 18:16

Ahojky,
s tím upozorněním by taky mělo přijít nějaká informace, jaké budete mít úroky, když se rozhodnete úvěr ponechat a třeba nějaká nabídka fixace úroku na nějakou konkrétní dobu a to je hodně podstatná informace a bez té se to asi blbě rozhoduje. Jestli máte úvěr již 5 let,tak nově nabídnutý úrok by měl být podstatně lepší.

nepřhlášená Tina1

maxak
Ukecaná baba ;) 1209 příspěvků 25.06.09 18:25

Fixní úrok jsme měli právě těch 5 let. A od podzima bude 15 let záležet na bance, jaký úrok nám zrovna „napaří“, během splácení ho může měnit. :evil:

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 18:28

Tak jeste prejit k jine bance je moznost.Ale ja byt Vami a pokud mate moznost tak jit pres to stavebko.

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.06.09 18:58

Nám prostě napsali, že končí fixace a opět nabídli další fixaci buď na rok, na 3 nebo na 5 let. Pokud jste měli úrok, který byl před 5 lety běžný,tak nově nabídnutý úrok bude nižší. Ano, u stavebního spoření je úrok stálý po celou dobu splácení, ale nemusí to být vždy výhoda, je to jen jistota. Měla jsem úvěr ze stavebka založený před 8 lety, úrok byl více než 9%, úrok na nově založené fixaci na úvěru loni na podzim byl 4,75%, takže rozdíl obrovský.
Prostě by chtělo vědet, jakou fixaci a za kolik Vám nabídnou, pak na kolik vyjde přefinancovat to ze stavebka a spočítat co je lepší.

Nepřihlášená Tina1

kamiŠ
Generální žvanilka 23799 příspěvků 25.06.09 19:14

My máme fixaci taky pět let. Uběhla vloni. Nesplatili jsme a částka se navýšila o necelou pětistovku, což není nic hroznýho! Další fixace je zase 5 let, automaticky. Po té době zase…

PetraJ
Kelišová 6736 příspěvků 25.06.09 19:17
Anonymni píše:
Jestli máte úvěr již 5 let,tak nově nabídnutý úrok by měl být podstatně lepší.

To bych právě neřekla. Je známý, že banky nabízejí novým klientům lepší úroky, aby je nalákaly a pak jim vysolí větší.

Banky taky posílají oznámení o nových sazbách co nejpozději, aby si lidi nestačili hypotéku refinancovat. Takže se podívej, od kdy by vám měl naskočit nový úrok a zkus se zeptat po jiných bankách, jestli by se vám nevyplatilo refinancování.

Nám banka poslala papír o úrokách opravdu pár týdnů před termínem a z 5,6% nám to zvedla na 6,24%. Bylo to loni v září. Nám by se už refinancování nevyplatilo, zbývali nám poslední 4 roky splácení.

PetraJ
Kelišová 6736 příspěvků 25.06.09 19:19
Anonymni píše:
Měla jsem úvěr ze stavebka založený před 8 lety, úrok byl více než 9%, úrok na nově založené fixaci na úvěru loni na podzim byl 4,75%, takže rozdíl obrovský.

Tak to jsi měla ještě dobrý, my měli v r. 1997 úrok přes 14 %. To byl mazec. 8O

chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 25.06.09 19:33
maxak píše:
Fixní úrok jsme měli právě těch 5 let. A od podzima bude 15 let záležet na bance, jaký úrok nám zrovna „napaří“, během splácení ho může měnit. :evil:

Záleží na bance??? Já myslela, že fixace je fixace a během té s úrokem hýbat nemůžou 8O

Konkrétní info ti tady asi nikdo neřekne. Já mám hypo tři roky a teď v únoru končila fixace, poslali oznámení, úrok zvýšili. Taky na poslední chvíli jako PetřeJ. Nejlepší je poptat se v jiné bance a jít tam s konkrétními čísly.
Já to zkusila a kupodivu mi stávající banka vyšla levněji, než ta nová (myslela jsem, že nová mi jako novému klientovi nabídne lepší podmínky, ale byla jsem překvapená).

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.06.09 19:48

Nám teda ten papír poslali včas, i když my samozřejmě věděli, že fixace končí,takže už jsme přemýšleli, jestli budem něco doplácet. Bylo to loni v říjnu, nový úrok 4,75%. Máme Gemoney bank, samozřejmě dneska bude vyšší,ale možná ne vyšší než před 5-ti lety.

Pokud je tam fixace,tak platí to co je ujednáno,když fixace skončí a nesjedná se nová, tak si opravdu banka může dělat co chce v tom směru, že se většinou jedná o nějaký úrok zrovna obvyklý, neslyšela jsem, že by to někdo napálil o 10%, rozdíly jsou spíš okolo 1%,ale když to spočítáš,kolik je to peněž za rok,tak to nemusí být málo.

V tom papíru, který nám poslali bylo,že když se neozveme, takže nám automaticky dají tu nejméně výhodnou variantu ( v té chvíli pro nás) a to nejdelší fixaci s největším úrokem. Ozvali jsem se, že chceme roční a to protože každý rok vkládáme mimořádnou splátku a když je tam fixace,tak to nelze.

Zašla bych do banky a poptala a pak bych zkusila ješte nějakou jinou,abys byla v obraze, co je pro Vás lepší a jestli Vás neškubou víc než ostatní banky.

Tina1

Jandulka
Zasloužilá kecalka 681 příspěvků 25.06.09 22:29

Jednoznačně bych refinancovala stavebkem. Tam je výhoda, že je sazba určitě nižší než hypo (pohybuje se od cca 4% do 5,35%) a máš ji stejnou na celou dobu splácení, plus můžeš kdykoliv bez pokuty splatit, což u banky nejde.

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.06.09 08:29

Ahoj, já bych určitě splatila. Nám se teď taky ukončil ten 5-ti letý první cyklus a manžel spočítal, že ze 300 000 (nakonec po 20 letech s úroky apod. by to vyšlo na 550 000) jsme zatím splatili nějakých 40 000 a 70 000 dali bance. On se ten poměr bude postupně lepšit, ale ten poměr je prostě nehorázný a výsledná částka taky. A my (teda družstvo) mělo 5.5 %, nové podmínky na 6.1%, tak družstvo vyjednalo nové podmínky na 4.85% fixní na dalších 5 let u nové banky. V té staré se vůbec nepokusili smlouvat, prostě berte a hotovo. A to má družstvo úvěr na cca 3 000 000, a ručilo domem se 80 bytama, nová banka nabídla lepší podmínky a neručíme už domem, ale jistinou… Takže já radím, pokud můžete, splaťte, pokud nemáte dost, zkuste se rychle poptat v jiné bance. Resut

webdesign3000
Kecalka 208 příspěvků 26.06.09 09:37

Poraď se se svým finančním poradcem.

Hanka1
Extra třída :D 13560 příspěvků 26.06.09 11:34

Prvne - fixace je doba, po kterou ti banka nemuze navysovat uroky jak chce.

Za druhe - mela by ti banka dat vybrat si fixaci a s tim i urokovou sazbu na urcite obdobi rok, 3 roky, 5 let a tak.

Za treti - urcite neplati, ze po fixaci dostanes mensi urok. Napriklad Ceska Sporitelna nam po rocni fixaci napalila urok o 2 % vyssi a jeste dva mesice pred vyprsenim fixace. Kdyz jsem volala na pobocku jako novy klient, dostala bych urok daleko mensi. Jestli si takhle vazi svych platicich klientu, tak dekuji nechci. Hypoteku jsme prefinancovali a mame klid.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Premiéra Fantastických zvířat: Depp příjemně překvapil, zářil Law i autorka Rowlingová

Fanoušci Harry Pottera mají žně, do kin totiž zamířil druhý díl filmové série... číst dále >

Muchlovačka dne: Modelka Němcová div nevytrhla tajemnému fešákovi jazyk

Slavná česká topmodelka Petra Němcová (39) si v současné chvíli užívá... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >