Hypotéka, stavba, kde začít

Anonymní
20.5.16 10:49

hypotéka, stavba, kde začít

Ahoj,

měla bych několik dotazů. Jsme mladá rodinka, doted jsme nikdy moc neuvažovali co dál. Hodně jsme cestovali, nechtěli se usadit. neplánovaně jsme se ovšem stali rodiči, což nás nakoplo k tomu začít zjistovat co tedy dál.

rádi bysme si postavili domek - uvažujeme o dřevostavbě na klíč, cca do 1 500 000. jenže..nic o tom nevíme, nikdy jsme se o to nezajímali. Vlastně jsem zjistila, že vůbec nevím od čeho začít..

1. manžel bere 26 tisíc čistého, já nyní na mateřské, rodičovský příspvěk poté budu čerpat ve dvouleté vaiantě, čili 11 200, ale někde jsme četla, že na hypotéku mi započítají i tak ten nejnižží, je to pravda? dále máme něco naspořeno cca 350 000, něco by nám mohli dát rodiče, čili počítám tak max 450 000 bysme měli v cashi a můžeme ručit chatou, tam ale nevím jaká by byla hodnota, pozemek nemáme, tam, kde stojí chata žít nechceme, čili bychom si museli ještě pořídit pozemek cca do 2 milionu max, máme šanci, že by nám banka půjčila 3 miliony, nebo je to nereálné? žádné půjčky nemáme..

2. co se u hypotéky musí řešit jako první, jak to chodí při žádosti o hypo? máme si prvně vytipovat stavbu a poté hypo či obráceně?

1. stavby na klíč, máte s nimi někdo zkušenost, ceny které uvádí u domků, jsou pevné či narůstají (bez toho, že bychom si vybrali něco dražšího či něco navíc) - jak to chodí s fiancováním s hypotékou, platí se vše naráz, či banka uvolnuje postupně apod.
  1. co se týče pozemku, je výhodnější shánět pozemek přes firmu co by stavěla či sami
  1. která banka na hypo je nejvýhodnější
  1. můžete doporučit nějakou stavební firmu?
  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

18447
20.5.16 10:54

Nejprve jdete do banky, toto jim tam popiste a uvidite, zda vam hypoteku vubec daji. Obejdete si tech pank vic, ony se podminky hodne lisi, co ktera banka zapocita, jak financuje vystavbu apod. Kaslete na poradce, obejdete si to sami, hodne pri tom pochopite.

Cena na klic neni konecna, narusta, jak se objevuji viceprace.

Nikdo ti nerekne, ktera banka je nejvyhodnejsi, protoze jak jsem psala, kazda ma jine podminky, musite posuzovat vas konkretni pripad. Vyhodnost hypoteky se neridi jen urokem, ale i dalsimi faktory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2511
20.5.16 10:54

Co jsem si tak četla o dřevostavbách na klíč (také zjišťujeme, jak nejlépe postavit) tak jsou naprd, výdrž mají nějakých 60 let, což za ty peníze si myslím, že nestojí.

Ohledně hypotéky je nejlepší sepsat si na papír příjmy a finanční hotovosti, a zajít do jednotlivých bank a oni udělají nabídku.

Případně orientačně zkuste na internetu hypoteční kalkulačku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.5.16 10:55

A nemáte někdo zkušenost s firmou retail house?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.5.16 11:13

Já bych napak doporučila finančního poradce z nějaké větší firmy. Máme s tím dobrou zkušenost. Podle požadavků klienta osloví různé banky a ty mu nabídnou úrok. Určitě máme úrok lepší, než kdybychom šli do banky sami. Ale ve Vašem případě je to na půjčení dost velká částka, tudíž zadlužení na moc let. Musíte ještě počítat s vybavením domu, tam to také hodně naskakuje. Navíc ještě ten pozemek. :nevim: Teď jsou úroky na minimu, ale finanční poradci upozorňují, že po několika letech se to může změnit, takže se takovéto investice musí promýšlet i s vyššími úroky, zda na ně lidé budou mít třeba těch 30 let, co budou splácet.

• Nahlásit
  • Citovat
11626
20.5.16 11:13

No nejdříve si zjistěte jestli tu hypo dostanete, pak si najděte pozemek a hlavně co chcete postavit. Myslím, že hypo dostanete, ale max tak 2,5 mil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1144
20.5.16 11:20

Ty jo, 3 mega jsou ve Vašem případě fakt hodně, navíc si myslím že to není konečná částka u baráku - vícepráce, vybavení baráku, oplocení, terénní úpravy… A dům na klíč bude trvat minimálně rok, než se vše zařídí, postaví, spíš bych tipla že víc. Máte do té doby dostupné bydlení „zdarma“? Také není sranda platit hypotéku a nájem v jednom.
My byli v podobné situaci jako vy, příjmy teda máme mnohem vyšší, úspory zase menší (nebo spíš jsme neměli žádný dar), dítě nemáme, ale z výše uvedených důvodů jsme prozatím šli do bytu, baráček musí počkat…

Edit: tak teď čtu pořádně, úspory jsme měli cca ve stejné částce, co byste měli vy, ale do baráku to zahučí hned, to skoro nic není…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
a12
42386
20.5.16 11:30

Ja bych byt vama do banky vubec nechodila, zkusila bych to pres poradce, nic jsme mu neplatili a sehnal nam levnejsi hypo nez by nam dala banka.. ale od banky kde se pritel byl uz ptat by nam levnejsi nedali..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.5.16 13:14

My máme v podstatě stejné příjmy i úspory a na hypo za 3 mega jsem si netroutli, ta splátka je dost vysoká, plus energie atd. nevim podle mě je to dost na hraně. Nakonec jsme žádali o 1,1 mega na byt a úspory použili na koupi zahrady. Ale jinak si pamatuji, že nám nabízeli právě až ty 3 miliony na naše příjmy, bylo to u ČS.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.5.16 13:21

Ahoj,

my s přítelem řešíme ted to podobné, akorát tedy nejsme svoji a já pracuji. Společný průměrný příjem - ten, který se děla do banky a zahrnuje i veškeré naše odměny, je témeř 50 tisíc. Ve skutečnosti máme měsíčně ale tak o deset tisíc méně. Dostáváme každy odměny zhruba 2× do roka. V bance nam řekli, že nám půjčí až 5 milionu, ale to nechceme. Původně jsme chtěli do tri, aby nam po splacení hypotéky a nákladu na bydlení zbyla jeste minimálně půlka z výplat, abychom si dokázali našetrit a hlavně abychom vyšli i v případě, že půjdu na mateřskou, přijdeme na nějaký čas o práci apod. Nakonec nas zaujala nabídka a půjčujeme si o trochu víc, ale bez problémů. Na pozemek si půjčujeme pres moje stavební spoření od Burinky a na dum si půjčujeme pres Lišku pres stavební spoření. V obou případech financujeme s přítelem na půl. Platit budeme +- 13,5 tisíc měsíčně.
Prosím o zachování anonymu, jde o citlivé údaje

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.5.16 13:23

Ja jsem hlavne rada, ze jsme koupili pozemek jeste bez dph, ted uz bysme si to dovolit nemohli.. ja osobne bych nedala za pozemek vic jak za dum.. u nas pozemek za 800 000 byl na hrane.. 300 jsme meli nasetreno, 1,8mil. jsme si brali na barak. Predpokladam, ze teda pozemek za 2 miliony by byl nekde ve meste? U nas jsou taky pozemky ted s dph ke dvou milionu a me to prijde sileny.. H.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.5.16 13:52

No manžel bere víc, ale víc mu nepřiznají, v tomhle oboru je to naprd, zbytek dostává na ruku..já až po rodičáku nastouoím zpět do práce, tak mám plat 25, jenže se mi nechce 2 roky čekat, ty 2 roky bysme se uskromnili na výdajích, srtejně plánuji po roce dítte aspon částečný úvazek, jako přemýšlíme, zda není lepší počlat až se vrátím zpět do práce, ale zase bych ráda bydlení měla už pořešené než půjde malá do školky.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
20.5.16 14:51

No hlavně barák za 1,5 mil. je dost nereálné. Nebo je, ale bude to z toho nejlevnějšího a pidi. Jinak když máte tolik naspořeno, zkuste sehnat i něco pozijstit o stavebním spoření. Tam jsou sice teď trochu větší úroky, ale zase co jsem měla možnost porovnat, pravidla pro čerpání úvěru jsou trochu benevolentnější než u bankovní hypo. My máme „lišku“ a jsme spokojení, v meziúvěru platíme malou částku, takže máme menší výdaje než dostavíme atd. Jinak nejlépe vyjde stavět subdodavatelsky, to znamená najdeš si nejlepší nebo nejlevnější firmu na desku, na hrubou stavbu zase třeba jinou, něco po známých…ale chce to čas hledat, informovat se a mít pevné nervy. Nás třeba vyšel barák na 1,9 i s fasádou, stavěný takto barák na klíč v této velikosti a kvalitě by přišel tak na 3…dle katalogů a to pozor, kolikrát se člověk na konci dočte, že v tom není deska :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
20.5.16 15:35

Najděte si ve svém okolí zkušeného finančního poradce a tento s vámi probere. Reálné by to mělo být, hodně však bude záležet na ceně pozemku, tedy v jaké lokalitě chcete stavět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama