Hypotéka ve 28 letech bez partnera

Anonymní
24.5.20 00:00

Hypotéka ve 28 letech bez partnera

Ahoj,
je mi 28 let a nemám partnera už několik let. Od babičky jsem teď dostala darem zasíťovany pozemek o rozloze 900 m2 v nádherné lokalitě.
Jenomže já nemám absolutně finance na to začít sama stavět rodinný dům. Mám našetřeno cca 100 000 korun a měsíční příjem asi 25 čistého.
V rodině máme zedníka a truhláře, takže bych mohla ušetřit dost peněz, ale stejně minimálně 2 miliony potřebuji.

Další problém je, že bydlím a pracuji v Praze, abych se měla líp, protože v okolí, kde je pozemek pro mě nejsou vhodné pracovní příležitosti.

Co byste dělali na mém místě? Dál sypat 12 000 měsíčně do nájmu a nebo se vrátit na pár let k rodičům (pro mě ostuda) a začít pořádně šetřit?

Nemůžu spoléhat na to, že narazím na partnera, který bude mít naopak peníze… třeba budu fakt navždy sama… kdo ví

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
13278
24.5.20 00:08

Najít si levnější nájem/spolubydlení? Začít pracoat na tom, abys vydělávala více peněz?

hypotéku na dům v kraji, kam se nechceš stěhovat si s tím co vyděláváš na počátku ekonomické krize fakt neber.

To má smysl řešit až v okamžiku, kdy budete zakládat rodinu a budete se chtít stěhovat mimo prahu.

Další variantou je pozemek prodat a tím rozšířit úspory na něco někde jindy. Což taky nemusíš dělat teď hned - babičku by to nejspíš úplně nepotěšilo, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.5.20 00:12

Já neplánovala zůstávat po škole v Praze, ale holt jsem byla bez partnera a tak mě to nelákalo se vracet domů. Našla jsem si práci a jsem tady už 3 roky.
Ta parcela je ideální pro stavbu rodinného domu a asi bych nikdy neměla srdce ji prodat a navíc původně tam měli stavět moji rodiče po svatbě..

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
13278
24.5.20 00:15

Jinak pokud je to atraktivní lokalita na prázdniny, tak bych zvážila/propočítala jesti se vyplatí postavit tam nějaké pěkné, ale laciné doačasné ubytování typu mobilheim, designová maringotka atp., jestli by to nešlo pronajímat a tím si to na sebe trošku přivydělat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15223
24.5.20 00:15

K rodičům bych se nevracela ani omylem. Prostě dál šetři a čekej, co ti přinese život. Jen nějak nechápu, jak chceš ušetřit peníze za stavbu domu, když máš v rodině zedníka? To čekáš, že ti tam na pár měsíců půjde pracovat zadarmo?? Že ti ten dům postaví jen za obědy a svačiny? Ono vlastnictví domu není pro každého, pokud ho chceš, musíš na něj mít peníze, ale ty nemáš a navíc ani v okolí práci. Tak co vlastně chceš řešit? Pozemek si nech v záloze, kdyby se situace změnila a prostě dál žij, jak žiješ. Třeba toho partnera potkáš a spolu ten dům postavíte. Nebo ne a ten pozemek jednou výhodně prodáš a peníze použiješ na pořízení jiné nemovitosti. Ale teď opravdu nejsi v pozici, aby jsi mohla stavět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9669
24.5.20 00:30

Zůstala bych ještě pár let v Praze, ale šla bych do levnějšího spolubydlení. Když budeš platit za bydlení 8tis. a ne 12tis., ušetříš za 3 roky 144tis. jen na tomto. Pokud jsi single a nemáš fyzicky náročnou práci, našla bych si ještě brigádu (třeba jen každou druhou sobotu nebo na státní svátky apod.)
Na jednu stranu chápu, že už chceš mít svůj klid, ale já třeba měla štěstí a bydlela jsem ve velkém bytě s vědcem a párem, kde jeden byl IT a druhá právnička. Všem nám bylo 25-30 a všichni jsme se domů chodili v podstatě jen vyspat a jinak jsme hodně pracovali, a z tohoto bydlení šel každý z nás do svého. Dá se najít spolubydlení, které není studentské doupě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.5.20 00:31

Nečekám, že přijde pracovat zadarmo, ale má přístup k různým materiálům na stavbu za mnohem výhodnější ceny atd.
Nikdy jsem nestavěla, ale určitě by to bylo levnější než si zaplatit firmu…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
24.5.20 00:34

Taky si říkám, že teď pár let budu opravdu hodně moc šetřit a klidně vezmu i druhou práci… za ten vlastní domeček mi to stojí…

• Nahlásit
  • Citovat
15223
24.5.20 00:37
@Anonymní píše:
Nečekám, že přijde pracovat zadarmo, ale má přístup k různým materiálům na stavbu za mnohem výhodnější ceny atd.
Nikdy jsem nestavěla, ale určitě by to bylo levnější než si zaplatit firmu…

Nebylo. Jednoho zedníka budeš muset platit mnohem dýl než stavbu na klíč od firmy. Vyjde to na stejno, ale bude se to mnohem dýl táhnout a ty budeš muset platit nájem a ještě splácet hypotéku. Nic ve zlým, ale představuješ si to jako Hurvínek válku. Nepouštěj se do toho. V polovině stavby si najdeš chlapa a budeš se stěhovat na druhý konec republiky a co pak? Budeš prodávat rozestavěný dům? To se dělá dost těžko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15223
24.5.20 00:41
@Anonymní píše:
Taky si říkám, že teď pár let budu opravdu hodně moc šetřit a klidně vezmu i druhou práci… za ten vlastní domeček mi to stojí…

Dům tam, kde nemáš práci? Za dva miliony nepostavíš ani mini dřevostavbu. Počítej 3miliony na dům. Milion hypo vychází teď na cca 4000 splátky + k tomu energie, roční pojištění, tvoji životní pojistku, potřebuješ půlroční rezervu pro případ výpadku příjmů. Pro jednoho člověka je to moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13278
24.5.20 00:47

Ne- nechceš se stěhovat sama do nepostavenýho baráku někde kde nemáš síť kamarádů a je to tam mizerný s prací.

Navíc evidentě existuje nějaký důvod, proč na tom skvělém místě odmítli stavět tvoji rodiče…

To je úplně zcestná úvaha pod vlivem drogy jménem „vlastní domeček“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9669
24.5.20 00:51
@Anonymní píše:
Taky si říkám, že teď pár let budu opravdu hodně moc šetřit a klidně vezmu i druhou práci… za ten vlastní domeček mi to stojí…

Já jsem to mezi 25-30 dělala takto: Ze mzdy z HPP jsem zaplatila bydlení a nechala si minimální částku na jídlo, a celý zbytek jsem poslala na spořící účet (bylo to tak 60% mzdy, po povýšení i víc). Pak jsem měla motivaci si na brigádách vydělat na zábavu, cestování, dárky, oblečení atd. :mrgreen: Z 5 týdnů dovolené jsem si 1 týden nechávala na vyležení drobných viróz (abych si nemusela brát nemocenskou, kdyby něco), 2 týdny jsem si užila cestování a 2 týdny jsem pracovala jinde (a většinou si vydělala na ty 2 týdny cestování, takže jsem nemusela sahat do úspor, v podstatě jsem si o dovolené vydělala na dovolenou). K HPP jsem pracovala ještě párkrát týdně večer a o sobotách (neděle jsem měla volné), ale jen od podzimu do jara. A 2× ročně jsem si dělala šetřící prázdniny, většinou před létem a před Vánoci, tzn. těch 60% mzdy jsem na spořící účet poslala 10× v roce, 2× jsem si je nechala a rozšoupla jsem se (nakoupila sportovní vybavení, oblečení, nábytek nebo něco dalšího, co jsem chtěla, byla to taková odměna za to, že jsem jinak disciplinovaná :lol: )
Vůbec jsem si nežila špatně, protože jsem si přivydělávala fakt hodně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
982
24.5.20 01:16
@Anonymní píše:
Ahoj,
je mi 28 let a nemám partnera už několik let. Od babičky jsem teď dostala darem zasíťovany pozemek o rozloze 900 m2 v nádherné lokalitě.
Jenomže já nemám absolutně finance na to začít sama stavět rodinný dům. Mám našetřeno cca 100 000 korun a měsíční příjem asi 25 čistého.
V rodině máme zedníka a truhláře, takže bych mohla ušetřit dost peněz, ale stejně minimálně 2 miliony potřebuji.

Další problém je, že bydlím a pracuji v Praze, abych se měla líp, protože v okolí, kde je pozemek pro mě nejsou vhodné pracovní příležitosti.

Co byste dělali na mém místě? Dál sypat 12 000 měsíčně do nájmu a nebo se vrátit na pár let k rodičům (pro mě ostuda) a začít pořádně šetřit?

Nemůžu spoléhat na to, že narazím na partnera, který bude mít naopak peníze… třeba budu fakt navždy sama… kdo ví

Pokud tam nenajdeš práci je totálně zbytečně tam stavět dům a stěhovat se pokud to Teda není třeba do hodiny nebo půl hodiny od Prahy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6274
24.5.20 01:20

Jen namátkou, třeba tohle http://domkyzdreva.cz/…haty/sona-1/ je velké jako garsonka v Praze a jednou, až zakotvíš kdoví kde, tam můžete jezdit na chatu. Nebo pozemek rozdělit, na druhé postavit normální dům a toto pronajímat.
Pro jednoho člověka luxus.
Spíš jde o to, jestli bys v tom místě našla práci a chtěla tam vůbec bydlet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
982
24.5.20 01:25
@Anonymní píše:
Ahoj,

Nemůžu spoléhat na to, že narazím na partnera, který bude mít naopak peníze… třeba budu fakt navždy sama… kdo ví

Pokud budeš chtít napiš mě do zpráv muzem o tom. Pokecat a porěšit to

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama