Identifikovaná osoba - prosím o radu!

161
1.5.21 12:55

Identifikovaná osoba - prosím o radu

Dobrý den,

je zde prosím nějaká účetní, která by mohla poradit? Jsem OSVČ, neplátce DPH. Prodávám zboží na americkém prodejním portále. Jelikož je to prodej mimo EU, nejsem tímto I. O. Ale co mi vrtá hlavou a nemůžu nikde najít odpověď… ten US portál si strhává poplatek za každý zprostředkovaný obchod mezi mnou a zákazníkem. Nejedná se pro mě tímto vlastně o přijetí služby ze zahraničí? tam by se mě ta registrace k I. O. asi už týkala.

Ví prosím někdo? případně děkuju moc :kytka: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6272
1.5.21 13:31

Přidávám se k tématu.

Já aktuálně toto téma nesleduji, ale když identifikovaná osoba začala být aktuální, jak jsem ji tenkrát chápala já (a možná chybně + možná proběhly změny, pokud se tohoto tématu týče), týká se i všech? prodejců třeba FB, Instagram.. jakožto uživatelů služby?

@Bianca39 píše:
Dobrý den,

je zde prosím nějaká účetní, která by mohla poradit? Jsem OSVČ, neplátce DPH. Prodávám zboží na americkém prodejním portále. Jelikož je to prodej mimo EU, nejsem tímto I. O. Ale co mi vrtá hlavou a nemůžu nikde najít odpověď… ten US portál si strhává poplatek za každý zprostředkovaný obchod mezi mnou a zákazníkem. Nejedná se pro mě tímto vlastně o přijetí služby ze zahraničí? tam by se mě ta registrace k I. O. asi už týkala.

Ví prosím někdo? případně děkuju moc :kytka: :mavam:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
524
1.5.21 14:32

Já IO jsem. Když inzeruji přes PPC na Googlu, musím to dodanit. Přijímám jejich službu. To se týká i těch provizi u třetích stran. Používáte jejich službu ke svému prodeji. Takže vše musíte dodanit. Tj. Tu provizi navýšit o DPH na službu a poslat našemu státu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
161
2.5.21 17:18
@PETRAKIM píše:
Já IO jsem. Když inzeruji přes PPC na Googlu, musím to dodanit. Přijímám jejich službu. To se týká i těch provizi u třetích stran. Používáte jejich službu ke svému prodeji. Takže vše musíte dodanit. Tj. Tu provizi navýšit o DPH na službu a poslat našemu státu.

děkuju za info. Můžu se ještě zeptat prosím? když s tím máte zkušenost..jak přesně provedu to dodanění? I. O. má zdaňovací období 1 měsíc. Co přesně mám za ten měsíc spočítat? já jsem zatím v zisku ani nebyla, prodej byl jen za náklady, jak vůbec zjistím, že mi vznikla daňová povinnost? omlouvám se, ale vůbec se v tom neorientuju :nevim:
budu velice vděčná za odpověď

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2.5.21 17:27

Fakt nejsem daňový poradce, ale myslím, že když prodáváte přes web v USA který si za prodej něco strhne, tak to je přijetí služby ze zahraničí. Mělo by se to poznat také tím, že onen poskytovatel služby by měl vystavit fakturu a na ní bude nulová DPH (VAT).

Pokud by na faktuře byla nenulová DPH, tak jste se asi (chybně) na tom zaregistrovala jako soukromá osoba, nikoli podnikatel.

Tím vzniká daňová povinnost pro vás, odvést z této částky DPH. Se ziskem to nesouvisí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
161
2.5.21 18:04
@hondaspoka píše:
Fakt nejsem daňový poradce, ale myslím, že když prodáváte přes web v USA který si za prodej něco strhne, tak to je přijetí služby ze zahraničí. Mělo by se to poznat také tím, že onen poskytovatel služby by měl vystavit fakturu a na ní bude nulová DPH (VAT).

Pokud by na faktuře byla nenulová DPH, tak jste se asi (chybně) na tom zaregistrovala jako soukromá osoba, nikoli podnikatel.

Tím vzniká daňová povinnost pro vás, odvést z této částky DPH. Se ziskem to nesouvisí.

aha, takže jestli to chápu dobře, tak to DPH tady v ČR dodaňuji z těch faktur od poskytovatele služby, které mi měsíčně vystavuje. Nevíte prosím, jakou sazbou se to daní?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
524
3.5.21 08:02

Dani se ta provize. Zisk v tom nehraje roli. Měla byste mít od nich fakturu s nulovou sazbou DPH a dodanit naší základní sazbou 21%. Ale mohou tam být nuance, protože režim přenesené daňové povinnosti platí tusim jen v eu. Na to je lepší poslat a zaplatit dotaz danari.

Edit. Prijimate službu že země mimo EU viz https://www.madati.cz/…indphtxt.asp?…. A záleží taky, kde je místo plnění služby. Tím, že to je online, tak to místo plnění je dost spekulativní. Od něj se odvíjí právě ta nutno přiznat DPH.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
161
3.5.21 13:16
@PETRAKIM píše:
Dani se ta provize. Zisk v tom nehraje roli. Měla byste mít od nich fakturu s nulovou sazbou DPH a dodanit naší základní sazbou 21%. Ale mohou tam být nuance, protože režim přenesené daňové povinnosti platí tusim jen v eu. Na to je lepší poslat a zaplatit dotaz danari.Edit. Prijimate službu že země mimo EU viz https://www.madati.cz/…indphtxt.asp?…. A záleží taky, kde je místo plnění služby. Tím, že to je online, tak to místo plnění je dost spekulativní. Od něj se odvíjí právě ta nutno přiznat DPH.

já tam mám VAT 21% 8o tak to jsem z toho jelen, jak to budu tedy dodaňovat, když to mám vedené jako sokuromá osoba :nevim: tak to vůbec nevím, jestli se mám přihlašovat k té identifikované osobě?
děkuji za rady…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
524
3.5.21 14:28

@Bianca39 pokud vám to daní již na faktuře, tak vás neberou jako podnikatele. Takže to pak danit nemusíte. Jen pozor na soustavnou cinnost, tj sem tam něco prodat nevadí, ale soustavy prodej znamena podnikatelskou činnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10
6.5.21 09:09

Pokud Vám vystavují fakturu s VAT, tak jste se u nich chybně zaregistrovala jako osoba nepovinná k dani (nepodnikatel). Nicméně pokud přesto přijímáte služby v rámci své ekonomické (podnikatelské) činnosti, máte povinnost v ČR dodanit. Měla byste dodanit i když jste již v USA daň zaplatila (daň je chybně odvedená, ale to neznamená, že nemáte povinnost danit v ČR). Pokud používáte v rámci podnikání, doporučuji u dodavatele změnit fakturační údaje a nastavit VAT číslo, aby Vám fakturovali bez daně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat