Idoklad - záloha za službu OSVČ

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
586
4.1.22 16:32

idoklad - záloha za službu OSVČ

Hezký den,

určitě mi někdo z Vás, kdo se zabývá účetnictvím nebo podniká poradí. :nevim:

Jsem OSVČ neplátce DPH. Před začátkem práce na projektu účtuji zákazníkovi zálohu 50% z ceny projektu a po dokončení projektu doplatek, popřípadě další vícepráce. Projekt ale často trvá několik měsíců.

Jak tedy fakturovat? :think:

1. Je možné vystavit zálohovou fakturu na 50% z ceny projektu a až po dokončení projektu fakturu vyúčtovat (kde je uvedena celá částka - odpočet zálohy)? Je nutné po úhradě zálohy zákazníkovi vystavit nějaký doklad (stvrzenka o úhradě), když je faktura s vyúčtováním zaslaná až za několik měsíců?

Občas s tím mám problém pokud zákazník chce fakturu napsat na firmu a ne na fyzickou osobu, takže chtějí po zaplacení zálohové faktury vystavit daňový doklad, ale ten jako neplátce DPH nevystavuji. Pokud bych tedy vystavila po přijetí platby vyúčtování zálohové faktury v idokladu je tato faktura na částku 0,– (položka zálohové faktury - odpočet zálohy), takže pak úplně nerozumím jak to stejně při účetnictví zákazníkovi, který je plátce dph pomůže :think: :pocitac: Mám v tom zmatek :lol:
(zálohovou fakturu zasílám až po odsouhlasení nabídky, nestane se tedy, že by zákazník fakturu neuhradil)

1. Nebo v případě rozpětí několika měsíců je potřeba vystavit 2× běžnou fakturu, jednou na poloviční částku na začátku a pak druhou polovinu na konci projektu.

Samozřejmě jsem to už milionkrát googlila, ale všude je jen varianta, kde je vyýčtovávací faktura vystavená v rámci pár dní, max měsíce :D takže, se pak nemusí po úhradě posílat žádný doklad a stačí až následná vyúčtovávací faktura po dokončení služby. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
carsa
4.1.22 16:35

Nevím, jeslti jsem to pochopila správně, ale zálohové faktura je přeci vždycky bez DPH, to je až v té koncové vyúčtovací. Tzn, že tomu zákazníkovi spadne do daňového přiznání do měsíci, kdy mu pošleš tu konečnou fakturu.

• Citovat
  • Nahlásit
586
4.1.22 16:54

@carsa DPH právě není nikde ani na zálohové ani na koncové, protože nejsem plátce DPH.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
carsa
4.1.22 17:02
@Ardilera píše:
@carsa DPH právě není nikde ani na zálohové ani na koncové, protože nejsem plátce DPH.

Tak pak je to úplně jedno, vystavíš tu první zálohovku a pak tu částku zálohy od té koncové odečteš. Přemýšlím, co by jim na tom mohlo vadit, maximálně, kdyby to bylo přes rok, ale i to se dá poměrně jednoduše řešit.

• Citovat
  • Nahlásit
11936
4.1.22 17:06
@carsa píše:
Nevím, jeslti jsem to pochopila správně, ale zálohové faktura je přeci vždycky bez DPH, to je až v té koncové vyúčtovací. Tzn, že tomu zákazníkovi spadne do daňového přiznání do měsíci, kdy mu pošleš tu konečnou fakturu.

Plátce dph musí k přijaté zalohové platbě do 15 dnů vystavit danový doklad

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
586
4.1.22 17:13

@carsa No já to právě takhle dělám :lol: ale s tou zálohovou fakturou právě zákazníci plátci DPH mají problém protože není daňovým dokladem :nevim: takže jim právě asi nestačí ta doplatková až za pár měsíců, ale potřebují ještě nějaký další doklad mezitím, nebo vyúčtovat hned, ale to jim pošlu fakturu na 0,–, takže nevím k čemu by byla, nebo alespoň takto to vyúčtování fakturuje systém idoklad a pak stejně budu muset vystavovat na konci druhou, takže to rovnou můžu vystavit dvě obyčejné faktury vždy na polovinu částky a bude to vyřešený :D ještě, že většinou fakturuju fyzickým osobám a tam je to úplně jedno :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
586
4.1.22 17:13

@ivašot. Ale já jako neplátce DPH nevystavuji daňový doklad :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13896
4.1.22 17:20

A i když firmě řeknete, že nejste plátce, tak na daňovém dokladu trvají?
Ten se totiž vystavuje opravdu jen kvůli DPH, aby se dalo odečíst v tom konkrétním měsíci. Zbylá částka zůstává v účetnictví stále jako záloha a účtuje se až při celkové faktuře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
586
4.1.22 17:24

@ivašot. U plátce DPH tomu rozumím, ale pokud do 15 dnů od provedené platby vyúčtuju zálohovou fakturu, tak v idokladu se vytvoří faktura na částku 0,– (položka zálohové faktury-odpočet zálohy). Nikde není uvedené žádné DPH, protože nejsem plátcem DPH.

Příklad:
Zálohová faktura:
Záloha 50% z ceny projektu 10 000,–
K zaplacení 10 000,–

Úhrada částky

Vyúčtování zálohové faktury v idokladu vypadá takto.
Záloha 50% z ceny projektu 10 000,–
Odpočet zálohy VS:Z00001 -10 000,–
K zaplacení 0,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
586
4.1.22 17:28

@Jolynka Mám i přímo na faktuře uvedené, že nejsem plátce DPH. A účetní mi většinou opakují, že stejně potřebují daňový doklad :nevim: Naštěstí takových projektů kde fakturuji firmám moc není, tak to řeším tak 1-2× do roka :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14863
4.1.22 17:28

Normálně vystavis konečnou fakturu po dokonceni. V základu daně 0% musíš mít celou částku a pak v celkovým součtu jen odectes zálohu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
586
4.1.22 17:31

@JancaS84 No to tak právě dělám, a nevadí když je mezi tou zálohou a doplatkem i několik měsíců?

Konečná faktura pak u mě vypadá takto:
Vyúčtování zálohové faktury:
Projekt 20 000,–
K zaplacení 10 000,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14863
4.1.22 17:39
@Ardilera píše:
@JancaS84 No to tak právě dělám, a nevadí když je mezi tou zálohou a doplatkem i několik měsíců?Konečná faktura pak u mě vypadá takto:
Projekt 20 000,–
K zaplacení 10 000,–

Nevadí. Jako teoreticky jim můžeš poslat doklad o přijaté platbě, ale to jim bude stejně k ničemu protože nejsi plátce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13896
4.1.22 17:40
@Ardilera píše:
@JancaS84 No to tak právě dělám, a nevadí když je mezi tou zálohou a doplatkem i několik měsíců?Konečná faktura pak u mě vypadá takto:
Projekt 20 000,–
K zaplacení 10 000,–

to nevadí, já mám zálohy každý měsíc a po roce až vyúčtovací fakturu bez DPH, takže během toho roku nic neřeším jen platím zálohy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
390
4.1.22 17:41

Jako neplátce DPH opravdu nesmíš vystavit tzv. daňový doklad - to je pojem vyhrazený jen pro doklady s DPH.
Pokud to některým účetním vadí, tak jim to nazvi „faktura“, třeba bude klid (i když je to už zrušený pojem). A jinak je nebrat vážně, ať se dovzdělají, život je neustálá změna, pravdu máš Ty.

A konečnou fakturu máš taky dobře.

Fakturuji vám za zakázku XYY celkovou částku: 30000,–
Odečet již uhrazené zálohy VS: Z00001: -10000,–
Doplatek (částka k úhradě): 20000,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat