Insolvence a ručení lidem v insolvenci

Anonymní
27.11.19 16:46

Insolvence a ručení lidem v insolvenci

Ahoj všichni, jdu si k vám pro radu. Určitě se obrátím na právníka, ale takový ten první impuls bych chtěla odchytit tady.
Jedná se o to, že tchán s tchýni kvůli dluhům, šli do insolvence, měli úvěr ze stavebního spoření na dům a aby o něj nepřišli, tak já blbá v dobré víře, že pomohu, jsem jim na to ručila. Tím se jim dluh postoupil do insolvence a o dům nepřišli. Jenže, já ještě víc blbá, jsem s tím neměla žádnou zkušenost a nedošlo mi, že pokud nesplatí 100% svého závazku, tak zbytek budou požadovat po mě. Tak se také stalo a to dokonce dřív, než po pěti letech. Jsem totiž sama v insolvenci kvůli exmanželovi, ale to je vedlejší. Vím, že jako ručitel mohu po nich mnou uhrazené částky vymáhat, ale jde mi o to, zda už teď, když jsou stále v insolvenci, nebo až po jejím ukončení. Mám strach, aby dluh nebyl po nějaké době promlčen. Já to splácím už skoro rok a půl. A mmch. splácím jim větší částku, než jsou dluhy po manželovi. Teď jsem na rodičovské dovolené a musí mi dávat přítel peníze ze svého, abych si insolvenci měsíčně doplácela, jinak bych o ní přišla. Pokud bych neměla ten tchanovců dluh, tak za čtyři roky splatim 100%. Takhle bez přítele pomocí nedám ani těch 30%. Omlouvám se za anonym, ale samozřejmě se za to stydím.
Děkuji za rady.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
587
27.11.19 16:55

A to jako jde, aby člověk v insolvenci, tedy nesolventní, byl ručitelem??? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2599
27.11.19 17:01

@EvulinkaH vlastní insolvence přišla později, si myslím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1500
27.11.19 17:04

......

…vy to teda vedete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5611
27.11.19 17:17

Asi takto. Vůbec bych na ně nebral ohled a hned to po nich začal vymáhat. Jelikož v insolvenci NESMÍ vytvářet další dluhy, tak je to možnost k tomu, aby jim insolvenci zrušili a pak jim exekutor prodal barák a Vám vrátili peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
49
27.11.19 17:22

A to jim není blbý, když ví, že máš dítě? Tak sakra proč si drží barák, když jsou po uši v dluzích? Radši se budu krčit v 1+1, ale nebudu mít na krku dluhy a budu v klidu spát a ještě do toho zatáhnout matku malého děcka. Hnus :zed: okamžitě bych přestala na ně brát ohledy a udělala vše pro záchranu vlastního krku. To ti nevadí, že kvůli nim nemáš dost pro své dítě? Tedy respektive bys pro něj mít víc mohla nebýt jich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 17:32
@Anonymní píše:
Ahoj všichni, jdu si k vám pro radu. Určitě se obrátím na právníka, ale takový ten první impuls bych chtěla odchytit tady.
Jedná se o to, že tchán s tchýni kvůli dluhům, šli do insolvence, měli úvěr ze stavebního spoření na dům a aby o něj nepřišli, tak já blbá v dobré víře, že pomohu, jsem jim na to ručila. Tím se jim dluh postoupil do insolvence a o dům nepřišli. Jenže, já ještě víc blbá, jsem s tím neměla žádnou zkušenost a nedošlo mi, že pokud nesplatí 100% svého závazku, tak zbytek budou požadovat po mě. Tak se také stalo a to dokonce dřív, než po pěti letech. Jsem totiž sama v insolvenci kvůli exmanželovi, ale to je vedlejší. Vím, že jako ručitel mohu po nich mnou uhrazené částky vymáhat, ale jde mi o to, zda už teď, když jsou stále v insolvenci, nebo až po jejím ukončení. Mám strach, aby dluh nebyl po nějaké době promlčen. Já to splácím už skoro rok a půl. A mmch. splácím jim větší částku, než jsou dluhy po manželovi. Teď jsem na rodičovské dovolené a musí mi dávat přítel peníze ze svého, abych si insolvenci měsíčně doplácela, jinak bych o ní přišla. Pokud bych neměla ten tchanovců dluh, tak za čtyři roky splatim 100%. Takhle bez přítele pomocí nedám ani těch 30%. Omlouvám se za anonym, ale samozřejmě se za to stydím.
Děkuji za rady.

Otázkou je, zda jste si přihlásila pohledávku z ručitelského závazku do insolvenčního řízení tchánů

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 19:21
@EvulinkaH píše:
A to jako jde, aby člověk v insolvenci, tedy nesolventní, byl ručitelem??? :think:

Nesolventní jsem se stala tři roky poté.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 19:22
@Tecumseh píše: …vy to teda vedete.

To vy právě nemůžete vědět. :roll:
Z.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 19:25
@Cenarius píše:
Asi takto. Vůbec bych na ně nebral ohled a hned to po nich začal vymáhat. Jelikož v insolvenci NESMÍ vytvářet další dluhy, tak je to možnost k tomu, aby jim insolvenci zrušili a pak jim exekutor prodal barák a Vám vrátili peníze.

Už jsem mluvila s právníkem, prakticky oni žádné dluhy dále nevytváří, jelikož svou pohledávku už mají uhrazenou, dle právního hlediska. Zbytek, co po nich nevymohli, chtějí logicky po mě. Každopádně můžu žádat vše zpět a taky budu. Děkuji, Z.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 19:27
@white_snow píše:
A to jim není blbý, když ví, že máš dítě? Tak sakra proč si drží barák, když jsou po uši v dluzích? Radši se budu krčit v 1+1, ale nebudu mít na krku dluhy a budu v klidu spát a ještě do toho zatáhnout matku malého děcka. Hnus :zed: okamžitě bych přestala na ně brát ohledy a udělala vše pro záchranu vlastního krku. To ti nevadí, že kvůli nim nemáš dost pro své dítě? Tedy respektive bys pro něj mít víc mohla nebýt jich.

Vadí a proto to také řeším. A ne, není jim to blbý, bydlet v domě, který mi nejen velmi zavařil po mé finanční stránce, ale hlavně v domě, který jim teď platím já. :zed: Jak se říká, pro dobrotu na žebrotu…Z.
Děkuji všem.

• Citovat
  • Nahlásit
15509
27.11.19 19:28
@Anonymní píše:
Už jsem mluvila s právníkem, prakticky oni žádné dluhy dále nevytváří, jelikož svou pohledávku už mají uhrazenou, dle právního hlediska. Zbytek, co po nich nevymohli, chtějí logicky po mě. Každopádně můžu žádat vše zpět a taky budu. Děkuji, Z.

No tak to bych teda taky po nich chtěla vrátit a klidně bych jim ten barák nechala prodat já…sebekriticky si zhodnotila, že si blbá ;), ručit prostě ne, nikdy a nikomu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 19:29
@Anonymní píše:
Otázkou je, zda jste si přihlásila pohledávku z ručitelského závazku do insolvenčního řízení tchánů

Nemohla jsem přihlásit něco, na co jim ve stejnou dobu ručím, obzvlášť, když v té době po mě nikdo nic nechtěl.

• Citovat
  • Nahlásit
15509
27.11.19 19:31
@Anonymní píše:
Vadí a proto to také řeším. A ne, není jim to blbý, bydlet v domě, který mi nejen velmi zavařil po mé finanční stránce, ale hlavně v domě, který jim teď platím já. :zed: Jak se říká, pro dobrotu na žebrotu…Z.
Děkuji všem.

jakože nemají ani snahu, že ti to budou splácet, postupně vracet?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 19:53
@Anonymní píše:
Nemohla jsem přihlásit něco, na co jim ve stejnou dobu ručím, obzvlášť, když v té době po mě nikdo nic nechtěl.

Doporučuji advokáta+případně probrat i s tvým ins. správcem.

Příspěvek upraven 27.11.19 v 21:05

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat