Investice do společného majetku a případné majetkové vyrovnání

Anonymní
16.3.21 12:09

Investice do společného majetku a případné majetkové vyrovnání

Ahoj,

V minulém roce jsme si s přítelem vzali hypoteční úvěr na pozemek. V hypotečním úvěru jsem oba, v katastru nemovitostí taktéž rovným dílem 50/50. Přítel je rozvedený, má syna (10 let) z předchozího manželství, na kterého platí alimenty, s bývalou manželkou nevychází moc dobře (dělá nám naschvály, proto očekávám do budoucna problémy…). Syn je u matky a 1× za 2 týdny (na víkend) je u otce. Přítel vlastní byt, na který má hypoteční úvěr (zbývá doplatit část). Vlastníkem je on sám a v hypotéce taky. Tento byt by se měl po dostavění domu prodat a z utržených peněz se doplatí hypotéka + se umoří část hypotéky na pozemek a výstavbu baráku, aby splátka nebyla tak vysoká. Teď něco ke mě: svobodná, bezdětná, bez dluhů, nic kromě té půlky pozemku, auta a finančních úspor nevlastním. Lidem nevěřím a potřebuji mít jistotu, že nenarazím. Vzhledem k tomu, že náš vztah není ideální, potřebuji poradit, jak si ošetřit svůj majetek (peníze). Nemovitost beru jako dobrou investici do budoucna, když to půjde dobře, dožiji v ní svůj život s přítelem a případně s naším dítětem. Pokud to nepůjde dle plánu, počítám s prodejem této nemovitosti, protože jsem si jista, že ani jeden z nás nebudeme mít finanční prostředky na vyplacení toho druhého. Bohužel musím kalkulovat i s variantou, že přítel mě nebude chtít nechat odejít a nebude se chtít dohodnout na prodeji. A pak to tedy dopadne jak? Budeme spolu splácet dům, každý mít někde svůj další život s nemožností něco dalšího koupit? Čili co z toho plyne? V afektu a pokud je člověk ublížený, tak s ním není dohoda, proto bych to ráda ošetřila dopředu a to smluvně. Navíc náš ovlivňuje a ještě dlouho ovlivňovat bude přítelova minulost (dítě, exmanželka…).

Barák chceme stavět svépomocí a aby nám na výstavbu banka půjčila je třeba vlastních prostředků, které se prostaví nejdříve. Mám tedy investovat 1 mil. Kč a spoléhat na to, že až přítel prodá byt, tak stejným dílem dorovná? Co když byt neprodá a bude mít stejný podíl na baráku jako já, akorát já budu bez finančních prostředků a rezerv? Může být jeden vlastníkem 60% baráku a druhý 40%? Pokud dojde k nějakým neshodám, chci nemovitost výhodně prodat, moji investici dostat zpět a začít znovu. Získání zpět mé investice by samozřejmě neplatilo v případě, že přítel by dorovnal podíl svými prostředky, které utrží z prodeje svého bytu. Barák dřív jak za dva roky stát určitě nebude. Po tom co dostavíme, bych ráda šla na mateřskou - v plánu je jedno společné dítě, které by samozřejmě mělo v daleké budoucnosti dědit. Přítel nemá zrovna kancelářské povolání a může se s ním kdykoliv něco stát a vzhledem k tomu, že nejsme manželé, tak se mi zřejmě může stát, že budu platit celou hypotéku, ale vlastnit pouze půlku a jednoho dne tam zazvoní jeho dospělý syn nebo exmanželka a budou se dožadovat jeho půlky. Nevyznám se v dědickém řízení, ale podobné scénáře mě děsí. Otázkou je, jestli by svatba, která by nastala až po dostavění domu něco řešila - protože k nabytí majetku by došlo ještě před svatbou??Závěť by nebyla 100%, protože existuje nepominutelný dědic (právě přítelův syn), kterého by on musel vydědit a to neudělá.

Můžete mi prosím poradit, jak byste postupovaly, aby to z právního hlediska bylo ošetřené a nemuseli bychom se případně v budoucnu handrkovat o majetek a oba jsme ještě měli šanci začít znova někde jinde? Nechci si jednou chybou zavřít navždy dveře.
Jste někdo v podobné situaci nebo máte nějaké doporučení, případně tip na právníka?

Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14721
16.3.21 12:15

Já bych udělala to, že bych si našla právníka, s ním bych vše probrala a nechala si navrhnout varianty řešení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
16.3.21 12:19

Buď svému muži poslušná a opečovávej ho a vše ostatní ti bude přidáno…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 12:24

@nozu - ano to mám v plánu, jen tady sháním další rady, případně někoho, kdo už byl ve stejné situaci, nemám si s kým o tom promluvit, díky

• Citovat
  • Nahlásit
16158
16.3.21 13:01

Já osobně bych nestavěla barák s někým, komu takhle nevěřím… Ty tahanice potom za to nestojí, ani kdyby to bylo slušně ošetřeno smlouvou. Ale tos asi slyšet nechtěla, co? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
72
16.3.21 13:11
@Anonymní píše:
Ahoj,

V minulém roce jsme si s přítelem vzali hypoteční úvěr na pozemek. V hypotečním úvěru jsem oba, v katastru nemovitostí taktéž rovným dílem 50/50. Přítel je rozvedený, má syna (10 let) z předchozího manželství, na kterého platí alimenty, s bývalou manželkou nevychází moc dobře (dělá nám naschvály, proto očekávám do budoucna problémy…). Syn je u matky a 1× za 2 týdny (na víkend) je u otce. Přítel vlastní byt, na který má hypoteční úvěr (zbývá doplatit část). Vlastníkem je on sám a v hypotéce taky. Tento byt by se měl po dostavění domu prodat a z utržených peněz se doplatí hypotéka + se umoří část hypotéky na pozemek a výstavbu baráku, aby splátka nebyla tak vysoká. Teď něco ke mě: svobodná, bezdětná, bez dluhů, nic kromě té půlky pozemku, auta a finančních úspor nevlastním. Lidem nevěřím a potřebuji mít jistotu, že nenarazím. Vzhledem k tomu, že náš vztah není ideální,potřebuji poradit, jak si ošetřit svůj majetek (peníze). Nemovitost beru jako dobrou investici do budoucna, když to půjde dobře, dožiji v ní svůj život s přítelem a případně s naším dítětem. Pokud to nepůjde dle plánu, počítám s prodejem této nemovitosti, protože jsem si jista, že ani jeden z nás nebudeme mít finanční prostředky na vyplacení toho druhého. Bohužel musím kalkulovat i s variantou, že přítel mě nebude chtít nechat odejít a nebude se chtít dohodnout na prodeji. A pak to tedy dopadne jak? Budeme spolu splácet dům, každý mít někde svůj další život s nemožností něco dalšího koupit? Čili co z toho plyne? V afektu a pokud je člověk ublížený, tak s ním není dohoda, proto bych to ráda ošetřila dopředu a to smluvně. Navíc náš ovlivňuje a ještě dlouho ovlivňovat bude přítelova minulost (dítě, exmanželka…).

Barák chceme stavět svépomocí a aby nám na výstavbu banka půjčila je třeba vlastních prostředků, které se prostaví nejdříve. Mám tedy investovat 1 mil. Kč a spoléhat na to, že až přítel prodá byt, tak stejným dílem dorovná? Co když byt neprodá a bude mít stejný podíl na baráku jako já, akorát já budu bez finančních prostředků a rezerv? Může být jeden vlastníkem 60% baráku a druhý 40%? Pokud dojde k nějakým neshodám, chci nemovitost výhodně prodat, moji investici dostat zpět a začít znovu. Získání zpět mé investice by samozřejmě neplatilo v případě, že přítel by dorovnal podíl svými prostředky, které utrží z prodeje svého bytu. Barák dřív jak za dva roky stát určitě nebude. Po tom co dostavíme, bych ráda šla na mateřskou - v plánu je jedno společné dítě, které by samozřejmě mělo v daleké budoucnosti dědit. Přítel nemá zrovna kancelářské povolání a může se s ním kdykoliv něco stát a vzhledem k tomu, že nejsme manželé, tak se mi zřejmě může stát, že budu platit celou hypotéku, ale vlastnit pouze půlku a jednoho dne tam zazvoní jeho dospělý syn nebo exmanželka a budou se dožadovat jeho půlky. Nevyznám se v dědickém řízení, ale podobné scénáře mě děsí. Otázkou je, jestli by svatba, která by nastala až po dostavění domu něco řešila - protože k nabytí majetku by došlo ještě před svatbou??Závěť by nebyla 100%, protože existuje nepominutelný dědic (právě přítelův syn), kterého by on musel vydědit a to neudělá.

Můžete mi prosím poradit, jak byste postupovaly, aby to z právního hlediska bylo ošetřené a nemuseli bychom se případně v budoucnu handrkovat o majetek a oba jsme ještě měli šanci začít znova někde jinde? Nechci si jednou chybou zavřít navždy dveře.
Jste někdo v podobné situaci nebo máte nějaké doporučení, případně tip na právníka?

Děkuji.

Já bych hlavně asi nešla do tak velkého kroku, jako je stavba domu, s někým, s kým nemám ideální vztah :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10565
16.3.21 13:13

Kalkulujes jako blazen.
Nikdy neosetris vsechny varianty a casto k dodrzeni nasmlouvaneho tu druhou stranu proste nedonutis.

Jestli vztah neni idealni uz ted, tak se vam po narozeni ditete rozlozi uplne.
Prodej pozemek a zacni znovu hned.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75906
16.3.21 13:17
@unuděná píše:
Já osobně bych nestavěla barák s někým, komu takhle nevěřím… Ty tahanice potom za to nestojí, ani kdyby to bylo slušně ošetřeno smlouvou. Ale tos asi slyšet nechtěla, co? :think:

Souhlasím… a už vůbec ne s někým, kdo už má nějaké dítě, když ještě před stavbou máš osypky z toho, že by po něm dědilo jeho vlastní dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 20:58

@unuděná já bych ale nevěřila nikomu, takže je jedno jestli on nebo někdo jiný, aleděkuju za názor

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 21:00

@Mymamemimi - existuje vlastně ideální vztah? podle mě ne, jednou prší a podruhé zase svítí slunce, každý má něco :/

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 21:08

@Lucie_Sx - nemyslím si, že je to kalkulování, ale spíš realistické smýšlení a nepokažení si budoucnosti. Proč myslíte, že narození dítěte vztah rozloží? Chápu, že ošetřit vše nejde, ale minimálně to, že svoji investici dostanu zpět pokud se nemovitost prodá, lze zajistit. Není dobré vsázet all-in na jednu kartu.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 21:17

@j.a.n.i1 - dědictví by bylo v pořádku, pokud by to dítě nebylo po mamince a už teď se neobjevovali vzorce vyčůranosti, tak bych to zase tak neřešila. Bohužel musím, protože je mezi mnou a přítelem celkem velký věkový rozdíl. Navíc už teď je mi jasné dle prospěchu dítěte, šikovnosti a chuti k učení se, že to bude mít v životě těžké.

• Citovat
  • Nahlásit
75906
16.3.21 21:34
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 - dědictví by bylo v pořádku, pokud by to dítě nebylo po mamince a už teď se neobjevovali vzorce vyčůranosti, tak bych to zase tak neřešila. Bohužel musím, protože je mezi mnou a přítelem celkem velký věkový rozdíl. Navíc už teď je mi jasné dle prospěchu dítěte, šikovnosti a chuti k učení se, že to bude mít v životě těžké.

Jednoduché, postav si svůj dům na svém pozemku a nemusíš řešit přítelovo dítě. Jo a jen tak mimochodem, to hrozné dítě má polovinu ze svého tatínka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 21:43

@j.a.n.i1 - vidíš to velice jednoduše, víš kolik svůj dům a svůj pozemek stojí? Kdybych na to měla finance, tak do toho jdu hned, ale bohužel sama to neutáhnu a kdyby náhodou jo, tak dům a velký pozemek potřebuje i chlapskou ruku. Nebo ty snad máš sama dům s pozemkem a jsi natolik soběstačná, že všechnu práci a péči o dům zastaneš??:)

• Citovat
  • Nahlásit
16158
16.3.21 22:34
@Anonymní píše:
@unuděná já bych ale nevěřila nikomu, takže je jedno jestli on nebo někdo jiný, aleděkuju za názor

Pak si postav/kup barak sama. Nebo zustsn, kde jsi, nez najdes nekoho, komu budes schopna verit. Co myslis, ze by ti rekl partner, kdyby si precetl tento tvuj uvodni prispevek? Jestli sis v zivote namlela kokos, pak chapu tvou neduveru, ale jit do stavby baraku s nekym, o kom tvrdis, ze nemate idealni vztah, ze se blbe chova ve chvilich krize, a mas averzi vuci jeho diteti, je cesta do pekel..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat