Investovat do pozemků?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kaliopa
Závislačka 3459 příspěvků 29.10.14 20:20
Investovat do pozemků?

Potřebovala bych uložit peníze a nevím, kam je investovat. Byty už máme, uvažuji o pozemích v Jihomoravském kraji, například Blansko Zborovce, kde nabízejí tam nyní pozemky pro výstavbu RD, včetně IS za 1985 Kč m2.
Jako další zvažuji pozemky v Hrušovanech u Brna - 1900Kč za m2 (http://www.tymet.cz/…domy-pozemky).
Bojím se ale, zda to není již předražené. Dívala jsem se i na Pohořelice, kde je m2 za 1650 Kč, ale je to už opravdu na okraji obce a už dost rozsáhlý satelit (http://www.pozemkypohorelice.cz/) Stavět tam nechceme, dům už máme. Potřebuejem jen uložit peníze. Mám ale pocit, že pozemky jsou již tak drahé, že snad už ani růst nebudou, ale kdo ví. Toto jsou ovšem ještě levnější varianty, rozšířenější cena je 2500 Kč za m2 a to už je podle mne riziko, protože často vidím, že se v těchto lokalitách prodávají novostavby v ceně 5-6 mil. Kč, čili se nevyplatí na takovém pozemku vůbec stavět, ale koupit hotový dům. Jaký je Váš názor?

Reakce:
Milu86
Kecalka 194 příspěvků 30.10.14 09:45

Já bych poradila koupit zemědělskou půdu, cena je potom úplně někde jinde a pronajímat ji místnímu zemědělci a mít slušný nájem a v případě potřeby pole prodat. Nevím jak u nás, ale na hradecku se pohybuje cena za hektar orné půdy 350 000Kč v průměru a za nájem dostaneš v průměru 10tis za rok. Ale záleží na lokalitě a úrodnosti půdy, to se pak hooodně liší. Taky záleží jestli je v místě více zemědělců a je o pole zájem, když jich je více, tak je o pole boj a ceny rostou.

PoradcezPrahy
Kecalka 468 příspěvků 30.10.14 10:14

Tak to je pak ale výnos cca 2,8 % p. a., což není moc zajímavé, pokud tedy člověk nespekuluje na růst cen pozemků, případně že se ze zemědělské půdy stanev budoucnu stavební pozemek.

Kaliopa
Závislačka 3459 příspěvků 30.10.14 13:33
@Milu86 píše:
Já bych poradila koupit zemědělskou půdu, cena je potom úplně někde jinde a pronajímat ji místnímu zemědělci a mít slušný nájem a v případě potřeby pole prodat. Nevím jak u nás, ale na hradecku se pohybuje cena za hektar orné půdy 350 000Kč v průměru a za nájem dostaneš v průměru 10tis za rok. Ale záleží na lokalitě a úrodnosti půdy, to se pak hooodně liší. Taky záleží jestli je v místě více zemědělců a je o pole zájem, když jich je více, tak je o pole boj a ceny rostou.

O zemědělskou půdu jsem se zajímala a také vím, kolik je možné dostat od družstva. Je to obvykle 1000Kč za jeden hektar ročně, a žádných 10 tisíc ročně. To už mám zmapované. Na pronájem je to velmi nevýhodné, výhodné je to naopak pro zemědělské družstvo, které ještě dostane dotace.

Kaliopa
Závislačka 3459 příspěvků 30.10.14 13:36
pozemky

Výnos 2,8 procent za rok by ani tak nevadil, ale takový výnos u zemědělské půdy bohužel není, poněvadž cena pronájmu se pohybuje kolem 1000Kč za jeden hektar, ale nikoliv za měsíc, ale za rok. To mám již ověřené.
Viz například zde http://www.svazvlastnikupudy.cz/…dpovedi.html

Jaká je obvyklá výše nájemného za zemědělské pozemky?

V mnoha lokalitách se výše nájemného doposud pohybuje na úrovni 1% z ceny dle katastrálního území. U nově sjednávaných nájemních smluv se nájemné obvykle pohybuje již ve výši 2-4% z ceny dle katastrálního území – tj. 1000–4000,– Kč/ha/rok (+ daň z nemovitostí). Nejvýhodnějších podmínek lze dosáhnout u celistvých pozemků větších výměr. U drobných pozemků lze naopak předpokládat nižší nájemné.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Články z Expres.cz

Z pašeračky Terezy je světové celebrita! Modelka jde za mříže, píší v Británii

Pašeračka Tereza Hlůšková, kterou dnes pákistánský soud poslal za pokus o... číst dále >

Tvůrce Mafie pálí ostrými do ODS, schytal to Fiala i Novotný. Důvod? Klaus!

Vyloučení Václava Klause mladšího (49) z ODS vyvolalo na pořádný rozruch. K... číst dále >