IVF po 40 – léčba a legislativa

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
veteranka
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 17:29
IVF po 40 – léčba a legislativa

Ahoj holky,

otvírám toto politické téma, kdyby náhodou zajímalo i někoho jiného než mě… Podstupujeme ivf jako samoplátci, partner má po chemoterapii azoospermii (spg samé nuly :) ) – má však zmražené své normozoo sperma z doby před chemo. No, a mně je 43 :) Takže si o ivf teď hodně čtu a vrtá mi to v hlavě. Mám pocit, že financování ivf ze zdravotního pojištění je nastaveno nespravedlivě – je poskytováno jen z pojištění ženy a omezeno věkem.

Jako by ty děti měly jen samotné ženy. A jako by stát chtěl ženy vychovávat, respektive je pořádně ztrestat pokud si nestihly najít potenciálního otce dětí do svých 39 let. Jenomže každá se snaží najít toho pravého, a dobře ví, že po zhruba pětatřicítce jí už „hoří koudel u zadku“. Realita je však jiná a život mnohem barvitější.

Zákony by měly realitu následovat, opačně to nefunguje. I ženy po 40 mohou být skvělými matkami, ať už se jim zadaří přirozeně, nebo díky ivf ještě z vlastních vajíček, nebo z darovaných vajíček. Ivf je jim ostatně dostupné do 49 let. Akorát za něj vypláznou neuvěřitelné peníze.

Nechápu, proč se financování asistované reprodukce netýká také zdravotního pojištění mužů. Obecně se na neplodnosti párů podílí ženský faktor 40%, mužský faktor 40%, zbylých 20% je kombinace obou. Pokud stát platí 4 pokusy, proč nejdou dva pokusy z ženina a dva z mužova pojištění? Pak by například žena, která v předchozím vztahu vyčerpala svoje pokusy s minulým partnerem, mohla mít dítě také s novým, na jeho pojištění. To jsem nevymyslela, ale četla v rozhovoru s doktorkou Hanou Višňovou v časopise Téma 32/2018.

Mám chuť napsat ministrovi zdravotnictví. Vidíte to některá podobně? Anebo jste na tom některá podobně, taky 40+, tzn. všechno platit, platit, platit… 8o

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Russet
Extra třída :D 12158 příspěvků 18.08.18 17:32
@veteranka píše:
Ahoj holky,

otvírám toto politické téma, kdyby náhodou zajímalo i někoho jiného než mě… Podstupujeme ivf jako samoplátci, partner má po chemoterapii azoospermii (spg samé nuly :) ) – má však zmražené své normozoo sperma z doby před chemo. No, a mně je 43 :) Takže si o ivf teď hodně čtu a vrtá mi to v hlavě. Mám pocit, že financování ivf ze zdravotního pojištění je nastaveno nespravedlivě – je poskytováno jen z pojištění ženy a omezeno věkem.

Jako by ty děti měly jen samotné ženy. A jako by stát chtěl ženy vychovávat, respektive je pořádně ztrestat pokud si nestihly najít potenciálního otce dětí do svých 39 let. Jenomže každá se snaží najít toho pravého, a dobře ví, že po zhruba pětatřicítce jí už „hoří koudel u zadku“. Realita je však jiná a život mnohem barvitější.

Zákony by měly realitu následovat, opačně to nefunguje. I ženy po 40 mohou být skvělými matkami, ať už se jim zadaří přirozeně, nebo díky ivf ještě z vlastních vajíček, nebo z darovaných vajíček. Ivf je jim ostatně dostupné do 49 let. Akorát za něj vypláznou neuvěřitelné peníze.

Nechápu, proč se financování asistované reprodukce netýká také zdravotního pojištění mužů. Obecně se na neplodnosti párů podílí ženský faktor 40%, mužský faktor 40%, zbylých 20% je kombinace obou. Pokud stát platí 4 pokusy, proč nejdou dva pokusy z ženina a dva z mužova pojištění? Pak by například žena, která v předchozím vztahu vyčerpala svoje pokusy s minulým partnerem, mohla mít dítě také s novým, na jeho pojištění. To jsem nevymyslela, ale četla v rozhovoru s doktorkou Hanou Višňovou v časopise Téma 32/2018.

Mám chuť napsat ministrovi zdravotnictví. Vidíte to některá podobně? Anebo jste na tom některá podobně, taky 40+, tzn. všechno platit, platit, platit… 8o

Myslím, že je to nastaveno dobře. Těhotná je žena. Ona podstupuje riziko větší.

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 18.08.18 17:36

Ahoj, já jsem v tomto tématu víc než kovaná, dokonce jsem dostala od nejmenovaného CARu nabídku, psát pro ně blog, ale odmítla jsem z důvodu, že zhoršili kvalitu poskytované péče. Každopádně o IVF a legislativě (mám právní vzdělání), mohu přednášet. Jsem s tebou za jedno a na toto téma jsem si dopisovala s VZP. Zákonodárci připravují novelu, ale tento nápad do ní není zahrnut. Můžeš to zkusit probrat s legislativci. Každopádně držím pěsti, jsme stejná věková kategorie :hug: :kytka:

Příspěvek upraven 18.08.18 v 17:37

veteranka
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 17:36

No právě, nese rizika těhotenství, podstupuje všechny procedury – a zdravotní pojištění se používá jenom její, jako by u toho ten muž ani nebyl. V CAR se však léčí pár, je to půl na půl…

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 18.08.18 17:37
@veteranka píše:
No právě, nese rizika těhotenství, podstupuje všechny procedury – a zdravotní pojištění se používá jenom její, jako by u toho ten muž ani nebyl. V CAR se však léčí pár, je to půl na půl…

Napadá mě právní zásada proporcionality ;)

veteranka
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 17:40

Díky! To jsem ráda že v tom nejsem sama :) Zkusím asi něco sepsat. Psali jsme předtím o našem případu partnerově pojišťovně (průmyslová) – odpověděli, že nemůžou na naši léčbu přispět, když je mi 40+, protože by překročili zákon

veteranka
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 17:41

To zní dobře :palec:

Russet
Extra třída :D 12158 příspěvků 18.08.18 17:45
@veteranka píše:
No právě, nese rizika těhotenství, podstupuje všechny procedury – a zdravotní pojištění se používá jenom její, jako by u toho ten muž ani nebyl. V CAR se však léčí pár, je to půl na půl…

Ale on poskytne „jen“ spermie, jeho úloha tím v těhotenství skončí. Ty ho budeš nosit. Je to tvoje tělo, bez tebe by se dítě nenarodilo. Navíc biologicky po 40 žena stárne. Ať vypadá a cítí se na dvacet. Ještě nejsi ani těhotná. Proces může trvat klidně 2 nebo více roků.

Serpentini
Zasloužilá kecalka 875 příspěvků 18.08.18 17:48

Já si taky myslím, že je to nastaveno dobře. Se vším souhlasím, s tím že je to hrazeno z mého pojištění, protože partner podstoupí jednorázově spermiogram a pak už nic, zatímco já jsem neustále vyšetřována, sledována, já podstupuji OPU, já podstupuji ET/KET. Já budu mít případné komplikace. Takže mi přijde logické, že je to hrazeno pouze z mého pojištění. A souhlasím i s věkovým omezením. Je každého svobodné rozhodnutí, kdy se rozhodne pořídit si dítě. Ale všichni doktoři mluví jasně, s věkem klesá u žen plodnost a zvyšují se rizika, takže pokud někdo čeká s plozením potomka až do bůhvíkolika let, tak ať si ho klidně má, ale ať si to taky zaplatí sám.

veteranka
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 17:53

To ano, ale spermie je genetická polovina nového dítěte. Otec je polovina ze dvou rodičů. Žena dítě nosí a porodí – to je však jenom začátek. To dítě pak prostě mají spolu. Myslím, že je zásek a dřívější „patriarchální“ pohled, držet se jen toho že léčba probíhá na těle ženy a tak finance plynou taky jen přes ni? :think:

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 18.08.18 17:53
@Russet píše:
Ale on poskytne „jen“ spermie, jeho úloha tím v těhotenství skončí. Ty ho budeš nosit. Je to tvoje tělo, bez tebe by se dítě nenarodilo. Navíc biologicky po 40 žena stárne. Ať vypadá a cítí se na dvacet. Ještě nejsi ani těhotná. Proces může trvat klidně 2 nebo více roků.

Genetička z Gennetu mi řekla po vyšetření, odečtěte si 10 let. Česká vědkyně, která jediná se věnuje výzkumu ženských vajíček (Zuzka Holubcová), tvrdí (najdeš rozhovor na netu), že biologický věk a kalendářní (z hlediska vajíček žen), se mnohdy významně liší. Vajíčka, jsou buňky. Stáří buněk ovlivňují např. volné radikály. To souvisí se životosprávou. Sleduju to už hodně let, sleduju určité skupiny žen a nacházím jistí souvislosti.

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 18.08.18 17:54
@veteranka píše:
To ano, ale spermie je genetická polovina nového dítěte. Otec je polovina ze dvou rodičů. Žena dítě nosí a porodí – to je však jenom začátek. To dítě pak prostě mají spolu. Myslím, že je zásek a dřívější „patriarchální“ pohled, držet se jen toho že léčba probíhá na těle ženy a tak finance plynou taky jen přes ni? :think:

To jsi přesně trefila - o patriarchálním přístupu ve zdravotnictví píše hezky Dr. Daniel Mališ na epravo.cz ;)

MartinaCV
Kelišová 6823 příspěvků 18.08.18 17:56

@Serpentini Není pravda. Pokud léčba pokračuje (nedojde k úspěchu u prvního IVF), pokračuje se ve vyšetřeních muže i dále. Spermiogram je A. Ale pak tu máme, B. C, D… apoptózu spermií z klasického spermiogramu nezjistíš a velká spousta mužů končí v ordinaci androloga a léčba u něho je i na roky.

Serpentini
Zasloužilá kecalka 875 příspěvků 18.08.18 18:01

@MartinaCV Ale ta léčba už je tedy předpokládám hrazena z jeho pojištění. Pochybuji, že se u toho androloga zapíše pod partnerčiným jménem.

Uživatel je onlineBábrdl
Generální žvanilka 21711 příspěvků 18.08.18 18:03

@veteranka To je zajímavá otázka. :think:

Stát se snaží podporovat chování, které vnímá jako žádoucí. Teď je hranice 39 let. Jak a kam ji posouvat je na debatu. (Sama mám dítě 40+, přirozeně). S věkem stoupají rizika (zdravotní u matky, u plodu, neúspěchu…) někde hranice být musí, kdy stát řekne „odteď už nám přijdou rizika moc velká“.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Vánoce jsou tady. 10 důvodů, proč budou následující dva týdny totální peklo

To to uteklo. Včera jako by bylo léto a dnes už zbývají necelé dva týdny do... číst dále >

První slova Vojnara po rozchodu: Kopačky přišly před Vánoci, přestal jsem pít

Co stojí za rozchodem Petra Vojnara a matky jeho syna Sebastiana Andrey?... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >