IVF s darovanými vajíčky / spermiemi – Odhalení pravdy z DNA 2019

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
žabka77
Nováček 10 příspěvků 20.03.19 18:03
IVF s darovanými vajíčky / spermiemi – Odhalení pravdy z DNA 2019

Jelikož jsem čekatelkou miminka z darovaného vajíčka, moc se zajímám o vše, co s touto tématikou souvisí (předevsím mě zajímá otázka sdělení pravdy dítěti). Jelikož jsem nejčastěji narazila na názory rodičů-příjemců, kteří se rozhodli takovou věc svému potomkovi nikdy neříct (anebo když, tak jedině až v dospělosti), začalo mne hodně zajímat, jestli lidé v dnešní době berou v úvahu, že se i do ČR zřejmě za nějaký krátký čas přivalí vlna komerčních testů DNA, která již cca před 5 lety vypukla v USA a dalších zemích (zejména přes společnosti AncestryDNA nebo 24andMe).

Zhruba před těmi 5 lety se to ani v těchto zemích nezdálo jako něco moc reálného, ale teď už nastalo období, kdy se na domácí testy DNA (pro určení genealogického rodokmenu apod.) dělají reklamy v televizi. A lidé si jej objednávají i jako dárky k vánocům. Takže přibývá tisíce lidí, kteří se dozvídají o sobě pravdu.

Mám známou v Americe, která má také mimčo z darovaných buněk a která ví o mojem příběhu. Ta se také dost hodně zajímala a stále zajímá o vše, co se nějak téhle tématiky týče. Takže mi často přeposílá odkazy na různé zdroje informací. Třeba naposledy mi poslala odkaz na video na youtube, kde jeden profesor jedné renomované IVF kliniky v New Yorku má krátké povídání o tom, jak dnes testy DNA zasáhly do anonymity v dárcovském početí a vlastně upozorňuje jak dárce, tak rodiče-příjemce, aby toto vzali v úvahu, protože se prostě s tím nedá nic udělat. Nedá se to zvrátit. Nedá se prostě zaručit stoprocentní anonymita.

Nebo mi také napsala, jak v televizi čím dál častěji uvádějí pořady (třeba Finding Your Roots), kde třeba celebritám dělají biologické rodokmeny a odkrývají jejich rodinná tajemství. A prý je to velký hit, kterým se inspiruje i široká veřejnost.

Anebo, že existují už jakési online registry (třeba Donor Sibling Registry), kde si lidé, kteří objevili o sobě pravdu, pomáhají vyhledávat své biologické příbuzné i dárce. No a že mnoho dárců je někdy velmi překvapeno, že se o nich nakonec ti jejich genetičtí potomci dozvěděli. No já už překvapena tedy moc nejsem. Ono totiž člověk by si mohl myslet, že když on sám nikde nevložil vzorek DNA, tak se o něm nikdo nikdy nedozví. Ale většitnou ti dárci mají svoje vlastní děti či další příbuzné, kteří si test DNA nechali nebo nechají udělat, a skrze nich se o nich dozvědí i ti, kteří byli počati z jejich darovaných buněk.

Prostě jsem si musela přiznat, že ať se nám to líbí nebo ne, nelze zastavit vlnu moderních technologií, které již hluboce zasáhly a především ještě zasáhnou do mnoha lidských životů. Takže to je podle mne opravdu velmi důležitý faktor k zamyšlení pro každého rodiče-příjemce, který se rozhodl nic svému potomkovi o jeho početí z darovaných buněk říkat. Pro mne to určitě je jeden z rozhodujících faktorů, proč říct pravdu, a hlavně nečekat až do dospělosti, kdy už může být pozdě. Sama si totiž nedovedu představit, že bych se já (kdyby se mě to týkalo) dozvěděla pravdu o sobě z testu DNA a ne od rodičů, kterým jsem celý dosavadní život ve všem stroprocentně věřila.

Reakce:
Alkata
Zasloužilá kecalka 746 příspěvků 20.03.19 18:21

Tak hledání kořenů celebrit tu dávali na ČT snad dva roky zpátky. Žádná novinka. Jinak ty domácí testy a tak zase nejsou takový terno, jsou málo spolehlivé. Ale lidé mohou pojmout podezření už dřív, když se fyziologicky nepodobaji rodičům. Dřív nebo později je to trkne i bez testu dna.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.19 18:57

Mám dítě z darovaného vajíčka a chystám se na další pokus. Snažím se nad možným „prozrazením“ nepřemýšlet. Zatím zastávám názor, že to svému dítěti říkat nebudu. Já ho odnosila, porodila, s láskou se o něj starám. Kdoví, kam se medicína a další obory posunou v následujících letech. Nemám pocit, že bych v budoucnu dítěti lhala. Už teď vidím, že přebírá má gesta atd. a je mi čím dál podobnější ve svých projevech. Kde není žalobce, není soudce. Myslím, že jsem si nepřízeň osudu už vybrala, tak se pokusím nehledat problémy, kde nejsou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.19 19:00
@Alkata píše:
Tak hledání kořenů celebrit tu dávali na ČT snad dva roky zpátky. Žádná novinka. Jinak ty domácí testy a tak zase nejsou takový terno, jsou málo spolehlivé. Ale lidé mohou pojmout podezření už dřív, když se fyziologicky nepodobaji rodičům. Dřív nebo později je to trkne i bez testu dna.

Dárce/dárkyně se hledají dle fyzické podobnosti i „životní filozofie“, když je dobrý car.

žabka77
Nováček 10 příspěvků 20.03.19 19:17

No to máte pravdu, že mnozí lidé mají nějaký vnitřní pocit, že nějak „nezapadají“ (ať už fyzickým vzhledem nebo povahově, svými zájmy, nadáním apod.). Však to už také potvrzují mnohé příběhy lidí počatých z darovaných buněk, kteří když se to dozvěděli (ať už od rodičů nebo z testu DNA nebo od někoho jiného) najednou pochopili, proč se tak cítili a neuměli si to předtím nějak vysvětlit.

Myslím, že i to je zmíněno právě v nějakých těch příbězích na stránce darovanedeti.cz, kterou jsem nedávno objevila … Taky jsem si už sama našla spoustu videí na youtube, kde právě mnozi lidé vyjadřují svoje pocity, když odhalili z testu DNA (který jim třeba koupili jako dárek i vlastní sourozenci), že buď otec nebo matka není jejich biologickým rodičem. Vždy to byl přímo žalostný příběh o tom, jak nečekali, že jim rodiče po celý jejich dosavadní život lhali, a že teď mají opravdový problém získat znovu důvěru vůči rodičům.

histep
Závislačka 4569 příspěvků 20.03.19 19:29
@Alkata píše:
Tak hledání kořenů celebrit tu dávali na ČT snad dva roky zpátky. Žádná novinka. Jinak ty domácí testy a tak zase nejsou takový terno, jsou málo spolehlivé. Ale lidé mohou pojmout podezření už dřív, když se fyziologicky nepodobaji rodičům. Dřív nebo později je to trkne i bez testu dna.

Jenze to bylo hledani ze starych matricnich knih, nikoliv podle DNA. To je dost podstatny rozdil.

žabka77
Nováček 10 příspěvků 20.03.19 19:40
@Anonymní píše:
Mám dítě z darovaného vajíčka a chystám se na další pokus. Snažím se nad možným „prozrazením“ nepřemýšlet. Zatím zastávám názor, že to svému dítěti říkat nebudu. Já ho odnosila, porodila, s láskou se o něj starám. Kdoví, kam se medicína a další obory posunou v následujících letech. Nemám pocit, že bych v budoucnu dítěti lhala. Už teď vidím, že přebírá má gesta atd. a je mi čím dál podobnější ve svých projevech. Kde není žalobce, není soudce. Myslím, že jsem si nepřízeň osudu už vybrala, tak se pokusím nehledat problémy, kde nejsou.

Plně Vás chápu, že ani nechcete nad možným prozrazením přemýšlet. Já musím přiznat, že nejsem žádná hrdinka, a že mi z počátku také dělalo problém si takové věci připustit. Ale když jsem prošla již desítky možná i více osobních svědectví lidí z dárcovského početí, kteří se jednoznačně shodují, že je to absolutně nesprávně a nefér jim takovou věc tajit, a jak to vždy vede ke ztrátě důvěry ke svým rodičům, když jim to rodiče sami neřekli a dozvěděli se to pak náhodou jinak (ať už z testu DNA nebo hříčkou osudu), tak jsem musela začít vidět věci i z jiného úhlu pohledu.

Člověk opravdu neví, co se může v budoucnu stát. A představa, že budu riskovat to, že mi jednou (až budu o 20 let starší a mnohem křehčí, třeba i nemocná apod.) řekne moje dospělá dcera, že mě nenávidí za to, že jsem jí lhala, a že jsem na to neměla žádné právo, to by mě prostě asi „zabilo“. Prostě si nedovedu představit, že po letech té veškeré lásky, péče a starostí se něčeho takového dožiji.

A možná, že to zní nyní jako scifi, ale dovedu si představit, že se třeba budou vzorky DNA jednou povinně dávat – třeba kvůli teroristům a podobným věcem, které se již nyní na světě dějí. Však když už léta existuje povinnost dodávat jiné biometrické údaje při vydávání cestovních pasů, nebo v některých zemích v některých firmách mají zaměstnanci dané čipy pod kůži, tak si myslím, že i povinná sbírka DNA jednou prostě přijde. Sice tady čistě jenom odhaduji, ale myslím, že to nebude za dlouhou dobu …

žabka77
Nováček 10 příspěvků 20.03.19 19:45
@histep píše:
Jenze to bylo hledani ze starych matricnich knih, nikoliv podle DNA. To je dost podstatny rozdil.

No to jo. Teď třeba v tom americkém pořadu Finding Your Roots se matriční údaje spojují i s výsledky DNA testů.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.19 19:50

@žabka77 Možné je skutečně všechno. Já jen prostě nemám pocit, že bych lhala. To by zkrátka nastalo až v okamžiku, kdy by se mě na to dítě přímo zeptalo a já neřekla pravdu. Asi si bláhově myslím, že ta situace nenastane. Určitě bych to ale nesdelovala „na první dobrou“. Že jsme počali pomocí IVF před většinou lidí netajime. Dítě je se mnou od samého počátku existence (pokud pominu několik dní kultivace). Něco jiného by dle mého byla adopce. Ale to nemohu soudit, poněvadž nemám osobní zkušenost. Ale i adoptivní maminky jsou maminky se vším všudy. Pro mě určitě.

žabka77
Nováček 10 příspěvků 20.03.19 20:28
@Anonymní píše:
@žabka77 Možné je skutečně všechno. Já jen prostě nemám pocit, že bych lhala. To by zkrátka nastalo až v okamžiku, kdy by se mě na to dítě přímo zeptalo a já neřekla pravdu. Asi si bláhově myslím, že ta situace nenastane. Určitě bych to ale nesdelovala „na první dobrou“. Že jsme počali pomocí IVF před většinou lidí netajime. Dítě je se mnou od samého počátku existence (pokud pominu několik dní kultivace). Něco jiného by dle mého byla adopce. Ale to nemohu soudit, poněvadž nemám osobní zkušenost. Ale i adoptivní maminky jsou maminky se vším všudy. Pro mě určitě.

Je mi jasné, že každý to má nastavené jinak. Spousta lidí považuje neodtajnění pravdy jen jako zatajování informace a ne lhaní. Ale je spousta lidí, kteří berou zatajování pravdy jako formu lhaní (navíc to potvrzuje i spousta psychologických studií). A podle mne rodič nemůže dopředu vědět, jak to bude mít právě nastaveno v hlavě jeho dítě. Protože pokud by chtěl mít jistotu, aby dítě (nebo tedy dospělé dítě) nevidělo zatajování pravdy jako lhaní, tak by mu asi musel tuto myšlenku nějak vštěpovat už od mala. No ale dítě by si pak mohlo takového chování všimnout a tím spíše by mu mohlo vrtat v hlavě, o co tady rodiči vlastně jde.

Prostě já sama nevím, jak moje dcerka bude mít v hlavě vše nastavené, i když ji budu vychovávat svým způsobem. Takže z praktického hlediska mohu předpokládat, že by ona zatajování pravdy mohla nakonec brát jako lhaní a vůbec bych ji to ani nemohla vyčítat.

A musím říct, že během svého života jsem se už setkala s tolika lidmi, kteří třeba odhalili něco, co jim rodiče či partneři nebo kamarádi a kolegové neřekli, a téměř na sto procent to všichni považovali jakože jim tito lidé lhali. Třeba jedna moje kolegyně mi jednou vyprávěla, jak se dozvěděla, že její kamarádku podvádí muž. Ale aby tu kamarádku citově “nezranila”, bála se jí to říct a považovala to celé ne za lhaní, ale jen za nesdělení pravdy. Když se ta kamarádka po letech dozvěděla, že to ta moje kolegyně dlouho věděla a nikdy jí nic neřekla, tvrdě na ni uhodila, že jí celou dobu lhala, a tím skončilo i jejich přátelství. No a podobných příběhů o zatajování pravdy, ať se to týče čehokoliv, existuje nespočetné množství …

A máte pravdu, že i adoptivní máma je prostě stoprocentní máma. Roli pravého rodičovství jsem nikdy v životě nezpochybnila. Pro mne jsou praví rodiče ti, kteří se o dítě s láskou a trpělivostí pečují (ať už jsou biologičtí nebo ne). Ale to stejně pro mne neznamená, že bych dítěti neřekla pravdu o jeho početí. Podle mne to je součástí jeho života, ať se mi to líbí nebo ne, a já nemám právo mu znalost o této součásti jeho bytí vzít.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.19 21:43

@žabka77 Určitě je to o úhlu pohledu. Váš přístup je v pořádku, můj taky. Až život ukáže

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.19 03:19

Můj otec není můj biologický otec, což jsem se, pod neustálým tlakem na mami, dozvěděla až někdy v 17 letech. Od nějakých 5 let, jsem si ale začala uvědomovat jisté moje odlišnosti (barva vlasů, očí) a začala se ptát, ale každý zapiral, přesvědčoval mě o opaku,no dělali blbý :zed: Dodnes to mám v sobě, že mi všichni lhali. Takže jsem pro, dítěti pravdu sdělit. Ona i ne nadarmo, se tato skutečnost, dle zákona, musí sdělit adoptovanemu dítěti. A je to jen a jen dobře.

žabka77
Nováček 10 příspěvků 21.03.19 12:40
@Anonymní píše:
Můj otec není můj biologický otec, což jsem se, pod neustálým tlakem na mami, dozvěděla až někdy v 17 letech. Od nějakých 5 let, jsem si ale začala uvědomovat jisté moje odlišnosti (barva vlasů, očí) a začala se ptát, ale každý zapiral, přesvědčoval mě o opaku,no dělali blbý :zed: Dodnes to mám v sobě, že mi všichni lhali. Takže jsem pro, dítěti pravdu sdělit. Ona i ne nadarmo, se tato skutečnost, dle zákona, musí sdělit adoptovanemu dítěti. A je to jen a jen dobře.

Je mi upřímně líto, že jste si to tak musela prožít. S každým, jako jste Vy, strašně soucítím, i když jsem nezažila přesně to, co Vy. Na druhé straně jsem strašně ráda, že jste takový příspěvěk publikovala, protože prozatím v podobných diskuzních fórech osobní svědectví takových lidí, jako jste Vy, naprosto chybí. Já sama nemám ráda, když mnozí lidé mluví o někom jiném a tvrdí, co je pro ně dobré nebo nedobré, ale vlastně nikdy pořádně něměli možnost si promluvit s někým, kdo osobně něco takové zažil na vlastní kůži. Takže ještě jednou dík, že jste napsala …

Jo a naprosto s Vámi souhlasím, že mnohé děti, které vyrůstaly v rodině s nebiologickým rodičem, měli od malička nějaký divný pocit, že nějak “nezapadají” (ať už fyzickými rysy či povahou, nadáním apod.), i když spousta lidí si myslí, že je to blbost. Mnoho lidí neustále podceňuje vnímavost a inteligenci malých dětí, ale už v mnoha případech se jen potvrdilo, že spousty dětí jsou daleko vnímavější, než si mnoho rodičů uvědomuje, a že mohou cítit, že něco nesedí a že je před nimi něco skrýváno . Toto jsem taky vyrozuměla i z nějakých těch osobních příběhů na té stránce www.darovanedeti.cz.

Určitě bych Vám doporučila, abyste ten svůj komentář publikovala i na té zmíněné webovce (pod tím prvním hlavním článkem, kde se už objevily 2 komentáře). Takové sdělení je opravdu neocenitelně relevantní pro tuto tématiku.

Mějte se moc krásně.

žabka77
Nováček 10 příspěvků 21.03.19 16:11

Všechny zdravím. Nedávno jsem se připojila na anglicky mluvícím Facebooku ke skupině lidí, do které se zapojuje stále více a více lidí počatých z darovaných buněk, rodičů-příjemců a dalších, kteří buďto mají s dárcovským početím něco společného nebo jen tak se chtějí dozvědět co možná nejvíce, co si takoví lidé sdělují. Je to opravdu velmi zajímavé sledovat, jak každý den přibývají příběhy, které popisují osudy převážně těch, kterých se dárcovské početí nějak dotklo.

Tak pro ty, kterým angličtina nedělá problém, jsem okopírovala alespoň pár ukázek, které jsem v průběhu pár dní objevila …

https://www.facebook.com/…orConceived/

SARAH SALIX MICHAEL: I am egg donor conceived and was never told growing up. I found out recently (on accident) and the trauma is something I am going to have to deal with for the rest of my life. Your child has a right to know their identity, genealogy, medical history, and most importantly, the truth. Please tell them as soon as they're born.

KRISTAN A. NORVIG: I have 2 children who are from egg donors. We told them as soon as they could understand, and this was a good decision for us. They are now adults. They are ok with the knowledge, and it's not a big deal. It's my strong opinion that secrets are like insidious diseases within a family and they can cause serious issues. Someone told me a therapist once told her, „you are only as sick as your biggest secret.“ That's a great thing to ponder… holding onto a secret eats away at you inside. It's not worth the agony.

ERIC UHDEN: There is no such thing as anonymity for sperm or egg donors. That should be a new criteria for donors from clinics now, to realize and acknowledge that they will not be anonymous due to advances in technology. If potential donors don't like that and didn't research for due diligence (that at home DNA tests have been increasing every year), then that's thier problem and they shouldn't have ever been a donor in the first place.

ALISSA BEUERLEIN: Yes. Absolutely your child has a right to know who bio mom is. (DC person here.) I do appreciate that you do see her that way. It doesn’t have to take away at all from the parental relationship that you and your husband have with your child. But it gives your child a sense of who they are and where they come from.

BARBARA NUNN: Secrets cannot be secrets forever.Telling the truth will bring love and respect in later years.

IDA LYDIK RADION: Honesty, Honesty, honesty!!! It’s more important to a child, than location, location, location is for Real estate! Why people would even consider not telling, is beyond me.
Mary Pollock Donor conceived here. Absolutely they have a right to know who their biological mother is. Their needs have precedence over yours as the adult.

LISA HUMMEL GEISINGER: As the mother of a donor conceived child, I say tell the child everything, early and often. Make it a normal part of their story. There is no reason for shame or secrets. There is no such thing as too many people connected to your child. There can never be too many people interested in your child’s wellbeing. Your child didn’t ask to be created; the least you can do is respect their right to their biological heritage.

STEVE MECKLER: Just the not knowing. I am grateful that they cared enough to have us and raise a beautiful family, but I am having a hard time grasping with the fact they didn’t tell me. Tell them the truth. I am 48 and just finding out. I am so disappointed that my parents were not honest with me.

MARNA DEE: Isn’t it amazing to you how your feelings can evolve over the years? And I embarked upon Egg Donation in 1999 I didn’t give a second thought to the anonymity piece to all if this because frankly back then no one really considered the feelings of the donor conceived child.

KELSEY ANDERSON: Brielle Dudek your comment “it’s not that big of a loss to not have medical history” is wholly inaccurate and misinformed. For some, it can mean death. Please educate yourself. The decision you made to donate your eggs can have life and death impacts on your children depending on your genetics. Just one example of MANY- I’ve had several patients die of stage IV Colon cancer in their 40s who’s biological family also had it, and had they gotten the recommended early colonoscopies, they may have caught it earlier when it was treatable, and may have lived. There are many, many other examples of why it IS a big loss to not have your medical history.

Váš příspěvek
Reklama