Jak bránit dítko šikaně ve školce?

204
24.9.08 09:35

jak bránit dítko "šikaně" ve školce?

Ahoj,
mám ted hlavu těžkou jak kámen. Malá chodila do školky s nadšením, miluje děti, společnost, ze školky jsem ji musela brát skoro násilím. Ted začla brečet, že má jít do školky, že je tam holčička, která jí ubližuje, něco pořád zakazuje, víc jsem z ní nedostala.Bylo mi to šíleně líto. Tak se jdu zeptat učitelky, jeslti si náhodou něčeho nevšimla, a ona ze ne, ale že ta holčička je trochu starší, větší, a skutečně někdy agresivní,že když se ji něco nelíbí, tak bouchne. jak můžu Verunce pomoct? Mám jí doma učit, ze má taky bouchnout, nebo zakřičet a utíkat za paní učitelkou? myslím, že tahle situace by mohla malou hodne poznamenat, bude se stranit okolí, bát se…Když jsem si o tom s paní učitelkou povídala, Verunka šla na klouzačku, ale jakmile tam přišla dotyčná agresorka, tak Verunka utíkala ke me, a začla se za mě schovávat…Jak by jste to řešily vy?? Máte podobné zkušenosti? Děkuji za rady..misa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24978
24.9.08 09:50

Tak to je mrzuté, že malé někdo kazí radost ze škoky.

My sice něco až takového neřešili. Liborek si stěžuje na jednu holčičku, která ho pořád „tahá“. On je drobnější a ta holčička ho asi pořád objímá a hladí. Řekla jsem mu, ať jí uteče a jde to říct paní uč.
Těžko říct jestli je dobré ránu oplatit ránou.
Určitě bych na to uč. upozornila a požádala ji, ať tu dotyčnou „agresorku“ víc hlídá.
Nic jiného mě nenapadá.
Jsem zvědavá co poradí ostatní…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
24.9.08 09:57

Ahoj,

já bych z toho, co píšeš, ještě nemluvila o šikaně. Školka je i od toho, aby se děti naučily spolu fungovat v kolektivu. Asi bych si s účou promluvila, aby větší holčičku víc sledovala, vysvětlila jí, že se vaší ve školce teď nelíbí. A dcerce bych vysvětlovala, že když jí holčička dělá něco, co ona nechce, má se rázně ohradit - to se mi nelíbí, nedělej mi to. Pokud nepřestane, má odejít. Je to těžký u takhle malých dětiček. My jsme si původně nechávali všechno líbit - strkání, braní hraček, vůbec se kluk nebránil. Po nějaké době se naučil hájit svoje práva, teď už to spíš přehání. Tak držím palce.
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
TAPTINKA
24.9.08 10:34

Ahoj !

Děti nemám ale myslím si že když poběží za paní učitelkou, budou o ní děti říkat že je žalovníček. To stejné když oplatí plácnutí, bude to pouze horší… Tady je každá rada drahá :?

My byly dvě a přestože jsme spolužačce nic nedělaly, „šikanovala“ nás její ségra. A to už jsme byly na druhém stupni.. Jednou dostala vynadáno, když to viděla její maminka, jak nás tahá za vlasy a tahá nás po zemi :twisted: Upřesňuju - v páté třídě měla ségra 19kg, já 22kg. Ona sestra byla mohutná a asi o 4roky starší..

Když dorostla naše ml. ségra (o 6let) a přišla za námi ať ji bráníme, řekli jsme jí že si to musí vyřídit sama, abychom nebyly jako ta k*áva. Max. jsme za dotyčným/dotyčnou došly a ústně ho upozornily že se to nemá opakovat..

• Nahlásit
  • Citovat
15326
24.9.08 10:44

Ahoj Míšo,
chápu, jak jsi z toho nešťastná, byla bych taky.
Rozhodně bych na situaci znovu upozornila paní učitelku s tím, že dcerka se do školy bojí chodit, myslím si, že i od toho tam paní učitelka je, aby vedla děti.
Plácnutí plácnutím bych neoplácela, „násilí plodí další násilí“, ale dcerka by se měla určitě ohradit a dát najevo svůj nesouhlas. Pokud bude před ní utíkat, jen tu dotyčnou vyprovokuje k dalším nepříjemnostem a ujistí jí tím, že na Verunku může dál útočit.
Zkusila bych si odchytit v šatně její maminku a popsat jí situaci, pokud je jen trošku normální, tak zasáhne.
Chjo, to je fakt blbá situace, doufám, že u vás brzo pomine. M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.9.08 12:08

My byli ve stejné situaci, větší holčička která se nalepila na naše tehdy mrně a komandovala ji.
mylsím že nejdůležitější je vytáhnout z dcery, co se děje, jestli ji agresorka nadává, vyhrožuje, nebo fyzicky ubližuje. a ptát se - každý den.
u nás velmi pomohlo, když jsem upozornila paní učitelku, aby se na Karolínku zaměřila, jestli dceři neubližuje (popsala jsem jí nač si dcera stěžuje).
Jednoho dne přišla dcera s tím, že K jí nadávala, takže jsem si ve školce odchytila samotnou agresorku a trošku jsem na ni mezi čtyřma očima uhodila, že si Lída včera stěžovala že jí nadávala a jestli je to pravda. No, malá agresorka provinile klopila oči a nedokázala zalhat…Takže jsem jí v klidu řekla že tohle se nedělá a už vůbec ne menším dětem a jistě by se to nelíbilo ani její mamince, kdybych žalovala že nadává menším dětem. Náš rozhovor v tichosti vyslechla i paní učitelka (děti šly zrovna z vycházky, převlékaly se), nezasahovala.
Od té doby byl klid. Tolik naše zkušenost s „šikanou“.

elda

• Nahlásit
  • Citovat
1138
24.9.08 12:24

Ted, ted ji můžeš naučit jak se bránit násilí, jak nebýt obět. Nauč ji říkat nedělej mi to, nech toho. Řekni jí, že takové holce se bránit může. TO je pro ni ted největší úkol. S paní učitelkou se domluv, že ji bude víc sledovat, ale nauč dcerku, prosím, jak nebýt oběť. Jak se postavit sám za sebe, jak si důvěřovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
24.9.08 13:13

Misan,

situace opravdu nepříjemná. Můžeš malou učit, jak se ohrazovat a bránit. Ale v tomhle věku, u určitých povah a v tom stavu, v jakém už je - dost těžké, někdy nemožné. A je to poměrně brzo na to, aby se po ní chtělo, aby si to vyřešila sama - je ve věku, kdy si děti tyhle sociální dovednosti teprve „ošahávají“, těžko je budou systematicky a s citem pro přiměřenost používat, a ve školce si zatím také není asi příliš jistá. Ty ji znáš nejlíp, víš, jestli je bojácná, introvertní, společenská, jak komunikuje se známými a jak s cizími… co by v tomhle případě mohla zvládnout sama. Každopádně jí to vysvětluj.

Druhá, a podle mne mnohem důležitější, věc je její důvěra. K tobě, k paní učitelce, ke školce. Ona se ti svěřila s tím, co ji určitě hodně děsí a trápí, ví, že to ví i paní učitelka a od těchhle dvou v příslušném čase nejdůležitějších lidí čeká pomoc. A měla by se jí dočkat. Určitě bych chtěla na paní učitelce, aby dohlédla a zjednala nápravu - je to její práce. Je pravda, že by se děti měly učit spolu vycházet, ale nemůže se to v tomhle věku nechat jen na nich - naopak. Jaké poučení by si z toho asi odnesla ona větší holčička? Že může slabším beztrestně ubližovat a nikdo nezasáhne? Můžeš zkusit taktně promluvit s její maminkou. Ale ona tam s ní není a nemůže přímo zasáhnout - může jí nejvýš doma mluvit do duše stejně jako ty svojí holčičce o sebeobraně. Dobré by bylo promluvit přímo s tou holčičkou, jak to bylo už popsáno ob příspěvek nade mnou - autorita cizího dospělého je pro takové dítko většinou značná

V tomhle věku bych se nebála „učení žalování“ nebo „prohlášení za žalobníčka“ od ostatních dětí - to jsou normy pro o několik let starší věk. A i tam si myslím, že kdyby někdo včas „žaloval“, dalo by se často zabránit něčemu opravdu zlému. Tady je ve hře to, jestli tvoje holčička pozná, že se může bezpečně svěřovat a že ji někdo ochrání před tím, aby jí někdo silnější ubližoval - což by měl.

Držím palce, Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1966
24.9.08 13:35

Tak já jenom doplním to, že je opravdu třeba děti učit od samého začátku naučit se bránit. Některé to prostě v povaze nemají, ale MUSÍ se ozvat.

Tomík dostal loni ve školce hned ze začátku na budku od stejného chvístka, jako byl on sám…nebránil se, prostě se nechal zmydlit :( Od té doby na něm paní učitelky velmi „pracovaly“ a naučily ho ne oplácet, ale ozvat se. Nedělej to! Nech mě být! Nelíbí se mi to, přestaň! :lol: Takže ve školce už si zvykl a s kolektivem tam nemá problém.

Jenže teď začal chodit do kroužku a hned napodruhé přišel s tím, že ho tam děti bily :-( a že se mu tam nelíbí. Zkusím si ještě promluvit s vedoucí, ať Tom ví, stejně jako ve školce, že má u někoho zastání, a třeba si to pak vyřídí sám…Nutit ho samozřejmě nechci, ale až jednou řekne, že nechce do školy, protože ho tam někdo bije, bude mít smůlu, že…

Můj názor je ten, že v kolektivu se děti musí naučit fungovat a co jde, to by si měly vyřešit samy…samozřejmě musí vědět, že když bude nejhůř, můžou se obrátit na učitelku nebo někoho dospělého.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
236
24.9.08 13:51

Ahojky, se starším jsem si s tím bohužel prošla… Bylo mu 5 a " kamarádovi" 6 . Nejdříve to začlo nenápadně, pak začal chodit z vycházek špinavej, pak se začal bát chodit do školky , bulil a zkončilo to modřinama… Takže nic moc. Já to bohužel pochopila až v tý fázi co bulil. Nic mi ale nechtěl říct… Tak jsem ho při klasickým ranním stresu chytla a mazala do školky, že se to tam vyřeší… Paní učitelce jsme „předvedli“ modřiny a ptala jsem se kde k tomu přišel, že Maty nic říct nechce, že se evidentně bojí… A jak to viděli ostatní děti, tak to z nich vypadlo, že ten chlapeček je šťouchá, štípe , strká a tak. A když chtějí žalovat, tak je zbuší..... Někde venku, nebo v koupelničce, na wc a tak, kde ho úči nevidí. No pak to Maty i přiznal, že se ho bojí a že si na něj zasedl. A kluk už ani nezapíral. No učitelky se k tomu postavili dobře, rodiče už ne. Bylo to pomalu prezentováno tak, že on byl ten chudák a ostatní mu škodili.. Měl asi o půl hlavy a 5 kg víc než ostatní. Pak už byl klid. Za čas se to upravilo a byl klid. Do konce „jeho“ docházky na něj dávali pozor...... A co vím má podobnou pověst i ve škole. Já bych to moc pod koberec nemetla, promluvila si s učitelkou, že v tom vidíš problém a poprosila je, slušnou formou, aby je separovali od sebe. Když nic, tak budou dávat na holčičku větší pozor. A mimochodem, šikanovaní se sami stávají šikanovateli, to je prokázané… Pardon za ten román… Majka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
204
24.9.08 19:14

Moc děkuji za reakce , rady, a take pochopení, budem s tím bojovat a musíme to zvládnout, misa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48557
24.9.08 19:21

aHOJKY.MALEJ JEŠTĚ DO ŠKOLKY NECHODÍ,ALE UŽ TET SE BOJÍM TOHO ABY MU NĚKDO NEUBLIŽOVAL :cry: TAKŽE CHÁPU TVOJÍ REAKCI A TAKY BYCH T NENECHALA JEN TAK,DOŠLA BYCH DO ŠKOLKY A ŘEKLA JIM AT TO OHLÍDAJÍ A FAKT SE MI LÍBYL NÁPAD UDĚLAT I NA AGRESORA BUBUBU :wink:
JE PRAVDA ŽE DĚTI SE MUSÍ SAMI OTRKAT,ALE TROCHU BYCH TOMU SAMA POMOHLA :oops: :wink: .DRŽIM PALCE

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
10.2.12 18:27

šikana

Dobrý den Míšo,
takové děti - jako je agresor, existují a mají nějaké „specifické chování“ a někdy se s nimi chodí i k psychologovi. Pokud ale Verunce opravdu nějakým způsobem ubližuje a asi hodně, když ji to zřejmě dost raní … protože není normální, aby se Vaše dcera do školky těšila a najednou byla školkou přímo znechucena !!!! Tak v tom případě se zkuste spojit s jejími rodiči a pokuste se jim to vysvětlit, co všechno " agresorka" Verunce dělá …
Přes paní učitelku podle mě cesta nevede, protože málo která učitelka něco vyřeší, nebo aspoň řeší, takže na pí. učitelku, by jsem se raději nespoléhala !!! Koneckonců, ta třeba ani neví ( jak je u učitelek známo ) co se ve třídě děje !!!
Verunka má zřejmě z agresorky strach, fóbii, bojí se jí, už při pomyšlení na ní, nebo při pohledu na ní s ní není něco v pořádku … ta holka jí zřejmě musí tolik deptat, jinak si to neumím vysvětlit !!!!
Tak já nevím, třeba to zkusit přes ty její rodiče, nebo Verunku přeložit na jinou školku.
Každopádně držím mooooc palečky a Verunce hodně štěstí :))
Mějte se krásně Michaelo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
359
11.2.12 08:09

myslím,že od toho tam je učitelka aby deti srovnala.takže spíše bych to řekla učitelce nebo došla za ředitelkou.
holčině bych asi řekla at jí klidně jednu flákne,at ta zlá vidí a pak bude mít pokoj.žádné ustupování,aby z ní nebyl otloukánek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
359
11.2.12 08:12

no to je dobrý nápad promluvit si rovnou s tou zlou holkou.
to je asi nejlepší
to bych zkusila.

Anonymni píše:
My byli ve stejné situaci, větší holčička která se nalepila na naše tehdy mrně a komandovala ji.
mylsím že nejdůležitější je vytáhnout z dcery, co se děje, jestli ji agresorka nadává, vyhrožuje, nebo fyzicky ubližuje. a ptát se - každý den.
u nás velmi pomohlo, když jsem upozornila paní učitelku, aby se na Karolínku zaměřila, jestli dceři neubližuje (popsala jsem jí nač si dcera stěžuje).
Jednoho dne přišla dcera s tím, že K jí nadávala, takže jsem si ve školce odchytila samotnou agresorku a trošku jsem na ni mezi čtyřma očima uhodila, že si Lída včera stěžovala že jí nadávala a jestli je to pravda. No, malá agresorka provinile klopila oči a nedokázala zalhat…Takže jsem jí v klidu řekla že tohle se nedělá a už vůbec ne menším dětem a jistě by se to nelíbilo ani její mamince, kdybych žalovala že nadává menším dětem. Náš rozhovor v tichosti vyslechla i paní učitelka (děti šly zrovna z vycházky, převlékaly se), nezasahovala.
Od té doby byl klid. Tolik naše zkušenost s „šikanou“.elda
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama