Jak byste 4leťačce poradili reagovat...?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ivana2000
Povídálka 27 příspěvků 07.03.17 00:14
Jak byste 4 leťačce poradili reagovat...?

Hezký večer, nedalo mi to a zkusím sem napsat. Moje dcerka (4 roky), mi dnes řekla, že tu kovovou 50Kč, kterou ode mě dostala na něco dobrého, dala její nejlepší kamádce, o které jsem si do dneška myslela, že je fajn. Došlo k tomu, že malá 50Kč nejspíš ukázala a kamarádka ji na to řekla: „Jestli mi to nedáš, nebudu se s tebou kamarádit.“ Dost mě to od té kamarádky mrzí, malá je vždy na někoho upnutá, takže tu osobu nechce ztratit a i celkem introvert v něčem. Velmi často neví, jak zareagovat, tak jen kouká. Asi hlavička ví moc dobře, ale spíš možná je jí nepříjemné říci někomu „NE“ nebo to se mi nelíbí…
Vźy se jí snažim vysvětlit, jak třeba reagovat…ale všude nejsem.

Je těžké takhle malému dítěti vysvětlit, že tohle už není moc kamarádské, i když malá je hodně šikovná a velmi dobře chápe mé snahy, jen někdy už nechce naslouchat.
Přemýšlím, jak nejlíp by se měla zachovat v takové situaci, aby třeba o tu kamarádku nepřišla a zároveň, aby nepřišla o svou úctu a své věci. Už mi to zavání šikanou.
Napadlo mě říct učitelkám, aby toto téma zahrnuly v kroužku - něco na způsob - co si kamarádi nedělají…, a to bez toho, aby kohokoli jmenovaly… co si myslíte?

Máte někdo zkušenost nebo třeba jen dobrý nápad co malé říct, jak jednoduše zareagovat v takových situacích? I já jsem s tím měla vždy problém.

Moc díky. Omlouvám se za anonym.
Dobrou noc :mavam:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Šarlota4
Echt Kelišová 9873 příspěvků 07.03.17 00:16

A te druhe kamaradce je 8?

Ivana2000
Povídálka 27 příspěvků 07.03.17 00:23

@Šarlota4 Kamarádka je o rok starší. A myslím, že v nějakých věcech je to znát…

Uživatel je onlineEnmamma
Závislačka 2997 příspěvků 07.03.17 00:24

U čtyřletých dětí bych nemluvila o šikaně, to je příliš sofistikované chování na tak malý rozoumek. A rozhodně bych dítěti nedávala návody k rozhovorům s kamarádkou. Spíš bych nastavila vše tak, aby s tvou dcerkou druhé děti neměly možnost manipulovat. Když jí nedáš peníze, hračky ani bonbóny, nebude jí nikdo ždímat, aby mu je dala.

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16478 příspěvků 07.03.17 00:26

Jak je stará ta druhá holčička? A víš bezpečně, jak ten dialog probíhal, nebo to jsou jen domněnky? Ono málokteré dítě odolá krásné minci, za kterou si něco může koupit.
Jinak jednoduše - dcerku bych učila, že dobré kamarády si nemusíme kupovat dárečky či nějakými předměty. A že takoví, co si je vymáhají, za kamarádství nestojí.

Ivana2000
Povídálka 27 příspěvků 07.03.17 00:30

@Enmamma Návody nedávám, spíš se snažím o to, aby s ní nemohly manipulovat, čili si povídáme o tom, jak by bylo asi dobré zareagovat příště… ale zatím se asi moc nedaří…i když občas nějaké její „dobré“ odpovědi zachytávám a jsem ráda, že se to hýbe správným směrem.
Jenomže… jasně nedám věci, co třeba jmenuješ, ale to není úplně východisko…oni už jsou dost vykutálení i v tomhle věku a vždy na něco přijdou. Spíš ji potřebuji naučit nějaké „správné“ odpovědi nebo nebát se říct NE…ale jak to provést, aby to kamarádka pochopila dobře…to je těžký úkol asi i pro dospělého… :think: Napadá mě nějaká přednáška na téma: Jak bojovat proti manipulaci? :D

Tarinka
Echt Kelišová 8213 příspěvků 07.03.17 00:32

Mam petiletou a udelala bych to takto: Anicko a ty jsi Marusce ten peniz chtela dat? Kdyz bude odpoved jo, tak to neresim a kdyz by byla ne, zeptam se, proc to tedy udelala. Kdyz odpovi, ze ji Maruska rekla, ze ji ho musi dat, tak ji reknu, ze pokud ma neco a chce to nekomu dat, at to daruje a pokud nechce, at si to necha… :nevim:

Erzsébet Báthory
Kecalka 153 příspěvků 07.03.17 00:37

Řekla bych, že peníze se nepůjčují a kdo to nebude akceptovat, a bude vydírat, není žádný kamarád. Pokud nejde jen o peníze, ale o věci obecně, tak že se půjčují po vzájemné dohodě a opět, kdo nerespektuje, není kamarád, ale potvora. Je to moc složité pro 4leté dítě? Moc to s dětma zrovna neumím, ale tohle mě napadlo.

Ivana2000
Povídálka 27 příspěvků 07.03.17 00:37

@pe-terka Diky! To jsem jí dneska říkala, ale řeknu ti, je to těžké, když jsem si do teď myslela jak je to fajn kamarádka a jak si spolu rozumí - videla jsem dosud ale jen pozlatko, v MS s nima nejsem. Jsem moc rada, ze mi to mala rekla, taky si hodne nechava pro sebe. Byla to vlastne nahoda, chtela jsem, aby si za tu 50Kc koupila pernik, tak mi to musela rict.
Vidim to stejne, budeme na tom pracovat… Diky!!

Ivana2000
Povídálka 27 příspěvků 07.03.17 00:39

@Tarinka … za jakýchkoli podmínek druhé strany…jj, musi se naucit byt silne. Diky!!

Ivana2000
Povídálka 27 příspěvků 07.03.17 00:42

@Erzsébet Báthory Taky prave moc nevim, jak ta hlavicka si tyhle vztahy mezi lidma prebira v tomhle veku…je to hodne citlive a musim opatrne. Nevim, jak to cele bylo, ale kamaradka pronesla jasnou vetu: „Kdyz mi to nedas, nebudu se s tebou kamaradit.“ Jeste si o tom budem urcite povidat a snad si mala vic vse ujasni…a priste se treba zachova jinak…podle sebe. Diky! :)

Tarinka
Echt Kelišová 8213 příspěvků 07.03.17 00:46

Nekde jsem cetla, ze dite ke spravnemu. reseni musis dovest otazkami… Tobe se to tak libilo? Myslis, ze takovy chovani je spravny?… aby si tu odpoved dalo na konec samo…

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 07.03.17 06:31

Nevím, ale nepřijde mi normální dát 4 letému s sebou do školky peníze (pokud nejsou přímo určené např. na výlet). V tomto věku jsou holt dobře manipulativní a neviděla bych v tom problém, časem se to naučí rozpoznat a správně reagovat. Taky mám takto staré dítko a toto jsem s ním nikdy neřešila. Učili jsme jen o půjčování hraček mezi sourozenci a kamarády s tím, že když nechce půjčit, tak nemusí, ale kamarádovi nabídne něco, co zrovna nepotřebuje, kamarád to potom ale musí vrátit. Když dítě něco chce, tak se musí slušně zeptat a poprosit. Na ostatní věci je dle mého ještě malý, řešit manipulaci v tomto věku mi přijde dost mimo.

Paola21
Závislačka 3536 příspěvků 07.03.17 07:04

Debatu ve stylu „co si kamarádi nedělají“ bych s ní udělala doma. Jestli máš dobré vztahy s maminkou té vykutálené kamarádky, tak bych jí zavolala, aby s dcerou také promluvila. Nemají z toho asi pořádně rozum, jsou jim 4 roky

smudlinky
Závislačka 2554 příspěvků 347 inzerátů 07.03.17 07:42

Dcera nam udelala to same, vzala si sve penize od babicek (cca 100kc) a aniz by nam cokoliv rekla, vzala je do skolky a dala na zahradce kamaradkam a kamaradum. Ti to rekli doma, rodice penize dali ucitelce a ta nam je dala. Meli jsme s dcerou vychovny pohovor a ve skolce s nimi na toto tema taky mluvili. Deti penezum a jejich hodnote nerozumi, neni dobre jim v tak malem veku davat jakykoli obnos a nechat je bez dozoru.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Řepka útočí na Erbovou: Plánovala mě zničit, z mojí smrti by měla zvrácenou radost!

Už 20. listopadu vyjde v pořadí čtvrtá kniha bývalého fotbalisty Tomáše... číst dále >

Oscarový Michael Caine v českém filmu Jan Žižka. Jaký je jeho příběh?

Když byl ještě dítě, chodil často do kina, kde ho napadlo, že se stane... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Pro lidi je jednodušší se dál trápit, než si krizi přiznat, říká psycholog

Většina vztahů zažije krizi, není možné se jí vyhnout. Znamená jak ohrožení,... číst dále >