Jak byste řešili otázku bydlení?

Anonymní
9.2.21 19:21

Jak byste řešili otázku bydlení?

Ahoj holky, přemýšlím už nějakou dobu, jakým způsobem by bylo nejlepší řešit bydlení - resp mou bytovou situaci, ale jelikož nad tím přemýšlím čiste sama, tak me nic moc nového nenapadá…proto mi přijde fajn obrátit se tady na vás. :)
Takže aktuálně bydlím v pronajatém bytě velmi nadstandardní velikosti i vybavení, s nájmem cca 30 000 měsíčně. Mám sama vlastní dva byty, které pronajimam, nicméně jeden je malý 2kk a druhy sice 4+1 ale v nic moc stavu - takže ani v jednom si bydlení představit neumím. Nájemnici tam jsou fajn, takže v tomto směru je to ok.

Nicméně dražší byty, které by se mi líbily a které by nestaly vážně šílenou částku u nás ve městě proste nejsou. Představa ze bych si teď ve 40 brala hypotéku na pět milionu me taky úplně nebere.
Byt ve kterém teď bydlím je fajn, syn, který zde bydlí se mnou ho ma také rad. Syn má představu zářím takové VS, ze bude bydlet buď koleji nebo třeba ve spolubydleni - jakoze výhledově. Teď je na počátku SS. Znamená to tedy to, ze já sama vážně byt 150m2 nebudu úplně tak nezbytné potřebovat.

Moc me nenapadá jak a vlastně zda vůbec situaci nějak řešit.
Sama k městu kde bydlíme nijak moc vztah nemam, a vlastně ani nemam představu kde bych třeba za par chtěla žít…

Takže jak to vidíte vy jako nezávisle? Řešily byste to nějak nebo ne?
Z bytu nás nikdo nevyhani, smlouvu máme ještě na téměř dva roky, nicméně to víte, precejen kdyby majitel dům napr prodal tak je otázka zda by nás zde nechal… nyní jsme v tomto bytě již deset let a nikdy nebyl žádný problem, takže je vysoká pravděpodobnost, ze když budu chtít tak nám smlouvu samozřejmě prodlouží třeba na dalších pět let.
Adekvatni byt však v celém městě bohužel k pronajmu není, kdyby mělo dojít napr k tomu ze by teoreticky kovy majitel již byt pronajímat nechtěl.
Variantou by byl v nejhorším případě pronájem v krajském městě, ale syn by musel do školy dojíždět. Tam by se však podobný byt na pronájem sehnal asi téměř jiste.

Předem díky za vaše postřehy.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
896
9.2.21 19:27

Já bych si opravila ten byt 4+1.Jestli je v pohodě ten dům jako celek. 30000najem mi připadá dost. A plocha 150m2 pro 2 osoby taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 19:37

Jj dům kde je ten byt 4+1 je v pohodě, jen me tam proste nic moc netáhne, nebo jak to říci. Máme tam teď nájemníky jen do prosince takže je na me zda poté zahájit třeba opravu, nebo jim prodloužit smlouvu. Jinak je ten byt ok, to zase jako jo, ale je to takový běžný standard a teď ten současný byt je proste někde úplně jinde :)
Nicméně moc dekuju za názor.

• Citovat
  • Nahlásit
1693
9.2.21 19:44

Mě také jako první varianta napadla rekonstrukce 4+1.
Další varianta prodat tvé dva byty(nebo jeden) a pořídit si vlastní vysněné bydlení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
896
9.2.21 19:46

Taky záleží na finančních možnostech. My jsme naopak rádi, když máme náklady co nejnižší, jsme bez dluhů ve velkém bytě, ale luxus uvnitř nemáme, takový vyšší standard.

Záleží, co potřebuješ k životu ty. Fajn mi přijde, že máš dva byty a tedy pro případ potíží máš kde bydlet ty i syn s případnou budoucí rodinou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
642
9.2.21 19:48

Tak záleží na tobě jak chceš bydlet. Pokud chceš bydlet na stávající úrovni, tak bych se rozhlížela po menším bytě než máte teď ten koupila, do doby než se syn osamostatni bych ho pronajímala. V budoucnu ho upravila tak aby odpovidal vybavením bytu kde teď bydlíte. Klidně bych si na to půjčila, případně prodala jeden z bytů které teď pronajímáš. Nájem 30000,– je velká pálka, takhle to půjde do tvého vlastnictví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10883
9.2.21 19:49

Tak jestli máš pasivní příjem ze dvou bytů, tak bych si tu hypotéku klidně vzala, určitě to nebude víc, než teď platíš za nájem, a budeš si moct ten byt vybrat a zařídit podle svého.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 19:51

Ano byty primárně byly prave mnou koupeny tak, aby jednou syn měl své vlastní bydlení na počátku jeho samostatného vstupu do života. Nějak tak jsem uvažovala spíše racionálně, ze se ty byty budou hodit prave ve chvíli kdybychom potřebovali mít ty náklady nízké (já na důchod a syn do počátku). Já bych asi i finančně byla ochotna jít do dalšího bytu ve smyslu nadstandardu ale štve me, ze tady proste k sehnání není, teď byl jeden v nabídce ale částka za nej mi prošla astronomická téměř deset milionu ( neb by se jednalo o dva byty, které by se propojili v jeden větší), což je na okresní město silene, navíc si myslím, ze kdybych ho pak chtěla prodat tak tuhle částku by mi nikdo asi nezaplatil…

• Citovat
  • Nahlásit
299
9.2.21 19:55

Já bych si opravila jeden z těch bytů co máš. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3604
9.2.21 20:01

Ty částky mi přijdou vysoké i na Prahu, natož jestli píšeš, že je to okresní město. 8o Šla bych do hypotéky na nějaký pěkný třeba 2kk nebo 2+1 v hezké lokalitě, který si zařídíš a vybavíš podle svého, v jednom člověku bych se ve 4+1 snad i ztratila, natož aby se mi to chtělo uklízet. Než půjde syn na výšku, máš vybráno a zrekonstruováno s přehledem.
A pokud by bylo momentálně náročné táhnout hypotéku (a rekonstrukci) + současný nájem, smířila bych se dočasně s nějakým méně komfortním bydlením, s vědomím, že to pak budeš mít přesně podle svých představ. Ale na mě je tedy i těch 150 m ve dvou (byť matka+syn, ne pár) úplně astronomické, takže mám možná trochu zkreslené představy. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10285
9.2.21 20:29
@Anonymní píše:
Ahoj holky, přemýšlím už nějakou dobu, jakým způsobem by bylo nejlepší řešit bydlení - resp mou bytovou situaci, ale jelikož nad tím přemýšlím čiste sama, tak me nic moc nového nenapadá…proto mi přijde fajn obrátit se tady na vás. :)
Takže aktuálně bydlím v pronajatém bytě velmi nadstandardní velikosti i vybavení, s nájmem cca 30 000 měsíčně. Mám sama vlastní dva byty, které pronajimam, nicméně jeden je malý 2kk a druhy sice 4+1 ale v nic moc stavu - takže ani v jednom si bydlení představit neumím. Nájemnici tam jsou fajn, takže v tomto směru je to ok.

Nicméně dražší byty, které by se mi líbily a které by nestaly vážně šílenou částku u nás ve městě proste nejsou. Představa ze bych si teď ve 40 brala hypotéku na pět milionu me taky úplně nebere.
Byt ve kterém teď bydlím je fajn, syn, který zde bydlí se mnou ho ma také rad. Syn má představu zářím takové VS, ze bude bydlet buď koleji nebo třeba ve spolubydleni - jakoze výhledově. Teď je na počátku SS. Znamená to tedy to, ze já sama vážně byt 150m2 nebudu úplně tak nezbytné potřebovat.

Moc me nenapadá jak a vlastně zda vůbec situaci nějak řešit.
Sama k městu kde bydlíme nijak moc vztah nemam, a vlastně ani nemam představu kde bych třeba za par chtěla žít…

Takže jak to vidíte vy jako nezávisle? Řešily byste to nějak nebo ne?
Z bytu nás nikdo nevyhani, smlouvu máme ještě na téměř dva roky, nicméně to víte, precejen kdyby majitel dům napr prodal tak je otázka zda by nás zde nechal… nyní jsme v tomto bytě již deset let a nikdy nebyl žádný problem, takže je vysoká pravděpodobnost, ze když budu chtít tak nám smlouvu samozřejmě prodlouží třeba na dalších pět let.
Adekvatni byt však v celém městě bohužel k pronajmu není, kdyby mělo dojít napr k tomu ze by teoreticky kovy majitel již byt pronajímat nechtěl.
Variantou by byl v nejhorším případě pronájem v krajském městě, ale syn by musel do školy dojíždět. Tam by se však podobný byt na pronájem sehnal asi téměř jiste.

Předem díky za vaše postřehy.

Tobě nevadí dávat 30 tisic měsíčně někomu cizímu? 8o
Ale hypo nechceš. To mi teda hlava nebere. Máš dva vlastní byty, ale platíš někomu pronájem? Takhle si mohla mít už dávno hypo, která by se ti platila z těch pronájmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 20:42

No ono je to těžké, já bych do hypotéky třeba i šla, ale ten byt tady proste není k mání. Mne prave ty dva byty platí jakoby ten nájem kde jsme teď. Za celých zhruba pět let se byt podobný tomu našemu tady neprodaval…proste není k sehnání. Takže je to patova situace, nebo mi to tak aspoň přijde.
Docela me zaujala ta varianta koupit si menší luxusnější byt čiste pro sebe a mít ho jakoze připraveny k užití až syn půjde na VS, to by znělo rozumné nebo případně udělat výhledově rekonstrukci te 4+1. :) :)

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat