Jak dceru motivovat ke studiu

5136
26.11.19 07:48

Jak dceru motivovat ke studiu

Zdravím všechny, ráda bych se poradila jak přistupovat k 15 leté dceři. Dcera je v kvartě na víceletém gymnáziu. Je šikovná, ale poslední dobou mám pocit, že ji všechno prudí, je pořád nakrknutá, a že jí nic nechce. V minulých letech byla úspěšná v biologických olympiádách na krajské úrovni (nejvyšší soutěž v její kategorii), díky tomu se dostala na odborná soustředění, kde si to moc užila, vždy v létě na 14 dní. Letos mají téma, které ji asi ne tak úplně baví, tak to učení a přípravu pořád odkládá a že vodní kytky jsou nuda (mají letos téma hydrobiologie) a kdesi cosi. Má ještě i jiné zájmy, má pronajatého koně a hodně se věnuje kreslení, ve kterém je fakt dobrá. Myslím, že ji tlačí tíha povinnosti, že nemá na oblíbené činnosti tolik času jak by chtěla a tak spíš rezignuje na všechno a leží u mobilu. Já jsem připravená jí s čímkoliv pomoct, loni jsme se na olympiádu připravovaly spolu, ve škole moc podpory nemá oproti jiným školám, takže je svým způsobem takový fenomén, který je schopný se připravit samostatně a ještě vyhrát. Možná ji to nějak začalo ubíjet. Já do ní nechci hučet, protože se obávám, že by to bylo kontraproduktivní, ale občas se tomu neubráním a vidím ty její odulé xichty :-). Myslím, že je to částečně pubertou a mám pocit, že to může být i svým způsobem určitá forma vyhoření, jestli něco takového může existovat v jejím věku. Zkrátka, nechci ji do toho zvlášť nutit, ale vím, že ji to bude mrzet, vždycky byla nakonec ráda po úspěchu, že jsem jí dávala správný směr. Co mám dělat? Já vím, že na olympiádě svět nestojí, ale ona by ráda šla na stomatologii po gymplu a toto by jí mohlo pomoci získat víc bodů u přijímaček. Ona to ví, ale zkrátka puberta s ní mlátí. Doma má dobré zázemí ve všech ohledech, je to hodná holka, taková klidná, introvert. Schopnosti naučit se cokoliv má, jenže i v té škole to na ně hrnou neskutečným způsobem, jsou to oproti základce velká kvanta učiva. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2629
26.11.19 08:22

A na té VŠ to bude s učením ještě horší. Holt se bude muset vnitřně přehoupnout z toho dětského věku, kdy je plno koníčků, her apod. do toho dospělého života, kde holt je víc těch povinností. Zvládne to, jen si na to taky musí přijít sama.

Jinak mě napadlo, jestli těch zájmů nemá až moc a nestíhá všechno stíhat tak jak by chtěla, jak píšete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5136
26.11.19 08:38
@Cenarius píše:
A na té VŠ to bude s učením ještě horší. Holt se bude muset vnitřně přehoupnout z toho dětského věku, kdy je plno koníčků, her apod. do toho dospělého života, kde holt je víc těch povinností. Zvládne to, jen si na to taky musí přijít sama.Jinak mě napadlo, jestli těch zájmů nemá až moc a nestíhá všechno stíhat tak jak by chtěla, jak píšete.

Nechce se ničeho z toho vzdát. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
384
26.11.19 08:39

Tak to prostě je, motivace někdy slábne… Já celý svůj studijní život procházím krizemi. Vždycky to jde nahoru a pak zase dolů. Být tebou, tak jí prostě podržím a pomůžu jí to překonat. :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5136
26.11.19 08:41
@HrozTaj píše:
Tak to prostě je, motivace někdy slábne… Já celý svůj studijní život procházím krizemi. Vždycky to jde nahoru a pak zase dolů. Být tebou, tak jí prostě podržím a pomůžu jí to překonat. :andel:

Jojo, dělám co můžu, ještě jsem do toho zaangažovala její třídní učitelku, tu mají zároveň na biologii. Ja vím, že ji mám podržet, ale nevím jak, abych jí to nezprotivila, ale zase abych ji nenechala se na to vykašlat. Kde je ta hranice mezi tím, že ji budu prudit a tím, ji u toho nějak rozumně udržet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1082
26.11.19 08:49

A co vymyslet zajímavý výlet propojený s letošní tématikou, kde by jí dané téma mohlo zaujmout? Však hydrobiologie snad nejsou jen vodní kytly, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10740
26.11.19 09:15

Dokud nepropadá, tak to nech na ní.

Jaké má známky na nižším gymplu nikoho nezajímá a nikdy zajímat nebude. Natož jestli byla v kvartě na olympiádě. Obor studia VŠ ještě může pětkrát změnit.

Jestli něco, tak jí spíš teď podporuj v těch zájmech co se netýkají učení a to tak, aby si našla svoji partu kde bude spokojená. Jo, škola na chvíli utrpí, ale jí se nastartuje rozumná energie na fungování a až to bude potřeba (maturita) tak zabere. A i u té maturity bude důležité udělal/neudělal.

I případné přihlášky na zahraniční školy, kde extrakurikulární věci hrají podstatnou roli řeší především vyšší gympl.

Jinak jo - pubertální reakce rezignace na výrazné ambice a tlak ze strany rodičů je vcelku logická věc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8416
26.11.19 09:42

@Zabatko a tak jestli jí vodní kytky nebavěj (konečně, se stomatologií toho asi moc společného nemá), tak ji nech žít :nevim: třeba jí příští rok téma sedne víc a zúčastní se ráda. no a jestli jí nakonec bude líto, že se letos nezúčastnila, tak jí to bude líto a co. i to je zkušenost do života a ten pocit může být motivace do budoucna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8416
26.11.19 09:45

Jinak úspěchy do přihlášky na VŠ. nevím, jak moc na VŠ hrají roli úspěchy ze základky (nižší gympl). teď s klukem obíhám SŠ a tam je zpravidla úspěchy zajímají tak dva, max. tři roky zpětně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
229
26.11.19 11:31

Já bych spíš řekla, že na jí leze puberta - nic se jí nechce, je „zpruzená“, ze sebe nešťastná…, ono to za rok přejde. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama