Jak dlouho evidovat platby?

12199
23.5.16 08:51

Jak dlouho evidovat platby?

Vše platím přes internet, na složenky nebo faktury pouze napíšu, kdy byla uhrazena. Nicméně se to hromadí a ráda bych ty např. z roku 2000 už vyhodila. Jak dlouho se musí tyto věci schovávat? Tuším, že tři roky, ne? Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

59251
23.5.16 08:56

@eva valoi pokud nepodnikáš, tak 3 roky stačí, u podnikání 10 let :zed: Jinak dluhy jsou promlčeny po 10 letech, takže pokud máš doklady např od půjček a pod, tak je lepší to schovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12199
23.5.16 09:04

A pokud to platím přes net, tak banka je ty platby schopná dohledat? Půjčky nemám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2511
23.5.16 09:27

Z roku 2000 je klidně vyhoď (pokud se to teda netýká zaměstnanců, tam je to 30 let). U nás v práci jsem našla v šanonu doklady i z roku 1999 :D Ale nechala jsem je tam. I když mu máme místa dost, takže to tu nepřekáží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.5.16 09:28

To je tak těžký si udělat měsíční výpisy z bankovního konta? Každý internetový bankovnictví umožňuje si vygenerovat měsíční výpisy bankovního účtu v PDF. Pak si udělat v PC složku a tam si je ukládat.

Příspěvek upraven 23.05.16 v 09:29

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2458
23.5.16 09:28

@eva valoi
jak které banky, konkrétně ČS to měla tuším jen 3 roky zpátky a stálo to nehorázný peníze. Potřeboval jsem něco doložit k soudu a jeden výpis za 300kč (ale je to už tak 4roky, nevím jak teď). Já archivuju 5 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4184
23.5.16 09:29

@eva valoi za poplatek určitě ano. Nebylo by jednodušší uložit si bankovní výpis v pdf a v případě potřeby vytisknout?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12199
23.5.16 09:37

@strýček sally Ne, to není těžký. A podotýkám, že jsem nikdy problém neměla, tedy zeptám se čistě teoreticky, jakou relevanci by měl mnou vytištěný výpis?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.5.16 09:42

@eva valoi zrovna tak jako tištěný výpis zaslaný bankou. Je to klasický výpis generovaný bankou. Koneckonců na výdaje uplatňované v učetnictví stejně musíš mít fakturu či výdajový pokladní doklad.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12199
23.5.16 09:45

@strýček sally To mám zvlášť. Mně šlo víceméně o platby za elektriku, vodu, popelnice, pojištění apod. Dále platby za kroužky apod. Taková ta platební, domácí klasika.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5987
23.5.16 14:03

Co to znamená „musí schovávat“? Pokud je to jen v rámci domácnosti, nikoli podnikání, tak nemusíte schovávat nic. Ale pro případ reklamace, pojistné škody… je vhodné ty výdaje evidovat. Paragony, faktury a pod. si vyfotím/naskenuji a pak jsou různé možnosti. Třeba to poslat sám sobě na mail- bude to tam. Raději ještě kopírovat na mail u jiného poskytovatele (Google a Centrum třeba). Nebo se fotky automaticky synchronizují přes cloud… Úplně bych nespoléhl na výpisy v bance a jejich dotupnost v bankovnictví. Takže případně dělat výpisy a ty opět v pdf. odeslat do mailu, cloudu… Ještě si vyřešit otázku soukromí, takže třeba doklady za 1 měsíc „zapakovat“ s heslem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama