Jak dlouho jste si zvykali v jeslích?

154
6.2.09 08:58

Jak dlouho jste si zvykali v jeslích?

Ahoj děvčata :D

Protože brzy půjdu do práce, začala jsem dávat svou dvouletou dceru na zvykání do jeslí. Potřebuju je jako zálohu, kdyby mi onemocněla babička na hlídání. Chodíme tam od pondělí. Už jsem tam byla jednou s ní a třikrát tam byla sama na hodinu. Dnes, když jsem ji tam vedla, tak šla jako na popravu a celou cestu brečela. Trhalo mi to srdce, ale vychovatelka mě utěšovala, že si zvykne. Poplakává i celou dobu, co je v jeslích.

Za jak dlouho jste si zvykli vy na jesličkový režim? Pomohlo vám k tomu něco navíc?

Já ji tam budu dávat jen na těch 5 dní v měsíci. Věřím že si zvykne a bude tam spokojená, ale pokud mi bude každý den dělat, to co dnes, tak si budu připadat jako krkavčí matka :cry:

Maya

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

117
6.2.09 10:29

Každé dítě je jiné, já dávám od 2 let syna 1× týdně na 4 hodiny do soukromé školičky a je tam spokojený, těší se. Akorát když tam přijdeme, tak je zaražený, ale pak v pohodě. Také jsem to dost řešila, zda ho tam dát či ne. Poprvé jsem byla jak na trní.

Moje mamka pracuje v MŠ a hodně jsem to s ní konzultovala. Je důležitý i postoj rodiče. Dítě nesmí vycítit, že i Ty jsi z toho hodně nervózní. Často pomáhá, když dítě vodí tatínek. Tatínkové jsou přeci jen menší citlivky :) . Někdy je to zvykání po 1h možná horší, protože dítě si v novém prostředí nestačí zvyknout a už jde domů. Určitě bych dala i na radu vychovatelky, má s adaptací dětí zkušenosti. Syn má do školky svůj batůžek, tam večer společně sbalíme věci, dám mu k svačině, co má rád. Ráno si vykračuje důležitě s batohem. Pokaždé přinese nějaký výtvor a pak se chlubí návštěvám.
Určitě nejsi krkavčí matka, 2-leté dítě už zase není tak malé. Určitě ještě nějaký čas vydrž.
Držím palce a přeju pevné nervy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19990
6.2.09 10:49

opravdu je to individuální
Anetka šla v roce do jesliček, první den na hodinu, druhý den na 2,5 a v naprosté pohodě, nechtěla se mnou ani domů a chtěla si hrát s hračkama, který neznala. Takže kdybych jí tam šoupla rovnou na celý dopoledne bylo by to bez problému. Z tohodle hlediska proto moc nevím, jak motivovat, neměli jsme problém ani při přechodu do jiných jeslí a pak do školky.

Myslím, že to chce chvíli vydržet - je to sice o nervy, ale řekla bych, že se to poddá, no uvidíš sama. Taky bych radila zkusit si promluvit s učitelkou z jesliček, jestli dělat něco jinak.
Fígl jak psala Lara - že bude mít svůj baťůžek a bude si připadat důležitě dnení až tak špatný nápad :-)

Holka od nás z děníčku to řešila při nástupu do školky (tj. 3,5r). Měsíc trvalo, než to bylo v naprosté pohodě. Taky prý nejdřív poplakával celou dobu, co tam byl (jen dopoledne, před obědem domů) a pak jen do doby, než se za ním zavřely dveře … Když šel do mš s tatínkem, tak scény byly menší, takže to možná zkus i touhle cestou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2649
6.2.09 11:13

U nás to bylo hodně krušné - chodil zpočátku 2 x týdně na 4 hodiny. Poprvé se se mnou hezky rozloučil a sám šel mezi děti - asi po hodině začal plakat a plakal celou dobu. Pak min 5 x začal plakat už doma, když zjistil, že jedem do jesliček. Brečel celou cestu autem a nechtěl jít, tety ho musely ze mě sundat a odnést. To prý pak brečel vždycky ještě tak 10 min a pak byl v pohodě. No a pak asi ještě 3 návštěvy začal brečet až v šatně, ale nechal se odvést tetama a plakat prý přestal takřka okamžitě. Takže cca tak 9 - 10 ubrečených návštěv jesliček. Pak se to najednou samo zlomilo a začal se tam těšit a dožadovat se i spaní tam. Ulevilo se mi neskutečně, protože už jsem začala uvažovat o paní na hlídání, protože jsem musela nastoupit do práce.
Na zvykání mi doporučily, ať chodí raději 2 x týdně, že to půjde rychleji.

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
6.2.09 11:33

Díky za odpovědi,
docela se mi ulevilo. Z všech stran slyším, že se to spraví a že to bude dobré, tak snad ano. Dnes, když jsem si pro ni po dvou hodinách přišla, tak byla v pohodě. Běhala po herně a házela si s míčkem a ani si mě nevšímala. 8O Vychovatelka říkala, že byla celý den zlatá, konečně si hrála, tancovala a tleskala při zpívání, snědla celou svačinku, po svačině se vyčůrala a byla konečně spokojená. Spadl mi kámen ze srdce. Ráno by se nad ní kámen ustrnul.

U nás se chodí na zvykání cca 2-3 týdny intenzivně každý den. Délka zvykání závisí na dítěti. Některé si zvykne dříve a některé naopak později. První návštěva je s maminkou a pak už samo. Začíná na jedné hodině a postupně se mu to nenápadně prodlužuje a asi až tak poslední dva dny zvykání tam spí. Počítají to jen jako ten pětidenní pobyt.

Protože dcera miluje Teletabísky, tak si tam každý den jednoho bere s sebou aby mu ukázala všechny hračky. Batůžek je dobrý nápad, má starší sestru, která chodí s aktovkou do školy, tak ji to třeba taky naladí. :D

Jsem zvědavá, co bude dělat po víkendu. Držte palečky, ať se to co nejdříve zlomí a ať se tam začne co nejdříve těšit.
Maya

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1132
6.2.09 12:56

Maya: u nas to zvykani trvalo tak cca. 3 tydny. Ze zacatku trosku pofnukavala a dneska uz ji nemuzu dostat domu, jak se ji tam libi! Chce to proste jen vydrzet :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1283
6.2.09 17:00

ahojky,

já začala malou dávat do jesliček, když jí bylo 17M, první týden každý den dopoledne. úplně vpohodě, občas sice nechtěla jít dovnitř, popř. trochu brečela, ale sestřičky říkaly, že byl hned klid a když si na mě přes den vzpomněla, stačilo říct, že jsem na nákupu a hned se vrátím:) pak chodila jednou týdně na celý den a taky vpohodě. ono hodně záleží na dítku, jestli je pohodář, to naše naštěstí ano:) jak moc je fixované na mámu atd. ale myslím, že ve dvou letech by už neměl být problém. Malé jsou teď dva roky a už na mě není tolik fixovaná, tak si myslím, že by to teď bylo ještě víc pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.2.09 21:50

Saja a ostatní, mám malý dotaz, neberte to prosím jako provokaci.
Proč dáváte děti do jesliček ( tedy kromě nutnosti vrátit se do práce ) ?

• Nahlásit
  • Citovat
338
7.2.09 20:45

jesličky

Ahojky!

Tak nejdřív odpovím na dotaz ( i když nechápu proč je anonymní!), proč dávám dítě do jeslí. V mém případě je to proto, že chodím do práce na částečný úvazek - tak kombinuji hlídání babičkou a jesle. A mohu říct, že pověžuji jesle za velmi kvalitní "zaopatření " dětí. A myslím si, že je tam o ně velmi dobře postaráno, často lépe než s nějakou paní na hlídání. A většině maminek by se určitě hodilo mít dítě na 5 dnů v měsíci někde pohlídané, protože čas pro sebe potřebuje asi každá ( zajít k lékaři, na úřad, něco vyřídit)

Sestřičky - tety - se tam dětem maximálně věnují, neustále si hrají, nebo něco vytváří. Doma to rozhodně já takto nedokáži, většinou dělám ještě nějaké domácí práce, a taky nemám takovou inspiraci a trpělivost

Co se se týče adaptace - taky se to u nás dělá tak, že děti chodí nejdřív denně a po chvilkách. Tak u nás byl za 3 dny ukončena a už se jelo na ostro, protože mám to štěstí na dítě, které jesle miluje, a opravdu se tam ráno těší! Už večer si chystá tašku a vykládá o teteách a dětech. Začala chodit v 19 měsících teď má 2 roky.

Viděla jsem tam samozřejmě i děti, které to snášely podstatně hůř. Těm se tety opravdu maximálně věnovaly, chovají je v náručí, vozí v kočárku, některé i v kočárku uspávají. Prostě tak, aby se dítko cítilo co nejlíp. A většinu dětí si skutečně získají. Na druhou stranu se sem tam najde i dítě, kdy po té adaptační době mamince doporučí, ať své rozhodnutí zváží.

Takže moje rad zní - určitě dej na radu vychovatelky. Myslím si, že by to měla odhadnout. A přeji, aby to u vás dopadlo tak dobře jak u nás!

Petit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2649
7.2.09 21:05

Proč do jeslí? Nastoupila jsem do práce, když byly synovi 2 roky a 2 měsíce.
S mladším chci být doma do 3 let, ale taky plánuju, že od 2 let tam bude 1 x týdně chodit. Proč? Abych si vyřídila všechno potřebné, uklidila, odpočala. Žádné jiné hlídání nemáme, babičky daleko.

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.3.18 13:59

Obnovuji diskuzi, napiste mi prosim vase zkusenosti, hlavne s mensimi detmi. Mala (rok a pul) byla tento tyden poprve trikrat v jeslickach na dopoledne. Je normalne hrozne akcni, spolecenska, na ulici se smeje a bavi s cizima, je zvykla byt beze me u babicky nebo s tatou dost casto. V pondeli uplne v pohode, snedla vsechna jidla, malovala si s detmi, vyzvedavala jsem si usmevave dite. Vcera uz to bylo horsi, pry brecela, dokonce tam potom i usnula pred obedem. Dnes katastrofa, probrecela cele dopoledne, nesnedla svacinu ani obed, opet usnula. Kdyz jsem ji vyzvedavala, byla takova mimo, ani se neusmala, jen sedela a nemluvila. Az ted doma se rozmluvila, snedla obed a hraje si a vypada uplne v pohode. Jsem z toho nestastna, potrebuju se vratit do prace a bojim se, ze se tam bude trapit. Jeslicky jsou soukrome, jsou tam tri tety na 6-7 deti, takze se ji opravdu venovaly, presto brecela a byla takova apaticka. Mozna je to i kvuli zubum, strasne slinta a saha si do pusy, ale fakt nevim, doma je ok. :? Je nejaka nadeje, ze se to srovna?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30062
21.3.18 14:00
@Kočičí duše píše:
Obnovuji diskuzi, napiste mi prosim vase zkusenosti, hlavne s mensimi detmi. Mala (rok a pul) byla tento tyden poprve trikrat v jeslickach na dopoledne. Je normalne hrozne akcni, spolecenska, na ulici se smeje a bavi s cizima, je zvykla byt beze me u babicky nebo s tatou dost casto. V pondeli uplne v pohode, snedla vsechna jidla, malovala si s detmi, vyzvedavala jsem si usmevave dite. Vcera uz to bylo horsi, pry brecela, dokonce tam potom i usnula pred obedem. Dnes katastrofa, probrecela cele dopoledne, nesnedla svacinu ani obed, opet usnula. Kdyz jsem ji vyzvedavala, byla takova mimo, ani se neusmala, jen sedela a nemluvila. Az ted doma se rozmluvila, snedla obed a hraje si a vypada uplne v pohode. Jsem z toho nestastna, potrebuju se vratit do prace a bojim se, ze se tam bude trapit. Jeslicky jsou soukrome, jsou tam tri tety na 6-7 deti, takze se ji opravdu venovaly, presto brecela a byla takova apaticka. Mozna je to i kvuli zubum, strasne slinta a saha si do pusy, ale fakt nevim, doma je ok. :? Je nejaka nadeje, ze se to srovna?

Treba si nezvykne. v roce a pul..
nemuzes mit soukrome hlidani?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13771
21.3.18 14:08

@Kočičí duše chodit třeba obden na míň hodin a i s tebou? Syn jde do školky v podobném věku jako tvoje dítě a bude tam nejdřív chodit jen nějaký den v týdnu, v začátku na málo hodin a se mnou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56909
21.3.18 14:11

@Kočičí duše náš šel do Mš, měl 2 roky a pár dní, první týden úplně v pohodě, pak týden lehce poplakával ráno, od té doby školku miluje.. trochu boj další rok - nastoupili mezi nové tříleťáky, kteří plakali, tak plakali týden všichni.. pak ti, co už rok chodili přestali - bylo to jen davem.. někteří tříleťáci brečí doteď a to máš skoro rok pryč.. ono je to těžké takhle odhadnout :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.3.18 14:12
@Hadumi píše:
@Kočičí duše chodit třeba obden na míň hodin a i s tebou? Syn jde do školky v podobném věku jako tvoje dítě a bude tam nejdřív chodit jen nějaký den v týdnu, v začátku na málo hodin a se mnou.

Ona chodi pondeli, utery, streda na dopoledne - tj. od deviti do 12. Ctvrtek patek je doma s jednim z nas. Primo v jeslich nam prave doporucili chodit v ty dny po sobe, at to ma jako ritual pravidelne. Byt tam s ni nemuzu, aby to ostatnim nebylo lito. :nevim: Napises sem potom prosim, jak jste to zvladali, az syn nastoupi? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama