Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo?

520
19.12.18 18:56

Jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo?

Ahoj, jak dlouho musí zaměstnavatel držet místo, když se jde na mateřskou?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Twixinka
19.12.18 19:04

Po dobu materske Ti musi drzet to same misto,po dobu rodicovske,nejdele vsak do tri let,drzi misto v ramci firmy ..

  • Nahlásit
  • Citovat
70758
19.12.18 19:32
@Twixinka píše:
Po dobu materske Ti musi drzet to same misto,po dobu rodicovske,nejdele vsak do tri let,drzi misto v ramci firmy ..

Přesněji řečeno místo dle platné pracovní smlouvy.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
457
19.12.18 20:01
@j.a.n.i1 píše:
Přesněji řečeno místo dle platné pracovní smlouvy.

A nezměnilo se náhodou od letošního roku, že už musí držet „židli“ i po dobu rodičovské dovolené ( stejně jako po návratu hned po mateřské )?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70758
19.12.18 20:28

@Sůvička80 Nevím o tom, že by se v tomhle směru něco měnilo (ale je fakt, že to aktuálně nestíhám 100% sledovat), snad jen, že „židli“ musí držet při návratu z toho dlouhodobého OČR, co zavedli.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7822
19.12.18 21:09
@Sůvička80 píše:
A nezměnilo se náhodou od letošního roku, že už musí držet „židli“ i po dobu rodičovské dovolené ( stejně jako po návratu hned po mateřské )?

Zatím to schválené není.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4091
19.12.18 21:18

Ahoj, můžu se „vtírnout“ s dotazem? Jsem s dcerou na RD, až jí budou tři roky, tak se do původní práce vracet nebudu a ani později ne. Ptala jsem se na ukončení pracovního poměru, jestli mám dát výpověď? Prý to ukončíme dohodou, je to tak v pořádku?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70758
19.12.18 21:23

@Saffiraa Ano, je.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4091
19.12.18 21:30

@j.a.n.i1 Bezva, díky za info! :mavam:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.12.18 14:49

Zdravim holky, muzu se taky pozeptat? Kdyz se vrati nekdo z materske, nikdo nema ve smlouve napsano, ze je pouze zastup za materskou. Muze ji vymenit za nekoho, kdo ma smlouvu na neurcito, jen tak? Nebo ak musi ten dotycny dostat odstupne?

  • Nahlásit
  • Citovat
14766
20.12.18 15:34
**@Saffiraa píše:
Ahoj, můžu se „vtírnout“ s dotazem? Jsem s dcerou na RD, až jí budou tři roky, tak se do původní práce vracet nebudu a ani později ne. Ptala jsem se na ukončení pracovního poměru, jestli mám dát výpověď? Prý to ukončíme dohodou, je to tak v pořádku?

To bude v pořádku, pokud si to zaměstnavatel nerozmyslí. Když si to rozmyslí a dohodu nepodepíše, tak budeš muset nastoupit. zatímco když dáš výpověď tak, aby ti pracovní poměr skončil nejpozději s koncem RD, tak se nebudeš muset vracet, aniž bys musela zaměstnavatele žádat o dohodu - nebudeš tak závislá na jeho souhlasu s dohodou.

Pokud už teď víš, že se nebudeš moci vrátit a je 3 měsíce nebo více do konce RD, tak bych doporučoval spíš tu výpověď. Aby pak tady nebyl pláč „nemohu se vrátit a zaměstnavatel mi nechce podepsat dohodu, i když mi to slíbil“!

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14766
20.12.18 15:36
@Anonymní píše:
Zdravim holky, muzu se taky pozeptat? Kdyz se vrati nekdo z materske, nikdo nema ve smlouve napsano, ze je pouze zastup za materskou. Muze ji vymenit za nekoho, kdo ma smlouvu na neurcito, jen tak? Nebo ak musi ten dotycny dostat odstupne?

Nesrozumitelný dotaz. Kdo koho za koho vyměnit, jakou má ten vyměněný smlouvu, kdo je dotyčný a proč by měl dotyčný dostat odstupné?

Dotyčný dostane odstupné, pokud jeho pracovní poměr skončí výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou podle z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) ZP. Tedy:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Má-li dotyčný smlouvu na dobu určitou a pracovní poměr mu skončí uplynutím sjednané doby, nárok na odstupné mu nevznikne.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.12.18 16:15

No to se ke mne dneska doneslo, ze by za to melo byt odstupne. Proto se ptam, nejak mi to nesedi. Dejme tomu, ze ta, co se ma vratit z materske je Jana a ten, co ma smlouvu na neurcitou je Petra. Kdyz se Jana vrati z materske, muze vystridat Petru? Jana nema smlouvu na neurcito, ale sef ji chce za kazdou cenu zpatky. Je v tomto pripade smlouva na neurcito jistota, ze Petra v praci zustane nebo neni? Nikdo z pracovniku nema ve smlouve napsano, ze by byl nahrada za materskou, ale je tam spousta lidi, kteri maji smlouvu jen na dobu urcitou.

  • Nahlásit
  • Citovat
14766
21.12.18 13:27
@Anonymní píše:
No to se ke mne dneska doneslo, ze by za to melo byt odstupne. Proto se ptam, nejak mi to nesedi. Dejme tomu, ze ta, co se ma vratit z materske je Jana a ten, co ma smlouvu na neurcitou je Petra. Kdyz se Jana vrati z materske, muze vystridat Petru? Jana nema smlouvu na neurcito, ale sef ji chce za kazdou cenu zpatky. Je v tomto pripade smlouva na neurcito jistota, ze Petra v praci zustane nebo neni?

Není to jistota, že Petře vydrží zaměstnání do důchodu. Pokud ale bude Petra zdravá a neudělá průšvih, tak se jí lze legálně jednostranně zbavit jen výpovědí (nejspíš z důvodů reorganizace), s čímž je spojeno odstupné.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
520
23.12.18 00:42

Takže konkrétní místo-zidli je po dobu mateřské?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama