Jak dlouho trvá mateřská než se přechází na řidičák?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Miska 123
Nováček 3 příspěvky 09.08.19 06:40
Jak dlouho trvá mateřská nez se přechází na řidičák

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, protože už jsem z toho fakt blbá… Když jsem první mateřskou dostala 8.3.2019 porodila jsem 23.3.2019. Takže jsem nenastoupila 6 týdnu před porodem (malá šla na svět dřív). Chtěla jsem se zeptat do kdy tu mateřskou budu mít, jestli počítám dobře tak do 20.9.2019? Těch 28 týdnu, někdo tvrdí že když nestihnu 6 týdnu před porodem tak se to snižuje na 22 týdnu, a někdo mi zase říká že ne že zůstává normálně 28 týdnu, tak či tak. Předem děkuju moc za odpovědi

Reakce:
Veru1987
Ukecaná baba ;) 1682 příspěvků 09.08.19 06:45

§ 157 Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě náleží zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň dvě nebo více dětí nebo jde-li o zaměstnankyni osamělou, náleží mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň dvě nebo více dětí nebo o zaměstnankyni osamělou.
(4) Jestliže se dítě narodilo mrtvé, náleží zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.
(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 160 odst. 2) před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.

vokishka
Neúnavná pisatelka 15302 příspěvků 09.08.19 07:14

Mě by zajímalo, kdo nastavil ty mobily, že rodicak přepisují zrovna na řidičák :mrgreen: Jako že na rodicaku řídíš rodinu? :mrgreen: Je to tu každou chvíli.

Příspěvek upraven 09.08.19 v 07:41

andelka83
Generální žvanilka 21144 příspěvků 09.08.19 07:23

@Miska 123 minimum dětí se rodí na termín. Já byla před porodem na md 5 týdnů. Je to jak je nahoře, pokud nastal porod dřív, tak ti běží 28 týdnů od nástupu. Pak prejdes na RD. Den dokdy máš PPM ti můžou říct na ČSSZ.

Kriss Tina
Extra třída :D 11649 příspěvků 09.08.19 07:27

@vokishka mě telefon prepisuje na slova co píšu nejčastěji :lol:
@Miska 123 normálně máš mateřskou na 28tydnu, ale koncem měsíce bych šla zařizovat ten rodičák, oni maj na všechno měsíc, tak ať to stihneš a nemáš pak nějakou prodlevu mezi :)

BlaZenkaB
Ukecaná baba ;) 2157 příspěvků 09.08.19 07:28

Záleží jaky byl termín porodu napsaný v prukazce. Pokud jsi šla schválně později, tak o to přijdeš, pokud jsi rodila předčasně tak budeš mít plných 28 týdnů.

NEITIRI
Povídálka 15 příspěvků 09.08.19 07:41

Úplně mi zamotal hlavu ten řidičák…říkám si safra, co má řidičák s mateřskou? Pak mi došlo, že si to upravil mobilní chytrolín. :mrgreen:

ugluk
Hvězda diskuse 47338 příspěvků 09.08.19 07:52

Pokud jsi nastupovala 6-8 týdnů před termínem, bude to 28 týdnů od nástupu a je jedno, kdy jsi pak rodila. Taky jsem porodila o pár týdnů dřív a nic se nekrátilo. Jinak jsem mateřskou dovolenou končila 23. dne v měsíci a rodičovský příspěvek mi bude vyplácen od 1. dne následujícího měsíce (měla jsem o dost vyšší peníze na mateřské než rodičáku). A mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou čerpám dovolenou v práci, takže na rodičovskou dovolenou nastupuji až začátkem přespříštího měsíce. Takže datum konce MD je jasné, těch 28 týdnů, ale nemusí na něj plynule navazovat ani peníze z RP, ani dovolená RD.

Miska 123
Nováček 3 příspěvky 09.08.19 08:29

Moc děkuju všem :heart:️ jste zlatý :blush:
Jooo řidičák, to jsem si ani nevšimla :D to se omlouvám :nevim: :D

Miska 123
Nováček 3 příspěvky 09.08.19 08:30

@BlaZenkaB
Píši že malá se narodila dřív než měla
Prej pokud jsem nastoupila na mateřskou dlouho schválně, jako vážně :potlesk: :D

BlaZenkaB
Ukecaná baba ;) 2157 příspěvků 09.08.19 13:15

@Miska 123 Jsou i takoví a zákon s tím počítá :mavam:

Váš příspěvek
Reklama