Jak do něj dostat vápník, když odmítá téměř vše z mléka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Aghata
Ukecaná baba ;) 1101 příspěvků 07.04.09 12:49
Jak do něj dostat vápník, když odmítá téměř vše z mléka?

Maminky prosím poraďte, jak zabezpečit dostatečný přísun vápníku pro dvacetiměsíční dítě, když odmítá: UM, kravské mléko, jogurty, zakysané nápoje, cottage. Tavené sýry co vím nejsou zdrojem vápníku (kvůli vysokému obsahu tavících fosfor. solí).

Má denně tak dva krajíčky s lučinou nebo s máslem. Občas, ale velmi zřídka, sní několik soust tvrdého sýra.

Už začínám mít strach, aby nebyl křivej, aby nebyl malej, aby se mu kosti nelámaly atd. :oops:

Mátě někdo doma podobného anti- mlékaře?
JAK TO ŘEŠÍTE, V JAKÝCH POTRAVINÁCH A JAK UPRAVENÝCH JSOU DOSTATEČNÉ ZDROJE VÁPNÍKU?

Děkuju za rady

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Gama
Zasloužilá kecalka 882 příspěvků 07.04.09 13:11

Ahoj, ještě mě napadá pudink, Pribináček, Gervais (nejen ne chleba, ale klidně i na lžičku - zrovna tak lučina), sladké jogurty, ochucené jogurtové nápoje rozných značek (i nás hit vanilkový Meggle). Možná jste už tohle všechno zkoušeli, pak se omlouvám. :(

Aghata
Ukecaná baba ;) 1101 příspěvků 07.04.09 13:15

Gama, zkoušeli :( on opravdu pozře jen máslo, lučinu, výjimečně tvrdý sýr. Jo a tvaroh v buchtě.

Lucajdice79
Ukecaná baba ;) 2217 příspěvků 07.04.09 13:25

Velkým zdrojem vápníku je mák.Takže pokud nejste alergičtí,tak ho zkuste papat.My máme v rodině alergii na mák,tak jsem ho začala dávat až teď po druhém roce a moc jí chutná!Ona sice jogurt sní,ale mlíko vůbec,nějaký ten sýr občas,taky jsem měla strach,aby měla dost vápníku,navíc je hrozně hubená.Ono to s těma dětma není jednoduché :wink: Teď nedávno jsem si na chuť koupila kyšku a malá se hrozně zajímala co to mám a malý hrneček s chutí vypila 8O Tak se v nich pak vyznej :roll:

Aladina
Echt Kelišová 7584 příspěvků 07.04.09 13:56

eptej se dětské dr. Určitě existují potravinové doplňky pro takhle malé děti.

vranecka
Závislačka 2661 příspěvků 07.04.09 14:06

Tohle je sice pro dospělé, ale snad si vybereš, co by malý mohl jíst. S naším Vojtou mám podobný problém. Ale ten jí alespoň jogurty a sýry.

**Sýry. Nejvyšší obsah vápníku je v tvrdých sýrech. Nízkotučné sýry (light) se odlišují kalorickou hodnotou, ale množství vápníku se nemění. Pro dietu jsou nejvhodnější cottage nebo tvrdé sýry, jako jsou nízkotučný čedar a eidam.

Zeleninu - čekanku, artyčoky, brokolici. To je zelenina s nejvyšším obsahem vápníku, ale je třeba počítat s obsahem kyseliny šťavelové.

Sardinky a menší sardelky, tuňáka ve vlastní šťávě. Jíme je zá:,–(ně celé (tedy i s kostmi), jsou dobrým zdrojem vápníku.

Čerstvého ryby - lososa, štiku.

Kravské mléko (a ještě více mléko kozí a ovčí) je optimálním zdrojem vápníku: jeden šálek ho dodá asi 300 mg. Pasterizace, vaření, odtučňování ani sterilace nemají na množství obsaženého vápníku vliv.

Cizrnu a čočku (obsah vápníku přesahuje 100 mg ve 100 gramech), fazole, boby a hrách.

Minerální vody s vysokým obsahem minerálů mohou dodat 200-500 mg vápníku v každém litru, tento vápník se vstřebává stejně dobře jako vápník z mléčných výrobků a navíc má nulovou kalorickou hodnotu.

Jogurty raději nízkotučné

Mandle, lískové oříšky, sušené fíky, vlašské ořechy, arašídy a rozinky. Jsou dobrým zdrojem vápníku

Vejce. Jedno vejce dodá zhruba 50 mg vápníku, který je obsažený především ve žloutku.

Sójový „sýr“ tofu, a celozrnné pečivo

Víte, že
Vstřebávání vápníku brání i vysoký příjem cukrů. Proto je třeba omezit sladkosti, které jsou navíc kaloricky náročné. Obloukem bychom se měli vyhýbat rovněž kolovým nápojům, které obsahují příliš fosforu. Ten totiž podporuje vyplavování vápníku z těla.

A co když máme alergii na kravské mléko?
Téměř každý desátý Čech trpí laktózovou intolerancí neboli špatnou snášenlivostí mléčného cukru (laktózy). Je v takovém případě vůbec možné držet vápníkovou dietu? Samozřejmě! A čím kravské mléko nahradíme Mořskými rybami a zeleninou, mlékem ze sóji, sójovými jogurty, sýry a pomazánkami. Místo másla použijeme rostlinné tuky.

Stejný obsah vápníku, jako získáme z jednoho hrnku (250 ml) mléka, obsahuje:

40 g máku

125 g sardinek

200 g pražených mandlí

250 g bílých fazolí

400 g brokolice, sezamu nebo kakaa

500 g zelí, květáku, kedlubny, ředkviček, ředkve, kapusty tuřínu

1000 g tofu**
Zdroj:http://recepty.centrum.cz

Aghata
Ukecaná baba ;) 1101 příspěvků 07.04.09 14:22

Vranecko dík, přesně to jsem potřebovala!

(Naší MUDr. se ptát nechci, ona co se týká výživy je totálně mimo. A není schopna pochopit, že malej jogurty prostě jíst nebude a nebude a UM pít taky nebude … )

IvaV
Echt Kelišová 9227 příspěvků 07.04.09 14:35

Vitamíny od 1 roku - Multisanostol, Osteocare. Obojí sladké, tekuté stačí lžička až dvě denně.

Nečtu pořádně dotaz ani diskusi, ale tak třeba se tahle informace hodí. :wink:

aleesha
Závislačka 4423 příspěvků 07.04.09 15:32

Já dávám Lucince vápník v tabletách - vitacalcin. Myslí si, že je to bonbon a sní to vcelku :P

Pajulena
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 07.04.09 19:04

Tak zkus treba nejake smetanovo-syrove omacky na testoviny. Maly nechce vubec mleko, tak jsem dnes delala takovy „vapnikovy“ obed :) Lehce jsem sparila brokolici do polomeka. Nechala jsem si na panvi trochu zredukovat smetanu (slehacku), aby byla trochu hustejsi, hodila do toho brokolici a uvarene testoviny, trochu jeste povarila, zasipala syrem (tvrdou mozzarelu, neni slana), promichala a bylo hotovo. Jeste muzes pridat kure na kostky. Maly dlabal, treba bude i ten tvuj :wink:

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 07.04.09 19:28

Ještě doporučuju zvážit mlíčný výrobky, který nejsou z kravskýho mlíka. Leckdy dítě spíš sní něco z kozího, sojovýho nebo rýžovýho mlíka, než aby dalo do pusy kravský. U nás to aspoň funguje :wink:

Pajulena
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 07.04.09 21:29

Nebo mu zkus delat domaci nanuk misa. Normalne ochut tvaroh a sup s nim do mrazaku. Nejak se ti ho snad podari obalamutit :wink:

zaneth
Ukecaná baba ;) 1752 příspěvků 08.04.09 11:56

já bych zkusila sojové mléčné výrobky, nebo kozu nebo ovci :-)
Neteř kravský mlíko do 3 let odmítala, ale sojové bylo v pohodě.

maminka290
Stálice 66 příspěvků 08.04.09 21:04

Ahoj,myslím že se nemusíš bát.Naše malá také opovrhovala vším co se jen trochu podobalo mléku atd.Musím souhlasit s Vraneckou opravdu tyto potraviny fungují.Nicméně jsem Ti chtěla říct ,mě mudr.ubezpečila,že vápník je v másle,chlebu a v běžných potavinách co jíme.Když měla malá největší krizi vždy jsem si řekla,že jsou třeba děti co nejí vůbec maso a jejich dost to mi veř.Jinak já Ellince dost dělala bram.kaši a jen tu brokoličku naštěstí tohle miluje.Mléko nepije od 10měs. a je jí 2,5 roku a dnes sní 1 jogurt denně a pouze tvarohovou aktivii,zato miluje sýry.Musíš zkoušet,jen nenutit pak se bloknou a nechtěj o to víc.Nedej znát že Ti záleží na tom ,že chceš aby ten jogurt spapal…Držím palečky,.vím co prožíváš,ale bude lím uvidíš :roll:

Lidundju
Povídálka 44 příspěvků 12.04.09 21:18

celozrnné pečivo, zelenina, luštěniny mléko není nutné, nebo najít aspoň jeden výrobek, např.jogurt, který sní…¨

prý je lepší vápník z rostlinných zdrojů než z živočišných

jo a mák! tam je ho hdoně! :)

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Rebel Limberský: Nařkl slávistického bosse Tvrdíka z ovlivňování zápasu

David Limberský (35) opět potvrdil, že je právem označován za největšího... číst dále >

Ondráček vyhrožuje ředitelce Supraphonu, že to „roztočí“: Dej to právníkům!

Českou hudební scénou otřásá nevídaný spor. Na sociálních sítích se do sebe... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny... číst dále >