Jak docílit, aby se starší sourozenec necítil odstrčen

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Neeya
Zasloužilá kecalka 915 příspěvků 30.01.18 13:34
jak docílit aby se starší sourozenec necítil odstrcen

Drazí rodičové více dětí, let si pro radu. Jde docílit toho, aby starší sourozenec nezarlil na mladšího? Případně jake máte rady
Situace je takova, máme tříletou a dvouměsíční dcerku. Od těhotenství jsme starší připravovali na miminko, byla za námi i v porodnici. Pořád říká jak sestřičku má rada, hodně mi pomáhá. V tomhle je úplně zlatá. Někdy až moc protože uz se ji snažila sama přebalit, chystat mlíko, i odbrknout. Jenže na druhou stranu je to strasne živě dítko, hodně vyžaduje pozornost, což dělala vždy. Moc si sama nehraje, na vše potrebuje publikum. Do školky jeste nechodí, chtěla jsem ji jeste letos doma právě ať se sžije s miminkem.
Snažíme se ji věnovat, hrát si, číst, chodíme ven. Ale menší prostě potřebuje přebalit, nakrmit, atd. A jde vidět že když kvůli tomu musim odejít od hraní tak ji to mrzí (není zzlostna, nedělá scény nebo neco). Snažím se ji pokaždé vysvětlit ze Amalka je jeste moc maličká a potřebuje pomoct, ze to sama neumí a ze rozarka uz je větší holčička a ze va se uz sama třeba nají(vyčura apod) ale i tak je vidět že ji to mrzí a to pak mrzí i me. Cítím se bezradně.
Jak jste to řešili vy. Nebo neřešili? Nebo se to spraví časem až malá povyroste a budou si spolu moci hrát? :oops: :(

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

elen-ka
Extra třída :D 11855 příspěvků 1 inzerát 30.01.18 13:52

@Neeya jestli je to dobré či ne, neposoudím, ale já dělala to, že jednou počkala dcera (starší) po druhé počkal syn (mladší). Neřeším situace životu nebezpečné, ale ten běžný provoz. Když jsem syna kojila, s dcerou jsem si povídala, nebo četla. Časem si nosila medvěda, kterého kojila. Ven jsme chodily i hrály si, ale je pravda, že dcera byla mladší, měla v době narození syna 21 měsíců. Ale scény dělala, pozornost si také občas vynucovala, tak jsme asi taky dělali něco špatně. Zase na druhou stranu, i když dítko připravujeme na mladšího sourozence, tak si to nedokáže plně představit. Pro staršího, který určitou dobu vyrůstal jako jedináček, veškerá pozornost byla jen a jen na něj, je malé mimčo vetřelec.

Příspěvek upraven 30.01.18 v 13:52

Uživatel je onlineJanli
Závislačka 4995 příspěvků 30.01.18 13:52

Mám to doma stejné a neřeším to. Děláš to dobře, ale zbytečně se v tom patláš. Přenášíš svoji nejistotu na starší. Prostě, jdu přebalit a je to. Stejně by si starší jednou musela zažít, že se život netočí jen kolem ní.

Katerina308
Kecalka 452 příspěvků 158 inzerátů 30.01.18 13:56

@Neeya Já se omlouvám, ale musím se smát, že si spolu budou hrát :-D Dětem je 20m a 4roky a jejich hry jsou teda opravdu vypečené :-D Až mi to rve nervy. Divím se, že si ještě neublížily, ale o tom není Váš dotaz.
Z toho co píšete si myslím, že se starší dcerce věnujete dostatečně. Je už dost velká aby pochopila, že chvilku musí sama vydržet. A jestli chce pomáhat, tak je to jednině dobře. Ani mi nepřijde, že by nějak žárlila nebo měla na mladší zlost. To bude určitě dobré.
U nás právě nastalo trochu peklo, když se mladší dítě začalo trochu pohybovat a pokukovat po hračkách staršího. Nyní bych potřebovala vše dvakrát :-D
Pokud z toho máte špatné svědomí, tak zkusit dceři navrhnout nějaký samostaný úkol. Třeba já skočím přebalit malou a ty mi zatím uvař nějakou dobrotu, nakresli obrázek, postav věž z kostek, najdi na obrázku zvířatko…atd. No a v nejhorším případě je tu televize a nějaká krátká pohádka, ale to si myslím, asi není ve vašem případě nutné. To bych preferovala, pokud by dítě bylo vzteklé a svým chováním by bylo nebezpečné mladšímu, např. při kojení, že by nosilo třeba hračky a chtělo mladší uhodit nebo se na vás sápalo a rušilo krmení

Tichošlápek
Echt Kelišová 9145 příspěvků 30.01.18 14:00

Mam rozdíl 22 měsíců a popravdě to moc neřeším. Ze zacatku leželo mimino u nás a když jsem neco potřebovala, tak jsem mimino přenesla a starší šel za námi. Občas ani nepřišel a hrál si dal sám. Teď je mladšímu rok a půl a proste se oba motaji kolem mne. Občas se tahají kvůli hrackam, nepatram po vinikovi a vyhrozuju zabavenim dané hračky pro oba, horší je snad když se spoji a je klid, protože to smrdí prusvihem :lol: paradoxně víc zarli mladší, který špatně snasi, když chovam staršího a hned se mi cpe na klín taky. Ona si ta starší zvykne a třeba naopak trochu víc osamostatni a nebude te u všeho potřebovat

elen-ka
Extra třída :D 11855 příspěvků 1 inzerát 30.01.18 14:07

@Tichošlápek u nás tomu říkám „vražedné ticho“. Pokud se hádají, křičí, řvou - vím o nich, ale jakmile je ticho, je to podezřelé a zavání to nějakým průšvihem.

Borůvka1990
Kelišová 5367 příspěvků 30.01.18 14:13

Já se řídila takovým pravidlem. Mimino potřebuje péči a lásku, tj. obstarat a pomazlit. A starší potřebuje lásku a pozornost, tj. věnovat mu maximum času, v podstatě průběžně celý den. Nebo praktikuj pravidlo hodiny. Hodinu s mimčem, hodinu se starší. Řekni jí že je to spravedlivé. Hlavně to chce starší neúkolovat, samé podej, přines, pohoupej, dej dudlík… Naopak když se sama jakkoliv zapojí, chval jí, řekni jí že když Ti takhle pomohla, tak Ti zbyde čas navíc aby jsi si s ní hrála ;)

Já je měla od sebe něco přes rok a půl, když se narodila dcera, syn byl očividně šťastný, že mu nejsem za zadkem a může dělat lumpárny :P

Borůvka1990
Kelišová 5367 příspěvků 30.01.18 14:18
@elen-ka píše:
@Tichošlápek u nás tomu říkám „vražedné ticho“. Pokud se hádají, křičí, řvou - vím o nich, ale jakmile je ticho, je to podezřelé a zavání to nějakým průšvihem.

Souhlas!!! :palec: Občas se bojím jít je zkontrolovat!!! Např ticho ve vaně neznamená že se utopili, ale že jsem právě přišla o lahev sprcháče a pěna je až po strop. Ticho v pokojíku znamená bunkr z nepovolených předmětů (žehlicí prkno, židle, matrace, sušák…), nedávno mi šlohli gumu, přivázali jí ke klice ode dveří a k topení, když jsem otevřela k sobě, guma vystřelila a já to dostala do obličeje :pocitac: :lol:

Karleon
Kelišová 5242 příspěvků 30.01.18 14:20

Nikdy neovlivníš pocity druhých. Nikdy. Zapamatuj si to dnes a navždy. Můžeš jen dělat to nejlepší, co dovedeš a to děláš. Pokračuj v tom a všechno bude v pořádku :srdce:

dedrichov
Závislačka 2653 příspěvků 30.01.18 14:22

Připadá mi, že čím více se upozorňuje na to, že „ty už jsi velká“ atd, tím víc se nasadí brouk do hlavičky. Přesně jak tu někdo zmínil, je potřeba udělat to a to, nemusíš ustrašeně vysvětlovat.
Také jsem praktikovala na střídačku, jednou větší potom menší nebo naopak

BohunkaP
Extra třída :D 14816 příspěvků 30.01.18 14:37

@Neeya, myslím, že hledáš problémy tam, kde nejsou. Je přirozené, že na příchod dalšího člena rodiny si musejí všichni zvyknout - i dcerka. Momentálně jí to nijak neulehčuješ - přenášíš na ni vlastní nejistotu, nervozitu a strach. Snažíš se jí (i sobě) za každou cenu dokázat, že se pro ni nic nezměnilo, ale děláš to příliš na sílu, křečovitě. Kromě toho to není pravda - změnilo se toho velmi mnoho.

Výše zazněla tato „rada“:

@Borůvka1990 píše:
Nebo praktikuj pravidlo hodiny. Hodinu s mimčem, hodinu se starší. Řekni jí že je to spravedlivé.

Tím se rozhodně neřiď, to je jedna z největších hloupostí, které rodiče dělají.

Odmalička je potřeba dítě vést k pocitu jistoty v tom směru, že máma věnuje každému čas a pozornost tehdy, kdy ji potřebuje. Stejně jako neodměřuje stejným dílem jídlo (ten, kdo má hlad, dostane najíst a není automaticky nutné, aby jeho sourozenec kvůli tomu musel okamžitě jíst taky), neodměřuje ani čas, pozornost a lásku. Je jí dost pro všechny.

Děti se musejí naučit, že existují situace, kdy se musejí máminy okamžité pozornosti vzdát, protože sourozenec ji potřebuje naléhavěji… a že to platí i naopak. Že pokakaná plenka sestřičky má přednost před jeho kreslením a naopak, když ono spadne z houpačky a rozbije si nos, sestřička počká, než máma ošetří. Že můžou nastat dny, kdy se jim máma nebude věnovat téměř vůbec - a naopak, že některé dny je miminko hodné (nebo ho převezme tatínek apod.) a užijí se s ní více.

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2089 příspěvků 30.01.18 14:39

Jak už tu někdo psal, ten největší masakr nastal až poté, co mimino začalo lézt a kérovat se mu do věcí. Dodneška slyším občas řev, občas si jeden nebo druhý vynucují pozornost.

Já bych extra neupozorňovala, teď jdu přebalit, jen bych řekla, že zachvilku přijdu a snažila bych se i nenásilně starší trochu osamostatnit v hraní. Já to neudělala a moje starší dítě si prakticky (pokud nevymýšlí kraviny) neumí hrát samo doteď. Neustále jsem mu něco organizovala, hrála si s ním a teď mám smůlu.

Neeya
Zasloužilá kecalka 915 příspěvků 30.01.18 14:49

Diky moc všem za názory, moc lído to potřebovala slyšet. Je asi pravda ze to moc řeším, ale la byla vzdycky takova ze jsem se snažila když byl a je oněkdo mutný tak to nejak řešit. A ted to asi praktikuju i v holek. Pokusím se tedy vytrvat a snad si to nejak sedne

Borůvka1990
Kelišová 5367 příspěvků 30.01.18 15:35
@BohunkaP píše:
@Neeya, myslím, že hledáš problémy tam, kde nejsou. Je přirozené, že na příchod dalšího člena rodiny si musejí všichni zvyknout - i dcerka. Momentálně jí to nijak neulehčuješ - přenášíš na ni vlastní nejistotu, nervozitu a strach. Snažíš se jí (i sobě) za každou cenu dokázat, že se pro ni nic nezměnilo, ale děláš to příliš na sílu, křečovitě. Kromě toho to není pravda - změnilo se toho velmi mnoho.

Výše zazněla tato „rada“:

Tím se rozhodně neřiď, to je jedna z největších hloupostí, které rodiče dělají.

Odmalička je potřeba dítě vést k pocitu jistoty v tom směru, že máma věnuje každému čas a pozornost tehdy, kdy ji potřebuje. Stejně jako neodměřuje stejným dílem jídlo (ten, kdo má hlad, dostane najíst a není automaticky nutné, aby jeho sourozenec kvůli tomu musel okamžitě jíst taky), neodměřuje ani čas, pozornost a lásku. Je jí dost pro všechny.

Děti se musejí naučit, že existují situace, kdy se musejí máminy okamžité pozornosti vzdát, protože sourozenec ji potřebuje naléhavěji… a že to platí i naopak. Že pokakaná plenka sestřičky má přednost před jeho kreslením a naopak, když ono spadne z houpačky a rozbije si nos, sestřička počká, než máma ošetří. Že můžou nastat dny, kdy se jim máma nebude věnovat téměř vůbec - a naopak, že některé dny je miminko hodné (nebo ho převezme tatínek apod.) a užijí se s ní více.

U nás to teda fungovalo. Žádné žárlení, naschvály, pláč… :nevim: A jídlo dostávají stejně v pravidelnou dobu, neexistuje aby mi jedno dítě řeklo že nemá hlad a nešlo ke stolu. Oba odmala jedí spolu, my všichni. Dojídat samozřejmě nenutím. Každopádně ať si to každý zařídí tak, jak mu to vyhovuje :palec:

Tichošlápek
Echt Kelišová 9145 příspěvků 30.01.18 15:58

@Borůvka1990 s tím jídlem souhlasím. Ještě aby jedl každy jindy, cesta do cvokhausu 8)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Vondráčková se uzavřela do sebe. Jaké jsou teď její plány a co bude dělat?

Prožívá nejhorší období svého života a projevuje se to na její psychice.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Třou se vám stehna o sebe? Pomohou pudry nebo speciální kalhotky

Letní počasí dokáže ženám s plnými křivkami způsobit i nepříjemnosti, o... číst dále >

Mámina péče už se nedala vydržet, říká Petr. Dětí jako on jsou tisíce

Některé děti prožijí víc, než mohou unést. Ozvat se není snadné. Je potřeba,... číst dále >

Reklama