Jak funguje finančně vaše domácnost?

Anonymní
22.7.19 13:00

Jak funguje finančně vaše domácnost?

Ahoj,

dotaz - jak funguje finančně vaše domácnost? Resp. platíte tolik jako partner / manžel - půl na půl? Nebo méně, více? U nás to je tak, že máme společný učet, dokud neměl partner rapidně vyšší plat než já, posílali jsme stejné částky (ač jsem já měla menší plat) a ted má o 15k vyšší plat než já a posílá o 4k na účet víc než já - nicméně, z toho co pošlu mi pak zbyde 7k na výdaje jako je telefon, tramvajenka, moje zábava, oblečení kosmetika apod…a teď jsem dostala trochu sprdung, že jako neposílám na společný spořící učet jako on, že nic neušetřim… Jenže já prostě ani nechodím nikam do hospod, restauraci, jím jen doma, večírky žádné, jen si prostě občas koupím něco na sebe (ve slevách z 95%) a nebo kosmetiku (myslim řasenku a krém) co prostě potřebuju…Do 20ti mi učet hlídal můj otec, z mých brigád jsem si mohla koupit něco pouze když jsem se zeptala, jeslti si to koupit můžu, jinak jsem musela šetřit a pak si z toho platit věci do školy, dražší oblečení apod.
Trošku mě mrzel ten přístup, nemáme zatím děti, bojím se toho, abych na mateřský neměla tak utaženej opasek, až se z toho zblázním- proto mě zajímá, jak to máte nastavené vy - z párů, které znam blíže je to tak, že u jednoho holčina neplatí nic (ani větší nákupy) a má celý svůj plat pro sebe a u druhého mají bydlení zajištěné od rodičů a tudíž si každý jede na svůj učet…
My platíme ze společného učtu tedy hepotéku, energie, jídlo a věci do bytu, co potřebujeme.
Prosím anonymně, pro mě citlivé téma.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3329
22.7.19 13:01

Máme mj. společný účet a z toho platíme vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2232
22.7.19 13:04

Já platím hypo a auto, manžel na RD platí energie. Jídlo platím já, oblečení a telefony sobě každý sám, věci okolo dcery napůl. Máme každý svůj účet, ale známe své příjmy, výdaje i stav konta. Finančně plánujeme též společně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Verun83
22.7.19 13:05

Od te doby co jsou deti, plati v podstate vse muz. Pred tim jsem na pul kupovala jidlo, ostatni zivotni vydaje muz. Ucty mame oddelene. Ted obcas koupim neco detem, kdyz reknu ze nemam, muz mi da kolik si reknu. Delam zkraceny uvazek. Nikdy me nekontroloval, ani se moc nepta, za co utracim. Kupuji treba leky, vitaminy i pro nej. Proste nemame zadny extra pravidla.

Prijde mi nefer, abys davala stejne penize bokem, pokud on vydelava vic. A kontrolka ti blika spravne.

To rozpocitejte procentualne. A uprimne, taky bych se bala. Takovej skrblik.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.7.19 13:06
@Zumpa píše:
Máme mj. společný účet a z toho platíme vše.

a přispíváte oba stejnou částkou?

• Citovat
  • Nahlásit
199
22.7.19 13:08

Dokud jsme nebyli rodina, tak jsme se v nákupech střídali, provoz domu hradil muz a já přispěla symbolickou částkou. Nyní kdyz jsem na RD, tak nepřispívám nic, domu nosím uctenky a muz mi dá za ne peníze a to co mi chodi, jde na moji potřebu. Sem tam zaplatím nějaké kafe, nebo jídlo v restauraci, ale muz to po me nevyžaduje, bere to jako mile gesto. K RD částečně pracuji sama na sebe a s těmi penězi si muzu dělat také co chci, prispeji tedy na dovolenou, ale také to po me muz nevyžaduje. Musím tedy říct, ze muz vydělává poměrně dost peněz, takže to až tak neresi. Jen mi občas řekne, ze utracim tisíce týdne a at to neprehanim, ale jakmile začnu opět vydělávat, tak začnu zase přispívat do rodinného rozpočtu jako dříve. :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
734

Mame spolecny ucet ze ktereho se plati hypoteka, pravidelne vydaje na dum nebo kdyz je potreba neco vetsiho/drazsiho do domacnosti. Zbytek vyplat mame na svych soukromych uctech a nakupy, dovolene a vlastne vsechno ostati platime tak nejak, jak nas napadne. Nekdy ja, nekdy manzel… neresime to, nikdy jsme kvuli tomu spor nemeli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4423
@Anonymní píše:
Ahoj,dotaz - jak funguje finančně vaše domácnost? Resp. platíte tolik jako partner / manžel - půl na půl? Nebo méně, více? U nás to je tak, že máme společný učet, dokud neměl partner rapidně vyšší plat než já, posílali jsme stejné částky (ač jsem já měla menší plat) a ted má o 15k vyšší plat než já a posílá o 4k na účet víc než já - nicméně, z toho co pošlu mi pak zbyde 7k na výdaje jako je telefon, tramvajenka, moje zábava, oblečení kosmetika apod…a teď jsem dostala trochu sprdung, že jako neposílám na společný spořící učet jako on, že nic neušetřim… Jenže já prostě ani nechodím nikam do hospod, restauraci, jím jen doma, večírky žádné, jen si prostě občas koupím něco na sebe (ve slevách z 95%) a nebo kosmetiku (myslim řasenku a krém) co prostě potřebuju…Do 20ti mi učet hlídal můj otec, z mých brigád jsem si mohla koupit něco pouze když jsem se zeptala, jeslti si to koupit můžu, jinak jsem musela šetřit a pak si z toho platit věci do školy, dražší oblečení apod.
Trošku mě mrzel ten přístup, nemáme zatím děti, bojím se toho, abych na mateřský neměla tak utaženej opasek, až se z toho zblázním- proto mě zajímá, jak to máte nastavené vy - z párů, které znam blíže je to tak, že u jednoho holčina neplatí nic (ani větší nákupy) a má celý svůj plat pro sebe a u druhého mají bydlení zajištěné od rodičů a tudíž si každý jede na svůj učet…
My platíme ze společného učtu tedy hepotéku, energie, jídlo a věci do bytu, co potřebujeme.
Prosím anonymně, pro mě citlivé téma.

Navrhni dávat na účet částky v procentech z platu. On třeba 20% a ty taky 20%. POkud s tím nebude souhlasit, tak bych si s ním nepořizovala žádné děti, protože pak spadneš až na dno s tím jeho přístupem. Žij si, jak tě ti to bude vyhovovat. Já osobně bych odjela do zahraničí vydělávat a nebo u nás začít dělat nějakou karieru tak, abys byla samostatná. Jestli se mu to nebude líbit, řekni mu, že to děláš proto, abys měla hodně peněz a mohla dávat více do společné kasy. Jak to chodilo s financemi u tvých rodičů? Zdá se, že jsi na teror zvyklá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3720

Jsme manželé takže jsou to naše společné peníze, bereme z jedné kupky a neřešíme kdo tam dal víc a kdo míň…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
22.7.19 13:11

Teď platím všechno já.
Až bude manželka makat, rád bych vše dával na jednu hromádku a z té hromádky přeposlal každému 2 až 3 tis, ať si je utratí za co chce.
Jak to bude v budoucnu nevím, ale oddělené účty se mi nelíbí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
126
22.7.19 13:13

Máme každý svůj účet. Pravidelné platby + různé pojistky platí vždy manžel. Ostatní výdaje, vlastně teď, když pobírám RP, také on. Já platím drobnější nákupy. Před rodičovskou dovolenou, jsme platili ostatní výdaje tak půl na půl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Kimiska1
22.7.19 13:13

Kdyz nebyla hypo, posilali jsme oba na spolecny ucet stejnou castku na jidlo + najem + naklady na domacnost. Se zbytkem jsme si hospodarili dle sveho. Tzn. pritel utratil skoro vse a ja umela usetrit. Beru vice nez on. Co mame hypo na opravu /stavbu a ocekavame, ze budeme mit rodinu, tak davame penize dohromady. Ja vse hlidam. Pritel si nechava na ucte cca 5 tisic na pojistky, telefon, darky, volny cas.

• Citovat
  • Nahlásit
6866
22.7.19 13:14

Bydlení (vč. pořízení nemovitostí a všech nákladů s ní spojených), dovolené, nákupy, auta atd. platím já.
Náklady na děti převážně žena.
Společný účet nemáme.
Obecně - neexistuje optimální model. Optimální je vždy ten, který dané dvojici vyhovuje (oběma).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.7.19 13:14
@Uslava píše:
Navrhni dávat na účet částky v procentech z platu. On třeba 20% a ty taky 20%. POkud s tím nebude souhlasit, tak bych si s ním nepořizovala žádné děti, protože pak spadneš až na dno s tím jeho přístupem. Žij si, jak tě ti to bude vyhovovat. Já osobně bych odjela do zahraničí vydělávat a nebo u nás začít dělat nějakou karieru tak, abys byla samostatná. Jestli se mu to nebude líbit, řekni mu, že to děláš proto, abys měla hodně peněz a mohla dávat více do společné kasy. Jak to chodilo s financemi u tvých rodičů? Zdá se, že jsi na teror zvyklá.

Do peně rodičů nevidím a nikdy jsem neviděla jak to vedou, ale já nesměla utrácet nikdy, vydělala jsem si ke škole třeba 6-7k po brigádách a to šlo na učet, který byl přidružený k tátovo, tudíž to vše hlídal - jakmile jsem šla s holkama třeba do Crosscafe už byla otázka proč. Proč jsem si koupila tohle, ať šetřim, že budu potřebovat v zimě bundu apod. No bylo mi max 18 v téhle době, ve 20ti jsem se stěhovala od rodičů. A od té doby žila za své, pochopitelně, teď když jsem konečně měla plat, jsem si třeba chtěla koupit značkové boty o kterých jsem od puberty snila, nebo značkové triko za 800kč. V 15ti jsme šli s našima nakupovat boty a já si vyhlídla jedna boží asi za 1700 - hm, jenže ty mi nechtěli koupit a já byla smutná a brečela jsem, protože u nás na škole se to dost řešilo a kamarádovi třeba načůrali do bot, protože nosil kozačky, co mu koupila mamka. No tenkrát v tom krámu mě táta zfackoval a koupil mi nějaký strašný asi za 400 Kč…Tak asi takhle to u nás chodilo. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
4423
22.7.19 13:16
@cocomoon píše:
Teď platím všechno já.
Až bude manželka makat, rád bych vše dával na jednu hromádku a z té hromádky přeposlal každému 2 až 3 tis, ať si je utratí za co chce.
Jak to bude v budoucnu nevím, ale oddělené účty se mi nelíbí.

Taky si myslím. V rodině by měli všichni spolupracovat a peníze dělají velké rozbroje, pokud je jeden upírá druhému a dělá z něj toho podřadného. Jestli jsou to jen spolubydlící a jeden z nich od začátku myslí na svoje zadní vrátka, tak tam je to pochopitelné. Ale to je poznat za pár měsíců a netřeba do takového vztahu přivádět děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama