Jak funguje kontokorent?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 15:49
Jak funguje kontokorent?

Ahoj holky, již před několika lety jsem si zřídila kontokorent a nějak jsem ho nečerpala. Nyní bych ho chtěla zrušit, ale zajimalo by mě, jestli mi peníze strhnou nebo se mi uzavře jen ‚jakoby‘ přístup do „mínusu“.
Mám na ůčtě určitý obnos peněz, a tak by mě zajímalo, zda po ukončení kontokorentu, který je ve výši 4000,– příjdu o 4000,– z našetřených peněz nebo jak to vlastně bude?
Např. Na učtě bych měla 30 000,– ale zřízený kontokorent. Mohu tedy vybrat 34000?
A nebo pokud kontokorent zrušim, budu moct vybrat jen 26000,–, protože ho „splatím“? buduzed: Děkuji za odpověď. Asi vypadám jako hlupák, ale nějak jsem tomu poslední léta nevěnovala pozornost, protože jsem na účtě vždy peníze měla, tak už nevím jak to funguje. :roll:

Reakce:

Heivka
Závislačka 3200 příspěvků 16.07.18 16:03

Tak pokud z kontokorentu není čerpáno, tak vám budou maximálně účtovat poplatek za zrušení, tam závisí co máte sjednáno ve smlouvě. Při čerpání se kontokorent splácí jako první jakmile vám přijdou na účet nějaké peníze.

Hlaholice
Kecalka 432 příspěvků 16.07.18 16:22

Mě se na uctu ukazaje jako že mám více peněz. Mám ho deset tisíc. Takže když na účtu vidím, že tam mám třeba sedesat tisíc, tak vim, že mych je padesát a zbylých deset je ten kontokorent. Takže kdybych ho šla rušit, tak vím, že by mi tam zůstalo „jen“ padesát. Ale je otázka, zda ty to máš stejně.

Prof. Farnsworth
Závislačka 4739 příspěvků 16.07.18 16:27

Kontokorent znamená, že banka umožní čerpání peněz do mínusu, tj. pokud máš kontokorent třeba 10 tisíc, můžeš vybrat o deset tisíc víc než je na účtu. Vybrat to lze jednorázově, nebo po částech. Za poskytnutí kontokorentu si banka většinou účtuje měsíční poplatek (za to že je zřízen, i bez využití jediné koruny). Princip je takový, že nejprve se využijí peníze klienta a až pokud tam není dostatek peněz, bere se z peněz banky. Z částky kterou poskytla banka se platí úrok (většinou je podstatně vyšší než u běžného úvěru).

Temik
Stálice 56 příspěvků 16.07.18 16:34
@Prof. Farnsworth píše:
Kontokorent znamená, že banka umožní čerpání peněz do mínusu, tj. pokud máš kontokorent třeba 10 tisíc, můžeš vybrat o deset tisíc víc než je na účtu. Vybrat to lze jednorázově, nebo po částech. Za poskytnutí kontokorentu si banka většinou účtuje měsíční poplatek (za to že je zřízen, i bez využití jediné koruny). Princip je takový, že nejprve se využijí peníze klienta a až pokud tam není dostatek peněz, bere se z peněz banky. Z částky kterou poskytla banka se platí úrok (většinou je podstatně vyšší než u běžného úvěru).

takže, když kontokorent zruším, tak se mi žadne peníze nestrhnou, jen už mě učet nepusti do minusu??

Prof. Farnsworth
Závislačka 4739 příspěvků 16.07.18 16:37

Kontokorent je jako taková příplatková služba - pokud ho nevyužíváš, měl by jít bez problému zrušit. Pokud si za něj banka účtuje měsíční poplatek, tak pochopitelně jeho zrušením si přestane poplatek účtovat.

Prof. Farnsworth
Závislačka 4739 příspěvků 16.07.18 16:38

A samozřejmě zrušením kontokorentu již nebude možné jít do mínusu.

Prof. Farnsworth
Závislačka 4739 příspěvků 16.07.18 16:41

A ještě jedna věc - podívej se na výpis z účtu, zda si poplatek kontokorent účtují samostatně. Já třeba ho mám v rámci poplatku za vedení účtu (mám vyšší poplatek za účet, ale v rámci toho je kontokorent, zdarma výběry po celém světě, kreditní karta…). Pokud to máš v rámci tohoto poplatku, tak zrušením kontokorentu nic neušetříš.

Deja-vu 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 16:43

já mám monetu, mám kontokorent asi 10 tisíc, neplatím za něj měsíčně vůbec nic a nikdy jsem ho nevyužila, ale známá občas přetáhne třeba tisíc a pak se jí strhne pár korun

Prof. Farnsworth
Závislačka 4739 příspěvků 16.07.18 16:47
@Deja-vu píše:
já mám monetu, mám kontokorent asi 10 tisíc, neplatím za něj měsíčně vůbec nic a nikdy jsem ho nevyužila, ale známá občas přetáhne třeba tisíc a pak se jí strhne pár korun

Ono je to pár korun měsíčně, ale úrok bývá hodně vysoký (klidně 10 - 20% ročně) - to že je to pár korun je jen zdánlivé, protože to třeba není tak vysoká částka a účtuje se měsíčně. Určitě, pokud si chce někdo půjčit peníze, tak je výhodnější vzít přímo úvěr, kde jsou úroky třeba 6 - 9% p.a. (tj. ročně).

Deja-vu 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.07.18 16:49
@Prof. Farnsworth píše:
Ono je to pár korun měsíčně, ale úrok bývá hodně vysoký (klidně 10 - 20% ročně) - to že je to pár korun je jen zdánlivé, protože to třeba není tak vysoká částka a účtuje se měsíčně. Určitě, pokud si chce někdo půjčit peníze, tak je výhodnější vzít přímo úvěr, kde jsou úroky třeba 6 - 9% p.a. (tj. ročně).

tak to je jasné, kontokorent není určený k půjčce, spíše lehké výpomoci než dojde výplata a do měsíce je to zase srovnané

Prof. Farnsworth
Závislačka 4739 příspěvků 16.07.18 16:52
@Deja-vu píše:
tak to je jasné, kontokorent není určený k půjčce, spíše lehké výpomoci než dojde výplata a do měsíce je to zase srovnané

Přesně tak - je to jak s ohněm - dobrý sluha ale zlý pán ;)

Kajak18
Kecalka 244 příspěvků 16.07.18 16:54

To záleží na tom o jakém zůstatku se tady bavíme. Na účtě bývá zůstatek aktuální a disponibilní. Takže pokud se díváš na zůstatek disponibilní = peníze ze kterými můžeš disponovat, a ten máš dejme tomu 34000, tak 4000 jsou z toho kontokorent a 30000 je tvých. Po zrušení kontokorentu by v tomhle případě byl disponibilní zůstatek 30000.

admin
Extra třída :D 11158 příspěvků 16.07.18 18:25

Dobrý den,

doporučuji se také poptat odborníků v Poradně o rodinných financích.

Zdravím :kytka:
adminka Eliška

Hlaholice
Kecalka 432 příspěvků 16.07.18 18:48
@Temik píše:
takže, když kontokorent zruším, tak se mi žadne peníze nestrhnou, jen už mě učet nepusti do minusu??

Pokud bys měla ten samý produkt jako já, tak bys tam po zrušení měla o ty 4000 méně… Když cerpas ten kontokorent, ukazuje se ti, že jsi v minusu nebo ne?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Zkušený demonstrant a tichá „rebelka“! Poznejte dvojici, která hodila kytky do koše

Občané České republiky si v sobotu 17. listopadu připomínali výročí sametové... číst dále >

Malý blondýn s černou botou: Má Juncker během konference každou botu jinou?

Na tiskovou konferenci v belgickém Bruselu, kde vystoupil předseda Evropské... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali.... číst dále >

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >