Jak funguje paragraf na dítě?

5330
29.9.10 18:37

Jak funguje "paragraf" na dítě?

Prosím, odpovězte mi někdo na banální dotaz! :wink:

Chystám se zpět do práce a jako prvomatka nemám ještě přehled a nikdy jsem se o to nezajímala…
Jak je to s tím, když musím zůstat doma a ošetřovat nemocné dítě??? (všímejte si, že ani nevím, jak se to jmenuje,znám jen ten název „jít na paragraf“ :oops: :lol: )

Dostanu nějaké peníze po tu dobu, nebo nic? Je to něco jako nemocenská? Nebo jak to prostě funguje, jaká to má pravidla, příp. kolik se vyplácí???

Děkuji zkušenějším! :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

71530
29.9.10 18:55

Píše to dětský lékař, počítá se to stejně jako nemocenská, jen to vyplácí hned sociálka. A je placených maximálně 9 dní (osamělé matky 16 dní), pak můžeš být doma dál, ale zadarmo, u zaměstnavatele máš samo omluvenou celou dobu i tu neplacenou.
Jinak se to jmenuje ošetřování člena rodiny, u dítěte do 10 let, je to při nemoci automatické, že nárok máš, u staršího dítěte musí lékař stanovit, že je ošetřování nutné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JaSe
29.9.10 19:01

Ahoj,
jmenuje se to ošetřování člena rodiny (OČR). Půjdeš s nemocným dítětem k doktorovi a ten Ti napíše OČR. Zahájení dáš do práce, pak jsi s dítětem doma. Při OČR můžeš jít do práce, když budeš mít o dítě postaráno, nemusíš OČR přerušovat. Pak se takový den vyznačí ve formuláři pro správu sociálního zabezpečení (takže dostaneš za dny v práci mzdu, ale ne ošetřovné, za dny, kdy jsi doma, dostaneš ošetřovné). Pokud jsi vdaná nebo s někým žiješ, platí ti 9 dnů, pokud jsi samoživitelka, tak Ti platí 16 dnů. Pokud se s nemocí do té doby nevejdeš, jsi doma zadarmo.
Po uknončení OČR předáš zaměstnavateli a čekáš na peníze.
Je možné během OČR jednou převést na druhého manžela. Není možné ukončit OČR na jednu nemoc a zahájit hned další OČR na stejnou nemoc. Např. neštovice - začneš s diagnózou neštovice, jako vdaná mužeš být doma za peníze 9 dnů. Za 9 dnů se z neštovic dítě nevyléčí. Když k tomu dostane jinou nemoc (třeba můj syn měl ještě zápal plic), tak další ošetřovačku jde napsat na zápal plic. Ale nejde to znova na neštovice.
Já mám dvojčata, tak jsem různě kombinovala děti a jejich nemoci (stejně byli vždycky doma oba).
Tak snad jsem pomohla :-) . Jo a už se platí i první tři dny nemoci. Já jsem na to dost doplatila v první půlce roku (5 ošetřovaček s prvními třemi dny neplacenými + jednou jsem se nevešla do 16ti dnů tak ještě 2 dny nemoci, než mohly děti do školky).

• Nahlásit
  • Citovat
1966
29.9.10 20:03

JaSe - odkdy platí, že se proplácí i první tři dny paragrafu? Poslední změna, kterou jsem zaregistrovala, byla, že dali podmínky pro nemocenskou a paragraf na stejnou úroveň, aby se § nezneužívalo… Já jsem to tak posledně měla. Že to zase změnili, o tom vůbec nevím. Pokud ano, je to dobrá zpráva, ale i tak ty peníze stojí za prd. Týden doma mě stojí 1500-2000 :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71530
29.9.10 20:15
Fifik píše:
JaSe - odkdy platí, že se proplácí i první tři dny paragrafu? Poslední změna, kterou jsem zaregistrovala, byla, že dali podmínky pro nemocenskou a paragraf na stejnou úroveň, aby se § nezneužívalo… Já jsem to tak posledně měla. Že to zase změnili, o tom vůbec nevím. Pokud ano, je to dobrá zpráva, ale i tak ty peníze stojí za prd. Týden doma mě stojí 1500-2000 :zed:

Bylo to schváleno současně s vrácením mateřské na původní úroveň, takže někdy v květnu, přesněji nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5330
29.9.10 20:35

Děkuji vám, takhle polopatě jsem to potřebovala vysvětlit! Těší mě hlavně, že když už mi to napíšou, tak NEMUSÍM být doma vkuse. Plánuji, že bychom se nějak prostřídali s partnerem, který pracuje doma, příp. i s babičkou. To je teda fajn :palec:

Jo a ještě - když je to stejné jako nemocenská - tak kolik je ta nemocenská? :lol: 60% z platu?? (z jaké části platu? Hrubý základ? Jasně, to je blbost… :think: to se počítá z takového toho denního základu, či jak se ta divná položka jmenuje, že?) Já jsem totiž za posledních pár let v práci nemocenskou neměla :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71530
29.9.10 20:46

60% z redukovaného denního vyměřovacího základu, což je přibližně hrubý plat děleno 30, vyjde neredukovaný denní základ…
redukce:
90% z částky do 786
60% z částky nad 786 do 1178
30% z částky nad 1178 do 2356
nad 2356 se to zahodí úplně

takže to diskriminuje lidi s vyšším příjmem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JaSe
29.9.10 20:50

Fifiku,
je to nově od června. Byla jsem na OČR kromě jiných měsíců i v červnu a v červenci a už jsem dostala ošetřovné za celou dobu, co jsem byla s dětmi doma.
Doufám, že to tak nechají, už tak je to obrovská ztráta na příjmu a ještě ty tři dny neplacené jsou fakt hrozné.

• Nahlásit
  • Citovat
ave
837
29.9.10 20:57
j.a.n.i1 píše:
Píše to dětský lékař, počítá se to stejně jako nemocenská, jen to vyplácí hned sociálka. A je placených maximálně 9 dní (osamělé matky 16 dní), pak můžeš být doma dál, ale zadarmo, u zaměstnavatele máš samo omluvenou celou dobu i tu neplacenou.
Jinak se to jmenuje ošetřování člena rodiny, u dítěte do 10 let, je to při nemoci automatické, že nárok máš, u staršího dítěte musí lékař stanovit, že je ošetřování nutné.

Jani1, co se rozumí osamělou matkou. Rozvádím se a zároveň se vracím do zaměstnání, takže v případě nemoci dítěte můžu být doma těch 16 dní a budu to mít zaplacené? Díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5330
29.9.10 21:04

jani1 to je teda brutální 8-o Naštěstí je ještě vejdu do té redukce 60%…ale jestli to dobře chápu, tak je to 60% z 60% …tzn. 36% ve výsledku. Uf!! To si člověk dobře rozmyslí každý den doma :think: a pokusím se to radší řešit jinak :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71530
29.9.10 21:17
vulpes píše:
jani1 to je teda brutální 8-o Naštěstí je ještě vejdu do té redukce 60%…ale jestli to dobře chápu, tak je to 60% z 60% …tzn. 36% ve výsledku. Uf!! To si člověk dobře rozmyslí každý den doma :think: a pokusím se to radší řešit jinak :think:

Nene, počítáš to špatně, rozpočítává se přesně podle těch katerorií, takže pokud máš třeba 1000,– na den, tak je redukce následující:
90% z 786,– tj. 707,–
60% z (1000 - 786) takže z 214, tj. 128,–
celkem je to 831,–
z toho 60% takže 498,–

ve výsledku je to v tomhle případě cca 50%

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71530
29.9.10 21:19
ave píše:
j.a.n.i1 píše:
Jinak se to jmenuje ošetřování člena rodiny, u dítěte do 10 let, je to při nemoci automatické, že nárok máš, u staršího dítěte musí lékař stanovit, že je ošetřování nutné.
Jani1, co se rozumí osamělou matkou. Rozvádím se a zároveň se vracím do zaměstnání, takže v případě nemoci dítěte můžu být doma těch 16 dní a budu to mít zaplacené? Díky

Jojo po nabytí právní moci rozvodu a svěření dítěte do péče. Pokud si pak najdeš přítele a budete spolu bydlet, tak by to mělo být zas jen těch 9 dní, ale…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5330
29.9.10 21:39
j.a.n.i1 píše:
vulpes píše:
jani1 to je teda brutální 8-o Naštěstí je ještě vejdu do té redukce 60%…ale jestli to dobře chápu, tak je to 60% z 60% …tzn. 36% ve výsledku. Uf!! To si člověk dobře rozmyslí každý den doma :think: a pokusím se to radší řešit jinak :think:

Nene, počítáš to špatně, rozpočítává se přesně podle těch katerorií, takže pokud máš třeba 1000,– na den, tak je redukce následující:
90% z 786,– tj. 707,–
60% z (1000 - 786) takže z 214, tj. 128,–
celkem je to 831,–
z toho 60% takže 498,–

ve výsledku je to v tomhle případě cca 50%

Aha :oops: Děkuji za vysvětlení, teď už chápu… (jsem si říkala, že by bylo divné, kdyby ti s vysokými příjmy nedostali vůbec nic :lol: Tohle je mi už jasné )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5330
29.9.10 21:47

Když už se v tom tak šťourám…tak těch 9 dní oštřovného jsou jen všední dny, nebo se počítá /proplácí/ i víkend (svátek)?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71530
29.9.10 22:07
vulpes píše:
Když už se v tom tak šťourám…tak těch 9 dní oštřovného jsou jen všední dny, nebo se počítá /proplácí/ i víkend (svátek)?

Kalendářní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama