Jak je to možné? Úplně odlišní sourozenci

Anonymní
4.1.21 11:45

Jak je to mozne? Uplne odlisni sourozenci

Ahoj,
zakladam tema ciste abych precetla vase nazory. V sirsi rodine mame takovou situaci:
Rodice maji 2 dospele deti. Dcere je 26, od malicka byla takove to inteligentni dite, ktere ve skole ma same jednicky, vsichni ji vzdy chvalili jak je chytra a k tomu jeste krasna, rodice byli na ni hrdi atd. Po stredni se dostala na univerzitu v zahranici, mela tam stipendium, cestovala, po skonceni VS tam zustala, ted ma dobrou praci a pritele. V jejim pripade je vse naprosto idealni.
Ted ten druhy sourozenec-chlap, 24 let, ve skole nikdy nevinikal, spise takovy slabsi prumer, po stredni si dal rocni pauzu ze nevedel kam dal, dostal se na vysokou kterou po prvnim rocniku opustil. Pak se zase prihlasil na soukromu, ted tam studuje uz par let ale zatim to vypada, ze sinten studium prodlouzi. Nejvetsi problem je b tom, ze nikdy nepracoval. Byl pouze mesic v nejake kavarne ne brigade ale tam dostal padaka. Od te doby nic, ani snaha najit si praci, plany do budoucna zadne, nevi co bude delat az/pokud dodela skolu :nevim: bydli u rodicu, oni plati vsechno vcetne skolneho. Rikaji, ze mu i segra obcas posle neco(penize) jako darek 8o
Jako rodina jsou uplne normalni, rodice jsou normalni, prijemni lide, spolu uz skoro 30 let. Kluk neni problematicky, nepije, nekouri, nefetuje, chova se velice slusne ale pracovat se mu nechce, sedi doma na pocitaci, praci nehleda, pritelkyni co vim nikdy nemel.
Moje otazka je- jak je mozne, ze jsou sourozenci kteri vyrustali spolu, be stejnich podminkach, tak odlisni? Sama mam 2 deti, jsou jeste male ale zajima me jak neudelat takovou chybu ve vychove?
PS. anonym protoze se jedna o rodinu

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4513
4.1.21 11:50

To je velká otázka, zda se jedná o chybu ve výchově. Mám také sourozence a jsme naprosto odlišní v talentech i povahach. Většinu toho, co jsme, nejspíš určují naše vrozené genetické predispozice. Výchova udělá jenom něco málo a měla by se odvíjet od toho, co má člověk dané ve své výbavě po predcich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9408
4.1.21 11:53

To není výchovou.
Máme v rodině též sourzence, kteří jsou jako den a noc. Každý má svoje dobré vlastnosti a špatné vlastnosti. Oba byli vychováváni stejně, ale mají každý úplně jinou povahu, jeden je jako matka a druhý jako otec.
Jeden je společenský a druhý naprosto introvertní knihomol.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
555
4.1.21 11:55

No napadá mě, že jak byla sestra super výjimečná, tak ji každý chválil. On se držel průměru a nechtělo se mu dřít se, když sestra byla vždy ta lepší. A evidentně vždy bude.

Navíc chlapi potřebují chválit 2× tolik co ženy. Neměl prostě motivaci.

Dobře si pamatuji jak sestřenice šprtka a jedničkářka vozila každé vysvědčení babičce: „Dívej, mám samé jedničky!“ Já ho nevozila. Proč taky, samé jsem nikdy neměla. Nejsem zručná na ruční práce a malování. A sportovkyně taky nejsem. Tyhle předměty mi to kazily. Tak co se stresovat s češtinou (tam mi to často kazilo písmo na které učitelé nadávali) a matikou na samé. Když pak z tělocviku bylo za 3 a z kreslení za 2 se zavřenýma očima - jak učitelé rádi zdůraznili. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.1.21 11:57
@Anonymní píše:
Ahoj,
zakladam tema ciste abych precetla vase nazory. V sirsi rodine mame takovou situaci:
Rodice maji 2 dospele deti. Dcere je 26, od malicka byla takove to inteligentni dite, ktere ve skole ma same jednicky, vsichni ji vzdy chvalili jak je chytra a k tomu jeste krasna, rodice byli na ni hrdi atd. Po stredni se dostala na univerzitu v zahranici, mela tam stipendium, cestovala, po skonceni VS tam zustala, ted ma dobrou praci a pritele. V jejim pripade je vse naprosto idealni.
Ted ten druhy sourozenec-chlap, 24 let, ve skole nikdy nevinikal, spise takovy slabsi prumer, po stredni si dal rocni pauzu ze nevedel kam dal, dostal se na vysokou kterou po prvnim rocniku opustil. Pak se zase prihlasil na soukromu, ted tam studuje uz par let ale zatim to vypada, ze sinten studium prodlouzi. Nejvetsi problem je b tom, ze nikdy nepracoval. Byl pouze mesic v nejake kavarne ne brigade ale tam dostal padaka. Od te doby nic, ani snaha najit si praci, plany do budoucna zadne, nevi co bude delat az/pokud dodela skolu :nevim: bydli u rodicu, oni plati vsechno vcetne skolneho. Rikaji, ze mu i segra obcas posle neco(penize) jako darek 8o
Jako rodina jsou uplne normalni, rodice jsou normalni, prijemni lide, spolu uz skoro 30 let. Kluk neni problematicky, nepije, nekouri, nefetuje, chova se velice slusne ale pracovat se mu nechce, sedi doma na pocitaci, praci nehleda, pritelkyni co vim nikdy nemel.
Moje otazka je- jak je mozne, ze jsou sourozenci kteri vyrustali spolu, be stejnich podminkach, tak odlisni? Sama mam 2 deti, jsou jeste male ale zajima me jak neudelat takovou chybu ve vychove?

Ze ma same jednicky v ceskem skolstvi znamena casto - umi se vse nazpamet nasprtat. Chapat problem netreba, staci opakovat. A to holkam jde proste lepe. Netreba rikat, ze nase skolstvi nikoho na skutecny zivot nepripravuje a nadrzuje zenam. Zde je ale velka chyba i v rodicich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
928
4.1.21 11:57

Ty jsi úplně stejná, jako tvůj sourozenec? To není výchovou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.21 12:00

To není výchova. Mám bratra a jsme naprosto odlišni. On takový ten vychcanek, práce mu nevoní, i když teď dělá aspoň skladníka, nikdy se dobře neučil, na učňak musel na soukromý. Já lyceum státní, samé jedničky, maturita plus předmět navíc s vyznamenáním. Já slušná, pro charitu jsem chodila vybírat penízky za to, co děti a nevidomí vytvořili, on sociálně úplně mimo tohle. Já láska k přírodě, zvířatům, on tak leda počítač. Sama to nechápu. Ani si nerozumíme. Proč asi. Nemáme nic společného. Rozvedený po půl roce manželství. Já sice vdaná nejsem, ale máme krásného šikovného syna. Vdávat se nechci. To manželství zmiňuji jen proto, že prostě první větší problém a hned rozvod. Přitom my s partnerem těch těžkých situaci zažili už tolik… Je to těžké, rodiče nás vychovávali stejně mi přijde, tak nevím.

• Citovat
  • Nahlásit
279
4.1.21 12:02
@Příjemné Pondělí píše:
Ze ma same jednicky v ceskem skolstvi znamena casto - umi se vse nazpamet nasprtat. Chapat problem netreba, staci opakovat. A to holkam jde proste lepe. Netreba rikat, ze nase skolstvi nikoho na skutecny zivot nepripravuje a nadrzuje zenam. Zde je ale velka chyba i v rodicich.

S tou školou máte naprostou pravdu. Mně taky vzdy stačilo se to nasprtat a kolikrát jsem fyzice absolutně nerozuměla, ale nadrtila jsem se to a stačilo. Díky bohu a bohužel zároveň :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
823
4.1.21 12:04

To je si myslím, velmi časté, na první dítě je vždy víc času se mu věnovat, druhé už často jenom vlaje za prvním. První prošlapává cestičky, druhé to má vše jako na podnose. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1856
4.1.21 12:07

Ja beru, ze je uplne normalni, ze jsou sourozenci jini. Ja jsem se segrou uplne rozdilna. Uz je to vrozene uplne od malicka. Mam 2 kluky, kteri jsou jeste mali, ale uz ted jsou uplne jini. S jednim je to snadne, lehko se vse uci, je vesely, ma dobre komunikacni dovednosti a tak. S druhym jsou od mala problemy, vyvolava konflikty, neco ho naucit je tezke, je spis melancholicky, komunikace silne opozdena. Tak to proste je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
294
4.1.21 12:09

Mam tri dospele deti a kazdy je uplne jiny.
Stejny otec, stejna vychova, ale jine povahy a s tim spojeny pristup k zivotu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2739
4.1.21 12:10

U nás je taky velký rozdíl mezi mnou a sestrou. Ale spíš povahově. Životy si žijeme obě velmi dobré.
Jen ona je odjakživa nervak, stresař, outlocitná a hrozně ji záleží na tom, co si o ní kdo myslí. Naši na ni čekali docela dlouho, máme rozdíl mezi sebou 7 let.
Od mala byla věcně marod, pořád něco.
Od party moc zapadnout neuměla.
Ja oproti ji pravý opak, s ničím se nepářu, je minjedno kdo si co myslí. Oproti ségře jsem asi min citlivá a empatická vůči ostatním lidem. Mezi lidma se ale cítím jako ryba ve vodě, jsem hodně vůdčí typ.
Cítím, že ségra se mi chce od mala hodně vyrovnat.
Vzhledově jsme taky každá úplně jiná.
Ale nebyla by to nuda, kdybychom byli všichni úplně stejní? ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.21 12:18
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vystudovala jsem prestižní VŠ a odešla do zahraničí.
Můj bratr má pouze učňák a žije v domě našich rodičů.

Vynechám detaily, ale moji rodiče to vidí tak, že udělali chybu v mé výchově/že já jsem ta špatná, protože jsem je opustila a odešla do zahraničí, zatím co hodný synáček zůstal doma.

Takže tyhle věci jsou někdy jen o úhlu pohledu :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
3071
4.1.21 12:22
@Anonymní píše:
Ahoj,

Tvoje dvě děti jsou naprosto stejné?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1092
4.1.21 12:26

Já s bráchou jsme taky hodně odlišní, aspoň podle parametrů, co tady popisuješ. Podobní jsme si ve věcech, které navenek nejsou tolik vidět. Podle mě je to normální, prostě se geny namixovaly u každého trochu jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat