Jak je to s DPP a ukončení evidence na ÚP?

Anonymní
31.5.21 20:36

Jak je to s DPP a ukončení evidence na ÚP?

Zdravím, jen jsem chtěla zeptat, jak to je, když kvůli DPP ukončí evidenci na úp. Pochopila jsem dobře, že když vydělám více jak 10 tisíc, budou mi strhávat zdravotní a sociální? A když si vydělám pod tuhle částku, kdo to platí?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8436
31.5.21 20:48

Ty jako samoplatce. Musíš jen zdravotní. Sociální není povinný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17098
31.5.21 21:00
@Anonymní píše:
Zdravím, jen jsem chtěla zeptat, jak to je, když kvůli DPP ukončí evidenci na úp. Pochopila jsem dobře, že když vydělám více jak 10 tisíc, budou mi strhávat zdravotní a sociální? A když si vydělám pod tuhle částku, kdo to platí?

Si to zaplatíš sama přeci. Tedy povinné je jen zdravotní

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8997
31.5.21 21:18

Pepa, Karel, Úďa nebo ty. Někdo bude muset :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.21 21:23

Jak sama? Nechapu. Jsem poprvé na dohodě, vždy jsme měla smlouvu na HPP.

• Citovat
  • Nahlásit
8997
31.5.21 21:25
@Anonymní píše:
Jak sama? Nechapu. Jsem poprvé na dohodě, vždy jsme měla smlouvu na HPP.

No ty sama pošleš peníze zdravotní pojišťovně. Nebudeš už pojištěnec státu po vyrazeni z UP a když za tebe neodvede peníze z dohody zamestnavatel tak to musíš dát ze své kapsy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8436
1.6.21 04:22
@Anonymní píše:

No sama jako tak, že ty přímo pošleš svoje peníze na pojišťovnu. Je to nějakých 2500 teďka myslím. Za měsíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76738
1.6.21 05:34
@Anonymní píše:

No, uplne stejne, jako treba pojištění domacnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1540
1.6.21 10:06

Nevíte náhodou, když za daný mesic zaměstnavatel odvede ZP z DPP, ktera sice bude přes 10 tisíc, ale odvod vyjde méně než minimální odvod pro samoplatce, tak by si zakladatelka musela také doplácet?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76738
1.6.21 10:10
@Nicole 1234 píše:
Nevíte náhodou, když za daný mesic zaměstnavatel odvede ZP z DPP, ktera sice bude přes 10 tisíc, ale odvod vyjde méně než minimální odvod pro samoplatce, tak by si zakladatelka musela také doplácet?

No, jak se to vezme, zaměstnavatel zaplatí celý minimální odvod, ale to co chybělo strhne zakladatelce z platu. Takže ano, zakladatelka to musí doplácet, ale ne, nemusí se o to starat, protože to za ní celé vyřeší její zaměstnavatel a jí jen pošle o to méně. Plus to samozřejmě najde na výplatní pásce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1540
1.6.21 10:16
@j.a.n.i1 píše:
No, jak se to vezme, zaměstnavatel zaplatí celý minimální odvod, ale to co chybělo strhne zakladatelce z platu. Takže ano, zakladatelka to musí doplácet, ale ne, nemusí se o to starat, protože to za ní celé vyřeší její zaměstnavatel a jí jen pošle o to méně. Plus to samozřejmě najde na výplatní pásce.

Dobře. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
1.6.21 18:32
@Nicole 1234 píše:

Mzdový program zaměstnavatele by toto měl zohledňovat, takže zaměstnanec si sice doplácí sám, ale skrze svou mzdu. Pokud to tak nebylo, je to chyba softwaru a IT by to měl opravit. U mě v práci to taky IT nakonec opravil. Protože pokud je zaměstnanec přihlášen, nemůže sám jít na pokladnu ZP a něco doplácet Aspoň VZP mi to tak tvrdila, takže se musel opravit mzdový program.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
1.6.21 18:40
@Anonymní píše:
Zdravím, jen jsem chtěla zeptat, jak to je, když kvůli DPP ukončí evidenci na úp. Pochopila jsem dobře, že když vydělám více jak 10 tisíc, budou mi strhávat zdravotní a sociální? A když si vydělám pod tuhle částku, kdo to platí?

Teď už není možný souběh DPP a evidence na ÚP. Takže pokud si nevyděláš víc jako 10000 hrubého, nebude tě zaměstnavatel přihlašovat na ZP a platíš minimální pojistné ze svého. Letos 2052,– Kč. Do 8. následujícího měsíce. Pokud ovšem nespadáš pod kategorii státní pojištěnec - důchod i invalidní (i 1. stupeň), student, péče o dítě… To pak bys byla od platby osvobozena, ale musí se jednat přímo s pojišťovnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat