Jak je to s těmi PA u porodu? :)

Anonymní
14.7.21 14:55

Jak je to s těmi PA u porodu? :)

Ahoj holky,

omlouvám se za asi úplně blbý dotaz, ale jsem prvorodička a prostě v tom trochu plavu.

Zatím moc nevím, kde chci rodit, nejvíc se mi zamlouvá Bulovka, případně Podolí nebo Mělník. Nějaké alternativní porody k životu nepotřebuju, hlavně ať jsme oba zdraví. Ale trauma z toho mít taky nemusíme :)

Ráda bych u porodu PA, která bude zkušená, empatická a protože omdlívám i u odběru krve, tak hodně podporující a trpělivá. Jinak to asi nedám.

No a pořád mi není jasná jedna věc - já dostanu v porodnici přidělenou asistentku anebo si mám nějakou vybrat a zeptat se, zda by mě (za poplatek?) doprovodila u porodu a prostě se mnou byla v kontaktu? Že ji mohu třeba napsat že asi začínám rodit a jestli už jet atd?

A nebo si mám někde (a kde???) najít PA a v té nemocnici říct, že budu mít s sebou i svou PA?

A má cenu mít u dulu anebo je to už zbytečný? Vím, že dula pomáhá psychicky, ale zase okolo sebe nemusím mít 5 lidí co mi budou říkat, že mi to bezvadně jde :lol: Partner u porodu bude, ale od něj nic nečekám, tedy v tom smyslu, že prostě bude vykulenej jak já a nebude vědět, jak zrovna pomoci. Ale nevím zda tohle vše obsáhne PA anebo na to bych měla mít dulu.

Děkuji moc. A pokud máte tip na PA/DULU tak budu ráda také :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7332
14.7.21 15:01

Jestli chceš svoji PA, tak už bys ji měla začít urgentně shánět, shání se už s pocuranym testem. Vyjde tě zhruba jako podprůměrná jedna vyplata. Jinak v porodnici záleží jakou chytneš směnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
200
14.7.21 15:06

V porodnici ti bude přidělena zdarma, až přijedeš rodit. Třeba v Podolí se rodí jen s tou asistentkou, když je porod fyziologický.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.7.21 15:07

Na Bulovce se dá zaplatit, že u tvého porodu bude tebou vybraná PA, myslím, že to je za 10 tisíc. Jinak budeš mít tu, která má zrovna směnu. :nevim: Jinde nevím.

• Citovat
  • Nahlásit
823
14.7.21 15:08

V pripade Bulovky:

Nemocnice nemaji smlouvy se soukromymi PA, u nich ta jejich stoji 15k. Ja jsem si nasla soukromou PA, ktera ma i “duli” prukaz. Do porodu nezasahuje, je tam jen pro me, aby mi ulevila od bolesti apod. Stoji me 7k a Bulovka ma doprovod dvou osob k porodu zdarma, tedy to vyjde vyrazne levneji a znas svou PA uz dlouho pred porodem.

Ony ty PA/duly potom maji cca od 38. tt 24/7 “pohotovost”, staci jim zavolat a dojedou, pripadne poradi, zda uz jet.

Je to vcetne navstevy doma potom, aby poradila i s kojenim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
570
14.7.21 15:10

No buď si seženeš vlastní nebo ji dostaneš v porodnici. De facto vede porod ona, doktor tam je kdyby náhodou něco. Záleží ale koho chytneš. Můžeš dostat protivnou babu a to se pak ten porod zhnusí. Já jsem měla štěstí a dostala jsem jednu z nejlepších PA v regionu, zrovna měla službu. Shodou okolností jsem si s ní i chvíli psala ale z finančních důvodů jsem si ji tehda nemohla dovolit. Byla to náhoda jako blázen ale opravdu byla profesionální a naprosto skvělá. Rodilo nás více a sama si vybrala že by chtěla porod vést mě, sedly jsme si. Čeká mě porod znova a teď už finance jsou tak uvažuji zda ji neoslovím. Měla jsem těžký porod a moc mi pomohla. Jinak už bys teda měla opravdu začít shánět, měly byste se sejít abyste věděly zda si budete rozumět atd…však si najdi nějakou s dobrým referencema a zkus se ji ozvat co ti řekne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.7.21 15:12

@Sardelka děkuji moc a mohu se zeptat jak a kde jsi tu svou PA našla?

Holky a když chci na Bulovkou, zaplatím si tam PA (tu jejich) a pak mě třeba nevezmou, tak to mi peníze vrátí? Anebo bych tím měla i jistotu, že mě vezmou?

@mackA159 No jo no, tak snad ještě není úplně pozdě, jsem 9tt :)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.7.21 15:13

@Le_lenaz a jméno té PA asi říct nechceš vid? :)

já se porodu bojím dost, jsem fakt drobná a kamarádka co je na tom podobně byla totálně roztrhaná, má trauma, žádný další děti nechce a opravdu nemá (je to už pár let). Takže se chci připravit na nejhorší :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
1738
14.7.21 15:14

Zalezi, koho chytnes v porodnici, a to bylo neco, co jsem proste nechtela ridkovat. Ono to beni jen o tom, ze ti rika, ze ti to jde dobre :lol: :lol:. Treba ja mela dite spatne narotovane a diky specialnim poloham jsem porodila rychle. Nemocnicni PA by tohle nejspis vubec neresila…hodne lidi idrazuje cena, ale za me to byla jedna z nejlepsich unvestuc v zivote.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
823
14.7.21 15:14
@Anonymní píše:

Holky a když chci na Bulovkou, zaplatím si tam PA (tu jejich) a pak mě třeba nevezmou, tak to mi peníze vrátí? Anebo bych tím měla i jistotu, že mě vezmou?

@mackA159 No jo no, tak snad ještě není úplně pozdě, jsem 9tt :)

Na netu, googlila jsem. Mela jsem stesti, hned jsme si sedly.

Vezmou Te, jen musis vcas udelat registraci ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
570
14.7.21 15:15
@Anonymní píše:
@Le_lenaz a jméno té PA asi říct nechceš vid? :)já se porodu bojím dost, jsem fakt drobná a kamarádka co je na tom podobně byla totálně roztrhaná, má trauma, žádný další děti nechce a opravdu nemá (je to už pár let). Takže se chci připravit na nejhorší :lol:

Hele klidně ti to řeknu a napíšu to tady (paní Konderlová) ale bude ti to k ničemu jsem z druhé strany republiky. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.7.21 15:19

Holky a máte zkušenost s nějakou z těch na Bulovce? jako sympatické jsou všechny, není blbé napsat 3 třeba a pak mezi nimi vybírat?

https://bulovka.cz/…i-asistentky

Jinak finance problém nejsou, když si vezmu za jaký blbosti jsem v životě dala tisíce, tak tohle má smysl :)

• Citovat
  • Nahlásit
7332
14.7.21 15:33
@Anonymní píše:

@mackA159 No jo no, tak snad ještě není úplně pozdě, jsem 9tt :)

Po prvním screeningu už bývá pozde na hledani. Jsou fakt žádané..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.7.21 15:41
@Anonymní píše:
Holky a máte zkušenost s nějakou z těch na Bulovce? jako sympatické jsou všechny, není blbé napsat 3 třeba a pak mezi nimi vybírat?

https://bulovka.cz/…i-asistentky

Jinak finance problém nejsou, když si vezmu za jaký blbosti jsem v životě dala tisíce, tak tohle má smysl :)

Já zatím nemám (zeptej se tak za týden :lol: ), ale všechny mé kamarádky, které rodily na Bulovce, tak si tamní PA moc pochvalovaly (žádná neměla tu „objednanou“, prostě měly tu, která na ně vyšla na směně, jedna chtěla, ale už byly zabrané). Reference třeba na sestry na šestinedělí už jsou horší, ale o špatné PA jsem tam ještě neslyšela.

• Citovat
  • Nahlásit
1418
14.7.21 15:48

Jdou obě možnosti, co popisuješ. Co vím, tak na Bulovce si lze zaplatit jejich PA v rámci CPA (centrum por. asistence, kde rodí nízkorizikové rodičky jen s PA, lékař se volá, až kdyby nastala nějaká komplikace). Anebo mít vlastní externí PA - tam ale záleží, jestli má smlouvu s tou tvojí porodnicí. Pokud ano, je vše ok a tahle tvoje PA může „vést“ tvůj porod. Pokud ale ne, je tam pouze jako doprovod a nemůže do porodu nijak zasahovat (může tě podporovat, ale nemůže dělat zdravotnické úkony. Je to fajn třeba pro případ, kdy chceš být co nejdéle doma - tam si zavoláš tuhle svoji PA a do porodnice jedete až na samotné finále, kde už bude nemocniční PA a ta tvoje jen jako „osoba navíc“).
Dula má při porodu zase úplně jinou funkci, za mě možná i důležitější, pokud si zvolíš nějakou rodičkám friendly (za což třeba Podolí teda nepovažuju) porodnici. I když samozřejmě je to o lidech a kdekoliv můžeš mít jak štěstí na skvělou nemocniční PA, tak i smůlu, že vyfásneš tu nejhorší, co tam zrovna mají.
Pokud máš facebook, doporučuju skupinu „Ambulantní porod a péče porodní asistentky“. Tam když vzneseš dotaz na PA z Bulovky, určitě někdo poradí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat