Jak je to s tou potencí v homeopatii?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
pampeliš
Kecalka 195 příspěvků 14.11.14 19:46
Jak je to s tou potencí v homeopatii?

Milé příznivkyně homeopatie,
dokáže mi prosím někdo poradit, jak ty potence vlastně fungují?
Konkrétně: naše holčička 2 a čtvrt roku má odmala velké problémy s prořezáváním zoubků. Chodili jsme k homeopatce, prvním lékem byla Chamomilla 200. Teď tam už nedocházíme, protože má dcera ještě velmi špatné trávení a bylo třeba navštívit výživového poradce, momentálně se tedy léčí v Institutu celostní medicíny. Paní doktorka Strnadelová je též homeopatka, když zavolám, že jí něco zrovna trápí, doporučí vždy homeopatika s potencí 9 CH.
Dcera bere denně už asi 3 týdny 3× 5 kuliček Chamomilly 9CH, k tomu 2× denně 5 kuliček Lycopodium a před spaním 5 kuliček Colocynthis. Rozumí prosím někdo těmto dvěma odlišným přístupům? :nevim:

Výsledek je takový, že stále nespíme, buď zlobí zuby /momentálně jdou 3 stoličky najednou/, nebo bříško /trpí na nadýmání a zácpy/ a já ve 33 tt už bych se ráda do porodu vážně aspoň trochu vyspala :oops:
Děkuji.

Reakce:
belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 14.11.14 20:11

Nejsem teda odborník, ale sama využívám homeopatii hojně, akorát se mi zdá těch léků hodně. Mě se teda na ty zoubky strašně moc osvědčily čípky Viburcol-jsou taky čistě homeopatické vhodné od narození, pomáhaly mi u syna i na teplotu :palec:

pampeliš
Kecalka 195 příspěvků 14.11.14 20:30

@belik Díky za názor..Mně zas homeopatka řekla, že ty čípky jsou složené z různých homeopatik a že je mám zahodit :?

belik
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 14.11.14 20:32

@pampeliš já nevím no, nám vážně moc pomáhaly i jiným, komu jsem doporučila, zkus se zeptat jiné :nevim:

luc31
Ukecaná baba ;) 1151 příspěvků 14.11.14 21:14
@belik píše:
@pampeliš já nevím no, nám vážně moc pomáhaly i jiným, komu jsem doporučila, zkus se zeptat jiné :nevim:

tak profi homeopatičky nemají rády tyhle přípravky, kde je více léků…ale já rád používám a vidim výsledky u stodalu, coryzalii, homeogene…

jinak potenci taky moc nechápu, kluk od homeopatičky taky dostal 200, já doma používám ty 9 a 15

Nikolacek
Ukecaná baba ;) 2428 příspěvků 14.11.14 21:52

Ja mam pocit, ze ta potence znamena redeni, tj. jak moc je naredena ta „ucinna“ latka. Cim vyssi, tim je ji tam jakoby vic. Obecne se na akutni potize davaji spis ty nizsi potence a davaji se dlouhodobe, ty vyssi jsou spis na psychicke problemy a berou se bud narazove nebo kratsi dobu. Ale neni to pravidlo, zalezi na konkretnim leku a homeopatovi.

Jankap
Kelišová 5128 příspěvků 15.11.14 01:05
@pampeliš píše:
Milé příznivkyně homeopatie,
dokáže mi prosím někdo poradit, jak ty potence vlastně fungují?
Konkrétně: naše holčička 2 a čtvrt roku má odmala velké problémy s prořezáváním zoubků. Chodili jsme k homeopatce, prvním lékem byla Chamomilla 200. Teď tam už nedocházíme, protože má dcera ještě velmi špatné trávení a bylo třeba navštívit výživového poradce, momentálně se tedy léčí v Institutu celostní medicíny. Paní doktorka Strnadelová je též homeopatka, když zavolám, že jí něco zrovna trápí, doporučí vždy homeopatika s potencí 9 CH.
Dcera bere denně už asi 3 týdny 3× 5 kuliček Chamomilly 9CH, k tomu 2× denně 5 kuliček Lycopodium a před spaním 5 kuliček Colocynthis. Rozumí prosím někdo těmto dvěma odlišným přístupům? :nevim:

Každý z těch homeopatů dělá jiný homeopatický směr. To je důvod těch odlišností. Takže dovolte mi přednášku o homeopatických směrech v Čechách.

Lidé si někdy myslí, že homeopatie je jedna. Velký omyl, milé dámy. Homeopatických směrů je mnoho a všichni jsou přesvědčení, že oni to dělají správně. Základní rozdělení je na francouzskou školu (boironskou homeopatii) a klasickou homeopatii.

Boironská homeopatie k nám přišla z Francie, kde mohou homeopatii praktikovat jen lékaři. Je určena lékařům, veterinářům a klinickým psychologům, kratší kurzy i lékárníkům, porodním asistentkám a jiným zdravotnickým pracovníkům.
Předepisují podle diagnózy (Leze na Vás chřipka? Dejte si Oscillo!), předepisují více léků najednou, většinou nízké potence 9 a 15ch, nerozeznávají akutní nemoci a chronický stav.
Z mých zkušeností je tato homeopatie většinou neúspěšná. Tohle tvrzení ovšem můžete považovat také za profesní rivalitu :)

Klasická homeopatie zahrnuje více směrů, u nás jí reprezentují jednotlivé homeopatické školy. Typický klasický homeopat předepisuje jeden lék v jeden čas, používá i vyšší potence (200CH, 1M, 10M).

Třeba já jsem klasická homeopatka. Potence 5 a 9ch používám hlavně na zahrádce. 15ch na zahrádce nebo v nouzi, pokud pacient potřebuje lék na akutní nemoc a vyšší potenci se mu nepodaří sehnat. Moje nejběžněji používané potence pro pacienty jsou 30ch, 200ch a 1M.

@Nikolacek píše:
Ja mam pocit, ze ta potence znamena redeni, tj. jak moc je naredena ta „ucinna“ latka. Cim vyssi, tim je ji tam jakoby vic.

Ano, potence znamená ředění. Kolikrát byl lék během výroby zředěn.
V potenci 15ch už není ani jedna molekula původní látky.
Ne, čím vyšší potence, tím je tam méně účinné látky a tím je lék silnější, účinnější. Takže v 5ch jsou ještě molekuly původní látky, ale lék je slabý, málo účinný. V 200ch už není ani jedna molekula původní látky, ale tento lék je silnější, mnohem účinnější.

@Nikolacek píše:
Obecne se na akutni potize davaji spis ty nizsi potence a davaji se dlouhodobe, ty vyssi jsou spis na psychicke problemy a berou se bud narazove nebo kratsi dobu. Ale neni to pravidlo, zalezi na konkretnim leku a homeopatovi.

Některé homeopatické směry to tvrdí.

Já se při určování potence řídím jinými kritérii. Je pro mě důležitá třeba jasnost příznaků. Pokud se na mě obrátí pacient s chřipkou a úplně všechny příznaky, které má, jsou typické pro určitý homeo lék, tak je to jasný obraz a můžu dát vysokou potenci. Uzdravení je pak velmi rychlé. Pokud u pacienta vidím příznaky typické pro 2 nebo 3 homeo léky a nejsem si lékem tak jistá, dám nižší potenci, nejčastěji 30ch.
Dále je důležitá úroveň zdraví pacienta, charakter potíží…

@belik píše:
Nejsem teda odborník, ale sama využívám homeopatii hojně, akorát se mi zdá těch léků hodně. Mě se teda na ty zoubky strašně moc osvědčily čípky Viburcol-jsou taky čistě homeopatické vhodné od narození, pomáhaly mi u syna i na teplotu :palec:

Ale Viburcol je taky směska homeopatických léků. Je tam Chamomilla recutita D4 1,1 mg; Atropa belladonna D4 1,1 mg; Solanum dulcamara D4 1,1 mg; Plantago major D4 1,1 mg; Pulsatilla pratensis D4 2,2 mg; Calcium carbonicum Hahnemanni D8 4,4 mg, tedy celkem šest homeo léků. To je víc, než předepsala pani doktorka Strnadelová :)

@luc31 píše:
tak profi homeopatičky nemají rády tyhle přípravky, kde je více léků…ale já rád používám a vidim výsledky u stodalu, coryzalii, homeogene…

Věř mi, že kdybys viděla účinek jednoho správného léku v 200CH, tak to bude úplně jiné kafe. Úplně na začátku, před homeo studiem jsem používala tyhle směsky taky. Z účinku dvoustovky jsem si pak sedla na zadek, fakt jsem zírala.

pampeliš
Kecalka 195 příspěvků 15.11.14 11:10

@Jankap děkuji, že jsi sem nakoukla, doufala jsem v to :andel: A děkuji i ostatním. Myslíš si tedy, že to, co naše holčička bere, je neúčinné, protože to jsou nízké potence a užívá 3 léky najednou?
Musím říct, že ta Chamomilla 200 CH účinná byla, ale v té době jí zrovna akutně zuby nerostly. Dostala pak i lék s potencí 30 CH, který ale neúčinkoval, neřešil spánek a trávení..Nechce se mi zase kombinovat dvě léčení, (MUDr. Strnadelová a homeopat) tak nevím :oops:

Jankap
Kelišová 5128 příspěvků 16.11.14 21:19

@pampeliš
Chamomilla není jen na zuby. Má poměrně široké působení, může léčit i trávicí problémy. Píšeš, že malá měla od mala velké problémy s prořezáváním zubů. V homeopatii se nejdříve řeší to, co pacientovi způsobuje bolest, dále to, co ho v životě velmi omezuje a ubíjí. Pokud dostala Chamomillu na dlouhodobé problémy se zuby a lék byl úspěšný, tak musel zasáhnout víc než jen zuby. Ale to trochu odbočuju od tématu, pokud byla Chamomilla úspěšná, tak jí řešit nemusíme.

Teď by měla brát Chamomillu 9CH, Lycopodium a Colocynthis.
Pokud měla Chamomillu 200ch, tak - upřímně řečeno - nevidím důvod, proč teď dávat 9ch. Ale je možné, že o té 200 nevěděla.
Všechny tři léky mohou řešit bolesti při trávení, případně žaludeční koliku. Ale jinak se poměrně dost liší :nevim: Homeopat by měl u pacienta pátrat právě po těch odlišnostech a podle toho léky odlišit, ale boironská homeopatie to nepovažuje za potřebné.

@pampeliš píše:
Myslíš si tedy, že to, co naše holčička bere, je neúčinné, protože to jsou nízké potence a užívá 3 léky najednou?

Vem to takhle:
Možnost A: Po lécích se nestalo nic.
Byly léky špatné nebo se navzájem vyrušily? V literatuře se uvádí, že Chamomilla zastavuje účinek Lycopodia a také Colocynthis (je tzv. antidotem).
Nevíme.

Možnost B: Došlo ke zhoršení.
Bylo to nízkou potencí? (Příliš nízká potence vyvolá homeopatické zhoršení, což je správné, ale už nedokáže vytáhnout pacienta do zlepšení.) Bylo to vzájemným působením léků? Způsobit zhoršení některý z léků?
Nevíme.

Možnost C: Došlo ke zlepšení.
Sláva, něco pomohlo. Za nějakou dobu se pacient nachladí, za dva dny je ok, ale vrátí se mu všechny potíže, co měl před podáním těch tří léků. Jenže nevím, který z těch tří léků pomohl a který tedy zopakovat.

Možnost D: Došlo ke zlepšení.
Pani doktorka Strnadelová je uznávanou odbornicí na stravu. Mnoha lidem pomohla „jen“ úpravou jídelníčku. Došlo ke zlepšení díky úpravě jídelníčku nebo díky nějakému z předepsaných homeo léků?
Nevíme. A nemáme, jak to spolehlivě zjistit.

@pampeliš píše:
Nechce se mi zase kombinovat dvě léčení, (MUDr. Strnadelová a homeopat) tak nevím :oops:

Naprosto souhlasím, není dobré kombinovat dvě léčení, dvě metody, dva léky…

pampeliš
Kecalka 195 příspěvků 17.11.14 11:52

@Jankap Děkuju moc za vyjádření odborníka.
Momentálně se má situace tak, že od pátku, kdy jsem volala paní doktorce, bere dcera 3× Chamomillu a 1× Colocynthis. Lycopodium jsme tedy na její radu vynechali, protože spánek byl vážně hrozný. Stalo se to, že v noci spí mnohem lépe, budí se 1-2×, ale zato plyny přes den téměř neodchází. Takže je vidět, že se „něco“ stalo.

Můžu se zeptat, jakou roli hraje v homeopatické léčbě právě nachlazení? Asi před měsícem měla dcera třídenní teploty (do 38, bez jekéhokoliv chemického srážení) pořádnou rýmu, nic víc. Přijde mi, že od té doby to šlo se spánkem vážně z kopce a vezlo se to až doteď..:,(

Všeobecně mi přijde, že z Tebou nabízených možností A-D se stalo bohužel B, zhoršení stavu. Po Lycopodiu sice začaly plyny fakt neuvěřitelně odcházet z těla, což od února neznáme, ale střeva má teď mnohem citlivější, špatně reaguje na řadu pokrmů, které byly předtím v pohodě, stolice je mnohem objemnější a hůř se jí vyprazdňuje..Je možné, že to přišlo až nějaký ten den-týden po nasazení všech tří léků najednou, tedy ne ihned?

Ach jo, nejradši bych se na homeopatika doporučená paní doktorkou úplně vykašlala a navštívila zkušeného KLASICKÉHO homeopata, nejlépe Tebe ;) Ale Ty asi jen tak někoho neléčíš, že?

Moc děkuju za vše… :andel:

Jankap
Kelišová 5128 příspěvků 17.11.14 13:10

@pampeliš
Je to jednoduché: Léčím lidi, kteří se léčit chtějí.

Upozorňuju, že některé věci zjednodušuju. Není možné tu vypsat všechny možnosti.

Ano, k reakci na homeo lék většinou(!) dojde až pár dní po podání léku (u celkové léčby, u akutek je to jinak).
Pokud k tomu není zvláštní důvod, tak homeopat* předepíše pacientovi lék na JEDEN jediný den. To znamená, že pacient si např. v pondělí vezme lék ráno, kolem poledne, k večeru a před spaním, další dny už ho nebere.
Reakce nastává zhruba do týdne až deseti dní.
Homeopata zajímá, zda během těch deseti dní došlo ke zhoršení. Homeopatické zhoršení ukazuje, že lék vybudil organismus k reakci. Homeo zhoršení je podmínkou správného léku. Ale po těch deseti dnech ještě nejsme schopni posoudit, zda je lék správný, pouze zjistíme, zda došlo k homeo zhoršení.

Zhruba kolem jednoho měsíce po podání léku je možné vysledovat změny k lepšímu. Pokud tam jsou. Zároveň se přibližně v této době může objevit akutní nemoc, např. nachlazení. Homeopat průběh této akutni nemoci srovná s akutními nemocemi před celkovou léčbou:
Je nemoc doprovázená horečkou? Vyšší/nižší?
Co závažnost nemoci? Je závažnější než nemoci dřív? Banálnější?
Trvá uzdravení delší nebo kratší dobu než dřív? A další otázky.
Průběh akutní nemoci vypovídá o změnách v obranném systému pacientova organismu.

Může nastat situace, že po odeznění homeo zhoršení se pacient zlepšuje, před akutní nemocí je na tom prokazatelně o trochu lépe než před lékem, akutní nemoc zvládne lépe, ale po nemoci dojde k návratu do stavu před léčbou. Akutní nemoc vyčerpala sílu léku. Homeopat musí reagovat.
Nebo se stane, že se po léku něco zlepší, něco zhorší (dřív mě bolelo levé koleno, nemohl jsem skoro chodit, teď mě bolí pravé rameno, nepřenesu si ani hrnek s čajem). Tedy celkový stav se vlastně nezměnil, což není dobré.
Pokud se zhorší spánek, tak většinou o dobrý lék nejde. Kvalitní spánek je totiž poměrně důležitá věc a hodně ovlivňuje kvalitu života.

*
Popisuju postup homeopata vithoulkasovského směru nazvaného podle řeckého homeopata George Vithoulkase, tedy v Čechách absolventů Prague College of Classical Homeopathy Petra Zachariáše. Postup jiných klasických homeopatů se může lišit.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si... číst dále >

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Články z Expres.cz

Kanadský soud rozhodl: Vondráčková se syny se musí vrátit do Česka!

Tomáš Plekanec může jásat. Kanadský odvolací soud včera rozhodl, že jeho dva... číst dále >

5 důvodů, proč má Česko nakročeno k ekologické katastrofě

České luhy a háje procházejí těžkou zkouškou. Kůrovcová kalamita, zemědělské... číst dále >